Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για βιβλιογραφική εργασία


george1703

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελω να κανω μια βιβλιογραφική εργασία για ο καθηγητής μας ειπε οτι θα την περάσει απο το συστημα eforos που ψαχνει για αντιγραφές. θα ηθελα να ρωτήσω εαν γι αυτα που γράφω δηλώσω στο τέλος τις ιστοσελίδες απ τις οποίες τα πήρα είναι λάθος? και επισης αν χρησιμοποιείσω εικόνες και αναφέρω που τις βρήκα είναι ''παράνομο''??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει ο καθηγητής γραπτους κανόνες σχετικά με το plagiarism; Δεν είναι τόσο στάνταρ

Αν όχι ρίξε μια ματιά εδώ

https://www.ox.ac.uk/students/academic/guidance/skills/referencing?wssl=1#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν αναφερεις που βρηκες τις εικονες ειναι αποδεκτο, αν και μπορει να απαιτει αυτός που εχει τα πνευματικα δικαιώματα να ειδοποιηθει για να δωσει την αδεια του. Ακραιο. 

 

Τωρα αν αναφερεις πηγη εισαι οκ, αν αποδεχονται την εγκυρότητα της. Αν παλι εκανες κοπη πεηστ ολο το κειμενο ή μια παραγραφο δεν ειναι, επομενως καλο ειναι να αλλαζεις καποια πραγματα ή να γραφεις το νοημα από αυτα που καταλαβες.

 

Η αυστηρότητα παντως εχει να κανει και με το τι ειδους εργασία κανεις, πτυχιακή, απλη εργασία εξαμηνου κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάνεις copy-paste και δηλώσεις τις πηγές σου, θα έχεις πρόβλημα γιατί θα χτυπήσει στο σύστημα.

Αν γράψεις το ίδιο, με δικά σου λόγια όμως, και δηλώσεις τις πηγές, δε θα έχεις κανένα πρόβλημα.

Και όχι δεν είναι παράνομο, χρησιμοποίησε τις εικόνες αλλά ανέφερε πηγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ρε παιδιά δεν έχω αναφέρει ποτέ πηγή σε εικόνα και δν μ έχουν πει κάτι η να μ έχουν κόψει βαθμό δηλαδή μια εικόνα από το google πρέπει να ψάξεις να βρεις το λινκ κλπ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι απλη εργασία εξαμήνου, οσο μπορώ τα γράφω με δικά μου λόγια αλλα επειδή είναι στανταρ πράγματα όλοι πανω κατω τα ίδια γράφουν.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Το πιο πιθανο ειναι να μην ενδιαφερθει καν να την περασει απο το συστημα αλλα το ειπε ετσι γιατι το κακο εχει παραγινει με τις αγορασμενες / copy-paste εργασιες.

2) Εαν κανεις κοπυ κειμενακι το αναφερεις μεσα σε "   " και στο τελος γραφεις απο που μεχρι που ειναι στην πηγη

3) Κατω απο την εικονα μπορεις να βαλεις την πηγη ή τις αριθμεις και γραφεις στο τελος αριθμο και πηγη

 

Μιλαμε για απλη εργασια εξαμηνου , ακραια να ασχοληθουμε Oxford citation kai Harvard κλπ αυτα για την πτυχιακη και αν....

 

My 2 cents

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά την προσωπική μου άποψη δεν παίζει ούτε μια στο εκατομμύριο να κάτσει να την περάσει από σύστημα για εργασία εξαμήνου. Τώρα επειδή πάντα με πιθανότητες μιλάμε, κάνε οτι νομίζεις. Πάντως την πρακτική να μην κάνω copy/paste οτι έβρισκα από το internet, και γενικότερα βιβλία κτλ την είχα και εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...