Προς το περιεχόμενο

Φυσικοθεραπεία συν έξτρα χρήματα


kpanos1980

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παίδες,εχω θέμα με τους ώμους μου πήγα στον γιατρό και μου έγραψε 10 συνεδρίες σε φυσικοθεραπευτή.Ολα καλά μέχρι εδώ ,πήγα να ξεκινήσω στον φυσικοθεραπευτή και μου ζήτησε έξτρα χρήματα αλλά 50 ευρώ , έχει ανάλογη περίπτωση κάποιος να συμβουλέψει αν είναι παράνομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή 5€ παραπάνω ανά συνεδρία; Όχι δεν είναι παράνομο. Κοστολογεί τις συνεδρίες του όσο είναι η συμμετοχή του ΕΟΠΥΥ + 5€.  Να ζητήσεις να σου κόψει και απόδειξη κανονικά για αυτά τα λεφτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περίεργο είναι ότι μου πρότεινε 5 συνεδρίες αντί 10 που μου χει γραψει ο γιατρός και τις κοστολογεί 15 ευρώ επί 10 = 150 ευρώ συν τα 50 ευρώ που αναφερα .Μου φαίνεται υπερβολικό ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τίποτα περίεργο,50 ευρώ παίρνει από εσένα και τα υπόλοιπα από το ταμείο όταν και εάν τα πάρει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το περίεργο είναι ότι μου πρότεινε 5 συνεδρίες αντί 10 που μου χει γραψει ο γιατρός και τις κοστολογεί 15 ευρώ επί 10 = 150 ευρώ συν τα 50 ευρώ που αναφερα .Μου φαίνεται υπερβολικό ..

Το πόσες χρειάζεσαι δεν το ξέρω προφανώς. Πάντως το να ζητάει παραπάνω λεφτά για κάθε συνεδρία είναι νόμιμο. Αλλά αν αυτός κοστολογεί την συνεδρία του 20€ και θέλει να παρέχει τις μισές με τα λεφτά για 10 συνεδρίες βρωμάει το ψάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σκέφτηκα και γω ,τεσπά θα δω πως θα ειμαι με τις 5 συνεδρίες γιατί μου πε αφού με εξέτασε ότι δεν θα χρειαστώ παραπάνω ,το θέμα είναι έχω ξαναπάει στον συγκεκριμένο αρκετά χρόνια πριν είχα μείνει ευχαριστημένος αλλά μου φάνηκε περίεργο το όλο σκηνικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει γίνει μπουρδελο η περίθαλψη.δλδ το ασφαλιστικο σου,σου έγραψε να κανεις φυσικοθεραπείες,και πρέπει να πληρώσει και από πάνω.και τότε τι σκατά πληρώνουμε τις εισφορές;το ίδιο και στα φάρμακα.αν είναι,ας τα αφήσουν όλα ελεύθερα,να επιλέγουμε ασφαλιστικό φορέα....σιχτιρ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ...δεν υπαρχει τιποτα ολα ειναι υποκαταρευση !!!!!

 

 

Πληρωνω 300 ευρω κρατησεις καθε μηνα σχεδον ... και οταν λεω κρατησεις...πραγματικες οχι λογιστικες (Δεν ειμαι ΔΥ) . Μια φορα στα 10 χρονια χρειαστηκα νοσοκομειο για την μεση μου και...απλα...περιμενω πως και πως να γινει η ασφαλιση ιδιωτικη...δεν γινεται να εχω δωσει 32.000 ευρω και να μην υπαρχει ενεση να μου κανουν ...να μην μου εγγράψουν μαγνητικη και ο καθε ανασφαλιστος αθιγγανος και οτι λογης παγαποντης υπαρχει να κανει πως πεθαινει και να τρεχει ολο το προσωπικο εκει μεσα που ειναι Η Ρ Ω Ε Σ που ειδικα οι νεοι ιατροι αυτα που περνουν...ουτε για 5.000 το μηνα δεν θα το δεχομουν . Πηγα σε ιδιωτη (Μαντεψτε δεν υπηρχαν διαθεσιμοι συμβεβλημενοι !!! γελαωωωω ) πληρωσα 30 , μου εγραψε ενεσεις ... ξαναπηγα ...κοστος 150 ευρω και σηκωθηκα σε 5 μερες ... Ειναι ανεπιτρεπτο , επρεπε να μου κανουν τεμεναδες...εγω τους πληρωνω!! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα Κοροϊδία !!!Έχουν φάει πόσα λεφτά από τον ΕΟΠΥΥ τα λαμόγια τόσα χρόνια όπως είπε και το παλικάρι τόσες κρατήσεις κάθε μήνα και παρακαλας να μην χρειαστείς κάτι , γιατί μόνο με ιδιωτική ασφάλιση ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ...δεν υπαρχει τιποτα ολα ειναι υποκαταρευση !!!!!

 

 

Πληρωνω 300 ευρω κρατησεις καθε μηνα σχεδον ... και οταν λεω κρατησεις...πραγματικες οχι λογιστικες (Δεν ειμαι ΔΥ) . Μια φορα στα 10 χρονια χρειαστηκα νοσοκομειο για την μεση μου και...απλα...περιμενω πως και πως να γινει η ασφαλιση ιδιωτικη...δεν γινεται να εχω δωσει 32.000 ευρω και να μην υπαρχει ενεση να μου κανουν ...να μην μου εγγράψουν μαγνητικη και ο καθε ανασφαλιστος αθιγγανος και οτι λογης παγαποντης υπαρχει να κανει πως πεθαινει και να τρεχει ολο το προσωπικο εκει μεσα που ειναι Η Ρ Ω Ε Σ που ειδικα οι νεοι ιατροι αυτα που περνουν...ουτε για 5.000 το μηνα δεν θα το δεχομουν . Πηγα σε ιδιωτη (Μαντεψτε δεν υπηρχαν διαθεσιμοι συμβεβλημενοι !!! γελαωωωω ) πληρωσα 30 , μου εγραψε ενεσεις ... ξαναπηγα ...κοστος 150 ευρω και σηκωθηκα σε 5 μερες ... Ειναι ανεπιτρεπτο , επρεπε να μου κανουν τεμεναδες...εγω τους πληρωνω!! 

Ενέσεις μπορούσες να τις αγοράσεις και να στις χτυπά ο φαρμακοποιός της γειτονιάς.

Αντιφλεγμονώδης κοκτεϊλ με μυοχαλαρωτικό σου έκανε.

Το μόνο που κάνουν είναι να καλύπτουν τον πόνο και όχι να θεραπεύουν εκτός και αν ήταν λουμπάγκο.

Καλό είναι να κάνεις και μια μαγνητική αν δε σου έγραψε για να δεις τη κατάσταση των σπονδύλων.

Αν το αντιμετωπίσεις σε αρχικό στάδιο πριν τη δισκοκήλη π.χ στη πρόπτωση συντηρητικά και ασκήσεις ενδυνάμωσης κορμού θα αποφύγεις τα χειρότερα.

Υπ'όψιν τα αντιφλεγμονώδη κάνουν ζημιά στο συκώτι.

 

Σύστημα υγείας πάντως δεν έχουμε, αν τύχει κάτι σοβαρό όπως έτυχε στη γυναίκα συναδέλφου στα δημόσια νοσοκομεία σηκώνουν τα χέρια ψηλά και αν δεν έχεις μερικά χιλιάρικα να πας σε ιδιωτικό σε τρώει το μαύρο σκοτάδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρσι που έκανε ένας θείος μου του πήρε δέκα ευρώ την επίσκεψη γιατί πήγαινε σπίτι αλλιώς δεν θα πλήρωνε τίποτα δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγάλο και όχι μόνο κακό του ΙΚΑ είναι ότι κοστολογεί υπηρεσίες με τιμοκατάλογο του 70-80 και ουδέποτε

δεν έκανε αναπροσαρμογή όλα αυτά τα χρόνια.

Και έτσι απο την μία ο γιατρός σου συνταγογραφεί π.χ φυσιοθεραπείες. Ο φυσιοθεραπευτής ας πούμε υποθετικά ότι

πέρνει 20 ευρώ την κάθε συνεδρία. Απο αυτά στην καλύτερη των περιπτώσεων να καλύψει τα μισά(ανάλογα πόσο κοστολογεί την φυσιοθεραπεία βάσει το τιμοκαταλόγου που έχει) και τα υπόλοιπα σου λέει βάλτα εσύ.

Το έχω ζήσει στο πετσί μου σχεδόν 10 χρόνια τώρα, που χρειάζεται να κάνω εργοθεραπείες και λογοθεραπείες για το

παιδί μου, και αναγκαστικά απο τις 30 συνεδρίες που λέει ότι πρέπει να κάνεις, κάνω τις μισές, και απο αυτές τις μισές

έπρεπε να βάζω γύρω στα 50-60 ευρώ απο την τσέπη μου, αφου το ΙΚΑ το μέγιστο που δικαιολογεί είναι 242 ευρώ το μήνα, άσχετα

πόσες συνεδρίες πρέπει να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια κι απο μενα!!!Στα δικα μου μερη παντως οι φυσικοθεραπευτες αν κανεις 7 δεν σου παιρνουν τιποτα!!!Αν θες να κανεις και τις 10 χρεωνουν 50 ευρω......Αυτο εχει αποφασιστει απο το συλλογο φυσικοθεραπευτων!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις 10 συνεδρίες του ΕΟΠΥΥ, θα σου έκανε 2-3 πράγματα, για κανα μισάωρο. Με έξτρα -συνήθως- 10 ευρώ τη συνεδρία (άρα 100 ευρώ), σου κάνει θεραπεία με περισσότερα μηχανήματα, που διαρκεί 1-1μιση ώρα και προφανώς σε βοηθάει πιο πολύ, αν υπάρχει σοβαρό πρόβλημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...