Προς το περιεχόμενο

Bitcoin mining αξίζει;


hariskar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το crypto trading φέρνει κέρδος σε αναλογία με το ρεύμα που καίει;

Τι μαργαριτάρι είναι αυτο;

Το crypto trading είναι ότι είναι το stock trading για τις μετοχές στα κρυπτονομίσματα.

Το ρεύμα που καις είναι αμελητέο/ δεν έχει νόημα αυτό που είπες.

 

 

Αν εννοείς αν αξίζει τον κόπο να κάνεις trading αντί απλά να επενδύεις και να κρατάς τότε ανοίγεις μεγάλη κουβέντα.

Γενικά μπορείς να χάσεις ή και να κερδίσεις από αυτό. Ακόμα και να κερδίσεις, πολλές φορές αποδεικνύεται ότι απλά αν αγόραζες

και κρατούσες θα είχες μεγαλύτερη απόδοση(καθημερινά πλέον ξεχύνονται δεκάδες με εκατοντάδες εκατομμύρια δολάρια στην αγορά των cryptos συνολικά ωθώντας τις τιμές στα ύψη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αν πάρεις ένα ASIC που βγάζει γύρω στα 13 TH/s με τις σημερινές τιμές μπορείς να έχεις όφελος περίπου 400 δολάρια το μήνα. Από αυτά θα πρέπει να βγάλεις το κόστος του ρεύματος που υπολογίζεται πάνω από 2 κιλοβάτ την ώρα. Αν μπορείς να βρεις φτηνό ηλεκτρικό ρεύμα σε κάποιον από τους εναλλακτικούς παρόχους μπορείς να έχεις κάνα διακοσάρι δολάρια κέρδος το μήνα. Αν βάλεις και το κόστος του μηχανήματος θες ένα δεκάμηνο για να κάνεις απόσβεση.

 

Εν ολίγοις είναι ρίσκο, γιατί κανείς δεν μπορεί να σου διασφαλίσει ότι σε δέκα μήνες η τιμή θα είναι στα σημερινά επίπεδα. Αν πέσει στο χιλιάρικο δεν θα βγάλεις ποτέ κέρδος.

 

Τα λεφτά στο bitcoin πλέον βγαίνουν από το arbitrage και το trading.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

το 2010 ειχα bitcoin wallet κατεβασμενο στο laptop αλλα ποτε δεν αγορασα BTC (και τωρα βαραω το κεφαλι μου στο τοιχο).

 

Μεσα Μαρτιου αγορασα 30 ETH προς 26 € το ενα. τωρα το ETH ειναι στα 213 €.

 

ενω προσφατα αγορασα και 40 LTC (για την ωρα ειμαι μεσα στο LTC)

 

αποψη μου ειναι αφηστε το BTC και ασχοληθειτε με τα αλλα κρυπτονομισματα.

 

προτεινω ETH (Ethereum) και LTC (Litecoin).

 

η πλατφορμα που χρησιμοποιω ειναι το coinbase.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 2010 ειχα bitcoin wallet κατεβασμενο στο laptop αλλα ποτε δεν αγορασα BTC (και τωρα βαραω το κεφαλι μου στο τοιχο).

 

Μεσα Μαρτιου αγορασα 30 ETH προς 26 € το ενα. τωρα το ETH ειναι στα 213 €.

 

ενω προσφατα αγορασα και 40 LTC (για την ωρα ειμαι μεσα στο LTC)

 

αποψη μου ειναι αφηστε το BTC και ασχοληθειτε με τα αλλα κρυπτονομισματα.

 

προτεινω ETH (Ethereum) και LTC (Litecoin).

 

η πλατφορμα που χρησιμοποιω ειναι το coinbase.

Θα έλεγα ότι το  bitcoin έχει ακόμα πολλά ψωμιά.

Σχετικά με το trading μπορείς να χρησιμοποιήσεις την trading πλατφόρμα της coinbase που έχει χαμηλότερα fees.(gdax)

 

Το litecoin το χρησημοποιήεις για να κάνεις hedging στα πρόσφατα προβλήματα του bitcoin? Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το

μόνο νόμισμα με ουσιαστική ύπαρξη στην πραγματική αγορά και όχι μόνο τιμή που στηρίζεται στην σπέκουλα δεν έχει μέλλον;

 

Επίσης έχε υπόψη πως η υποστήριξη του coinbase έχει λυγίσει μπροστά στις ορδές των ορκ που ξεκίνησαν να μπαίνουν από τον Μάρτιο. Μιλάμε για αναμονή μέχρι και μήνα να σου απαντήσουν σε ένα email. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

ωραιος φιλε.

 

ελπιζω να πουλησες τα eth?

 

και το ltc καποια στιγμη θα κανει το μπαμ.

οχι δεν τα πουλησα τα ETH, θεωρω πως θα ανεβει και αλλο. και το LTC ναι θα το κανει το μπαμ (προς τα επανω φυσικα)

Θα έλεγα ότι το bitcoin έχει ακόμα πολλά ψωμιά.

Σχετικά με το trading μπορείς να χρησιμοποιήσεις την trading πλατφόρμα της coinbase που έχει χαμηλότερα fees.(gdax)

 

Το litecoin το χρησημοποιήεις για να κάνεις hedging στα πρόσφατα προβλήματα του bitcoin? Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το

μόνο νόμισμα με ουσιαστική ύπαρξη στην πραγματική αγορά και όχι μόνο τιμή που στηρίζεται στην σπέκουλα δεν έχει μέλλον;

 

Επίσης έχε υπόψη πως η υποστήριξη του coinbase έχει λυγίσει μπροστά στις ορδές των ορκ που ξεκίνησαν να μπαίνουν από τον Μάρτιο. Μιλάμε για αναμονή μέχρι και μήνα να σου απαντήσουν σε ένα email.

φυσικα και εχει πολλα ψωμια ακομα το BTC, φημες λενε ακομα και για 100.000 $ σε βαθος 10ετιας. αλλα τωρα για να παρει καποιος ικανοποιητικο αριθμο σε BTC πρεπει να σκασει αρκετα φραγκα.

 

το LTC το πηρα γιατι απλα το εβαλε το coinbase και λεω για μα το εβαλαν κατι παραπανω θα ξερουν.

 

οντως ειχε προβληματα με τη πλατφορμα του το coinbase λογω traffic, αλλα τωρα εχει στρωσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το Bitcoin είναι στα πρώτα του βήματα. Η συμβουλή μου είναι να κρατήσετε ένα αποθεματικό, μικρό ποσό σε αυτό και απλά να το ξεχάσετε. Και όταν λέω μικρό ποσό το 0.1btc είναι μια πολύ καλή επένδυση για το μέλλον κατά την γνώμη μου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μηχανημα θα προτεινατε σε καποιον για να ξεκινησει το mining?

ειδα πιο πανω μια ακριβη συνθεση υπολογιστη αλλα υποθετω οτι καποιο miner αξιζει καλυτερα σαν επενδυση.

αν επενδυσουμε σε ενα miner της ταξης του antminer  s9 τι αποδοση μπορει να εχει στο μηνα,με τις σημερινες τιμες,χωρις να υπολογισουμε το ρευμα μεσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τι μηχανημα θα προτεινατε σε καποιον για να ξεκινησει το mining?

ειδα πιο πανω μια ακριβη συνθεση υπολογιστη αλλα υποθετω οτι καποιο miner αξιζει καλυτερα σαν επενδυση.

αν επενδυσουμε σε ενα miner της ταξης του antminer  s9 τι αποδοση μπορει να εχει στο μηνα,με τις σημερινες τιμες,χωρις να υπολογισουμε το ρευμα μεσα?

 

Ένα S9 σου δίνει κατά προσέγγιση 13,5 TH/s. Χωρίς το κόστος του ρεύματος και το κόστος απόσβεσης του μηχανήματος έχεις γύρω στα $450 το μήνα έσοδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...