Προς το περιεχόμενο

Η Apple επανασχεδίασε την ιστοσελίδα “Switch” με στόχο να προσελκύσει χρήστες του Android να κάνουν την αλλαγή στο iOS


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Αν έχεις οργανωμένη βιβλιοθήκη μουσικής στον υπολογιστή σου και έχεις ως Player το iTunes ο οποίος είναι από τους καλύτερους music players τότε είσαι άνετος με το iPhone σου πατώντας ένα Sync.

Αν απλά θες να έχεις χύμα τραγούδια ότι να 'ναι στο κινητό σου χωρις να τα έχεις στον υπολογιστή, τότε πιστεύω απλά το iPhone δεν είναι για σένα, μιας και η λογική του iOS είναι η εξής: έχω την μουσική βιβλιοθήκη μου ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ στον υπολογιστή (για να την ακούω πχ από τα High-End ηχεία μου), και όποια από αυτα τα τραγούδια (ή και όλα) επιλέγω να τα περάσω στο κινητό μου.

Οργάνωση μπορείς να έχεις και με τα mp3 (αν θες) και με πολύ περισσότερα προγράμματα εκτός του... itunes (που είναι και αργό σε η/υ αν θυμάμαι καλά κάποτε που το είχα δει). Επίσης μπορείς να τα βάλεις mp3 πανεύκολα (σε android) και ως ringtone. 

 

Δεν είναι κακό να παραδέχεσαι τα εμφανώς αρνητικά του iphone ως αρνητικά. Δεν είναι ανάγκη να προσπαθείς να τα κάνεις "θετικά" γιατί δεν είναι! Αυτά σου λέει η apple ως επιχείρημα για να είσαι "ευτυχισμένος". Σκοπός του itunes δεν είναι να σε αναγκάσει σε "οργάνωση" και να σε κάνει "καλό παιδί". Σκοπός είναι οικονομικός δλδ να βγάλει περισσότερα από σένα (και βαριέμαι να στο αναλύσω) από ότι να είχες χύμα mp3.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα 02 και 04 δν ισχυουν καθόλου, ενώ τα 01 και 05 επίσης δν ισχύουν μεταξύ apple συσκευών

ούτε το 01 ισχύει, έχετε bt. Αρχεία δεν στέλνει αν δεν κάνεις παπάδες μεταξύ μόνο iphone. Δεν είναι εκεί το θέμα απλά όλα τα έχετε ανάποδα. Αυτό που λέει ισχύει έτσι ή λίγο αλλιώς. Τα walk around(s) που σκαρφίζονται οι ταλαιπωριμένοι χρήστες των iphone είναι walk arounds,  δεν είναι λειτουργικότητα.  

 

τες πα όπως βολεύεται κανείς.. Δεν θα πείσει ο ένας τον άλλο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο χρήστης Simos805 είπε:
Ή απλά το android δεν καλύπτει τις ανάγκες μου (και όσων δεν το προτιμούν), όπως εσένα από τα λεγόμενά σου το iOS δεν καλύπτει τις δικές σου ανάγκες.

Επίσης συγκρίνουμε όμοια πράγματα: iPhone των 800€ με ναυαρχίδες android. Αν θες να συγκρίνεις κάτι με το xiaomi των 200€, σύγκρινέ το με ένα iPhone 6 ή 6s!

 Ναι μονο που αναγκες των μεν με τις αναγκες των δε δεν ειναι το ιδιο σημαντικες. Τεσπα παιδια καλα εσοδα το 2017 μην χαλαω το παρτυ

 

Σημαντικές οι αναπγκες των μεν για τους μεν, και σημαντικές οι ανάγκες τους των δε για τους δε. Για εμένα πχ το να στέλνω αρχεία με το αργό bluetooh μου είναι παντελώς αδιάφορο, όπως για εσένα φαντάζομαι θα είναι παντελώς αδιάφορο το να δουλεύει απολήτως απροβλημάτιστα η συσκευή ή να δουλεύουν άψογα όλες οι συσκευές μεταξύ τους στο ίδιο οικοσύστημα.


Ο χρήστης Simos805 είπε:
 
Αν έχεις οργανωμένη βιβλιοθήκη μουσικής στον υπολογιστή σου και έχεις ως Player το iTunes ο οποίος είναι από τους καλύτερους music players τότε είσαι άνετος με το iPhone σου πατώντας ένα Sync.

Αν απλά θες να έχεις χύμα τραγούδια ότι να 'ναι στο κινητό σου χωρις να τα έχεις στον υπολογιστή, τότε πιστεύω απλά το iPhone δεν είναι για σένα, μιας και η λογική του iOS είναι η εξής: έχω την μουσική βιβλιοθήκη μου ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ στον υπολογιστή (για να την ακούω πχ από τα High-End ηχεία μου), και όποια από αυτα τα τραγούδια (ή και όλα) επιλέγω να τα περάσω στο κινητό μου.
Οργάνωση μπορείς να έχεις και με τα mp3 (αν θες) και με πολύ περισσότερα προγράμματα εκτός του... itunes (που είναι και αργό σε η/υ αν θυμάμαι καλά κάποτε που το είχα δει). Επίσης μπορείς να τα βάλεις mp3 πανεύκολα (σε android) και ως ringtone. 
 
Δεν είναι κακό να παραδέχεσαι τα εμφανώς αρνητικά του iphone ως αρνητικά. Δεν είναι ανάγκη να προσπαθείς να τα κάνεις "θετικά" γιατί δεν είναι! Αυτά σου λέει η apple ως επιχείρημα για να είσαι "ευτυχισμένος". Σκοπός του itunes δεν είναι να σε αναγκάσει σε "οργάνωση" και να σε κάνει "καλό παιδί". Σκοπός είναι οικονομικός δλδ να βγάλει περισσότερα από σένα (και βαριέμαι να στο αναλύσω) από ότι να είχες χύμα mp3.

 

Δεν είπα ότι είναι καλό για όλος. Είπα ακριβώς ότι είναι θεμα αναγκών. Εγώ έχω βολευτεί με το iTunes και τον τρόπο που οργανώνει την βιβλιοθήκη και δεν θέλω να το αλλάξω. Κάποιοι εδώ μέσα όμως προσπαθείτε εμένα και άλλους να μας πείσετε ότι δεν πρέπει να μας αρέσει αυτό, επειδή στους ίδιους δεν αρέσει. Για αυτό λεω ότι είναι θέμα αναγκών, και ότι αν το iPhone δεν ικανοποιεί τις ανάγκες σου απλά δεν είναι για εσέα, δεν σημάνιε ότι δεν είναι καλό σαν κινητό, απλά δεν είναι για εσένα και όσους δεν ικανοποιεί της ανάγκες τους. Επίσης η εμπειρεία γίνεται πολύ καλύτερη αν έχεις Mac και το iTunes είναι ότι καλύτερο στο Mac για μουσική. Η Apple έχει επιλέξει αυτόν τον τρόπο, και σε όσους δεν αρέσει απλά μην αγοράσετε iPhone ρε παιδιά δεν σας πίεσε κανείς...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άλλη μία φορά τα πράγματα είναι απλά.

Το
iPhone είναι:
- η εμπειρία χρήσης του
- η ταχύτητα του
- η απλότητα σε όλα
- η συνδεσιμότητα του με τις συσκευές της
Apple
- οι ενημερώσεις λογισμικού και η διαρκής υποστήριξη
- η μεγάλη μεταπωλητική αξία που έχει κάθε μοντέλο (αν το καλοσκεφτείτε δίνεις €1.000 για ένα πλας αλλά σε δύο χρόνια το δίνεις 350-400. Για ένα ατίστοιχο αντροιντ ούτε καν πλησιάζεις αυτά τα λεφτά σε μεταπώληση που στην ουσία είναι χαμένα και πας σε αγορά καινούργιου)
- σοβαρό και οριοθετημένο
App Store
- υποστηρίζεται από τους πάντες και τα πάντα καθώς είναι mainstream device
- δεν εμφανίζει προβλήματα εύκολα
- αγοράζεις με άνεση μεταχειρισμένο χωρίς ιδιαίτερες σκέψεις

Αρνητικό? Η τιμή. Αλλά για όλα τα παραπάνω δεν αξίζει μια τέτοια αγορά? (ειδικά στην περίπτωση που κάποιος σκέφτεται να δώσει τα ίδια λεφτά για
Samsung ή Pixel ή ξέρω γω τι άλλο)

PS: To ότι δεν στέλνει αρχεία Bluetooth και επαφές και δεν έχει ράδιο εν έτει 2017 το αφήνω ασχολίαστο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ούτε το 01 ισχύει, έχετε bt. Αρχεία δεν στέλνει αν δεν κάνεις παπάδες μεταξύ μόνο iphone. Δεν είναι εκεί το θέμα απλά όλα τα έχετε ανάποδα. Αυτό που λέει ισχύει έτσι ή λίγο αλλιώς. Τα walk around(s) που σκαρφίζονται οι ταλαιπωριμένοι χρήστες των iphone είναι walk arounds,  δεν είναι λειτουργικότητα.  

 

τες πα όπως βολεύεται κανείς.. Δεν θα πείσει ο ένας τον άλλο. 

 

Το γράφω: το 01 και 05 επίσης δεν ισχύουν μεταξύ apple συσκευών...

Αρχεία στέλνω κάθε φορά πανεύκολα μέσω airdrop, μια πραγματικά καλή λειτουργία. Στο "όλα ανάποδα" θα συμφωνήσω, συνεπώς μετά το "ανάποδο" σου φαίνεται το normal (οπότε σου φαίνονται ανάποδα τα android smartphones και windows pc).

Επίσης δεν μ ενδιαφέρει να σε πείσω οτι το ios ειναι καλυτερο, απλα σου εξηγω αυτα που δεν μπορεις να καταλαβεις, μιας και δεν εισαι χρηστης και σου φαινονται δυσλειτουργικα, ενω για τα περισσοτερα δεν ισχυει...

Δυσλειτουρικο θεωρω το οτι δεν εχει το data button στην notificationbar, τα υπολοιπα πραγματικα αν δεν τα θεωρουσα λειτουργικα θα ειχα φυγει απ την εταιρεια, απλο  ;)

Επεξ/σία από dexter white
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για άλλη μία φορά τα πράγματα είναι απλά.


Το iPhone είναι:

- η εμπειρία χρήσης του

- η ταχύτητα του

- η απλότητα σε όλα

- η συνδεσιμότητα του με τις συσκευές της Apple
- οι ενημερώσεις λογισμικού και η διαρκής υποστήριξη

- η μεγάλη μεταπωλητική αξία που έχει κάθε μοντέλο (αν το καλοσκεφτείτε δίνεις €1.000 για ένα πλας αλλά σε δύο χρόνια το δίνεις 350-400. Για ένα ατίστοιχο αντροιντ ούτε καν πλησιάζεις αυτά τα λεφτά σε μεταπώληση που στην ουσία είναι χαμένα και πας σε αγορά καινούργιου)

- σοβαρό και οριοθετημένο App Store
- υποστηρίζεται από τους πάντες και τα πάντα καθώς είναι mainstream device
- δεν εμφανίζει προβλήματα εύκολα

- αγοράζεις με άνεση μεταχειρισμένο χωρίς ιδιαίτερες σκέψεις


Αρνητικό? Η τιμή. Αλλά για όλα τα παραπάνω δεν αξίζει μια τέτοια αγορά? (ειδικά στην περίπτωση που κάποιος σκέφτεται να δώσει τα ίδια λεφτά για Samsung ή Pixel ή ξέρω γω τι άλλο)

PS: To ότι δεν στέλνει αρχεία Bluetooth και επαφές και δεν έχει ράδιο εν έτει 2017 το αφήνω ασχολίαστο.

 

Συμφωνώ με όλα, εκτός από την "απλότητα σε όλα" στην οποία χρειάζεται διευκρύνηση.
Σαν χρήστης iPhone όντως για εμένα πχ όλα όσα θέλω να κάνω είναι απλά, πολύ πιο απλά και από ότι θα γινόντουσαν στο android, αλλά η αλήθεια είναι πως για άλλους χρήστες που έχουν πχ ανάγκη να βάλουν χύμα τραγούδια πχ στη συσκευή τους χωρίς iTunes κλπ, τους γίνεται η ζωή δύσκολη. Αλλά αν το iPhone κλύπτει της ανάγκες σου και τια απαιτήσεις σου, τότε ναι είναι πολύ πιο απλά όλα!! Και ειδικά αν έχεις κι άλλες apple συσκευές, μέσω του airdrop στέλνεις παντού ότι θες πολύ πιο εύκολα από ότι γίνεται μέσω android-windows!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ολα πιο ευκολα στο iphone

4 ωρες παραπανω να εχει η μερα σου να το φορτιζεις μονο

samsung s6.....sony XA.....p8....p10 και άλλαααα πολλά!!! Γι' αυτό τρέχετε να αγοράσετε κινέζικα με 4000mAh μπαταρία ή η πρώτη ερώτηση στα φόρουμ είναι "η μπαταρία βγάζει μια μέρα?" 

Τα iphone πλέον δεν είναι ακριβά εφ' όσον τα android  ξεφτιλίστηκαν και έφθασαν τα δικά στους στο χιλιάρικο και ότι σάπιο κυκλοφορεί από την Κίνα με 500 ευρώ για την πλάκα. Τώρα αν οι περισσότεροι αγοράζουν με 200 ευρώ σπεκς κάνουν ρουτ χαίρονται λίγους μήνες πριν το πετάξουν στα σκουπίδια τότε πάω πάσο. Αλλά εμένα το 4s και το 5s λειτουργούν ακόμα...απλά μια απορία πως γίνεται τα 1gb ram να είναι υπεραρκετά στο Iphone για να λειτουργεί απρόσκοπα κοντά 3 χρόνια που έχω το 5s ενώ το Ρ9 του φίλου μου περσινό τρώει κάτι κολλήματα απλά έλεος?!?!? πρόσφατα πήρα και το τελευταίο update ενώ το 90% στα αντρόιντ ξεχάσανε τι είναι μετά το ΜΜ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωπα ρε μεγάλε, το δικό μου πρέπει να είναι δηλαδή εξαίρεση που πάει 0-80% σε μισή ώρα.

Το δικό σου είναι iPhone (όπου i = φανταστικό) μιας και οι απαιτούμενοι χρόνοι πλήρης φόρτισης με τον παρεχόμενο φορτιστή 5W είναι γύρω στις 2 ώρες για 6s και 7 και γύρω στις 3 ώρες για 6s plus και 7 plus.

http://www.anandtech.com/show/9686/the-apple-iphone-6s-and-iphone-6s-plus-review/8

http://www.anandtech.com/show/10685/the-iphone-7-and-iphone-7-plus-review/5

Και φορτιστή ipad pro να χρησιμοποιείς ο χρόνος που λες τουλάχιστον φανταστικός (ή iχρόνος αν προτιμάς).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό σου είναι iPhone (όπου i = φανταστικό) μίας και οι απαιτούμενοι χρόνοι πλήρης φόρτισης με τον παρεχόμενο φορτιστή 5W είναι γύρω στις 2 ώρες για 6s και 7 και γύρω στις 3 ώρες για 6s plus και 7 plus.

http://www.anandtech.com/show/9686/the-apple-iphone-6s-and-iphone-6s-plus-review/8

http://www.anandtech.com/show/10685/the-iphone-7-and-iphone-7-plus-review/5

Και φορτιστή ipad pro να χρησιμοποιείς ο χρόνος που λες τουλάχιστον φανταστικός (ή iχρόνος αν προτιμάς).

Πως φαίνεται ότι δεν γνωρίζεις από iPhone. Βάλε την πρίζα πάνω και άνοιξε την λειτουργία πτήσης και μετά έλα να τα πούμε αν πηγαίνει 0-80 σε μισή ώρα. 

 

https://www.apple.com/gr/batteries/why-lithium-ion/

 

Διάβασε πρώτα

 

Η μπαταρία ιόντων λιθίου της Apple χρησιμοποιεί ταχεία φόρτιση για να φτάσει στο 80% της χωρητικότητάς της και έπειτα μια πιο αργή, συνεχή φόρτιση. Ο χρόνος που απαιτείται για να φτάσει η φόρτιση στο 80% εξαρτάται από τις ρυθμίσεις σου και τη συσκευή που φορτίζεις. Αυτή η συνδυαστική διαδικασία δεν σου επιτρέπει απλώς να φορτίζεις πιο γρήγορα τη συσκευή σου, αλλά επεκτείνει και τη διάρκεια ζωής της μπαταρίας σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οργάνωση μπορείς να έχεις και με τα mp3 (αν θες) και με πολύ περισσότερα προγράμματα εκτός του... itunes (που είναι και αργό σε η/υ αν θυμάμαι καλά κάποτε που το είχα δει). Επίσης μπορείς να τα βάλεις mp3 πανεύκολα (σε android) και ως ringtone. 

 

Εγώ πάντως δυσκολεύομαι λίγο να κατανοήσω ότι τη σημερινή εποχή που όλοι έχετε ένα πληκτρολόγιο μπροστά σας και μια σύνδεση στο internet για σχόλια στο Insomnia, ακόμα έχετε mp3's αποθηκευμένα κάπου σε ένα σκληρό δίσκο και με κάθε νέα συσκευή πρέπει να συνδέσετε για drag 'n' drop...

 

Την ώρα που υπάρχουν υπηρεσίες όπως πχ Google Play Music που σας δίνουν δωρεάν αποθηκευτικό χώρο για να ανεβάσετε τα τραγούδια σας εκεί και να τα ακούτε σε όποια συσκευή γουστάρετε.

 

 

Δεν είναι ανάγκη να χρησιμοποιήσει κάποιος το iTunes για να περάσει τραγούδια στο iPhone.

 

Προσωπικά έχω όλη τη βιβλιοθήκη μου στο Play Music το οποίο παραμετροποιώ όπως θέλω σε οποιοδήποτε PC και οι αλλαγές περνάνε μέσα σε δευτερόλεπτα και στην Android και στην iOS συσκευή μου ταυτόχρονα.

Το ίδιο γίνεται και αντίστροφα. Εάν αλλάξω κάτι σε μία συσκευή, περνάει και στις υπόλοιπες.

 

 

Γιατί να χρησιμοποιήσει καν κάποιος προγράμματα ή καλώδια για μια μουσική βιβλιοθήκη? 

 

Μου αρέσει που εκθειάζετε την ευκολία χρήσης ενώ στην ουσία δεν χρησιμοποποιείτε τον πιο εύκολο τρόπο...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω είχα για καιρό s7 edge και είπα να δοκιμάσω το ios παίρνοντας 7 plus.

Κάποια πραγματάκια με χάλασαν και ξαναπήρα s7 edge ένα μήνα μετά.

1.το μέγεθος και το βάρος.

Ενω το iPhone έχει ίδια οθόνη και μικρότερη μπαταρία, είναι πολύ μεγαλύτερο και βαρύτερο!

Ειδικά τα bezels του τα θεωρώ απαράδεκτα για συσκευή εν έτη 2017.

2.το notification led.

Είχα συνηθίσει με το Samsung όταν είχα μια ειδοποίηση που δεν την είχα δει, να ανάβει το φωτάκι μπροστά και με χρώμα ανάλογα την εφαρμογή (μπλε για Facebook, μωβ για viber, πράσινο για κλήση κτλ.

Επίσης απαράδεκτο για κινητό των 1000€ να μην μπορούν να βάλουν ένα Led φωτάκι μπροστά!

3.καποιοι αχρείαστοι περιορισμοί του ios.

Π.χ στο κάτω μενού με τις γρήγορες λειτουργίες, σου έχει 5 κουμπάκια στάνταρ που δεν σε αφήνει να τα αλλάξεις (δεν έχει καν κουμπάκι για τα δεδομένα κινητής) τεράστια διαφορά με την παραμετροποίηση του Android.

Και κάποιοι άλλοιπεριορισμοί στη μεταφορά αρχείων μέσω υπολογιστη και αρκετά άλλα που δεν θυμάμαι τώρα μετά από τόσο καιρό.

4. Εμπειρία χρήσης όντως άριστη, αλλά η ταχύτητα ήτα το ίδια με το s7 edge.

Δεν πρόσεξα καμμία διαφορά σε απόκριση κτλ.

 

Γενικα πιστεύω ότι τα iPhone είναι πάρα πολύ καλά κινητά αλλά χρήζουν βελτίωσης σε αρκετούς τομείς ακόμα.

Όταν βελτιωθούν περαιτέρω τα ξαναλέμε!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απορω γιατι η Apple καθεται να προσελκύσει τους Android Users ??

Αφου απο την αρχή εφόσον γίνανε καποιοι Android users ξέρουν από την αρχή γιατί επέλεξαν αυτο το λειτουργικό ,τζάμπα χάσιμο χρόνου να πείσουν Android Users.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...