Προς το περιεχόμενο

Πανελλήνιες 2017, έχω ελπίδες;


AlienTechGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

Πάω Γ' Λυκείου σε ΕΠΑΛ, και πιο συγκεκριμένα στη τμήμα πληροφορικής. Σε λίγο καιρό, θα δώσω Πανελλήνιες και η αλήθεια είναι πως ο μοναδικός στόχος που έχω, είναι απλά να περάσω σε μία σχολή πληροφορικής.

 

Ο λόγος, που έχω θέσει σχετικά χαμηλούς στόχους, είναι ο γνωστός. Δε διάβαζα. Και προφανώς, έχω κενά κυρίως στα μαθηματικά και στο μάθημα για τα δίκτυα. Επίσης, δεν έχω πάει καθόλου φροντιστήρια (εκτός από των Αγγλικών εννοείται)

 

Μέσο όρο, βγάζω 15 κάθε χρόνο σχεδόν, αν και αυτό φαντάζομαι ότι δεν έχει κάποια σημασία.

 

Με την πληροφορική και τους υπολογιστές ασχολούμαι γενικότερα από μικρή ηλικία, οπότε στα μαθηματικά προγραμματισμού κτλ τα πάω αρκετά καλά, παρ'όλο που δε διαβάζω.

 

Η απορία μου, για να μη σας κουράζω άλλο, είναι αν διαβάσω -όσο προλάβω εννοείται- και κατανοήσω κάποια βασικά πράγματα κυρίως στα Μαθηματικά και στα δίκτυα, έχω ελπίδες να μπω σε κάποια σχολή, σχετική με το αντικείμενο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τις πανελλαδικές που γίνονται τώρα εννοείς;

Δίνεις ίδια θέματα με τους υπόλοιπους που πάνε γενικό;

Αν ναι ξέχνα το.... αλλά τζάμπα είναι οπότε κάνε την προσπάθεια σου.

Θες τουλάχιστον έναν γεμάτο χρόνο καλής προετοιμασίας για να γράψεις καλό βαθμό σε μαθηματικά κατεύθυνσης και φυσική κατεύθυνσης και αυτό δεδομένου ότι κάτι σκαμπάζεις απο μαθηματικά πχ ξέρεις να λύνεις ισότητες χωρίς να κάνεις λάθη στους υπολογισμούς και στις απλοποιήσεις και ξέρεις ταυτότητες βασικά ολοκληρώματα κτλ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός του ότι δε προλαβαινεις για κανενα λόγο, οι πανελλήνιες έχουν εκτός άλλων ένα σοβαρο μειονεκτημα. Δεν μετράνε πουθενά οι γενικες γνώσεις πάνω στο αντικείμενο αλλα και ευρυτερα. Ειναι του στυλ 10 πραγματα, τα ξέρω; γράφω. δε τα ξέρω; δε γράφω.Από εκεί και περα αφού λες ότι ασχολείσαι προσωπικά θα σε βοήθησει να διαβάζεις ευκολότερα σε σχέση με άλλους αλλα μέχρι εκεί.Για μενα αδικος κόπος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν δίνει τα ίδια θέματα, δίνει αν θυμάμαι καλά Μαθηματικά, Εκθεση, προγραμματισμο και δίκτυα.

 

Κοίτα οι πανελλήνιες των ΕΠΑΛ είναι αρκετά απλές. Προγραμματισμός - Δίκτυα έχουν τα περισσότερα μόρια άρα εκεί πρέπει να στοχεύσεις.

 

Δίκτυα είναι απίστευτα εύκολα, φαντάσου όταν έδωσα εγώ, χωρίς διάβασμα όλη τη χρονιά (ούτε παράγραφο δε διάβασα) και στις πανελλήνιες (που έδωσα για πλάκα) ήμουν λίγο κάτω από την βάση

 

Το θέμα είναι ρε φίλε ότι έχεις αργήσει υπερβολικά. Αν το ρώταγες αυτό τα Χριστούγεννα θα σου έλεγα ΝΑΙ έχεις ελπίδες. Τώρα δυστυχώς δεν νομίζω ότι προλαβαίνεις.

 

Φαντάσου είχα φίλο, που με φροντιστήρια όλη την χρονιά και ιδιαίτερα και δεν πέρασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά,

Πάω Γ' Λυκείου σε ΕΠΑΛ, και πιο συγκεκριμένα στη τμήμα πληροφορικής. Σε λίγο καιρό, θα δώσω Πανελλήνιες και η αλήθεια είναι πως ο μοναδικός στόχος που έχω, είναι απλά να περάσω σε μία σχολή πληροφορικής.

 

Ο λόγος, που έχω θέσει σχετικά χαμηλούς στόχους, είναι ο γνωστός. Δε διάβαζα. Και προφανώς, έχω κενά κυρίως στα μαθηματικά και στο μάθημα για τα δίκτυα. Επίσης, δεν έχω πάει καθόλου φροντιστήρια (εκτός από των Αγγλικών εννοείται)

 

Μέσο όρο, βγάζω 15 κάθε χρόνο σχεδόν, αν και αυτό φαντάζομαι ότι δεν έχει κάποια σημασία.

 

Με την πληροφορική και τους υπολογιστές ασχολούμαι γενικότερα από μικρή ηλικία, οπότε στα μαθηματικά προγραμματισμού κτλ τα πάω αρκετά καλά, παρ'όλο που δε διαβάζω.

 

Η απορία μου, για να μη σας κουράζω άλλο, είναι αν διαβάσω -όσο προλάβω εννοείται- και κατανοήσω κάποια βασικά πράγματα κυρίως στα Μαθηματικά και στα δίκτυα, έχω ελπίδες να μπω σε κάποια σχολή, σχετική με το αντικείμενο μου.

Κοιταξε αν δεν μπωρεσεις στα μαθηματικά να κανεις τιποτα δεν πειραζει, και εγω το ιδιο εδωσα, πληροφορική ήμουνα σε επαλ βεβαια εμεις τοτε δωσαμε πασκαλ δυκτια μαθηματικα και γλωσσα  4 μαθηματα,  δωσε βαση στην ειδικοτητα και καπου θα μπεις στις χαμηλες σχολες, εγω δεν μπηκα πουθενα παντως αλλα και να εμπαινα δεν θα προχωρουσα, ποτε δεν το καταλαβα τον προγραματισμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαθητής Γ'ΕΠΑ.Λ τομέα Πληροφορικής εδώ. 

Η απάντηση : ίσως 

Τώρα να λες ασχολούμαι με πληροφορική απο μικρός και να βγάζεις Μ.Ο 15 σε ΕΠΑ.Λ το θεωρώ λίγο ξεφτίλα γιατί μάλλον δεν φαίνεται να έδινες σημασία έστω στα μαθήματα ειδικότητας, που έχουν και πολύ ενδιαφέρον.

Πάντως, έχεις αργήσει πάααρα πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά οι εξετάσεις δεν είναι τώρα σε 1-2 βδομάδες ; πλάκα Μας κάνεις ε; για να είχες κάποια ελπίδα θα έπρεπε να έχεις στην χειρότερη κανένα δίμηνο μπροστά σου !! Όχι 2 βδομάδες. απορώ και πως κάνετε τέτοιες ερωτήσεις. να Ήταν τουλάχιστον τίποτα θεωρητικά να σου λέγαμε πως αν διάβαζες Καλά κάποια σος κτλ ίσως είχε μια ελπίδα αλλα εδώ μιλάμε για μαθήματα που θέλουν εξάσκηση για να τα καταλάβεις. η απαντηση; Όχι βέβαια. Δεν έχεις Κάτι να χάσεις φυσικά ρίχνοντας καμία ματιά στην ύλη αλλα το θεωρώ απίθανο ακόμη κι αν η σχολή που θες είναι πολύ χαμηλή. άστο για του χρόνου με την ησυχία σου και χωρίς πίεση κι αυτήν την φορά όχι λίγο πριν τις εξετάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...