Προς το περιεχόμενο

Τρεις ερωτήσεις για προκήρυξη ΑΣΕΠ


sarantatessera

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Όταν ζητάνε Δίπλωμα Επαγγελματικής Κατάρτισης Ι.Ε.Κ. εννοούν την πιστοποίηση, έτσι δεν είναι; Ρωτάω γιατί εγώ, δυστυχώς, ενώ έχω βεβαίωση σπουδών από το Ι.Ε.Κ. δεν είχα δώσει πιστοποίηση - αυτό σημαίνει πως το συγκεκριμένο χαρτί δεν έχει καμία αξία σε διαγωνισμούς ΑΣΕΠ. Σωστά;

 

 

 

2. Όσον αφορά τον τρόπο απόδειξης εμπειρίας, κάπου αναφέρει:

 

Β. Όταν δεν απαιτείται άδεια άσκησης επαγγέλματος:
Για όλες τις περιπτώσεις είτε ζητείται εξειδικευμένη εμπειρία είτε όχι.
(1) Για τους μισθωτούς του δημοσίου και ιδιωτικού τομέα:
• Βεβαίωση του οικείου ασφαλιστικού φορέα, από την οποία να προκύπτει η χρονική διάρκεια της ασφάλισης.
• Στην Αίτηση - Υπεύθυνη δήλωση του υποψηφίου, πρέπει να δηλώνονται, επακριβώς, η χρονική διάρκεια και το είδος της εμπειρίας του καθώς και τα στοιχεία του εργοδότη, φυσικού προσώπου ή της επωνυμίας της επιχείρησης αν πρόκειται για νομικό πρόσωπο.
Οι μισθωτοί του δημοσίου τομέα μπορούν, εναλλακτικά, αντί της βεβαίωσης του ασφαλιστικού φορέα, να προσκομίσουν βεβαίωση του οικείου φορέα του δημοσίου τομέα, από την οποία να προκύπτει το είδος και η χρονική διάρκεια της εμπειρίας.

 

Αυτό το τελευταίο δηλαδή σημαίνει πως αν κάποιος έχει μπάρμπα κάποιον δήμαρχο, μπορεί να του δώσει μια βεβαίωση ότι έχει δουλέψει π.χ. 3 χρόνια σε υπηρεσίες του δήμου; Αρκεί δηλαδή αυτό στον ΑΣΕΠ, χωρίς κάποιο άλλο περαιτέρω δικαιολογητικό που να αποδεικνύει τη συγκεκριμένη εμπειρία; Έχω καταλάβει σωστά ή μήπως όχι; Γιατί μου φαίνεται λίγο χύμα (καθώς και άδικο).

 

 

 

3. Τα δικαιολογητικά (τίτλους σπουδών, εμπειρία, γνώσεις Η/Υ, κλπ) που στέλνεις ταχυδρομικώς, αφού έχεις κάνει την ηλεκτρονική αίτηση, είναι απλές φωτοτυπίες ή επικυρωμένα φωτοαντίγραφα;

Αν ισχύει το δεύτερο, μπορεί κάποιος να τα επικυρώσει σε ένα ΚΕΠ;

 

 

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ.
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα εγγραφα δημοσιου (πχ απολυτηριο λυκειου , πιστοποιητικο γεννησης ταυτοτητα κλπ) εχει καταργηθει η πιστοποιηση τους , απλα πρεπει να δωσεις ενα ευκρινες αντιγραφο. Αν πρεπει να δωσεις το lower πρεπει να το επικυρωσεις σε δικηγορο, το ecdl πρεπει να κανεις ευκρινες αντιγραφο και να το πας σε ενα δικηγορο να βαλει κατι χαρτοσημα επανω , να το κανει γνησιο αντιγραφο και μετα αυτό το κανεις κοπιες και το δινεις οπου θες !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το i-skills που είναι στηην ίδια κατηγορία με το ecdl, φαντάζομαι το ίδιο θα πρέπει να κάνω, έτσι;

Τι ακριβώς ζητάω από τον δικηγόρο, δηλαδή; Να κάνει γνήσιο αντίγραφο του χαρτιού και ύστερα μια απλή φωτοτυπία στέλνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίγεις δεύτερο θέμα για διαγωνισμό ΑΣΕΠ. Να σου υπενθυμίσω ότι υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες στα παραρτήματα του ΑΣΕΠ. Αυτό που λες στο δεύτερο ερώτημα δεν είναι και πολύ εύκολο. Οι βεβαιώσεις δίνονται από το τμήμα ανθρωπίνου δυναμικού της δημόσιας υπηρεσίας με σφραγίδα και υπογραφή του προϊσταμένου. Δε νομίζω ότι θα δεχθεί κανένας υπάλληλος να εκδόσει πλαστό πιστοποιητικό επειδή το ζήτησε ο δήμαρχος. Το τρίτο ερώτημα έχει απαντηθεί πάνω από μία φορά στο άλλο θέμα που έχεις ανοίξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοίγεις δεύτερο θέμα για διαγωνισμό ΑΣΕΠ. Να σου υπενθυμίσω ότι υπάρχουν αναλυτικές οδηγίες στα παραρτήματα του ΑΣΕΠ. Αυτό που λες στο δεύτερο ερώτημα δεν είναι και πολύ εύκολο. Οι βεβαιώσεις δίνονται από το τμήμα ανθρωπίνου δυναμικού της δημόσιας υπηρεσίας με σφραγίδα και υπογραφή του προϊσταμένου. Δε νομίζω ότι θα δεχθεί κανένας υπάλληλος να εκδόσει πλαστό πιστοποιητικό επειδή το ζήτησε ο δήμαρχος. Το τρίτο ερώτημα έχει απαντηθεί πάνω από μία φορά στο άλλο θέμα που έχεις ανοίξει.

Μην είσαι καθόλου σίγουρος γι' αυτό.  Δεν ρωτάω τυχαία. Σε μικρούς ειδικά δήμους είναι σχετικά εύκολο, στην Ελλάδα ζούμε. Ακόμα και στην απίθανη περίπτωση που ελεγχθεί, ο δήμαρχος και ο υπάλληλος μπορούν να επικαλεστούν εθελοντική εργασία την οποία μπορούν να επιβεβαιώσουν και άλλοι αιρετοί ή υπάλληλοι κλπ.

 

Τις οδηγίες του ΑΣΕΠ τις έχω διαβάσει, τα φόρουμς όμως υπάρχουν (και) γι' αυτό: επιβεβαίωση, σύγκριση, συζήτηση. Και καμιά φορά στα όσα αναφέρει ο ΑΣΕΠ είναι λογικό να υπάρξουν προβληματισμοί, όπως ακριβώς στο δεύτερο ερώτημά μου, και να σου δημιουργείται η ανάγκη να ρωτήσεις κάποιους που μπορεί να έχουν μια σχετική παραπάνω εμπειρία σ' αυτά τα ζητήματα.

 

Όσο για το δεύτερο θέμα, ναι, έχεις δίκιο, θα μπορούσα να ρωτήσω στο πρώτο που άνοιξα. Απλά επειδή το πρώτο είχε ως αποκλειστική θεματική τη μετάφραση του Lower, είπα να ανοίξω κι αυτό για περαιτέρω απορίες.

Ναι, το τρίτο ερώτημα έχει απαντηθεί αλλά ρίχνοντας μια ματιά στις ημερομηνίες και τις ώρες που απαντήθηκε, καταλαβαίνει κανεί ότι το κατέγραψα κι εδώ πριν αυτό απαντηθεί. Όπως και να 'χει, θα μπορούσα να έχω λίγη υπομονή και να μην υποβάλλω αυτό το τρίτο ερώτημα κι εδώ, αν και, εντάξει...

 

Αυτό που κρατάω είναι το ότι απάντησες και ειλικρινά σ' ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην είσαι καθόλου σίγουρος γι' αυτό.  Δεν ρωτάω τυχαία. Σε μικρούς ειδικά δήμους είναι σχετικά εύκολο, στην Ελλάδα ζούμε. Ακόμα και στην απίθανη περίπτωση που ελεγχθεί, ο δήμαρχος και ο υπάλληλος μπορούν να επικαλεστούν εθελοντική εργασία την οποία μπορούν να επιβεβαιώσουν και άλλοι αιρετοί ή υπάλληλοι κλπ.

 

Αυτό που γράφεις δε γίνεται. Για να σου δώσει βεβαίωση σημαίνει ότι με κάποιο τρόπο έχεις προσληφθεί όπως για παράδειγμα με σύμβαση ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου δηλαδή υπάρχει υπογεγραμμένη σύμβαση και ένσημα. Δεν υπάρχει εθελοντική εργασία στο δημόσιο. Θεωρητικά πλαστή βεβαίωση μπορεί να βγει αλλά δε θα το ρισκάρει ο υπεύθυνος υπάλληλος γιατί δε θα είναι καλυμμένος άμα γίνει καμιά στραβή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...