Προς το περιεχόμενο

Μετά το Ubuntu, τα Suse και Fedora Linux binaries θα υποστηρίζονται εγγενώς στα Windows 10


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ubuntu είναι λειτουργικό σύστημα..

 

Το λειτουργικό σύστημα είναι σαν ένα σώμα έχει ένα σωρό όργανα και οργανισμούς μέσα του και μικρόβια κτλ δεν ειναι ενα ενιαίο μονοκόμματο πράμα...

 

Ξέρουμε πως δουλεύουν αρκετά απο τα κομμάτια του  αλλά όχι όλα.

 

Γιατι κάποια απο τα κομμάτια του ειναι proprietary και όχι Free (as in Free Software)  πχ το codec για τα MP3 είναι ένα τέτοιο δεν ξέρουμε ακριβώς τι κάνει..

 

Το app της amazon είναι ένα τέτοιο στοιχείο ή το script που τρέχει στο κουμπάκι της έναρξης (και επικοινωνεί με έναν server της amazon στέλνοντας τηλεμετρίες για να σου προτείνει να αγοράσεις κάτι.. ) κτλ..

 

Βέβαια πολλά απο αυτά μπορείς να τα αφαιρέσεις και να κάνεις πιο "free" το ubuntu αλλά δεν ειναι τόσο εύκολο όσο ακούγεται γιατι ειναι πολύ μεγάλος "οργανισμός" το λειτουργικό και θα πρέπει να ξεψαχνίσεις κάθε λεπτομέρεια για να βρεις όλα τα μη FreeSoftware components.

 

Αν σε ενδιαφέρει να ψαχτείς περισσότερο με διανομές που ειναι 100% FREE (συμβαίνει να είναι τζάμπα αλλά είπαμε το FREE εδώ δεν σημαίνει τζάμπα αλλά ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ) τσέκαρε εδώ: https://www.gnu.org/distros/free-distros.html

 

Βεβαια το ubuntu εχει παψει εδω και πολλα χρονια να ειναι Linux. Ο θεος να το κανει. Καποτε εφερε τον κοσμο στο Linux και σημερα ειναι η ντροπη του. Πηγε απο το ενα ακρο στο αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 82
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

 

Το Ελεύθερο Λογισμικό, όπως ορίζεται στον ορισμό του Ελεύθερου Λογισμικού από το Ίδρυμα Ελευθέρου Λογισμικού (Free Software Foundation), είναι λογισμικό που μπορεί να χρησιμοποιηθεί, αντιγραφεί, μελετηθεί, τροποποιηθεί και αναδιανεμηθεί χωρίς περιορισμό.

O περιορισμός ειναι να μην το μεταπουλήσεις εσύ εκτός και αν εγώ (ο δημιουργός ) σου δώσω το δικαίωμα. Αν θες να το διαθέσεις σε άλλους δωρεάν όπως το πήρες απο εμένα τότε είσαι ελεύθερος να το κάνεις.

 

 

Σημφωνα με την Wiki: https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CE%BF%CE%B3%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CF%8C_%CE%B1%CE%BD%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CF%84%CE%BF%CF%8D_%CE%BA%CF%8E%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1

 

Στην ουσια το open source επιτρέπει σε κάθε χρήστη να εξετάσει και να χρησιμοποιήσει τη γνώση και τις δυνατότητες που προσφέρει ο παρεχόμενος πηγαίος κώδικας. Στην πράξη, τα περισσότερα προγράμματα ανοιχτού κώδικα παρέχονται δωρεάν και μπορούν να χαρακτηριστούν ελεύθερα.

 

Σου έδωσα link για να διαβάσεις δεν γίνεται να αναλύουμε τώρα ιστορικά γεγονότα και έννοιες σου έδωσα τα βασικά στοιχεία για το τι συμβαίνει και για το πως να ψάξεις περεταίρω. διάβασε αυτό αν βαριέσαι να ψάξεις τι να πω.. http://www.makeuseof.com/tag/open-source-vs-free-software/

 

Απο εκει και πέρα όχι το OPEN SOURCE δεν σημαίνει πως είναι και Free για παράδειγμα μπορεί εσυ να βλέπεις στον κώδικα ότι παίρνει τα δεδομένα και τα στέλνει κάπου και περιμένει απο αυτό το κάπου να πάρει μια απάντηση..

 

Αυτό ναι μπορείς να το δείς... και ναι μπορείς να το επεξεργαστείς.. αλλά το γεγονός ότι δεδομένα φεύγουν απο τον υπολογιστή σου και πάνε σε άλλον υπολογιστή (ή άλλο πρόγραμμα μέσα στον υπολογιστή σου που κάλλιστα μπορεί να μην ειναι Opensource)  καθιστά αμέσως τον κώδικά αυτό δεσμευμένο/ μη ελεύθερο δεν ειναι Free software δηλαδή.

 

Επίσης έχει/μπορεί να έχει περιορισμούς η opensource άδεια (Πχ μπορεί να σε περιορίζει ακριβώς στο να μην πειράξεις συγκεκριμένα σημεία ή στο να μην τα αναδιανείμεις κτλ)

 

που και αυτό ειναι ενάντια στο Free Software movement. και γενικά στο GNUGPL.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τι να δω; Θα έχει καi bash σε κάποια κομμάτια. Τι θέλεις να πούμε για το Powershell vs Bash; Το ένα είναι WMI/.Net και το άλλο text based. Γιατί βάζει και bash;

Διότι το cloud τρέχει linux και η απομακρυσμένη σύνδεση σε VPS χρειάζεται ssh και τη στοίβα εργαλείων που παρέχει το UNIX.

 

Εφόσον ο πελάτης έχει μάθει *nix, το Azure δεν θα είχε κανένα μέλλον εάν πουλούσε μόνο windows. Είναι σα να προσπαθείς να πουλήσεις σε ένα φωτογράφο κάτι εκτός από photoshop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ποιο Cloud όμως; Και αν έχεις ήδη  VPS σε Linux γιατί να πάρεις Azure;

 

Και γιατί να το γράψει η MS;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O περιορισμός ειναι να μην το μεταπουλήσεις εσύ εκτός και αν εγώ (ο δημιουργός ) σου δώσω το δικαίωμα. Αν θες να το διαθέσεις σε άλλους δωρεάν όπως το πήρες απο εμένα τότε είσαι ελεύθερος να το κάνεις.

 

 

Σου έδωσα link για να διαβάσεις δεν γίνεται να αναλύουμε τώρα ιστορικά γεγονότα και έννοιες σου έδωσα τα βασικά στοιχεία για το τι συμβαίνει και για το πως να ψάξεις περεταίρω. διάβασε αυτό αν βαριέσαι να ψάξεις τι να πω.. http://www.makeuseof.com/tag/open-source-vs-free-software/

 

Απο εκει και πέρα όχι το OPEN SOURCE δεν σημαίνει πως είναι και Free για παράδειγμα μπορεί εσυ να βλέπεις στον κώδικα ότι παίρνει τα δεδομένα και τα στέλνει κάπου και περιμένει απο αυτό το κάπου να πάρει μια απάντηση..

 

Αυτό ναι μπορείς να το δείς... και ναι μπορείς να το επεξεργαστείς.. αλλά το γεγονός ότι δεδομένα φεύγουν απο τον υπολογιστή σου και πάνε σε άλλον υπολογιστή (ή άλλο πρόγραμμα μέσα στον υπολογιστή σου που κάλλιστα μπορεί να μην ειναι Opensource)  καθιστά αμέσως τον κώδικά αυτό δεσμευμένο/ μη ελεύθερο δεν ειναι Free software δηλαδή.

 

Επίσης έχει/μπορεί να έχει περιορισμούς η opensource άδεια (Πχ μπορεί να σε περιορίζει ακριβώς στο να μην πειράξεις συγκεκριμένα σημεία ή στο να μην τα αναδιανείμεις κτλ)

 

που και αυτό ειναι ενάντια στο Free Software movement. και γενικά στο GNUGPL.

 

Μολις καταλαβα πως στην πληροφορικη ειμαι φιλοσοφιας Free Software :) Για μενα σαν Γιωργο η γνωση πρεπει παντα να διατιθεται δωρεαν και ελευθερα.

 

Αν ημουν προγραμματιστης, θα ηθελα ο κωδικας μου να ειναι ελευθερος για ολους για να τον αντιγραψουν και να τον τροποποιησουν, να τον εξελιξουν, να τον διαβασουν και να τον κανουν οτι ποθει η ψυχη τους.

 

Αν εστω και ενας θα μπορουσε να εμπευστει απο τον κωδικα μου και να γραψει αλλες 5 γραμμες, τοτε θα ενιωθα περηφανος και χαρουμενος :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο Cloud όμως; Και αν έχεις ήδη  VPS σε Linux γιατί να πάρεις Azure;

Γιατί όχι; Αφού η msft προσφέρει linux στο Azure, ενώ έχει αρκετά καλές τιμές. Το μόνο που χρειάζεται να κάνεις είναι να δεσμεύσεις το budget που χρειάζεσαι σε cpu, ram, storage, κλπ και να κάνεις login από ένα μηχάνημα που τρέχει bash σε W10.

 

Εάν δεν υπήρχε το WSL δε θα μπορούσες, οπότε θα επέλεγες κάποιον άλλο provider.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μολις καταλαβα πως στην πληροφορικη ειμαι φιλοσοφιας Free Software :) Για μενα σαν Γιωργο η γνωση πρεπει παντα να διατιθεται δωρεαν και ελευθερα.

 

Αν ημουν προγραμματιστης, θα ηθελα ο κωδικας μου να ειναι ελευθερος για ολους για να τον αντιγραψουν και να τον τροποποιησουν, να τον εξελιξουν, να τον διαβασουν και να τον κανουν οτι ποθει η ψυχη τους.

 

Αν εστω και ενας θα μπορουσε να εμπευστει απο τον κωδικα μου και να γραψει αλλες 5 γραμμες, τοτε θα ενιωθα περηφανος και χαρουμενος :)

Ξεκίνα να χρησιμοποιείς τότε ελεύθερο λογισμικό και ελεύθερο λειτουργικό. Αλλιώς είναι σαν να λες "ναι και εγώ δεν συμφωνώ με το να βασανίζουμε τα ζώα και να τα κυνηγάμε" ενώ μασουλάς ένα μπουτι κοτόπουλο :P

 

Μπορείς σήμερα κιόλας να βάλεις ελεύθερο λειτουργικό στο σύστημα σου διάλεξε ένα απο εδώ:

https://www.gnu.org/distros/free-distros.html

Κατά πάσα πιθανότητα θα ένιωθες και νηστικός :)

είπαμε Free όχι με την έννοια του τζάμπα αλλά με την έννοια του ελεύθερου. Αν απο εκει και πέρα θες να δώσεις και τζάμπα δικαίωμα σου αν θες να σε χρεώσεις πάντως κανένας δεν σε εμποδίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά πάσα πιθανότητα θα ένιωθες και νηστικός :)

 

Αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο αλλα επειδη γραφω λιγο C και Python, για μενα ο προγραμματισμος ειναι ελευθερια εκφρασης. Προγραμματιζω απο χομπυ και αγαπη για τους υπολογιστες και ποτε δεν σκεφτηκα το κερδος.

 

Και επειδη μια ζωη ημουν παντα του Unix και της κοινοτητας ποτε δεν σκεφτηκα να πουλησω κατι. Παντα χαιρομουν να το δινω απλοχερα και να εχω κοσμο να χαμογελαει και να με ευχαριστει που το μοιραστηκα μαζι του :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνα να χρησιμοποιείς τότε ελεύθερο λογισμικό και ελεύθερο λειτουργικό. Αλλιώς είναι σαν να λες "ναι και εγώ δεν συμφωνώ με το να βασανίζουμε τα ζώα και να τα κυνηγάμε" ενώ μασουλάς ένα μπουτι κοτόπουλο :P

 

Μπορείς σήμερα κιόλας να βάλεις ελεύθερο λειτουργικό στο σύστημα σου διάλεξε ένα απο εδώ:

https://www.gnu.org/distros/free-distros.html

είπαμε Free όχι με την έννοια του τζάμπα αλλά με την έννοια του ελεύθερου. Αν απο εκει και πέρα θες να δώσεις και τζάμπα δικαίωμα σου αν θες να σε χρεώσεις πάντως κανένας δεν σε εμποδίζει.

 

Ειμαι αιωνια ορκισμενος BSD user και σε αυτο δεν αλλαζω αλλα θα διαβασω να δω τι λεει η BSD lisence. Ειμαι περιεργος :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο ειναι αλλο κεφαλαιο αλλα επειδη γραφω λιγο C και Python, για μενα ο προγραμματισμος ειναι ελευθερια εκφρασης. Προγραμματιζω απο χομπυ και αγαπη για τους υπολογιστες και ποτε δεν σκεφτηκα το κερδος.

 

Και επειδη μια ζωη ημουν παντα του Unix και της κοινοτητας ποτε δεν σκεφτηκα να πουλησω κατι. Παντα χαιρομουν να το δινω απλοχερα και να εχω κοσμο να χαμογελαει και να με ευχαριστει που το μοιραστηκα μαζι του :)

Δεν ειναι κακό να ζητάς λεφτά για τον κόπο σου (όπως ένας ηλεκτρολόγος ένας αρχιτέκτονας ή ένας κουρέας) κακό είναι να πλασάρεις δήθεν freeware πρόγραμμα που θα τρέχει bitcoinminer απο πίσω για να βγάζεις φράγκα κτλ

 

η να μην επιτρέπεις στον άλλον να ανοίξει το αρχείο που θέλει με το πρόγραμμα σου όχι επειδή το πρόγραμμα δεν μπορεί να το ανοίξει αλλα επειδή εσύ το κλείδωσες γιατι το αρχείο αυτό είναι αλλουνού και εσύ θες να σμπρώξεις το δικό σου φορμάτ αρχείων κτλ

 

Αυτά τα κόλπα και ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ άλλα που ούτε μπορεί να πάει το μυαλό σου που τα κάνουν απο μικροαπατεώνες μέχρι και οι μεγαλύτερες εταιρίες στον κόσμο δεν θα μπορούσαν να συμβούν σε έναν κόσμο όπου κυριαρχεί το Free Software γιατι ακόμη και που ο περισσότερος κόσμος δεν ξέρει απο κώδικα ένα μικρό μέρος του γνωρίζει και αυτοί θα τα βρίσκανε αυτά τα έκτροπα στον κώδικα (μιας και θα μπορούσαν να τον δούνε και να τον αλλάξουν και να τον αναδιανέμουν) και θα τους ξεμπροστιάζανε και έτσι θα χάνανε πελατεία απο την ξεφτίλα οπότε θα κοιτούσαν να γράφουν πιο σωστό και τίμιο κώδικα για να διατηρήσουν πελατεία..

 

Τώρα δυστυχώς δεν γίνεται να συμβεί αυτό ή ειναι πολύ δύσκολο γιατι οι εταιρίες βάζουν πολλά εμπόδια που μόνο με reverse engineering τεχνικές προσπερνιούνται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρηκα και την BSD Αδεια χρησης

 

Η νέα άδεια τύπου BSD, με την οποία διανέμεται το FreeBSD τα τελευταία χρόνια, είναι ουσιαστικά μια δήλωση ότι μπορείτε να κάνετε ότι θέλετε με τον πηγαίο κώδικα του FreeBSD, αλλά δεν παρέχεται καμία εγγύηση γι' αυτόν και δε φέρει ευθύνη για προβλήματα με τον πηγαίο κώδικα κανείς από τους συγγραφείς του (βασικά, δε μπορείτε να κάνετε μήνυση σε κάποιον).

 

ΥΓ: Ολο αυτο με τις αδειες χρησης, μπλεκει πολυ κοσμο και ειναι λιγο δυσκολο να μπουν σε μια σειρα τι ειναι τι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρηκα και την BSD Αδεια χρησης

 

Η νέα άδεια τύπου BSD, με την οποία διανέμεται το FreeBSD τα τελευταία χρόνια, είναι ουσιαστικά μια δήλωση ότι μπορείτε να κάνετε ότι θέλετε με τον πηγαίο κώδικα του FreeBSD, αλλά δεν παρέχεται καμία εγγύηση γι' αυτόν και δε φέρει ευθύνη για προβλήματα με τον πηγαίο κώδικα κανείς από τους συγγραφείς του (βασικά, δε μπορείτε να κάνετε μήνυση σε κάποιον).

 

ΥΓ: Ολο αυτο με τις αδειες χρησης, μπλεκει πολυ κοσμο και ειναι λιγο δυσκολο να μπουν σε μια σειρα τι ειναι τι.

https://www.gnu.org/licenses/bsd.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι κακό να ζητάς λεφτά για τον κόπο σου (όπως ένας ηλεκτρολόγος ένας αρχιτέκτονας ή ένας κουρέας) κακό είναι να πλασάρεις δήθεν freeware πρόγραμμα που θα τρέχει bitcoinminer απο πίσω για να βγάζεις φράγκα κτλ

 

η να μην επιτρέπεις στον άλλον να ανοίξει το αρχείο που θέλει με το πρόγραμμα σου όχι επειδή το πρόγραμμα δεν μπορεί να το ανοίξει αλλα επειδή εσύ το κλείδωσες γιατι το αρχείο αυτό είναι αλλουνού και εσύ θες να σμπρώξεις το δικό σου φορμάτ αρχείων κτλ

 

Δεν ειπα οτι ειναι κακο απλα εχω μεγαλη αναγκη να προσφερω κατι σε ολο αυτο που λεγεται Linux / Unix και απλα δεν ξερω τοσο καλο προγραμματισμο. Θα ηθελα να μπορουσα να γραψω το δικο μου Desktop environment η να μπορουσα να βοηθησω στην εξελιξη του FreeBSD

 

Τωρα αν παραλληλα ειχα και κανενα προγραμμα στο app store να μου φερνει λεφτα, μπορει αλλα δεν θα μαθαινα προγραμματισμο για αυτο τον λογο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειπα οτι ειναι κακο απλα εχω μεγαλη αναγκη να προσφερω κατι σε ολο αυτο που λεγεται Linux / Unix και απλα δεν ξερω τοσο καλο προγραμματισμο. Θα ηθελα να μπορουσα να γραψω το δικο μου Desktop environment η να μπορουσα να βοηθησω στην εξελιξη του FreeBSD

 

Τωρα αν παραλληλα ειχα και κανενα προγραμμα στο app store να μου φερνει λεφτα, μπορει αλλα δεν θα μαθαινα προγραμματισμο για αυτο τον λογο

O Stallman (που μεταξύ άλλων και καθηγητής ) είναι της σχολής του ότι για να μάθεις προγραμματισμό πρέπει να βουτήξεις στα βαθιά να δεις πως δουλεύουν τα μεγάλα προγράμματα και όχι να κάνεις hello world κτλ. συμφωνώ και εγώ σε αυτό.

 

Ξεκίνα απο εδώ http://www.linuxfromscratch.org/ και απο εδώ https://linux.die.net/man/ και εδώ

https://www.youtube.com/watch?v=JdF1QZQqiTI

https://www.youtube.com/watch?v=FxcYxdnnQqw

 

Με αρχικό στόχο να πάρεις μια γενική ιδέα και να συμπληρώνεις γνώση όπου συναντάς κενό (πχ σταματώντας αυτό που διαβάζεις και ψάχνοντας για το άγνωστο κομμάτι στο youtube και το google γενικά)

 

Σε λίγους μήνες θαύματα δεν γίνονται αλλα σιγά σιγά θα ξέρεις όλα και περισσότερα πράματα και θα καταλαβαίνεις πιο σφαιρικά το θέμα που σε απασχολεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...