Προς το περιεχόμενο

ψήνοντας κάσιους


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να ψήνω τα κάσιους και να γίνονται όπως αυτά που αγοράζω από το κατάστημα με τους ξηρούς καρπούς. Δηλαδή να μην κάνουνε ζάρες και να είναι πιό τραγανά... ξέρει κανείς πως γίνεται αυτό, τι κόλπο παίζει;  :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειτε αντικολλητικο τηγανι με δυνατη φωτια,ειτε στο φουρνο σε θερμο αερα για αρκετη ωρα.

Στο φούρνο δηλαδή για πόση ώρα και πόσο θεμό αέρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν καταλαβα καλα απο την αρχη θες να παρεις κασιους ''φρεσκα''(το λεω αυτο γιατι υπαρχουν και φυστικια ''φρεσκα'' δηλαδη αποξηραμενα αλλα οχι καβουρδισμενα-αλατισμενα)και να τα ψησεις εσυ να γινουν τραγανα.Αυτο ναι μεν μπορεις να το πετυχεις με υψηλη θερμοκρασια πχ τηγανι ή γκριλλ,αλλα υπαρχει και ο κινδυνος να μην στεγνωσουν καλα και να σου αρπαξουν απλα εξω.Δεν ξερω τι φουρνο εχεις,εγω θα το δοκιμαζα σε μετρια προς υψηλη θερμοτητα μονο ζεστο αερα ομως και ανα 10-20 λεπτα να ανοιγεις να δοκιμαζεις μεχρι να σου αρεσουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να ψήνω τα κάσιους και να γίνονται όπως αυτά που αγοράζω από το κατάστημα με τους ξηρούς καρπούς. Δηλαδή να μην κάνουνε ζάρες και να είναι πιό τραγανά... ξέρει κανείς πως γίνεται αυτό, τι κόλπο παίζει;   :D

 

Και γιατι δεν τα αγοραζεις κατευθειαν ψημενα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φρέσκα εννοείς τα μη καβουρδισμένα ή μπορεί να είναι και σε πιό "χλωρή" μορφή;

Τα κασιους συγκεκριμενα δεν ξερω,αλλα τα φυστικια με  κελυφος που επαιρνα που ηταν αψητα,κραταγανε υγρασια αλλα δεν ηταν και πρασινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα κάσιους δε νομίζω ότι πωλούνται αψητα δε γίνεται

 

Για δείτε και αυτό (ή ένα από τα πολλά βίντεο που δείχνουν την επεξεργασία του)

 

https://youtu.be/5DVk7TnnsKM

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να παίρνω βιολογικά και να τα ψήνω!

 

Κι εγω ηθελα να ψηνω τα φουντουκια αλλα δεν ειναι ευκολο. Στο φουρνο θα καψεις πολύ ρευμα, στο τηγανι θα μαυρισουν από το καψιμο.

 

Όλα σου τα τροφιμα ειναι βιολογικα?

Τα κάσιους δε νομίζω ότι πωλούνται αψητα δε γίνεται

 

 

Γιατι δε γινεται?

 

Στο Lidl εχει ωραια αψητα ανάλατα κασιους, λευκα δηλαδη, για 2,77€ τα 200g.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες το παραπάνω βίντεο, γιατί υπάρχει μια ουσία που αν δε ψηθεί πας νοσοκομείο

 

Αρα ολοι εμεις που τα τρωμε ωμα τοσα χρονια αποφυγαμε το νοσοκομειο απο σποντα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, απλά δεν πωλούνται ποτέ πραγματικά ωμά τα κάσιους, αυτό λέει στο βίντεο. Χρειάζονται ειδική επεξεργασία όταν τα βγάζουν από το κέλυφος για να μην μεταφερθεί τοξική ουσία που υπάρχει σ'αυτό στον καρπό, και παρόλ'αυτά τα ψήνουν μετά ούτως ή άλλως. Ή μάλλον για την ακρίβεια τα "ψήνουν" στον ατμό, αυτά είναι τα "ωμά" που μπορεί να γράφει η συσκευασία που αγοράζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί βαριέσαι ρε συ rus να δεις λίγα λεπτά βίντεο; πάντως γενικά τα κάσιους είναι πολλή ιστορία να παραχθούν καθαρίζονται ένα ένα από ανθρώπους και όχι μηχανήματα και αν δεν προέρχονταν από τρίτες χώρες θα ήταν ακόμα πιο ακριβά από ότι ήδη είναι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, απλά δεν πωλούνται ποτέ πραγματικά ωμά τα κάσιους, αυτό λέει στο βίντεο. Χρειάζονται ειδική επεξεργασία όταν τα βγάζουν από το κέλυφος για να μην μεταφερθεί τοξική ουσία που υπάρχει σ'αυτό στον καρπό, και παρόλ'αυτά τα ψήνουν μετά ούτως ή άλλως. Ή μάλλον για την ακρίβεια τα "ψήνουν" στον ατμό, αυτά είναι τα "ωμά" που μπορεί να γράφει η συσκευασία που αγοράζεις.

 

Ενταξει, εξαλλου συνηθως οι ξηροι καρποι μεχρι να φτασουν στα ραφια εχουν υποστει επεξεργασια.

γιατί βαριέσαι ρε συ rus να δεις λίγα λεπτά βίντεο; πάντως γενικά τα κάσιους είναι πολλή ιστορία να παραχθούν καθαρίζονται ένα ένα από ανθρώπους και όχι μηχανήματα και αν δεν προέρχονταν από τρίτες χώρες θα ήταν ακόμα πιο ακριβά από ότι ήδη είναι 

 

Βιντεο υπαρχουν απεριοριστα, χρονος ελευθερος λιγοστος. Τα καρυδια από ποιον καθαριζονται? τα αμυγδαλα?

 

Παντως αν τα κασιους στη ψημενη τους εκδοχη είναι διπλοψημενα αυτό σημαινει ότι τα θρεπτικα συστατικα τους εχουν εξαφανιστει. Σοβαρος λογος για να μην τα διαλεξεις.

Βασικα το ψήσιμο σε ξ.κ, όπως τα αμυγδαλα και τα φουντουκια γινεται για επιπλέον γευση.

 

Δε θα ελεγα ότι είναι ιδιαιτερα ακριβα, κοστιζουν περιπου οσο και τα καρυδια. Πιο ακριβα είναι τα φουντουκια και τα φυστικια Αιγινης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...