Προς το περιεχόμενο

H AMD ανακοίνωσε τη νέα σειρά καρτών γραφικών Radeon RX 500


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω μιλαω για το τι δε θα ειναι ικανες να κανουν.Και με μια μεταχειρισμενη 280X κανεις τι δουλεια σου Αυτο που λες ειναι τελειως ασχετο....Και επισης μη ξεχνατε οτι το ιδιο launch price ειχαν και οι 470/480 αλλα τις εχει δει κανεισ σε αυτες τις τιμες?

260€ έχει μία 480 8gb

 

Η 280 που λες ξεκίνησε πριν αρκετά χρόνια (για τα δεδομένα των GPU ειδικά) σαν 7950/70 και για 1080p εμένα προσωπικά με έβγαλε αξιοπρεπώς για 3.5 χρόνια

 

Μου κόστισε μόλις 310, δε θα είχα καταφέρει κάτι δραστικά καλύτερο αν είχα δώσει 400αρια και 500αρια για να παίζω σε 1080p

 

Η κάρτα τεχνολογίας '11-'12 ουσιαστικά το ίδιο για πέταμα είναι σήμερα όσο και να κοστιζε τότε, όποτε καλύτερα που δεν κόστισε υπερβολικά πολλά

 

Δεν είμαι αρνητικός βέβαια να πάρει κανεις 1070 και 1080 αλλά να το κάνει για την ανάλυση που προορίζονται αυτές οι κάρτες, το 1440p

 

Το να λέμε ότι θες τόση δύναμη για 1080 είναι αστείο και άσε το αστείο, το πέταμα χρημάτων είναι το δικό μου θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.guru3d.com/articles_pages/msi_radeon_rx_580_gaming_x_review,24.html

 

Σε μερικά παιχνίδια πάει κάτω από 50fps σε 1080p όλα max out η 480 ακόμα και η 580.

 

Προσωπικά παίζω παιχνίδια στο Laptop εδώ και αρκετό καιρό στα 30fps 720p medium low αλλα επειδη εχω στα σκαρια καλό desktop για Gaming δεν θα πήγαινα σε κάρτα που δεν παίζει τα παντα 1080 60. Αν δεν τα παίζει έτσι τα σημερινά τι θα γίνει στα επόμενα που θα βγουν? Είναι vfm αλλά όχι για 1080p στα παντα για όσους θέλουν >60p πάντα. Η nvidia παίζει μόνη της με πολύ υψηλές τιμές και αυτό μόνο καλό δεν κάνει. Θα περιμένω και τις Vega και θα αποφασίσω αν πάω σε αυτές η σε κάποια 1070.

 

Επειδη προσφατα πηρα PC, με την 1060 ειμαι πολυ χαρουμενος, και ας σκεφτομουν να παρω την 1080

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άπατες..... γιατί καίνε τον πάτο τους.....

Βγήκαν benchmarks εδώ και καιρό. Ακόμη η 1060 μπροστά...

Όλοι μιλάνε για κάρτες με πρακτικά ίδιο performance και προτείνουν να πάρεις όποια βρεις φθηνότερα, αλλά ο ρετροχαβαλές τα αστεία του...

 

9hwj8KaQuQ4FEK72Mir3kK-650-80.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όλοι μιλάνε για πρακτικά ίδιες κάρτες και ο ρετροχαβαλές τα αστεία του...

 

9hwj8KaQuQ4FEK72Mir3kK-650-80.png

@_$%*@#_%)*!@_#%)*!@%

 

Νόμιζα ότι έβλεπα GeForce 580 και αναρωτιώμουν πως γκένεν αυτό?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Reband ξεκαθαρο. Και απο οτι φαινεται δεν αξιζε καν να γινει γιατι καινε πιο πολυ και σιγα την αυξηση σε επιδωσεις που εχουν. Ουσιαστικα δεν εκαναν τπτ 1 χρονο. θα μπορουσαν να βαλουν τουλαχιστον DDR5X οπως η nVIDIA και να ειχαν ενα καλο boost. 

Τελος παντων περιμενουμε για Vega και οποιος εχει RX 2xx και πανω αναμενει και αυτος :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλοι μιλάνε για κάρτες με πρακτικά ίδιο performance και προτείνουν να πάρεις όποια βρεις φθηνότερα, αλλά ο ρετροχαβαλές τα αστεία του...

 

 

Χωρις να θελω να το κανω VS, ναι μεν εχουν ιδιο performance σε stock, αλλα η 1060 clockari κυριολεκτικα στο θεο, και καπου εκει παυουν να ειναι εστω και κοντα σε επιδοσεις. Προχτες δοκιμασα να δω αν κανει τιποτα το overclock στην 1060 μου η τζαμπα την στρεσσαρω, ανοιξα το AC syndicate, εκατσα ακινητος σε ενα σημειο και ανεβασα τα ρολογια στα 2050 πυρηνα και +500 την μνημη. Απο 58-63 frames πηγα στα  75-80. Τα settings νομιζω ηταν high η ultra, δεν θυμαμαι, αλλα δεν εχει και σημασια. Σημασια εχει το gain, το οποιο ηταν τρομακτικο

With that said, σε οτι παιχνιδι δοκιμασα σε DX12 στην 1060 μου ειναι απλα unplayable. Τρελα spikes και drops και γενικα σκατενια αποδοση. Ειδικα deus ex και division ειναι αθλια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να θελω να το κανω VS, ναι μεν εχουν ιδιο performance σε stock, αλλα η 1060 clockari κυριολεκτικα στο θεο, και καπου εκει παυουν να ειναι εστω και κοντα σε επιδοσεις. Προχτες δοκιμασα να δω αν κανει τιποτα το overclock στην 1060 μου η τζαμπα την στρεσσαρω, ανοιξα το AC syndicate, εκατσα ακινητος σε ενα σημειο και ανεβασα τα ρολογια στα 2050 πυρηνα και +500 την μνημη. Απο 58-63 frames πηγα στα  75-80. Τα settings νομιζω ηταν high η ultra, δεν θυμαμαι, αλλα δεν εχει και σημασια. Σημασια εχει το gain, το οποιο ηταν τρομακτικο

With that said, σε οτι παιχνιδι δοκιμασα σε DX12 στην 1060 μου ειναι απλα unplayable. Τρελα spikes και drops και γενικα σκατενια αποδοση. Ειδικα deus ex και division ειναι αθλια

Γενικά τα gains των pascal δεν είναι και τρομερά παρόλο που κλοκάρουν σα δαίμονες. Το unity που δοκίμασες απ ότι κατάλαβα είναι best case scenario. Eπίσης αν κάνεις τρελό oc στη 1060 για να περάσεις μπροστά από τη 580 (κυρίως στα nvidia optimized παιχνίδια) επίσης θα ρουφάει πολύ περισσότερο ρεύμα και θα ανεβάζει θερμοκρασίες οπότε θα χάνει το όντως μεγάλο πλεονέκτημα της στο efficiency είτε σε thermals ειτε σε κατανάλωση. Επίσης όσα benchmarks έχω δει η πλειοψηφία τους χρησιμοποιεί aftermarket υλοποιήσεις οπότε έχουν ήδη μεγάλα gpu boost από εργοστάσιο. Βεβαία χωρίς να σημαίνει ότι δεν έχουν κι άλλα περιθώρια οι aftermarket 1060 σε αντίθεση με τη 580.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω παίξει division, αλλά το deus ex μου κάνει αρκετη εντύπωση να το λες unplayable

 

Δεν το έχουν φτιάξει ακόμα για τις πράσινες;

Τι να σου πω, στο youtube που βλεπω κατι bench το division δειχνουν οτι παει καλυτερα σε dx12, αλλα εγω οταν το βαζω αλλα βλεπω. Μιλαμε για τρομακτικη εμπειρια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...