Προς το περιεχόμενο

Bitcoin mining αξίζει;


hariskar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Δεν είπα ότι δεν αξίζει να ασχοληθείς. Είπα ότι είναι μεγάλο ρίσκο. Για να το πω πιο απλά, αν σου περισσεύουν τρία με τριάμιση χιλιάρικα που στοιχίζει ένα build σαν αυτό που περιγράφει ο φίλος σου, τα δίνεις. Αλλά τα δίνεις με την προϋπόθεση ότι και να τα χάσεις αύριο το πρωί δεν θα τα κλαις. Αλλιώς δεν ασχολείσαι. Πολύς κόσμος παρασύρεται από το ράλι ανόδου και νομίζει ότι θα βγάλει λεφτά από το τίποτα. Που μπορεί και να βγάλει. Αλλά μπορεί και να τα χάσει όλα, γιατί σε αντίθεση με παραδοσιακές επενδύσεις εδώ οι διακυμάνσεις είναι τεράστιες. Τη μια μέρα έχει 380 ευρώ και την επόμενη 100 ευρώ κάτω. Κανείς δεν γνωρίζει που θα είναι σε μια βδομάδα οι τιμές.

 

Τo cloud mining δεν έχει και μεγάλες διαφορές. Πληρώνεις περισσότερα από ότι αν έπαιρνες εσύ τα μηχανάκια αλλά πολύ λιγότερα από το να τα δώσεις μαζεμένα. Συμφέρει για αρχή. Αν δεν θες να πάρεις το ρίσκο να πληρώσεις με το καλημέρα ένα αξιοσέβαστο ποσό είναι καλύτερα έτσι, το ρίσκο είναι πολύ μικρότερο.

 

Για μένα ο καλύτερος τρόπος να βγάλεις λεφτά από τα cryptocurrencies είναι το trading. Αγοράζεις φτηνά, πουλάς ακριβά. Θέλει βέβαια πολύ δουλειά και πολύ ψάξιμο και γνώσεις προγραμματισμού για να στήνεις πράγματα αλλά είναι μικρότερο το ρίσκο και πιο βιώσιμο σαν μοντέλο. Και μπορείς να βγάλεις πολύ περισσότερα από ότι με το mining. Αλλά θέλει ώρες ατελείωτες για να φτιάξεις τα σωστά μοντέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

... Θέλει βέβαια πολύ δουλειά και πολύ ψάξιμο και γνώσεις προγραμματισμού για να στήνεις πράγματα .....

 

...εννοείς bot-trading ή κατι άλλο ?

Μπορείς να διαθέσεις κανένα λινκ για το ξεκίνημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ναι, bot-trading, δηλαδή αυτόματο.

 

Όσο για link ψάξε για trading analysis. Πρέπει να δοκιμάσεις καμιά πενηνταριά αλγόριθμους, να δεις ποιοι σου δίνουν τα καλύτερα αποτελέσματα, να φτιάξεις δικά σου μοντέλα συναλλαγών που θα τρέξεις δοκιμαστικά για κάποιο διάστημα, να καταγράψεις κέρδη-ζημιές, να κάνεις προσαρμογές στους αλγόριθμους και στο τέλος να καταλήξεις σε κάποιο λειτουργικό μοντέλο. Κι αυτή είναι μια διαδικασία που συνεχώς θα βελτιώνεις.

 

Εδώ μπορείς να δεις συνοπτικά trading indicators:

http://www.ta-lib.org/function.html

 

Και μια σχετική, αλλά κάπως παλιά, συζήτηση στο reddit:

https://www.reddit.com/r/BitcoinMarkets/comments/2783gt/how_to_make_money_trading_bitcoin_indicators_day/

 

Αν το δουλέψεις και βγάλεις λεφτά κέρασε με μια μπύρα :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδια, ειμαι καινουργιος στην ομαδα και θα ηθελα να με βοηθησετε, θελω να φτιαξω ενα rig για ethereum Και zec mining 

το hardware Που εχω στο νου μου ειναι

* Nvidia Geforce 1060GTX 3GB x3

Asus ROG Strix B250F Gaming LGA1151

PSU: 1 x 850watt

CPU 50ευρω

Ram 4gb

SSD 50ευρω

συνολικο κοστος 1100~1200ευρω

θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα με το αν θα εχω κερδος οσον αφορα το ρευμα και το setup

 

ευχαριστω πολυ :-D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, bot-trading, δηλαδή αυτόματο.

 

Όσο για link ψάξε για trading analysis. Πρέπει να δοκιμάσεις καμιά πενηνταριά αλγόριθμους, να δεις ποιοι σου δίνουν τα καλύτερα αποτελέσματα, να φτιάξεις δικά σου μοντέλα συναλλαγών που θα τρέξεις δοκιμαστικά για κάποιο διάστημα, να καταγράψεις κέρδη-ζημιές, να κάνεις προσαρμογές στους αλγόριθμους και στο τέλος να καταλήξεις σε κάποιο λειτουργικό μοντέλο. Κι αυτή είναι μια διαδικασία που συνεχώς θα βελτιώνεις.

 

Εδώ μπορείς να δεις συνοπτικά trading indicators:

http://www.ta-lib.org/function.html

 

Και μια σχετική, αλλά κάπως παλιά, συζήτηση στο reddit:

https://www.reddit.com/r/BitcoinMarkets/comments/2783gt/how_to_make_money_trading_bitcoin_indicators_day/

 

Αν το δουλέψεις και βγάλεις λεφτά κέρασε με μια μπύρα :-D

 

 

Υπάρχει κάποιος αλγόριθμος που να προέβλεψε την άνοδο του Ethereum; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν δουλεύουν έτσι οι αλγόριθμοι. Το trade analysis σου δίνει ενδείξεις για την τάση της αγοράς τώρα κι από εκεί και πέρα κάνεις μόνος σου εκτιμήσεις με βάση τα εκάστοτε μοντέλα που χρησιμοποιείς. Δεν μπορεί να προβλέψει μελλοντικές εξελίξεις. Αν ήταν έτσι δεν θα υπήρχε αγορά, θα έμπαιναν πέντε-δέκα μεγάλοι παίκτες και θα σκούπιζαν τα πάντα.

 

Η μόνη εκδοχή αυτού που λες θα ήταν να φτιάξεις ένα μοντέλο με machine learning το οποίο συνοπολογίζει εκατοντάδες παραμέτρους συμπεραλαμβανομών φημών, ευρύτερο κλίμα οικονομίας κλπ και κάνει προβλέψεις. Κάτι τέτοιο μόνο επιχειρήσεις μεγαθήρια θα μπορούσαν να φτιάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι για όσους δεν γνωρίζουν απο trading να ξεκινήσουν απο βασικά tutorial.

Δεν είναι κάτι που το μαθαίνεις σε 1 μήνα ούτε σε 1 χρόνο....

 

Μελλοντικες προβλέψεις μόνο σε αστρολόγους και μάντεις...

 

Οι παράμετροι για το trading είναι αρκετοί και ειδικά για το cryptotrading μεχρι στιγμής μετά απο διάβασμα καλό είναι να είναι κανείς και σαββατογεννημένος :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

παιδια δεν ξερω αν ειμαι στο σοστο forum αλλα θελω να ασχολιθω με το bitcoin (δεν θελω να παρψ asic θελω μονο οτι βγαζει ι υπολ μου) αλλα εχω κατεβασει το nicehash και εχω φτιαξει wallet στο blockchain οταν το βαζω να τρεχει τα χρηματα δεν μπαινουν στο blockchain θα πρεπει να περασει καποιο οριο? εχετε να μου προτινετε κατι καλητερο σε minig (ειχα το cgminer αλλα δεν μπορεσα να το ρυθμισω επισεις δεν μπορεσα να βρω και pool παρολου που εφτιξα στο shult pool λογαργιασμο...θα με διευκολινε αν το καναμε το setup βημα βημα απο την αρχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Να κανω μια (ισως βλακεια) ερωτηση; Bitcoin mining σε Virtual Private Server με 300GB SSD και 5 virtual cores Xeon 4410 και 12 GB RAM, θα βγαλω τιποτα ή να μην το προσπαθήσω καν. ένα 10 ευρω δινω για τον vps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην το προσπαθήσεις καν. Το minining γίνεται με GPU, όχι με CPU, πολλώ δε μάλλον όταν δεν έχεις ούτε καν dedicated.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...