Προς το περιεχόμενο

Τον δρόμο για την ανατροπή της ουδετερότητας του διαδικτύου άνοιξε η FCC


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 59
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ότι και να ειπωθεί δεν νομίζω να αλλάξει το αποτέλεσμα, δεδομένου ότι έχει ήδη ψηφιστεί.

 

Το καλό που τους θέλω μόνο αυτή η απόφαση να μην επηρεάσει τα torrent sites γιατί αν νομίζουν ότι από εδώ και πέρα θα σκάμε χρήματα για την απόκτηση της  κάθε εκάστοτε ταινίας η σειράς που μας ενδιαφέρει, είναι βαθιά

νυχτωμένοι... :P

Ειμαι σίγουρος φίλε μου ότι το επόμενο "κάτι" που θα σκάσει θα τους πιάσει πάλι στον ύπνο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενω τα πακετα απο τους ISPs. 20 ευρω βασικο πακετο (μονο FB, YT, Twitter) 30 ευρω το επομενο (+insomnia, in.gr, eurogamer) και τελος με 80 ευρω δεν εχεις throttling σε P2P και online gaming!

 

Για εσενα καταναλωτη ΒΑΣΙΛΙΑ μου! Για να σου δινω επιλογες!

 

Το ονειρο των φιλελεδων..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περιμενω τα πακετα απο τους ISPs. 20 ευρω βασικο πακετο (μονο FB, YT, Twitter) 30 ευρω το επομενο (+insomnia, in.gr, eurogamer) και τελος με 80 ευρω δεν εχεις throttling σε P2P και online gaming!

 

Για εσενα καταναλωτη ΒΑΣΙΛΙΑ μου! Για να σου δινω επιλογες!

 

Το ονειρο των φιλελεδων..

 

Αντίθετα, το Facebook, Twitter, Youtube κλπ θα πληρώνουν την Cosmote, Vodafone, Wind κλπ. Λέμε τώρα βέβαια, δεν έχει υπάρξει ακριβώς κάποιο πακέτο προνομιακής μεταχείρισης από τους ISPs αλλά δεν σημαίνει απαραίτητα πως δεν θα πλήρωναν για προνομιακή μεταχείρηση αν είχαν την δυνατότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντίθετα, το Facebook, Twitter, Youtube κλπ θα πληρώνουν την Cosmote, Vodafone, Wind κλπ. Λέμε τώρα βέβαια, δεν έχει υπάρξει ακριβώς κάποιο πακέτο προνομιακής μεταχείρισης από τους ISPs αλλά δεν σημαίνει απαραίτητα πως δεν θα πλήρωναν για προνομιακή μεταχείρηση αν είχαν την δυνατότητα.

Εννοειται οτι αυτοι που θα πληρωνουν θα ειναι στο βασικο πακετο φιλε μου.

 

Εδω θα βγει το παραμυθι. Αυτη την στιγμη μια μεση τιμη για VDSL ειναι τα 30-35 μαζι με τηλεφωνα.

 

Θα σου πει λοιπον ο παροχος "σου το κανω 25 ΑΛΛΑ με αυτα τα λεφτα θα εχεις καλη ταχυτητα ΜΟΝΟ σε αυτούς που με πληρωνουν για αυτο" στους υπόλοιπους που δεν εχουν/δεν θελουν καλη επιστροφη στο 56k.

 

ΑΛΛΑ με κατιτις παραπανω βρε πασα μου πελατη θα μπορεις να βλεπεις και το blog της Νιτσας της κομμωτριας που δεν εχει να μου τα σκασει χωρις Throttling. Θα ηθελα να ηταν αλλιως αλλα δεν βγαινω μαναμ.

 

Και ετσι καταφερνουμε να περνανε στην αφανεια 100δες ανεξαρτητα sites/υπηρεσιες.

 

Αν για παραδειγμα αυριο ο host του insomnia ζητησει εξτρα φραγκα απο τους διαχειριστες προκειμενου να μην σερνεται στην νεα φαση τι θα γινει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απολυτως ,

πρωτα στους φανατικους οπαδους ομαδων και μετα στους ψεκασμενους και μετα σε αυτους που μιλανε για σανο και πιστευαν σε διπλασιασμο μισθων-συνταξεων,επονειδιστο χρεος ,Γερμανικες αποζημιωσεις ,κινημα δεν πληρωνω ,νταουλια και ζουρναδες και τα γνωστα γραφικα για καθυστερημενους .

Καλά όλα τα άλλα που λες αλλά οι αποζημιώσεις και τα δάνεια (χέσε τις αποζημιώσεις αν θες) δεν είναι ούτε ψεκασμός ούτε νταούλια και ζουρνάδες, είναι δανεικά και αγύριστα που πολύ κακώς δεν έχουμε πάρει ποτέ πίσω και το γιατί δεν τα πήραμε είναι μεγάλη κουβέντα που δε σηκώνει άλλωστε αυτό το φόρουμ

 

Το ότι δεν ήταν στιγμή να συζητηθεί αυτό το θέμα όταν πηγαίναμε για ζητιανια δε σημαίνει ότι δεν υφίσταται ή ότι είναι άδικο να το συζητάμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοειται οτι αυτοι που θα πληρωνουν θα ειναι στο βασικο πακετο φιλε μου.

 

Εδω θα βγει το παραμυθι. Αυτη την στιγμη μια μεση τιμη για VDSL ειναι τα 30-35 μαζι με τηλεφωνα.

 

Θα σου πει λοιπον ο παροχος "σου το κανω 25 ΑΛΛΑ με αυτα τα λεφτα θα εχεις καλη ταχυτητα ΜΟΝΟ σε αυτούς που με πληρωνουν για αυτο" στους υπόλοιπους που δεν εχουν/δεν θελουν καλη επιστροφη στο 56k.

 

ΑΛΛΑ με κατιτις παραπανω βρε πασα μου πελατη θα μπορεις να βλεπεις και το blog της Νιτσας της κομμωτριας που δεν εχει να μου τα σκασει χωρις Throttling. Θα ηθελα να ηταν αλλιως αλλα δεν βγαινω μαναμ.

 

Και ετσι καταφερνουμε να περνανε στην αφανεια 100δες ανεξαρτητα sites/υπηρεσιες.

 

Αν για παραδειγμα αυριο ο host του insomnia ζητησει εξτρα φραγκα απο τους διαχειριστες προκειμενου να μην σερνεται στην νεα φαση τι θα γινει;

 

Απλώς δεν χρειάζεται να ζητήσει από τα ανεξάρτητα sites, αφού τα μεγάλα sites τύπου Youtube τρώνε το πολύ bandwidth και αυτά πρέπει να πληρώσουν.

 

Έτσι και αλλιώς, αν πάει π.χ. η Vodafone να κάνει κάτι τέτοιο, αμέσως οι πελάτες που θέλουν και ενδιαφέρονται για sites τύπου insomnia θα πάνε σε άλλους ISPs. Αν το κάνουν όλοι οι ISPs, πολύ απλά θα έρθει ένας νέος ISP που δεν κάνει throttling και θα πάνε σε αυτόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρακτικά για τους απλόυς χρήστες του διαδικτύου τί συνέπειες έχει αυτή η απόφαση ?

 

 

 

Έπαναφορά της λοβοτομής και αφέρεση του δικαιόματος ψήφου πρέπει να έχουμε καταρχήν για τους ανεγκέφαλους φανατικούς οπαδούς των ομάδων που συν τοις άλλοις ψηφίζουν με οπαδικά κρητήρια και μετά βλέπουμε και για τους υπόλοιπους.

Καλά, πριν προχωρήσουμε σε όλα αυτά τα τρομερά ας μάθουμε και λίγη ορθογραφία, κακό δεν κάνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα να βγω από τον μπαξέ, να πάω τη μικρή στο σχολείο και να χτυπήσω ένα καφέ πριν μαζέψω της ζημιές από τον αέρα και τη βροχή.

Πέφτω πάνω στο θέμα και προσπαθώ, εγώ ένας απλός τελικός καταναλωτής με απολυτήριο (τεχνικού λυκείου), να καταλάβω τι άμεση και έμμεση επίπτωση θα έχει στο σβέρκο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς δεν χρειάζεται να ζητήσει από τα ανεξάρτητα sites, αφού τα μεγάλα sites τύπου Youtube τρώνε το πολύ bandwidth και αυτά πρέπει να πληρώσουν.

 

Έτσι και αλλιώς, αν πάει π.χ. η Vodafone να κάνει κάτι τέτοιο, αμέσως οι πελάτες που θέλουν και ενδιαφέρονται για sites τύπου insomnia θα πάνε σε άλλους ISPs. Αν το κάνουν όλοι οι ISPs, πολύ απλά θα έρθει ένας νέος ISP που δεν κάνει throttling και θα πάνε σε αυτόν.

Μακαρι φιλε μου να εχεις δικιο.

 

Και δεν επιασα καν τον ανταγωνισμο μεταξυ παρομοιων υπηρεσιων. Για παραδειγμα τα YT, Twich και Vimeo ειναι ανταγωνιστικες υπηρεσιες. Τι παιζει εκει?

 

Μπορει η Google για παραδειγμα να δωσει προτεραιοτητα στις δικες της υπηρεσιες video σε σχεση με το Vimeo? Τι σημαινει ανακατανομη bandwidth?

 

Δεν γνωριζω αρκετα για το θεμα και αυτο με κανει επιφυλακτικο.

 

@fotis13 ο μονος που γραφει για πειρατια σε αυτο το θεμα προς το παρων εισαι εσυ. Δεν περιστρεφονται ολα γυρω απο τον θειο εδω μεσα. Ουτε κανενα πορτραιτο του Τσε ειδα (αν και θα επρεπε).

 

Το ζητημα εδω ειναι οτι εχεις εναν δρομο σαν την Αττικη οδο που επιτρεπεται μονο σε καποιους που πληρωνουν να κινουνται αριστερα με απεριοριστο οριο ταχυτητας. Καποιοι αλλοι θα μπορουν να πανε μεσαια με 120 και τελος η πλεμπα δεξια με 60.

 

Οποτε αν εσυ θελεις ταξι δεν θα παρεις απο την δεξια λωριδα οσο αξιολογος επαγγελματιας και να ειναι. Θα προτιμησεις, αναλογως βαλαντιου, μεσαια η αριστερη. Και αυτο σαν καταναλωτη σου στερει επιλογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...