Προς το περιεχόμενο

Ερωτηση για φυτοφαρμακα σε φρουτα.


Luxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενδιαφέρον τόπικ, εύλογες απορίες, ουσιαστικές απαντήσεις. Εγω τα έχω πει και σε άλλο τεχνολογικό φόρουμ αν θα μπορούσαμε να ελεγξουμε τι τρώμε θα είχαμε λύσει πολλά προβλήματα. Άμεσα=> υγίεια, έμμεσα=>ανεργία, ποιότητα προιοντων(brand name της χώρας με σημαντικά οφέλη). Π.χ θα μπορούσαν να συσταθούν δημόσιες υπηρεσίες με υγιειονομικές αρμοδιότητες με "Ράμπο της γεωργίας" που θα πηγαίνουν στα χωράφια για ελέγχους των εδαφών. Π.χ ένα ενδιαφέρον λίνκ είναι αυτό.

Καταλαβαίνεις τι προοπτικές και ορίζοντες ανοιγονται για πολλά προβλήματα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ είμαι αγρότης μαζικής παραγωγής κηπευτικών προϊόντων. Ειμαι σε καθεστώς ολοκληρωμένης διαχείρισης και εκτός από την καθημερινή καταγραφή λιπασμάτων εχω και ψεκασμων οι οποίοι γίνονται μετα την έγκριση του αρμόδιου γεωπονου. Οι μέρες που γράφτηκαν παραπάνω ειναι απο την μέρα που θα γελάσεις μέχρι την συγκομιδή. Δεν ισχύει το -ψεκαζω τωρα και πουλάω γιατι μεχρι να αγοραστει θα εχουν περασει οι μερες-. Επίσης γίνονται τακτικοί έλεγχοι και με την ιχνηλασία σε βρίσκουν αν έχεις κάνει παράβαση. Καλος ή κακος όπως είπαν παραπάνω όλοι θέλουμε να χρησιμοποιούμε λιγότερα φάρμακα γιατι ειμαστε οι πρώτοι που τα ακουμπάμε και τα αναπνέουμε και σε ποιο συγκεντρωμένες ποσότητες αλλα αν βλέπεις την παραγωγή σου να χάνετε αναγκάζεσαι να τα χρησιμοποιήσεις. Όσοι ειναι στα βιολογικά εχουν πολύ περισσότερους περιορισμούς αλλα εχουν μινει λίγοι εδω που είμαι και λιγοστεύουν κάθε χρόνο...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ θες να μου πεις ότι στην ολοκληρωμένη δεν καταθέτει το τιμολόγιο αγοράς μαζί με την οδηγία στον φάκελο του για τον έλεγχο? Εκτός και αν ειναι συμβατικοί όπου εκει σε περίπτωση ελέγχου και δεν κάνουν τα προβλεπόμενα πάνε για αλλα...

Γνωρίζω περιπτώσεις όπου κυρίως ξένοι καλλιεργητές (αλλα και λίγοι Έλληνες) χρησιμοποιούν φάρμακα μη εγκεκριμένα πχ φάρμακα ελιών σε θερμοκήπια ή φέρνουν φάρμακα απο εξω. Απλά εγκληματίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

gorge18 εισαι δυστυχως απο τις ελαχιστες εξαιρεσεις. Οι περισσοτεροι συμβατικοι αγροτες εξακολουθουν να εξασκουν απαρχαιωμενες, και απαγορευμενες τεχνικες. Φανταζομαι πως εσυ εισαι σε συμβολαιο με καποια εταιρεια, οπου τα πραγματα σοβαρευουν. Αν καποιος πουλαει σε μικροτερα δικτυα διανομης και λαικες.. Ειναι σχεδον ανεξελεγκτος.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτα από όλα σκέφτομαι εμένα. Αν είναι να ψεκαζω με φάρμακα που προορίζονται για ανοικτό χώρο και τα βάζω σε κλειστό ή μεγάλες ποσότητες ή γενικά δεν ακολουθώ τους απλούς κανόνες κανω κακό στον εαυτό μου γιατι εγω θα εκτεθω σε πιο συγκεντρωμένες ποσότητες απο τον καταναλωτή και εχω σκοπο να ταλαίπωρο τους γύρω μου για μερικά χρόνια ακομα :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι και εγώ με κάποιον τρόπο στον κλάδο,αλλά δεν θα προσθέσω κάτι καινούριο, τα έχετε καλύψει :)

Θα προσθέσω δυο πραγματάκια μόνο.

Στις συμβατικές καλλιέργειες που έχουν σκοπό την εμπορική εκμετάλλευση, δεν μπορείς να παρακάμψεις τα φυτοφάρμακα. Σοβαρότερες ασθένειες όπως μυκητιάσεις και ιώσεις, για να τις καταπολεμήσεις πρέπει να χρησιμοποιήσεις χημικά μέσα. Οι μυκητιάσεις αν δεν καταπολεμηθούν έγκαιρα, όπως έγραψαν και πιο πάνω, μπορεί να να περάσουν στο έδαφος και να βλάψουν φυτά που θα μπουν στο μέλλον.

 

Πολλά από τα επικίνδυνα φυτοφάρμακα του παρελθόντος  έχουν απαγορευτεί σε Ευρωπαική κλίμακα. Γίνονται έλεγχοι από κλιμάκια του υπουργείου γεωργίας στα καταστήματα με φυτοφάρμακα για αυτά τα σκευάσματα.

Κάτι ακούγεται για χορήγηση φαρμάκων μόνο σε αγρότες που έχουν αποδεδειγμένη εμπορική δραστηριότητα, αλλά μέχρι να γίνει αυτό θα ξεκινήσουν να καλλιεργούν τα χωράφια του Άρη :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Nα κανω μια χαζη σχετικοασχετη ερωτηση.

 

Εστω πως ενας παραγωγος βιολογικων προιοντων συνορευει με εναν παραγωγο που χρησιμοποιει φυτοφαρμακα. Τα φυτοφαρμακα (οποια κι αν ειναι αυτα ξερωγω) δεν θα μπουν στο εδαφος και μεσω της ριζας να πανε τα συστατικα τους και στο "καθαρο" χωραφι? Ή ακομα χειροτερα σε παραγωγη πατατας κλπ υπογειων?

 

Παζει να λεω και μεγαλη μπαρουφα τωρα, απλως μου γεννηθηκε η απορια διαβαζοντας το νημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα κανω μια χαζη σχετικοασχετη ερωτηση.

 

Εστω πως ενας παραγωγος βιολογικων προιοντων συνορευει με εναν παραγωγο που χρησιμοποιει φυτοφαρμακα. Τα φυτοφαρμακα (οποια κι αν ειναι αυτα ξερωγω) δεν θα μπουν στο εδαφος και μεσω της ριζας να πανε τα συστατικα τους και στο "καθαρο" χωραφι? Ή ακομα χειροτερα σε παραγωγη πατατας κλπ υπογειων?

 

Παζει να λεω και μεγαλη μπαρουφα τωρα, απλως μου γεννηθηκε η απορια διαβαζοντας το νημα.

Πολυ καλη ερωτηση.

Καταρχας, πρωτου δωθει αδειοδοτηση για να κανει καποιος βιολογικη καλλιεργεια, περναει απο ελεγχους ενα χωραφι. Αν υπαρχει προβλημα στο χωραφι, πχ βαρεων μεταλλων, η να κανει συστηματικη χρηση χημικων φυτοφαρμακων καποιος κοντα σου, σε αποτρεχουν να προσπαθησεις να καλλιεργησεις βιολογικα, λογω της επιμολυνσης οπου θα δεχτει η παραγωγη και το χωραφι. Αυτο φυσικα δεν ειναι απολυτο, υπαρχουν περιπτωσεις πχ να μολυνθει ενα χωραφι, ενω γινοντουσαν ψεκασμοι χιλιομετρα μακρυα, και τα χημικα εφτασαν εκει με τον αερα.

Ευλογο ερωτημα ειναι τι γινεται οταν κανεις βιολογικη καλλιεργεια, ας πουμε και για χρονια, και ερθει καποιος κοντα σου που ταραζει την παραγωγη του σε φυτοφαρμακα. Εκει ειτε προσπαθεις να αποφυγεις το προβλημα μεσω διχτυων, ειτε ελπιζεις να υπαρχει πολυ μικρος αντικτυπος στην παραγωγη σου. Υπαρχει μια δικαιολογηση καποιο ποσοστου απο επιμολυνσεις, αλλα σε παρα πολυ μικρο βαθμο.

Τα πραγματα φυσικα ειναι περισσοτερο περιπλοκα, αλλα εγραψα μια γενικη ιδεα του τι παιζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικο θεμα! Για χρονια με προβληματιζει εντονα το θεμα καθως ειμαι λατρης φρουτων.

Εχω καταληξει οτι ολοι μα ολοι θα υποστουμε στις παρενεργειες γρηγορα ή αργα , καποια στιγμη.. Γιατι αλλιως απλα δε γινεται...

 

Παντως τα φρουτα σιγουρα ειναι "λιγοτερο" βλαβερα απο τα κρεατα.

Τα ξεπλενω καλα καλα πριν τα φαω, τρωω καθε μερα 1 μπανανα και 1 μηλο. Τι να κανουμε, αν κατσουμε να εξαιρεσουμε ολα τα φαγωσιμα που να μην εχουν φαρμακα ή κατι τετοια τελοσπαντων που να βλαπτουν εμας, δε θα μεινει τιποτα!!! :D

 

Ειναι και ο υπερπληθυσμος , ειναι και η χαλια παγκοσμια οικονομια, ειναι η διψα για μεγαλα κερδη (για τις μεγαλες υπερεθνικες εταιρειες μιλαω) με το βωμο της υγειας, αλλωστε συνεργαζονται και με φαρμακευτικες εταιρειες να θεραπευουν ταχα τους καρκινους που προερχονται απο τα φρουτα πχ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ασχολούμαι ερασιτεχνικά με το θέμα,έχω ένα μπαχτσέ στο σπίτι μου.

Σε συζητήσεις που έχω κάνει με γεωπόνους μου λένε ότι το πλύσιμο δεν κάνει τίποτα,μόνο σκόνες απομακρύνει,όλα τα σύγχρονα φυτοφάρμακα είναι μέσα στο φρούτο/λαχανικό και όχι επιφανειακά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όποιον ενδιαφέρεται για το θέμα συστήνω την απάντηση του Jeff Novick σε ανάλογη ερώτηση. 

 

The Real Dirty Dozen: The 12 Deadliest Dietary & Lifestyle Factors & What You Can Do About Them - εδώ είναι το ζουμί γιατί εμείς ασχολούμαστε με τα φυτοφάρμακα ενώ μας σκοτώνει το κάπνισμα, το αλάτι, τα λίπη, το αλκοόλ κτλ. 

 

Περσινή βιβλιογραφική ανασκόπηση έδειξε ότι τα συμβατικά τρόφιμα είναι εξίσου ασφαλή με τα βιολογικά και το καπέλο στην τιμή των βιολογικών δεν δικαιολογείται από αυτόν τον παράγοντα (της ασφάλειας). 1

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που καθε χρονο εταιριες λανσαρουν καινουρια υβριδια με καινοτομιες του τυπου αντοχες σε διαφορες ασθένειες και κανουν ετσι κανουν αλλιως, ισως τα φυτοφαρακα ειναι απλα η κορυφη του παγοβουνου ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την στιγμη που καθε χρονο εταιριες λανσαρουν καινουρια υβριδια με καινοτομιες του τυπου αντοχες σε διαφορες ασθένειες και κανουν ετσι κανουν αλλιως, ισως τα φυτοφαρακα ειναι απλα η κορυφη του παγοβουνου ...

Δηλαδη εννοεις πως τα υβριδια ειναι το υπολοιπο μερος του παγοβουνου? Πως ειναι δηλαδη βλαβερα για την υγεια κλπ?

Εισαι και γεωργος επαγγελματιας, τετοια αγνοια δεν δικαιολογειται...

 

Αν εννοεις κατι τετοιο και το καταλαβα σωστα, αλλιως sorry για την παρεμβαση...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη εννοεις πως τα υβριδια ειναι το υπολοιπο μερος του παγοβουνου? Πως ειναι δηλαδη βλαβερα για την υγεια κλπ?

Εισαι και γεωργος επαγγελματιας, τετοια αγνοια δεν δικαιολογειται...

 

Αν εννοεις κατι τετοιο και το καταλαβα σωστα, αλλιως sorry για την παρεμβαση...

Ε ναι αυτο λεει. Ειναι ξεκαθαρο το τι λεει. Και ακομα ποιο ανησυχητικο αυτο που λεει σαν επαγγελματιας :)

 

Παρτε βιολογικα ρε παιδια. Δεν εχουν φυτοφαρμακα. Μην τα θελετε ολα δικα σας και φτηνα και χωρις φαρμακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...