Προς το περιεχόμενο

Goldendoodle


eraleix

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας


Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι να πάρω κάποιον σκύλο και έχω γοητευτεί από τα goldendoodle. Ωστόσο όσο και να έψαξα διαδικτυακά δεν βρήκα κανένα που να πουλάει τη ράτσα αυτή στην Ελλάδα. Ξέρετε κανέναν εσείς που να τα πουλάει ή να τα χαρίζει?

Επίσης Θα ήθελα να μάθω τι ανάγκες και τι έξοδα έχει. Εγώ μένω σε διαμέρισμα όμως κοντά υπάρχει πάρκο ιδανικό για βόλτες.

Θα παρακαλούσα όσους έχουν σκύλο σε πόλη να μου δώσουν κάποιες πληροφορίες. 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

In b4 "καλύτερα πάρε αδεσποτάκι να σώσεις μία ψυχούλα" posts.  :lol:

 

Δυστυχώς δεν έχω ακούσει για κάποιον εκτροφέα αυτής της ράτσας στη χώρα μας... σε καίει τόσο πολύ ώστε ν' αρχίσεις τα ταξιδάκια προς τα έξω, ή θέλεις να δεις κοντινές σε χαρακτηριστικά ράτσες;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ράτσα τα goldendoodle.

http://dogtime.com/dog-breeds/goldendoodle#/slide/1

Γεια σας

Τον τελευταίο καιρό σκέφτομαι να πάρω κάποιον σκύλο και έχω γοητευτεί από τα goldendoodle. Ωστόσο όσο και να έψαξα διαδικτυακά δεν βρήκα κανένα που να πουλάει τη ράτσα αυτή στην Ελλάδα. Ξέρετε κανέναν εσείς που να τα πουλάει ή να τα χαρίζει?

 

Επίσης Θα ήθελα να μάθω τι ανάγκες και τι έξοδα έχει. Εγώ μένω σε διαμέρισμα όμως κοντά υπάρχει πάρκο ιδανικό για βόλτες.

 

Θα παρακαλούσα όσους έχουν σκύλο σε πόλη να μου δώσουν κάποιες πληροφορίες. 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Ε.

 

 

Βρες κανα εκτροφείο που να έχεις πούντλς και ρετρίβερς και πες τους να κανονίσουν ρομαντική συνάντηση για να πάρεις ενα γκολντεντουντελάκι :P

 

Στο site πιο πάνω γράφει πάντως πως είναι πλέον ακατάλληλα για διαμέρισμα... ελπίζω να έχεις μεγάλο τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

The kennel club και το akc, δηλαδή όλοι οι μεγάλοι οργανισμοί που καταγράφουν τις φυλές των σκύλων. Αν δεν αναγνωριστεί δεν είναι και φυλή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ κιόλας αλλά αυτά ειναι μαλακιούλες και συνδικαλιστικά της πλάκας :P απο το 1980 διαβάζω ότι βγάζουν τέτοια σκυλιά κάποια στιγμή θα μπουν και στις οργανώσεις που λες τι τους λείπει δηλαδή;

Ράτσα για εμένα ειναι ενα συγκεκριμένο είδος σκύλου (στην περίπτωση μας) που έχει συγκεκριμένο όνομα και όταν ακούς το όνομα του περιμένεις ενα σκυλί με συγκεκριμένη μορφή.... τα goldendoodle πληρούν τα παραπάνω άρα είναι ράτσα... όλα τα άλλα ειναι ναχαμε να λέγαμε :P έχουν και σύνδεσμο στην αμερική :P

 

Επίσης κάθε φορά που βλέπω το avatar σου νομίζω πως βλέπω σκηνή απο την βίβλο ή κάτι τέτοιο λολ :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπάρχει ολόκληρη διαδικασία για να αναγνωριστεί μια φυλή και βασικά πρέπει όλα τα μέλη της να έχουν έναν συγκεκριμένο φαινότυπο και χαρακτήρα. Τα goldendoodle δεν πληρούν τις προϋποθέσεις άρα και προς στιγμήν δεν πρόκειται και να αναγνωριστούν.

 

https://www.grca.org/about-the-breed/articles/goldendoodles-grcas-position/

 

Οι Endless από το Sandman είναι.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ολόκληρη διαδικασία για να αναγνωριστεί μια φυλή και βασικά πρέπει όλα τα μέλη της να έχουν έναν συγκεκριμένο φαινότυπο και χαρακτήρα. Τα goldendoodle δεν πληρούν τις προϋποθέσεις άρα και προς στιγμήν δεν πρόκειται και να αναγνωριστούν.

 

https://www.grca.org/about-the-breed/articles/goldendoodles-grcas-position/

 

Οι Endless από το Sandman είναι.

Τι σου είπα συνδικαλιστικά .... αυτό το Link είναι απο το GOLDEN RETRIEVER CLUB OF AMERICA δηλαδή την άμεσα πληγήσασα ομάδα απο τις πιθανές πωλήσεις των goldendoodle μιας και είναι ενα κράμα golden retriever με poodle

 

Τι θα λέγανε δηλαδή; εγώ τα βλέπω όλα τα σκυλάκια να μοιάζουν μια χαρά πάντως.

 

 

Απο την άλλη μεριά η Goldendoodlers όπως είναι λογικό υποστηρίζουν το αντίθετο και κρατάνε αρχείο με την ράτσα (γιατί πολύ απλά συμφέρει στις πωλήσεις τους)

 

http://www.goldendoodleassociation.com/about-the-breed/

 

Είναι συνδικαλιστικές μαλακιούλες δηλαδή αυτά... για να είναι ράτσα για όλους τους υπόλοιπους άντρες με @@ :P πρέπει απλά να πληρεί αυτό που ανέφερα πιο πάνω τα υπόλοιπα ειναι για τις μανταμσουσούδες :P (δεν ειναι υπονοούμενο για εσένα)

 

όσο για το avatar το κατάλαβα ότι θα ήταν απο κάποιο manga που κατα πάσα πιθανότητα δεν θα το ξέρω απλά σου είπα την εντύπωση που έχω κάθε φορά όταν βλέπω αυτή την μικρή εικόνα απο απόσταση τουλάχιστον ενάμιση μέτρου απο την οθόνη :P

 

Οπότε μάλλον δεν εξυπηρετεί την σκοπιμότητα σου (όχι πως λέω οτι είχες ντε και καλά σκοπιμότητα όταν έβαλες αυτή την εικόνα για avatar απλά feedback δίνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...