Προς το περιεχόμενο

ηλ. συσκευή από Αγγλία


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά θέλω να αγοράσω μια ηλεκτρική συσκευή από Αγγλία, να της βάλω αντάπτορα (από UK plug σε EU plug) για να την δουλέψω εδώ στην Ελλάδα αλλά ένας από την εξυπηρέτηση πελατών τους μου λέει το εξής!

 

"The motors in our Product series are all the same but are wired up different and with the correct transformers for the country’s they are sold in."

 

Kαι αναρωτιέμαι εάν με την Αγγλία μπορεί να υπάρχει θέμα όσον αφορά το ρεύμα και μπορεί να χαλάσει (ή να μην λειτουργείσει σωστά) μια συσκευή που θα αγοράσει κανείς από εκεί!

Βρήκα και το χάρτη αυτόν και έχω μπερδευτεί!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα. Αλλα στην Αγγλία παίζουν με περιπου (αν οχι ακριβως) τα ιδια volt με εμάς.

 

http://www.scienceillustrated.gr/site/χρησιμοποιούν-σε-όλο-τον-κόσμο-ρεύμα-220/

 

Η πριζα δε σου αλλαζει κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβα καλα αλλα νομιζω οτι ειναι 240 ή 230 v στην Αγγλία.

 

Εμεις στα 220 δεν είμαστε ή κανω λάθος;

 

Το πολύ πολύ να εχεις ελαχιστα χαμηλοτερη απόδοση - προφανώς ουτε καν αντιληπτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο υπάλληλός τους είναι βλάκας δηλαδή;

για όσους δεν κατάλαβαν σε όσο άφορα τα χαρακτηριστικά της τάσης είμαστε ακριβώς το ίδιο με της αγγλίας και όχι στο περίπου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ααα το φις, ε ναι οκ, σε αυτό σίγουρα είμαστε διαφορετικοί αλλά αυτό ρυθμίζεται, είτε με έναν αντάπτορα, είτε με κόψιμο κ αντικατάσταση! ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και χρησιμοποιω ελληνικες συσκευες σε Αγγλια και αγγλικες συσκευες σε Ελλαδα, ολες δουλευουν κομπλε.

 

Απλα θελεις ανταπτορα για τους ρευματοληπτες. Πιο επιστημονικα ενα ματζαφλαρι στην ακρη της αγγλικης υποδοχης να κανει τα τρια μακρυναρια, δυο.

 

Edit: Με προλαβες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στην Αγγλία έχουν 230VRMS στα 50Hz. Δηλαδή το ίδιο ακριβώς με εμάς.
 
Δε θα υπάρξει κανένα πρόβλημα, μόνο έναν αντάπτορα θέλεις. Εάν η συσκευή έχει σοβαρή ισχύ (π.χ. 500+ watts) καλύτερα να φτιάξεις νέο schuko φις αντί να πάρεις αντάπτορα απ' το "ότι πάρεις 1 ευρώ".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...