Προς το περιεχόμενο

Drivers για Turbo-X Flexbook 360°


DeadlyAlive

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

καλησπερα!

εχω το ιδιο και ειπα να δοκιμασω καποιο λινουξ αλλα επειδη δεν παιζουν οι πιο πολλες συσκευες, ειπα να γυρισω πισω στα 10αρια.

ελα ντε που δεν μουτ βλεπει καθολου το στικακι ωστε να ξεκινησει η διαδικασια....τι κανω λαθος?

εχω παιξει με διαφορες επιλογες αλλα δεν εβγαλα ακρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...
  • 1 μήνα μετά...
  • 3 μήνες μετά...

Παιδια sorry που το ξεθαβω αλλα δεν μπορω να κανω to wifi να δουλεψει με τιποτα.... 

Εχω κανει 3 φορες εγκατασταση αλλα μου βγαζει ερωτηματικο στο device manager.

Broadcom 802.11n Wireless SDIO Adapter

This device cannot start (code 10)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, k_w_t είπε

Παιδια sorry που το ξεθαβω αλλα δεν μπορω να κανω to wifi να δουλεψει με τιποτα.... 

Εχω κανει 3 φορες εγκατασταση αλλα μου βγαζει ερωτηματικο στο device manager.

Broadcom 802.11n Wireless SDIO Adapter

This device cannot start (code 10)

Τι λειτουργικό έχεις ; Δώσε λίγο το Hardware Id ( δες εικόνα ) εαν έχεις Windows 8 ή Windows 10 δες

https://www.isunshare.com/windows-10/7-ways-to-access-device-manager-in-windows-10.html

το Link B)

hardware ins.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλημέρα σε όλους.

Έχω ένα Flexbook 360 11.6 το οποίο εδώ και καιρό προσπαθούσε να κάνει update στα windows 10 με αποτέλεσμα να γίνουν τα πάντα "μαντάρα" λόγω του μικρού δίσκου.

Αναγκαστικά λοιπόν έκανα "καθαρή" εγκατάσταση τα windows 10 1809. Και έτσι προέκυψε το γνωστό θέμα με τους drivers.

Πήρα τους drivers από το backup του psydeloco και τους πέρασα.

Το wifi δεν δούλεψε, αλλά με βάση το μοντέλο της κάρτας κατάφερα να τους στίσω από ένα update που βρήκα στο internet.

Όμως έχω κάποια θέματα με το rotation της οθόνης (μόλις ενεργοποιήσω το auto rotation πηγαίνει σε landscape (flipped) θέση, δηλαδή ανάποδα). Τέλος πάντων, αυτό δεν με πολυπροβληματίζει.

Αυτό που δεν δούλεψε με τίποτα είναι η κάρτα ήχου. Την έχει δει κανονικά, αλλά δεν ακούω ήχο. Με τα  tools των windows έκανα έλεγχο και είδα ότι υπάρχει ένα σφάλμα στο βασικό οδηγό του ήχου που δεν μπορούν να φτιάξουν τα windows.

Έχει κανείς να προτείνει κάτι? Ποιο είναι το μοντέλο της κάρτας ήχου? Το ξέρει κανείς?

Ευχαριστώ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μια μικρη παραγραφουλα επειδη εχω φαει αρκετο ψωμι με το λαπτοπακι:

 

Kubuntu 18.04 (μετα απο μεγαλη προσπαθεια να τρεξω Debian)

Δουλευουν:

  • Wifi ( https://github.com/armbian/firmware/blob/master/brcm/brcmfmac43430a0-sdio.txt στο /lib/firmware/brcm κατι (checkarete dmesg) )
  • BT (μερικως) (lag σε bt speakers)
  • Touchpad (αμα patcaroume kernel https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/1685937/comments/6 )
  • Ακουστικα μαζι με built-in μικροφωνο ( Chuwi Hi12 UCM )
  • HDMI
  • Battery Percentage

Δεν δουλευει:

 

Windows 10

Στις 17/12/2017 στις 7:12 ΜΜ, psydeloco είπε

ειχα κανει φορματ και εχασα τα drivers ανακγαστηκα κ το πηγα στο πλαισιο για φορματ με δικο τ λογισμικο και τωρα τους εκανα backup !!!!!!

πιστευω να σας δουλεβουν αψογα σας δινω μαζι κ το προγραμα που τους τραβηξα ! καλη συνεχεια ! 

http://www.mediafire.com/file/ihdfni94e6x37is/CherryTrail+%28turboX+flexbook+drivers%29.rar

post-473288-0-15835200-1513529630_thumb.png ανοιγμα με admin

post-473288-0-58066500-1513529927_thumb.png  

post-473288-0-99477300-1513530226_thumb.png

post-473288-0-20925700-1513530412_thumb.png αφου βρεις που στα εχει περασει επιλεγεισ ολο τον φακελο 

post-473288-0-06461600-1513530428_thumb.png μετα αφου βρεις το σωστο path πατας restore now και βουαλα

και τελος τα βασανα ελπιζω να βοηθεισα ! 

Εαν εχετε θεμα και δεν μπορειτε να εγκαταστησετε τους drivers (δεν εχουν υπογραφη και καλα μηνυμα)

Start > Recovery Options > Advanced Startup (Restart now) > Troublshoot > Advanced Options > Startup Settings > Restart και μολις ανοιξει επιλεγουμε το F7 Disable Signature enforcement

Μετα παιρνει κανονικα τους drivers απο το backup

Επειδη το χρειαζομαι τελευταια για βιντεοκλησεις etc (λογω μετακινησεων) τα ψιλοπαρατησα και γυρισα στα 10αρια

Παρολα αυτα μολις βρω χρονο θελω να το περασω παλι Linux (εστω με live usb testing ) επειδη ειναι way-to-go για εμενα

+εχω και φουλ ελευθερο αποθηκευτικο χωρο

 

P.S. : (Γενικα οποιος χρειαζεται καποια βοηθεια pm me γτ εχω χασει αρκετες μερες πανω απο αυτο το τερατακι (μεχρι και EEPROM reprograming επειδη brickara το BIOS 🙄 ))

 

Επεξ/σία από elkar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...