Προς το περιεχόμενο

Surface Laptop, η εναλλακτική στο MacBook Air με 14.5 ώρες αυτονομία και τιμή από $999


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με κάτι τέτοιο πάντως δε νομίζω να περιμένει να ανακόψει την ανοδική πορεία του chromeOS στην εκπαίδευση.

Εννοείς των Chromebooks?

Ακριβή η πρόταση της Microsoft είναι η προσωπική μου άποψη. 

 

Επίσης θα πρέπει να βγει νόμος που απαγορεύει τα laptops με 4 giga RAM

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 50
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εννοείς των Chromebooks?

Ακριβή η πρόταση της Microsoft είναι η προσωπική μου άποψη. 

 

Επίσης θα πρέπει να βγει νόμος που απαγορεύει τα laptops με 4 giga RAM

Ε, ναι. Με αυτή τη συσκευή δε πρόκειται να προσελκύσει νέα παιδιά που αυτή τη στιγμή μεγαλώνουν στα σχολεία με google docs σε chromebooks των 300$.

 

Το ποντίκι (Arc Mouse) έχει τιμή στα 80$, WTF.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14,5 ώρες αυτονομία με φωτεινότητα στο 0% και να παίζω πασιέντζα?

Σε ένα λάπτοπ τόσο λεπτό και να ζυγίζει 1,25 κιλά δεν πεζει με τίποτα να χωράει μεγάλη μπαταρία, οπότε ούτε αυτονομία. Έχουν καταντήσει αηδία αυτές οι εταιρίες, είναι σαν τις αυτοκινητοβιομηχανίες που μας λένε για 3-4 λίτρα καυσίμου ανά 100 χμ ενώ ή πραγματικότητα είναι τελείως διαφορετική.

Κατά τα άλλα αρκετά καλή προσπάθεια από την Microsoft άρα βάλε ρε φίλε κανένα USB port παραπάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14,5 ώρες αυτονομία με φωτεινότητα στο 0% και να παίζω πασιέντζα?

Σε ένα λάπτοπ τόσο λεπτό και να ζυγίζει 1,25 κιλά δεν πεζει με τίποτα να χωράει μεγάλη μπαταρία, οπότε ούτε αυτονομία. Έχουν καταντήσει αηδία αυτές οι εταιρίες, είναι σαν τις αυτοκινητοβιομηχανίες που μας λένε για 3-4 λίτρα καυσίμου ανά 100 χμ ενώ ή πραγματικότητα είναι τελείως διαφορετική.

Κατά τα άλλα αρκετά καλή προσπάθεια από την Microsoft άρα βάλε ρε φίλε κανένα USB port παραπάνω.

 

Για την αυτονομία κάνεις λάθος.Καλό θα ήταν πριν πεις κάτι να το δοκιμάζεις.

Έχω το xiaomi Air 13.

9.5 λέει η εταιρία για το δικό μου κι εγώ που το μέτρησα με surfing και youtube με 75% φωτεινότητα κράτησε 8 ώρες.Άρα πολύ καλά κατά τη γνώμη μου.Βέβαια οι 2 usb που έχει το δικό μου πολλές φορές μου δημιουργεί θέμα λόγω δουλειάς, αλλά για φοιτητές και καθηγητές είναι υπεραρκετές 1-2 usb.Το κοιτάς πάλι με τα δικά σου δεδομένα.Εδώ οι φοιτητές δεν έχω δει να έχουν στικάκια.Είναι όλα στο cloud.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια υποψία πως παίζει και να μη σκοτώσει εν τέλη το Windows Mobile η MS, με αυτή τη κίνηση φαίνεται πως ακόμα προσπαθεί να πλασάρει τις εφαρμογές στο store, προφανώς και τελικά όντως να σκάσει η σειρά Surface Phone aka Iphone...Άντε να δούμε άμα έχει τόσο μακροπρόθεσμα σχέδια και δεν είναι πάλι κάποια απάτη!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνετα θα κρατάει 12 ώρες εδω 9 βγάζουν τα xiaomi με αξιοπρεπή φωτεινότητα. Επιτέλους εργαλείο κι σε εξαιρετική τιμή, αν έβγαζε κι ενα ruged 12 αρι ... θα σκότωνε !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά καλή προσπάθεια, αλλά:

 

α) έχει και πάλι σαν "οδηγό" ένα macbook

β) το δέρμα θα γεμίζει μπίχλα εύκολα που μάλιστα δε θα καθαρίζει

γ) Τελικά τα καλά μηχανήματα, αντάξια των macbook είναι ακριβά (δείτε και τα dell).  Οπότε μη βαράτε την apple, απλά δε βγάζει φτηνά μηχανάκια.

 

Καλό... αλλά αν έτρεχε  macOS και είχε και ένα glass trackpad αλλά macbook, τότε μάλιστα..

 

(έχω να φάω ξύλο.....)

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι που πέσατε να με φάτε στο άλλο άρθρο, σας πρόσβαλα την πατάτα. Κάθονται το συγκρίνουν και με MacBook τρομάρα τους, δεν τους φτάνει η κακιά κόπια η σύγκριση τους έλειπε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η συσκευή αυτη δεν απευθύνεται σε μαθητές. Τα 10s θα τρέχουν σε λάπτοπ από €189. Αυτό απευθύνεται σε φοιτητές που θα το πάρουν με επιδότηση του κράτους, η σε αυτούς που θα ήθελαν το αντίστοιχο μακμπουκ με 10ρια.

Πολύ ενθαρρυντικό που η ms κάνει ότι μπορεί να στηρίξει (η να σπρώξει) τις uwp εφαρμογές. Ίσως υπάρχει ελπίδα στο mobile. .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ειδα απο κοντα την γκαμα των surface στο MS Store στην Νεα Υορκη  πριν λιγες μερες. 

Ενω το καταστημα ειναι αδειο, σε σχεση με το apple store  που ειναι λιγο πιο πανω (59 οδος - αρχη central park) τα surface ριχνουν κανονικα στο κεφαλι (κατα την αποψη μου) στα μηλαρακια...

Και σας γραφω αυτο το κειμενο απο ενα MBP 15 inch - model 2016 με led stripe

Η αληθεια ειναι οτι κατι δεν παει καλα με τα μηλα...

Ισως ξαναερχεται ο καιρος των ΜS μηχανων που δεν εχουν σε τιποτε να ζηλεψουν σε ποιοτητα , λειτουργικοτητα , αξιοπιστια  αλλα πλεον και αισθητικη τα μηλαρακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκπληκτικό. Λίγο φθηνότερο μόνο να ήταν ρε γμτ, με 500 ευρώ παραπάνω τσιμπάω Dell XPS13 9360 που το έχω απωθημένο. Αλλά θα έχω και το Surface στα υπ' όψιν.

 

Εγω δε ξαναπλησιαζω dell.

 

Αγορα Dell XPS 15 τον περασμενο Οκτωβριο (i7, 32gb ram, 1tb ssd pci-e, 4k touchscreen) αξιας περιπου 3400ε τοτε και τσαφαριζαν τα ηχεια, σαν να ηταν σκισμενα.

 

Ενημερωνουμε, στελνουν τεχνικο, τρεχει διαγνωστικα, δε βρισκει τιποτα.

Ξανακλεινουμε ραντεβου για σερβις, ερχεται τεχνικος αλλαζει ηχεια, τιποτα.

Ερχεται 3η φορα τεχνικος, αλλαζει ολη τη μητρικη, τα ιδια.

 

Μετα απο 2-3 μηνες ταλαιπωρια και καμια 10αρια email με απειλες και βιντεο με το προβλημα γινεται αλλαγη το λαπτοπ με Dell Precision με τα ιδια σπεκς, αλλα με Quadro αντι για GTX, αξιας 3600ε περιπου.

 

Ξαναστηνεται το μηχανημα, γινεται δοκιμη και - surprise surprise - ακριβως το ιδιο προβλημα με τον ηχο.

 

Αποδειχτηκε (με αρκετο ψαξιμο) οτι εχουν κατασκευαστικο προβλημα (μαλλον συντονιζει το σασι σε καποιες συχνοτητες) το οποιο δεν διορθωθηκε ποτε και εχει δωθει γραμμη απο την εταιρεια στο σερβις να κανουν την παπια.

 

Οσο για το μηχανημα, για να ειμαστε δικαιοι, ειναι τερας αλλα κανει σα σκουπα οταν ζοριζεται και η οθονη παρα την απιστευτη λεπτομερεια της θελει αρκετες ωρες για να συνηθισεις τα πολυ υπερκορεσμενα χρωματα της.

 

Με αυτα και με αυτα παντως θεωρω την αγορα τους πεταμενα λεφτα, την δε εταιρεια τερμα αναξιοπιστη και επιπεδου πανηγυριου του χωριου με την συμπεριφορα και την αντιμετωπιση της επι του θεματος.

 

Οποτε σου συστηνω αν σκοπευεις να επενδυσεις καποιο μεγαλο ποσο για αγορα ultrabook να μην το σκεφτεις καν για dell αλλα να στραφεις αλλου καλυτερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4gb ram Windows S / 10 Pro / W(hatever)   ...WHY?

Για να πουλάνε κάθε τετραετία υπολογιστές, κάτι τέτοιο αλλιώς τι λογική έχει... ένα κατοστάρικο παραπάνω με 6gb και 256gb ssd

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα προτιμούσα το macbook air 2016 με 8gb Και στη ίδια τιμή. Αλλιώς με 1000 ευρώ  θα αγόραζα ένα ωραιότατο msi να παίζω και κανα game και ας μην είναι τόσο "φορητό"

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...