Προς το περιεχόμενο

Wind: Τριετές πλάνο για ανάπτυξη ιδιόκτητου δικτύου οπτικών ινών σε περιοχές της Αττικής, Θεσσαλονίκης, στη Λάρισα και το Ηράκλειο Κρήτης


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επισκέπτης

Πρεπει να εχουν υποψιν οτι σε ρουμανια ή πολωνια (δεν θυμαμαι) εχουν σπιτι 1gbps τουλαχιστον 5 χρονια και με τιμη

περιπου 10 €€€€€€€€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτό λέω και εγώ. Το δίκτυο δεν παρέχεται τσάμπα σε αυτούς, είναι όμως κατασκευασμένο τσάμπα για αυτούς. Προφανώς συμφέρει την εκάστοτε εταιρεία να νοικιάζει σε εξευτελιστηκές τιμές (φεσώνει όπως λες, και μάντεψε ποιός καλείται να πληρώσει μέρος του φεσώματος και κρατούνται ψηλά οι τιμές του ΟΤΕ) μία δομή από το να την κατασκευάσει από την αρχή και να την συντηρεί.

Kυριολεκτικα δεν εχεις ιδεα απο την αγορα τηλεπικοινωνιων και το εντυπωσιακο ειναι οτι βγαζεις και απολυτα συμπερασματα.

 

Πρωτον, οι τιμες δεν κρατιουνται ψηλα απο τα φεσια των αλλων παροχων στον ΟΤΕ, αλλα επειδη η ΕΕΤΤ υποχρεωνει τον ΟΤΕ να πουλαει λιανικη σε μια τιμη χ% πανω απο την χονδρικη ακριβως για να προστατεψει τον ανταγωνισμο, δηλαδη εσενα, τον απλο καταναλωτη. Διαφορετικα ο ΟΤΕ θα πουλουσε σε τιμη χονδρικης στους εναλλακτικους τοσο ωστε να καθιστα ασυμφορη τη μπιζνα τους και να τους εκλεινε μεσα σε μερικους μηνες κι εσυ συντομα θα πληρωνες πολυ περισσοτερα απο αυτα που πληρωνεις σημερα για παροχη ιντερνετ, τηλεφωνου κλπ.

 

Δευτερον, οι ιδιωτικοι παροχοι πληρωνουν αδρα τον ΟΤΕ για να νοικιαζουν το δικτυο του. Τώρα το πως συμφερει εναν παροχο που εχει ερθει στην Ελλαδα για να μεινει, τυπου Voda-Wind-Forthnet, να νοικιαζει αντι να εχει ιδιοκτητο δικτυο μονο εσυ μπορεις να μας το εξηγησεις. Αν ομως ηταν οπως τα λες τα πραγματα, τοτε αυτο εδω το τοπικ στο οποιο γραφεις, δεν θα ειχε νοημα υπαρξης. Αλλα με τη λογικη σου μαλλον οι εναλλακτικοι παροχοι ειπαν να πιασουν κοροιδο τον...εαυτο τους και να επενδυσουν σε ιδιοκτητα δικτυα...

 

Τριτον, σε οτι αφορα τα φεσια απο αλλους παροχους αν εχεις inside info let us know, αλλα κανενας μεγαλος παροχος δεν φεσωνει τον ΟΤΕ. Αυτοι που φεσωνουν κατα κορον τους παροχους (συμπεριλαμβανομενου και του δεσποζοντος παροχου) μαντεψε ποιοι ειναι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και?

 

Δεν πρόκειται να δεις παραπάνω με ADSL. Οπότε πρέπει να γίνουν επενδύσεις σε άλλες τεχνολογίες μιας και δεν αξίζει να επενδύσει κάποιος για να βελτιωθεί το ADSL.

Μωρέ εσυ σωστά τα λες άλλα,

Από την στιγμή που μόνο αυτό είναι διαθέσιμο?  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το που βγαίνει η οποία δήλωση ανακοίνωση , όλοι οι επιστήμονες θα βγουν εδώ και θα γράψουν ότι τους έρθει!

Τόσα χρόνια φωνάζουμε γιατί οι εναλλακτικοί δεν κάνουν δικό τους δίκτυο , δεν έχουν λεφτά , φεσώνουν τον ΟΤΕ κλπ. Τώρα που πάνε να βγάλουν μια άκρη και να υπάρχει κάλυψη παντού, κάθε περιοχή αναλαμβάνει μια εταιρεία και οι άλλοι αντίστοιχα θα νοικιάζουν ( δηλ. Κοζάνη οπτική θα χει δίκτυο πχ η Vodafone , Γρεβενα ο ΟΤΕ κλπ) .

Η ουσία είναι ότι σε λίγο καιρό θα υπάρχει κάλυψη παντού.

Όσον αφορά την wind , έχω Κοζάνη Vdsl και κλειδώνω 49.990 & 9.800 ! Πληρώνω 26,90€/μήνα δεν με χαλάει καθόλου .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας,
επειδή σε λίγο καιρό θα περάσω καινούρια καλώδια σπίτι μου, θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει νόημα να βάλω μια οπτική ίνα σε αναμονή από το ισόγειο μέχρι τον πρώτο όροφο  (ευκαιρία είναι).
Αν έχει νόημα, ποιό καλώδιο να διαλέξω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους γνωρίζουν από μέσα και ξέρουν γελάνε . Πόσους core router εχει εγκαταστήσει ο ΟΤΕ ; Τι uplink back hauling εχουν ; Τι sla εχουν ; Ποσα Gbit uplink εχει πόσους εναλλακτικούς δρόμους ; Τι επενδύσεις έκανε σε Dwdm τελευταίας τεχνολογίας ; Πόσες καμπίνες ηδη παίζουν ; Ποιος ειναι ο μέσος όρος ταχύτητας σε αυτές ; Ποιο το ποσοστό διαθεσιμότητας ανα 100 ημέρες ; μέσος όρος αποσυνγχρονισμων ; Κάθε καμπίνα ΟΤΕ πέρα από dslam φέρει και κατανεμητη οπτικών ινών έτοιμο για μελλοντική χρήση ... Ποιος έριξε 1,2 Δις ρευστότητα 3 χρόνια τωρα με τεράστια έργα στις μεγάλες πόλεις ; βέβαια εχει ακόμα δρόμο αλλα οι επενδύσεις στο backbone ειναι τρομακτικές κι θα χρησιμοποιηθούν στην επόμενη 5 ετια. Ποιος χρωστάει της Μιχαλούς ; Γιατι δεν πέφτουν οι τιμές ; Γιατι δεν αφήνουν το ΟΤΕ να κάνει προσφορές όπως αυτός θελει ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να εχουν υποψιν οτι σε ρουμανια ή πολωνια (δεν θυμαμαι) εχουν σπιτι 1gbps τουλαχιστον 5 χρονια και με τιμη

περιπου 10 €€€€€€€€

Ρουμανία έχεις πάει; Είναι γιατί το έχουν δημιουργήσει μονοί τους οι κάτοικοι/χρήστες απλώνοντας 100δων μέτρων UTP καλώδια μεταξύ τους. Τα όσα δίνουν είναι συμβολικά γι' αυτούς που το φροντίζουν. Είναι χαοτικό και με κάθε στραβό στον καιρό έχουν προβλήματα.

Netcity-Bucharest-241.JPGa_.jpg

 

Τον τελευταίο καιρό προσπαθούν να βάλουν μια τάξη αλλά έχουν προβλήματα.

 

Πάντως μαγκιά τους που δεν περιμένανε το εκεί ΟΤΕ ή οποιοδήποτε άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Πρεπει να εχουν υποψιν οτι σε ρουμανια ή πολωνια (δεν θυμαμαι) εχουν σπιτι 1gbps τουλαχιστον 5 χρονια και με τιμη

περιπου 10 €€€€€€€€

Χαμηλότερο κόστος για τις υποδομές όμως και χαμηλότεροι μισθοί...

Μωρέ εσυ σωστά τα λες άλλα,

Από την στιγμή που μόνο αυτό είναι διαθέσιμο?  :(

Δυστυχώς υπομονή :(

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πολύ φοβάμαι ότι θα μας μοιράσουν και ο ανταγωνισμός θα πάει περίπατο. Οσο για τα 50 ευρώ για 100Mbps, μπορεί να είναι ο μέσος όρος της ευρωζώνης αλλά οι μισθοί μας δεν έχουν καμμία σχέση με αυτόν και φυσικά δεν χρειάζονται όλοι τέτοιες ταχύτητες. Ελπίζω να υπάρξουν διαβαθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή στην Ελλάδα μας αρέσει να κράζουμε. Για να δούμε τι θέλουμε:

-Οπτικές ίνες σε κάθε σπίτι μέχρι το τέλος του 2017

(δηλ 500 τρις € επενδυση από εταιρία τηλεπικοινωνιων για να μην αρχίσω για τα προβλήματα κρατικής αδειοδότησης)

-1gb down/1gb up εγγυημένο σε κάθε σπίτι (δηλ backbone εκατοντάδες Tbps)

-Έναν τεχνικό και έναν τηλεφωνητή για κάθε πελάτη (με μισθό 2000€ το μήνα γιατί πιο κάτω το κεφάλαιο μας πίνει το αίμα)

-Αποκατάσταση βλάβης σε μισή ώρα

-5€ το μήνα πάγιο (Ναι. Στην Ρουμανία είναι λεφτά όταν ο μέσος μισθός είναι 200€)

Και μην μου αρχίσετε εγώ πληρώνω 20€ και έχω 2Mpbs. Αλλάξτε εταιρία.

Η΄μήπως είστε από αυτούς που πληρώνατε 21€ και προτιμήσατε την εταιρία που είστε τώρα για το 1€ έκπτωση και την επιδότηση του iphone 7;

Και γω θα ήθελα Porsche 500 άλογα σε τιμή Skoda. Μήπως να κατέβουμε λίγο από τα σύννεφα;

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδή στην Ελλάδα μας αρέσει να κράζουμε. Για να δούμε τι θέλουμε:
-Οπτικές ίνες σε κάθε σπίτι μέχρι το τέλος του 2017
(δηλ 500 τρις € επενδυση από εταιρία τηλεπικοινωνιων για να μην αρχίσω για τα προβλήματα κρατικής αδειοδότησης)
-1gb down/1gb up εγγυημένο σε κάθε σπίτι (δηλ backbone εκατοντάδες Tbps)
-Έναν τεχνικό και έναν τηλεφωνητή για κάθε πελάτη (με μισθό 2000€ το μήνα γιατί πιο κάτω το κεφάλαιο μας πίνει το αίμα)
-Αποκατάσταση βλάβης σε μισή ώρα
-5€ το μήνα πάγιο (Ναι. Στην Ρουμανία είναι λεφτά όταν ο μέσος μισθός είναι 200€)
Και μην μου αρχίσετε εγώ πληρώνω 20€ και έχω 2Mpbs. Αλλάξτε εταιρία.
Η΄μήπως είστε από αυτούς που πληρώνατε 21€ και προτιμήσατε την εταιρία που είστε τώρα για το 1€ έκπτωση και την επιδότηση του iphone 7;
Και γω θα ήθελα Porsche 500 άλογα σε τιμή Skoda. Μήπως να κατέβουμε λίγο από τα σύννεφα;

 

 

Δηλαδή το θεωρείς υπερβολικό να θέλουμε fttx εν έτη 2017 ε?

 

χαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δηλαδή το θεωρείς υπερβολικό να θέλουμε fttx εν έτη 2017 ε?

 

χαχαχαχα

Άλλο λέει, το να ολοκληρωθούν τα έργα μέσα στο 2017 για όλες τις περιοχές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η οπτική ίνα ήδη υπήρχε από το '90. Δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ ντρέπομαι που τώρα, ΤΩΡΑ θα μπούνε με χαμηλή ταχύτητα (με σχέση της άλλες χώρες της Ε.Ε.) και με τιμές LTE! Εντάξει, δεν έχουμε τόσα χρήματα για να επενδύσουμε όπως στο εξωτερικό, αλλά 50€ για 100Mbps; Και αυτό θα είναι "καθιερωμένο" το 2020!!! Δηλαδή το LTE πότε θα έρθει εδώ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...