Προς το περιεχόμενο

Εθνική Τράπεζα - Paypal - eBay


dimarcokapo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

 

Εχω λογαριασμό στην Εθνική.

Θέλω να κάνω αγορές από ebay.

 

Δεν εχω ιδέα για το πως να συνδέσω λογαριασμό me paypal.

Θέλει κάποια ειδική κάρτα?

Έχω 1 prepaid visa.

Πως βάζω λεφτά μέσα?

Τι χρέωση θα έχω κάθε φορά?

 

 

Ενδεχομένως να πουλήσω και 2-3 ζευγάρια μεταχειρισμένα παπούτσια που πιάνουν χώρο και θέλω να τα ρευστοποίησω μήπως και τα πιάσουν και τα 3 μαζί για κάνα 40αρικο - 50αρικο

(θα υπάρξει κάποιο πρόβλημα?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα μπορεις να πουλησεις οτι θες στο Ebay. Το μονο που χρειαζετε ειναι μια χρεωστικη ή πιστωτικη καρτα.

1. κανεις εγγραφη στην PAYPAL

2. Συνδεεις τον λογαριασμο PAYPAL στο Ebay

3. Βαζεις την αγγελια σου

 

η χρεωση της καθε καρτας ειναι περιπου 1€ για μεχρι 100€ 2€ μεχρι 200€ και 3€ απο 201€ και πανω.

καρτα με καρτα εχει διαφορες στις χρεωσεις και αυτο συμβαινει μονο στις χρεωστικες και οχι πιστωτικες καρτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

 

Αλλα κανει αυτή η prepaid που έχω για να μπαινουν λεφτά απο την κάρτα στο paypal?

αλλα και να μπαίνουν λεφτά απο το PayPal στην καρτα?

 

Η να βγάλω την virtual prepaid της Εθνικής?

 

Μπορω μέσω internet banking να φορτώνω απο ευρώ σε δολάριο και δολάριο σε ευρό την κάρτα που θα έχω συνδεδεμένη με το paypal?ρωτάω γιατί σε ενα post διάβασα οτι η Εθνική δεν σε χρεώνει σε αντίθεση με το paypal που χρεώνει.

 

Και πως γίνεται να επιλέγω σε τι νόμισμα θα στείλω τα λεφτά?

Επεξ/σία από dimarcokapo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχεις κανενα προβλημα και ας ειναι prepaid αρκει να εχεις καποια χρηματα μεσα ωστε να μπορεις να την συνδεσεις στην Paypal

οσο για το αν μπορεις να φωρτωσεις μεσω internet banking χρηματα απο οτι ξερω μπορεις κανονικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

 

Αλλα κανει αυτή η prepaid που έχω για να μπαινουν λεφτά απο την κάρτα στο paypal?

αλλα και να μπαίνουν λεφτά απο το PayPal στην καρτα?

 

Η να βγάλω την virtual prepaid της Εθνικής?

 

 

Το Paypal δεν επιτρέπει να τραβηχτούν λεφτά που παίρνεις από πωλήσεις (balance) σε καμία κάρτα. Τραπεζικό λογαριασμό θα πρέπει να συνδέσεις. Άνοιξε ένα Leupay λογαριασμό θα σου έλεγα και σύνδεσε την κάρτα και το ΙΒΑΝ που σου δίνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oι απαντήσεις στο θεμα ειναι οτι να 'ναι, ευτυχώς το έσωσε ο @theopan

 

 

Θα σου πρότεινα πριν ξεκινήσεις πωλήσεις να κάνεις κάποιες αγορές συνδέοντας την prepaid συο παυπαλ και μετα να κάνεις πώλησεις, οι πωλήσεις στο εβαυ δεν ειναι μια απλη υπόθεση, χρήστες με αρκετή πείρα και την πατάνε, χάνοντας και τα αντικείμενα και τα χρήματα τους

 

Πούλα τα εδω ελλαδα με καμία αγγελία

   
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-theopan

Leupay έχω. Την ειχα παραλάβει απο καιρό. Εκανα το verification αλλα δεν την χρησιμοποίησα ποτέ γιατι δεν μπορούσα να βάλω λεφτά μέσα για να κάνω αγορές. (δεν είχα τον λογαριασμό στην Εθνική τότε).

Σε τι θα με ωφελήσει να την χρησιμοποίησω αντι για το λογαριασμό που ήδη έχω?

 

Και αν όλα okay, πως θα γίνει να βάλω λεφτά μέσα? (internet banking έχω στην Εθνική)

 

-NikosKallithea

Καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες, οσο αναφορά ότι δεν εινε απλή υπόθεση το eBay.

Άλλα τι να κάνουμε, πάντα θα υπάρχει η πρώτη φορά και αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις.

Οπότε όλα καλοδεχούμενα και καλοπροαίρετα

Απλά το θέμα εινε ότι δεν τα περνει κανείς εδω.

Είχα προσπαθήσει παλιότερα χωρίς κάποιο αποτέλεσμα πολύ πιθανόν λόγο φθοράς.

Αλλα σε κάποιες αγγελίες στο eBay είδα ότι τα bidαρουν και ας εινε παλιά.

 

stelios18120

Εννοείς να μην μπλέξω απο την άποψη της όλης διαδικασίας και να μην ρισκάρω να χάσω αντικείμενα και λεφτά όπως λέει παραπάνω ο NikosKallithea?

 

Η εννοείς ότι θα έχω μπλεξίματα?

Πχ. Εφορία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό εννοώ

 

Είναι ρίσκο,εδώ άτομα που ξέρουν και παθαίνουν διάφορα με αυτούς τους τρόπους.

 

Όσο για εφορία κτλπ αυτό είναι άλλο μεγάλο κομμάτι.

 

Πιστεύω καλύτερα είναι να βάλεις μια αγγελία και να πουλήσεις εδώ Ελλάδα.και πιο άμεσα και πιο εύκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι θα με ωφελήσει να την χρησιμοποίησω αντι για το λογαριασμό που ήδη έχω?

 

Να έχεις ό,τι λεφτά μπαίνουν εκεί άμεσα και στο σύνολό τους διαθέσιμα ως μετρητά ή για χρήση σε αγορές από το εξωτερικό. Να μη δίνεις -άμεσα τουλάχιστον- αναφορά στον Τσακαλώτο για το τι λεφτά έχεις.

Θα τη γεμίσεις από το Paypal με τις πωλήσεις που είπες ότι θα κάνεις στο ebay. Και με εμβάσματα από εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...