Προς το περιεχόμενο

16 βίντεο με μαθήματα για καλύτερες λήψεις με το iPhone, κυκλοφορεί η Apple


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ομολογώ ότι είναι πολύτιμο εργαλείο στην δουλειά μου σε έντυπα και σε ιστοσελίδες, μάλιστα και το βίντεο σε μοντέλα plus είναι τέλειο...

συγνωμη αλλα μου φαινεται καπως να στηριζεσαι σε μια φωτογραφικη κινητου για επαγγελματικη χρηση, ω φευ αν πραγματι ισχυει οτι λες θα θελα να αγορασεις μια φωτογραφικη των 450 ευρω και θα δεις ετσι την διαφορα μεταξυ ποιοτητας ,εκτος και εαν απλα τρολλαρεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται αν "θέλουν" τόσο πολύ τη φωτογραφία ώστε να είναι διατεθειμένοι να θυσιάσουν φορητότητα και ευκολία.

 

Παρόλα αυτά, υπάρχουν όντως πολλοί που προτιμούν να δώσουν κάτι παραπάνω για ένα smartphone με καλή κάμερα από το να κουβαλάνε μαζί τους έξτρα συσκευή. Όσο καλύτερες φωτογραφίες και να βγάζει αυτή.

 

 

 

Είναι σαν λες "έχεις χρήμα και θέλεις την καλύτερη εμπειρία internet και multimedia? Πάρε κινητό 200 ευρώ και κουβάλα ένα laptop μαζί σου".

Όποιος παίρνει κινητό με μεγάλη οθόνη και δικαιολογεί το ποσό για να βλέπει περισσότερα, δεν παύει να είναι αστειότητα...

προφανως και δεν αντιλαμβανεσαι τι θελω να πω ,δεν δικαιολογω ποτε την αγορα μιας συσκευης πχ οπως το iphone με μονη δικαιολογια οτι το αγορασα για τις φωτογραφιες ή και την τελεια εμπειρια χρησης της καμερας ,και προφανως πιστευω οτι δεν μπορει να ξεπερασει κανεις τις εξιδικευμενες συσκευες με μια γενικης χρησης ,ειναι σαν να συγκρινεις ενα εξιδικευμενο printer φωτογραφιας με ενα home καταναλωσης που τυπωνει ,σκαναρει κλπ και να λες το αγορασα για την τελεια εκτυπωση φωτογραφιων και εσκασα τα ιδια πχ με ενα επαγγελματικο αλλα ειμαι πιο ευχαριστημενος.....

 

 

υγ ειμαι κατα ολων των φαν ολων των εταιριων που θεωρουν οτι ενα κινητο ή μια συσκευη δηλωνουν status ή prestige .προσωπικα δεν εχω θεμα με καμια συσκευη οποιας εταιριας αρκει η εταιρια να με σεβεται ειτε μιλαμε για antenna grip ειτε για κοκινισματα οθονης τα οποια δεν θεωρουνται ελλατωματα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και κανείς πλέον δεν κάτι τίποτα άλλο στη ζωή του, από το να βγάζει φωτογραφίες, φαντάζομαι οτι είναι πολύ χρήσιμα τα βιντεάκια.

 

Σε λίγο θα κάνουν και σεμινάρια για τις λεγόμενες selfies! Και γιατί οχι... κάποια κολπάκια για να βγάζεις σημεία που δεν είναι τόσο εύκολα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανως και δεν αντιλαμβανεσαι τι θελω να πω ,δεν δικαιολογω ποτε την αγορα μιας συσκευης πχ οπως το iphone με μονη δικαιολογια οτι το αγορασα για τις φωτογραφιες ή και την τελεια εμπειρια χρησης της καμερας ,και προφανως πιστευω οτι δεν μπορει να ξεπερασει κανεις τις εξιδικευμενες συσκευες με μια γενικης χρησης ,ειναι σαν να συγκρινεις ενα εξιδικευμενο printer φωτογραφιας με ενα home καταναλωσης που τυπωνει ,σκαναρει κλπ και να λες το αγορασα για την τελεια εκτυπωση φωτογραφιων και εσκασα τα ιδια πχ με ενα επαγγελματικο αλλα ειμαι πιο ευχαριστημενος.....

 

 

υγ ειμαι κατα ολων των φαν ολων των εταιριων που θεωρουν οτι ενα κινητο ή μια συσκευη δηλωνουν status ή prestige .προσωπικα δεν εχω θεμα με καμια συσκευη οποιας εταιριας αρκει η εταιρια να με σεβεται ειτε μιλαμε για antenna grip ειτε για κοκινισματα οθονης τα οποια δεν θεωρουνται ελλατωματα....

 

Ούτε εγώ προσωπικά θα έδινα τόσα χρήματα μόνο και μόνο για να χρησιμοποιήσω ένα smartphone ως φωτογραφική μηχανή. Θεωρώ όμως την καλή κάμερα, ένα σημαντικό κομμάτι της συσκευής.

 

 

Για το status και το prestige, συμφωνώ κι εγώ με σένα αλλά αυτό είναι μια άλλη συζήτηση. Οι κόκκινες οθόνες και το antenna grip, επίσης. Κι αυτά μια άλλη συζήτηση.

 

 

Εγώ εστιάζω στο παράδειγμα που λες με την φωτογραφική μηχανή. Ναι, θα τραβήξεις καλύτερες φωτογραφίες με αυτή. Θα την έχεις πάντα μαζί σου όμως όπου κι αν πας όπως έχεις το smartphone σου?   

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είδα τα βιντεάκια.. απλές βασικές οδηγίες με τη κλασική χιπστερ αίσθηση..

 

Γενικά για φωτογραφία πάντως δε χρειάζεται να ακολουθείς οδηγίες αλλά να βγάζεις αυτό που σου αρέσει και να πειραματίζεσαι με το φως... Πχ ακόμα και ντάλα μεσημέρι μπορεί κάποιος να βγάλει καταπληκτικές φωτογραφίες!!! ;)

 

Το κινητό πάντως βολεύει πολύ αφού συνήθως (θα πω για μένα) τις καλύτερες φωτογραφίες τις βγάζω όταν περπατάω ή πάω κάπου στο άσχετο και δεν κουβαλάω τη "κανονική" φωτογραφική μου (DSLR-ψιλοκουμούτσα).

 

Στο ερώτημα αν θα αγόραζα κινητό μόνο για τη καλή φωτογραφική του θα απαντούσα ναι, αφού βγάζω πολλές φωτογραφίες κυρίως δρόμου και θέλω και με κακό φωτισμό να έχω καλό αποτέλεσμα... Επίσης σε ένα κινητό με σούπερ ποιότητα φωτογραφίας λογικά και όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του θα είναι πολύ καλά!!! ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη λύση είναι η παρακάτω εφαρμογή σε συνδυασμό με έναν τρίποδα για Smartphone 

https://www.procamera-app.com

 

Έχεις όλες τις Manual επιλογές που χρειάζεσαι + λειτουργίες που βοηθούν εξαιρετικά στην λήψη φωτογραφιών με καλό φωτισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω πως ο "οδηγος "που εβαλαν ειναι κατατοπιστικος  και σαφης .

Δειχνει με απλα βηματα καποια  βασικα tips  και ρυθμισεις  που πολλοι αγνοουν ωστε να εκμεταλευτουν πληρως τις δυνατοτητες της εξαιρετικης καμερας  που εχει το iphone και γενικοτερα η premium κατηγορια των smartphones .

Eγω το βρηκα χρησιμο και το προτεινα και σε γνωστους μου .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως απο συναναστροφές με αρχιτέκτονες πολλοί δώσανε το iphone για galaxy λόγο του ότι με το auto βγάζει πολύ καλα αποτελέσματα ενώ το iphone ήθελε πολύ ρύθμιση συνέχεια για τις φωτογραφίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Αμα βαλουν και ενα manual mode στα iphone θα ειμαστε τζετ. 

 

Ευπροσδεκτα τα βιντεακια παντως, σιγουρα θα φανουν χρησιμα σε καποιους.

 

MuseCam απλή και ωραία εφαρμογή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...