Προς το περιεχόμενο

Γιατί η Nintendo “σκότωσε” το NES Classic Edition;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ τώρα που πρόλαβα το τελευταίο στο Πλαίσιο και το έχω σφραγισμένο να το δώσω 70€ ή 200, όσο Skroutz; :P

 

BTW το πιο φθηνό στο Amazon ξεκινάει στα 280$, μη μιλήσω για eBay... Δε ξέρω αν αξίζει ή όχι καθώς το πήρα μόνο για συλλεκτικούς λόγους, αλλά αυτό που θα αξίζει σίγουρα είναι το SNES με τις αξέχαστες παιχνιδάρες του!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλεπω την nintendo να προσπαθει να κλειδωσει το snes για να μην του περασουν αλλες rom και αν τα καταφερει η nintendo τοτε η τιμη του nes να ανεβαινει τετραπλη τιμη απο την τετραπλη! Αν και χλωμο το βλεπω! Οτι κλειδωνει ξεκλειδωνει ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έτσι δημιουργήθηκε αρκετός ντόρος γύρω από το brand... κάτι που το switch δεν μπόρεσε και μάλλον δεν θα μπορέσει να κάνει όταν ta ps4 και one αποτελούν σχεδόν πλέον την πρώτη επιλογή πολλών gamers.SNES mini μην περιμένετε... η υπόθεση ήταν θέμα "βιαστικού" marketing. Επίσης το ότι έγινε discontinued δεν καθιστά την κονσόλα συλλεκτική πόσο μάλλον όταν έχει "σπάσει" ήδη. "Συλλεκτικό" είναι ένα Nes και πάλι πάίζεται...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί έτσι δημιουργήθηκε αρκετός ντόρος γύρω από το brand... κάτι που το switch δεν μπόρεσε και μάλλον δεν θα μπορέσει να κάνει όταν ta ps4 και one αποτελούν σχεδόν πλέον την πρώτη επιλογή πολλών gamers.SNES mini μην περιμένετε... η υπόθεση ήταν θέμα "βιαστικού" marketing. Επίσης το ότι έγινε discontinued δεν καθιστά την κονσόλα συλλεκτική πόσο μάλλον όταν έχει "σπάσει" ήδη. "Συλλεκτικό" είναι ένα Nes και πάλι πάίζεται...

 

ωραιο ποστ φιλε,

 

για την νιντεντο πιθανως να ειναι λιγοτερο ρισκο οι κινησεις που κανει, δηλαδη οικονομικα κοιτωντας να παιρνει τις αποφασεις της.

 

αν αυτο μεταφραστει οτι η νιντυ θα συνεχισει να υπαρχει,

οποτε και μελλοντικα θα μπορεσει να γινει ισχυρος αντιπαλος σε microsoft, sony

 

αυτο μονο καλο ειναι για εμας ως καταναλωτες, γιατι θα σπρωξει μπροστα ανταγωνισμο και κατω τιμες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-Βγήκε το nes mini, 70Ευρώ

-θα το πάρω όταν πέσει η τιμή

(μερικούς μήνες μετά)

-Είδες ; τώρα το nes mini στα mediamarkt, ΜΟΝΟ 699,99€ !!! ΠΡΟΛΑΒΕΤΕ !!!ενα!εναΕΝΑ111!!11ΕΝΑ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να πληρωνεις 30 ευρω για την καθε κασετα ? Οχι ρε συ... με 70 ευρω τα εχεις ολα ! Modded

Πολυ φτηνοτερα βρισκεις original παιχνιδια NES. ψαχτο λιγο!! 

 

Μηπως το λες επειδη εχεις βαλει αγγελια 20 κομματια προς 150 ευρω το ενα?

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρατηρώντας το feedback σας, νομίζω ότι αν κάποιος είναι να επενδύσει σε ένα NES, το καλύτερο που έχει να κάνει είναι να «σκανάρει» την αγορά για ένα κανονικό NES.

 

Ναι, οι τιμές σε ελληνικά φόρουμ είναι υψηλές, όμως καθώς έχουμε ελεύθερη αγορά, το eBay ή το Gumtree μπορούν να αποδειχθούν εξαιρετικές περιπτώσεις -φτάνει να έχετε κάποιον στο εξωτερικό. Χαρακτηριστικά, έχω πετύχει NES προς πώληση σε κατάσταση εξαιρετική ακόμα και προς £20-30. Τις προάλλες πήρε το μάτι μου SNES σελοφανάτο στις £210!

 

Έχοντας την κονσόλα, ένα πραγματικά ιστορικό κομμάτι, είναι ελεύθερος να επενδύσει κατά το δοκούν στα παιχνίδια που θέλει. Θα φτιάξει έτσι μια συλλογή που θα αξίζει πραγματικά, όπως τη θέλει εκείνος και θα έχει όντως ένα κομμάτι της ιστορίας. Συν τοις άλλοις θα μπορεί να παίζει και σαν άνθρωπος χάρη στα χειριστήρια με φυσιολογικό μήκος καλωδίου!

 

Όσο για το τι είναι συλλεκτικό και τι όχι, νομίζω πως καθορίζεται από την προσφορά που υπάρχει, το πόσοι είναι διατεθειμένοι να πουλήσουν δηλαδή, συνδυαστικά με τη ζήτηση. Αυτή τη στιγμή, χάρη το NES Classic Edition, αρέσει-δεν αρέσει, είναι συλλεκτικό. Εν καιρώ, με το ενδιαφέρον του κόσμου να ατονεί, ενδεχομένως να δούμε την τιμή του να πέφτει. Ίσως η προσφορά να μειωθεί και να συμβεί το αντίθετο -ουδείς γνωρίζει.

 

Είναι case study πάντως το πώς η Nintendo έπαιξε τόσο μα τόσο καλά (καλύτερα απ' τον καθένα) το χαρτί του "nostalgia marketing" και κατάφερε να κάνει πλούσιο τόσο κόσμο αλλά όχι την ίδια...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να πληρωνεις 30 ευρω για την καθε κασετα ? Οχι ρε συ... με 70 ευρω τα εχεις ολα ! Modded

 

Ε μα με τούς κλέφτες ε ? Γελάνε και οι πέτρες 150 εύρω για μια κονσολα των 60-70!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ε μα με τούς κλέφτες ε ? Γελάνε και οι πέτρες 150 εύρω για μια κονσολα των 60-70!

 

Ο καθένας μπορεί να πουλήσει ο,τι θέλει, όσο θέλει. Απο τη στιγμή που υπάρχουν αγοραστές, δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα! 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...