Προς το περιεχόμενο

φιάλη υγραερίου για κουζίνα (τι πρέπει να γνωρίζουμε;;)


Tablet

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι γίνεται με τις φιάλες υγραεριου για κουζίνα και φούρνο;;

 

1. συμφέρουν τι κόστος έχουν;

2. πόσο διαρκούν με μια μέση κατανάλωση (μαγείρεμα 1 φορα την ημέρα).

3. Γέμισμα ή αγορά καινούργιας σφραγισμένης;;

4. Δωρεάν παράδοση Αθήνα;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γέμισμα νομίζω πως απαγορεύεται, απλώς πηγαίνεις την παλιά φιάλη και παίρνεις μια γεμάτη. Υποθέτω ότι οι χρησιμοποιημένες φιάλες περνάνε από κάποια διαδικασία ελέγχου και επαναγόμωσης.

 

Όσον αφορά το κόστος η άποψή μου είναι ότι δεν αξίζει τον κόπο και τον κίνδυνο, διότι οι κουζίνες αερίου/υγραερίου εμπεριέχουν πραγματικό κίνδυνο αν δεν είσαι αρκετά επιμελής και προσεκτικός. Ενδεικτικά αν καίς 2 ώρες την ημέρα φούρνο και άλλη μία ώρα ένα μεγάλο μάτι βγαίνουν ~8 κιλοβατώρες που είναι περίπου 43 ευρώ τον μήνα. Με το υγραέριο ίσως γλύτωνες 10-20 ευρώ τον μήνα, αλλά και πάλι για είκοσι ευρώ τον μήνα εγώ δεν θα έμπαινα στην διαδικασία εκτός αν μιλάμε για εξοχικό όπου μπορείς να κόψεις τελείως το ρεύμα και να γλυτώσεις ή κάτι παρόμοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω για κουζίνες αλλά στην ψησταριά που έχω η προσφορά της είναι ανεκτίμητη, το τηγάνισμα και ολα τα ψησιματα γίνονται αποκλειστικά στο γκάζι, το κόστος είναι κάπου 20 ευρώ η φιάλη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα του κινδύνου ισχύει αν δεν είσαι προσεκτικός αλλά κερδίζεις πολλά. Η πραγματική φωτιά βράζει, τηγανίζει και ψήνει καλύτερα από το ηλεκτρικό μάτι και γρηγορότερα κιόλας. Σε σπίτι που νοίκιαζα είχε τέτοια κουζίνα και στην αρχή που μπήκα μέσα το ψιλοφοβόμουν αλλά τελικά όλα καλά. Απλά να είσαι λίγο συνεπής.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...