Προς το περιεχόμενο

Συνδεσμολογια voip ΟΤΕ σε σπιτι με δομημένη καλωδίωση


theoilia

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχήν συγνώμη αν υπάρχει παρόμοιο θέμα,με μία αναζήτηση που έκανα δεν βρήκα κάτι που να με καλύπτει.

Στο σπίτι μου που έκανα ανακαίνιση πριν από 2 χρόνια έκανα δομημένη καλωδίωση τύπου αστέρα με 2πλες πρίζες σε κάθε χώρο που όλες καταλήγουν στο υπόγειο σε αυτά:

 

b46sTGk.png

 

τώρα που μου αλλάζει ο ο ΟΤΕ και μου το κάνει VOIP πως συνδέω;Βάζω το καλώδιο του ΟΤΕ στο adsl και μετά από το PHONE του modem  δίνω στις πρίζες που θέλω τηλέφωνο;Φίλτρο βάζω ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις κανει την καλυτερη δουλεια με τον αστερα διοτι ετσι ενεργοποιεις οποια πριζακια θες β.δεν θες φιλτρο γιατι θα δωσεις μονο τηλεφωνια ειτε tdm ειτε voip στα πριζακια που θες και επισης δεν εχεις bridge taps οποτε θα παρεις το μεγιστο απο την γραμμη σου ειδικα αμα εχεις vdsl.απλα μην το παρακανεις με τηλεφωνικες συσκευες πανω στην Fxs του ρουτερ.αν χρειαστει να βαλεις παραπανω τηλεφωνικες συσκευες προτιμησε ασυρματα τηλεφωνα που δεν τραβανε ρευμα απο την γραμμη και επισης προτιμησε με διπλη ή τριπλη βαση ωστε να εχεις 2-3 τηλεφωνα αλλα μονο το ενα να πρεπει να συνδεθει σε τηλεφωνικη πριζα οποτε μετραει σαν μια συσκευη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως έτσι το έχω και εγώ απλά στο θέμα των τηλεφωνικών συνδέσεων έχω μια ρεγκλέτα που πέρνει στο 1 την γραμμή του οτέ και την δίνει στο υπόλοιπο σπίτι από το 2 και πέρα βάση των παρακάτω συνδέσεων. Εσύ όπου βλέπεις πορτοκαλί κίτρινο το στέλνεις στο τηλεφωνικό patch panel σου.

post-361940-0-57885700-1493905860_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπως έτσι το έχω και εγώ απλά στο θέμα των τηλεφωνικών συνδέσεων έχω μια ρεγκλέτα που πέρνει στο 1 την γραμμή του οτέ και την δίνει στο υπόλοιπο σπίτι από το 2 και πέρα βάση των παρακάτω συνδέσεων. Εσύ όπου βλέπεις πορτοκαλί κίτρινο το στέλνεις στο τηλεφωνικό patch panel σου.

απλα εσυ εχεις ρεγκλετα.ο αλλος εχει Patch panel οποτε το πιο ευκολο εκει ειναι τηλεφωνικος διακλαδωτης απο 1 σε 3 σε 4 ή σε οσα θελει.μπορει να το κανει και με ρεγκλετα αλλα θα ειναι παραπανω κοπος χωρις λογο.

επισης για σενα αν πας σε vdsl καλο θα ηταν στο 1 να ερχεται η γραμμη οπως ειπες αλλα να μπει σπλιττερ εκει και το dsl να δωσει μονο στο δωματιο που ειναι το ρουτερ σου και απο το Phone Να πας στην υπολοιπη ρεγκλετα.αν δεν το κανεις αυτο θα χασεις σε ταχυτητα.αλλα ακομα και με  adsl καλο θα ηταν να το κανεις γιατι θα παιξεις πολυ καλυτερα συν οτι δεν θα θες φιλτρα στις συσκευες αφου ολες θα παιρνουν απο το splitter.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks, έτσι το έχω όπως λες (έχω ήδη vdsl). Το 1 στο σχήμα είναι η επιστροφή από το phone του router. Η γραμμή οτε απ'έξω πάει κατευθείαν στο router. Με vdsl όσες λιγότερες διακλαδώσεις τόσο καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα.γιατι πολλοι τα βαζουν ολα παραλληλα και στο vdsl σε σκιζει αυτο σε θεμα ταχυτητας.για οποιον εχει ρεγκλετα ειναι πανευκολο να δωσει σε ολα τα τηλεφωνα απο το phone του splitter ή την Fxs του ρουτερ αν μιλαμε για voip.ναι το vdsl δεν θελει bridge taps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Μια ερωτηση και απο εμενα.
Σε σπιτι με δομημενη καλωδιωση αστερα οπου απο καθε δωματιο εχω δυο καλωδια UTP τα οποια πανε στο patch panel, ενα για ΕΤΗ και το αλλο για τηλεφωνια, πως προτινετε ή πως ενδείκνυται να μοιρασω την τηλεφωνια?
Να τερματισω το UTP με την γραμμη του ΟΤΕ στο patchpanel, να βαλω adsl splitter στην εξοδο του patch panel και απο splitter απο τις αναλογες εξοδους να δωσω στο Modem και απο το Phone με ενα διακλαδωτη να δωσω σε 2-3 σημεια τηλεφωνο? ή
Να τερματισω το UTP με την γραμμη του ΟΤΕ σε ρεγκλετα, να γεφυρωσω 3-4 θεσεις και να δωσω μια στο router μεσα απο splitter και απο τις αλλες 2-3 σε σημεια για τηλεφωνια τα οποια θα εχουν φιλτρα εννοειτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε μια θεση του Patch panel τερματιζει ο οτε πχ port 1.απο εκει το πας σε splitter.απο το dsl tou splitter πας το ιντερνετ στο δωματιο που θες.απο το Phone του σπλιττερ ειτε με ρεγκλετα ειτε με διακλαδωτη το πας στα δωματια που θες.ουτε φιλτρα ουτε τιποτα.ειτε το κανεις με ρεγκλετα ειτε με διακλαδωτη ενα και το αυτο.οτι σε βολευει.το τελευταιο που εκανες δεν το κανεις διοτι με το vdsl

 θα χασεις πολυ σε ταχυτητα λογω bridge tap>δεν ειναι η ιδανικη αυτη η καλωδιωση ουτε για adsl αλλο τοσο για vdsl

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δεύτερη αντενδείκνυται. Θέλουμε όσο τον δυνατόν συντομότερα να διαχωρισθεί το τηλεφωνικό σήμα από το DSL στο splitter και χωρίς να γίνεται χρήση άλλων φίλτρων. Είναι κρίμα να χαλάσεις την άριστη εγκατάσταση που έχεις.

 

Η πρώτη είναι η βέλτιστη, είτε κάνεις χρήση patch panel είτε οριολωρίδα.

 

Το πώς ακριβώς θα είναι η συνδεσμολογία, εξαρτάται αν έχεις VoIP ή POTS τηλεφωνία.

 

Με πρόλαβε ο poulinos.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, αλλά δεν ήθελα να το αναφέρω τώρα για να μην τον μπερδέψω.

Θα χρειαστεί πρώτα να πάει το σήμα στον χώρο του router και μετά να γυρίσει πίσω (σε 1 ή 2 ζεύγη) για να μοιρασθεί κατόπιν στις τηλεφωνικές πρίζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αν το ρουτερ δεν μπει στο Patch panel θα πρεπει να κανει επιστροφη.εκει βεβαια θα χρειαστει να εχει και κανα rj tool για να μπορεσει να φτιαξει ενα καλωδιο που απο την μια θα παει στο πριζακι και απο την αλλη θα σπασει σε 2 για να μεταφερει το ιντερνετ και το τηλεφωνο ξεχωριστα.αντιστοιχα και απο την πλευρα του Patch panel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PSTN ειμαι ακομα, δεν προβλεπεται να εχω VOIP συντομα.
Το router μου ειναι μεσα στο rack οπως και η γραμμη του ΟΤΕ. Αρα τερματιζω στο patch το UTP που εχει γραμμη ΟΤΕ και βαζω splitter στο patch. Απο το splitter απο την εξοδο modem δινω στο router που ειναι ακριβως απο κατω και μετα απο την εξοδο phone βαζω ετοιμο διακλαδωτη 2-3 θεσεων για τηλεφωνια και γυριζω με καλωδια πισω στις αναλογες θυρες στο patch?
Σωστα?.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...