Προς το περιεχόμενο

Κάηκε η Λάμπα LED


Panos1981!

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Έχω συνδέσει ένα φωτιστικό στο ταβάνι και έχω βάλει τη λάμπα led της Philips που μου προτειναν.

Philips led 13w=100w , 1521 lumen και σύνδεση E27

 

Όλα καλά για μια ωρίτσα και μετα σταματισε να λειτουργεί η λάμπα..Δεν έχω ανάλογο ντουι να δοκιμάσω τη λαμπα και αλλου.Μου φαίνεται περίεργο να κάηκε γιατί από όσο ξέρω δεν καίγονται οι LED

 

Όσο θυμαμαι και παλιά με άλλο φωτιστικό πάλι έιχα θέμα αλλα τωρα ειναι όλα καινούργια

 

Επειδή είμαι άσχετος με τα ηλεκτρονικά θα ήθελα τα φώτα σας

 

 

(το φωτιστικό γράφει 60w max εγώ έβαλα 100w αλλα ειναι led 13w δεν ξέρω αν φταιει αυτό τους ρώτησα και μου είπαν ΟΚ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου φαίνεται περίεργο να κάηκε γιατί από όσο ξέρω δεν καίγονται οι LED

 

δε τα ξέρεις καλα. Ε27 ειναι το κλασσικο ντουι που εχουνε τα φωτιστικα (κοινως το μεγαλο). δυσκολο να μην εχεις αλλο σπιτι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και όμως όλο το υπόλοιπο σπιτι έχει spotakia.άλλο πονεμένο θέμα αυτό αλλά δεν τα έβαλα εγω.του ιδιοκτήτη είναι..και αυτά καίγονται αλλά τουλάχιστον κρατάνε κανα χρόνο..και στο μπάνιο έχει μικρές λαμπες.

 

Γενικά το είπα και πιο πάνω...Δεν σκαμπάζω πολλά από ηλεκτρονικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολο να μην έχεις καμία E27. Εστω πήγαινέ την σε κάποιον φίλο σου να την δοκιμάσεις.

 

Αλλιώς την πας εκεί που την αγόρασες να την δούνε και να στην αλλάξουν αν δεν δουλεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν έχω..Δεν το είχα σκεφτεί και εγώ μεχρι που έβγαλα τη λάμπα και έψαχνα να βρω που θα τη βάλω.Μέχρι και στο διάδρομο της πολυκατοικιας βγήκα αλλα και εκει σποτακια...Το θέμα μου δεν ειναι απλά η λάμπα αλλα ότι γενικώς μου καίγονται λάμπες και σε κανένα αλλο σπίτι που νοικιασα δεν είχα τετοιο πρόβλημα..αλλάζω περίπου 10 λάμπες το χρόνο..και καλά να μου κρατησει 1 χρόνο, αλλά 1 ώρα γαμώτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν ειναι παλιο και ταλεποριμενο το ντουι ειναι ο 1ος λογος που μπορει να καει μια λαμπα.

μετα ειναι η συνδεσμολογια αν ειναι καλα σφιγμενα τα καλωδια και ιδιεταιρα ο ουδετερος.αυτος κανεις ποιο συχνα την ζημεια σε οτιδιποτε ηλεκτρικο ηλεκτρονικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο ουδέτερος?

Εγώ απλά σύνδεσα τα 2 καλώδια του φωτιστικού με τα 2 που εξέχαν απο το ταβανι...Ηθέλε κάτι άλλο ιδιαίτερο?Αφου στην αρχή έπαιζε αρα λογικά η συνδεσμολογία ηταν σωστή.Τα έσφιξα καλά και το ντουι ειναι καινούργιο...

 

 

Πήρα νέα λάμπα και δεν παίζει τίποτα...Τα εβγαλα ολα και να ξαναέβαλα...

 

Άσχετο άλλα υπάρχει και ενα 3ο καλώδιο που ειναι μόνο του.αυτο δεν μπορώ να το συνδέσω κάπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E27 είναι σίγουρα οι λάμπες στο κλιμακοστάσιο και στο υπόγειο (αν υπάρχει).βγάλε μία και βάλε τη δική σου.

Παίζει η λάμπα να αστόχησε.(τι θα πει δε καίγονται συμφωνία με τη Θεά έκανε).

Χθες έτρεξα 24,5Κ έχω πιεί 200γρ τσίπουρο και δίνω σωστές συμβουλές,τι άλλο να κάνω,να καταπιώ σπαθιά;

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πόσο κρατάει ενα LED εξαρτάται από τον κατασκευαστή (ηλεκτρονικά ισχύος, τσιπ και θερμικός έλεγχος). Σε γενικές γραμμές πλέον (δεδομένου του πόσο πέσανε οι τιμές) ακόμη και δυο χρόνια να κρατήσουν αντί για δέκα πάλι οικομία κάνεις.

Πάντως σε καμία περίπτωση δεν κρατάνε μία ώρα, ειδικά οι Phillips. Γύρισέ την στο κατάστημα, πάρε καινούργια, και αν καεί και αυτή πάρε ηλεκτρολόγο.

Υ.Γ. δεν φταίει η ισχύς της λάμπας είναι μέσα στα όρια του φωτιστικού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(το φωτιστικό γράφει 60w max εγώ έβαλα 100w αλλα ειναι led 13w δεν ξέρω αν φταιει αυτό τους ρώτησα και μου είπαν ΟΚ)

 

Δεν έβαλες 100W, έβαλες 13W. Αυτό το "13W = 100W" το λένε για να καταλάβει με απλό τρόπο ο κόσμος πόσο περίπου φως βγάζει ο συγκεκριμένος λαμπτήρας (και καλά "βγάζει φως σαν πυρακτώσεως 100W, αλλά τραβάει μόνο 13W."). Το σωστό είναι σε lumens, αλλά πραγματικά ελάχιστος κόσμος "καταλαβαίνει" τη συγκεκριμένη μονάδα.

 

Οι max τιμές ισχύος στα ντουί από την άλλη, υπολογίζονται με βάση τις θερμικές απώλειες που έχουν οι λάμπες πυρκτώσεως. Και πάλι είναι κατά προσέγγιση τα πράγματα, ιδιως εάν βάλεις λαμπτήρες διαφορετικού τύπου. Π.χ. μη δοκιμάσεις να βάλεις LED 60W στο ντουί, παρ' όλο που -θεωρητικά- είναι εντός προδιαγραφών.

 

Εάν σου καίγονται 10 λαμπτήρες το χρόνο (οποιουδήποτε τύπου) το πιθανότερο είναι πως έχεις πρόβλημα στην εγκατάσταση, μπορεί να μην ήταν ελατωμματική η λάμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έβαλες 100W, έβαλες 13W. Αυτό το "13W = 100W" το λένε για να καταλάβει με απλό τρόπο ο κόσμος πόσο περίπου φως βγάζει ο συγκεκριμένος λαμπτήρας (και καλά "βγάζει φως σαν πυρακτώσεως 100W, αλλά τραβάει μόνο 13W."). Το σωστό είναι σε lumens, αλλά πραγματικά ελάχιστος κόσμος "καταλαβαίνει" τη συγκεκριμένη μονάδα.

 

Οι max τιμές ισχύος στα ντουί από την άλλη, υπολογίζονται με βάση τις θερμικές απώλειες που έχουν οι λάμπες πυρκτώσεως. Και πάλι είναι κατά προσέγγιση τα πράγματα, ιδιως εάν βάλεις λαμπτήρες διαφορετικού τύπου. Π.χ. μη δοκιμάσεις να βάλεις LED 60W στο ντουί, παρ' όλο που -θεωρητικά- είναι εντός προδιαγραφών.

 

Εάν σου καίγονται 10 λαμπτήρες το χρόνο (οποιουδήποτε τύπου) το πιθανότερο είναι πως έχεις πρόβλημα στην εγκατάσταση, μπορεί να μην ήταν ελατωμματική η λάμπα.

 

Για τα Lumens χρησιμοποιούμε πάλι το chart με τις λάμπες πυρακτώσεως και τα watt έτσι; 

Κάτι σαν αυτό:

 

lumens-chart-by-sharon-vaknin.jpg

 

Γιατί με το φωτόμετρο στο κινητό δε ξέρω πως να μετρήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...