Προς το περιεχόμενο

Εναλλακτικό Σύγχρονο Boot CD-USB αντί Για Hiren's? UEFI support


De@th L0rd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 30/1/2023 στις 7:26 ΠΜ, jim_p είπε

Φρεσκος Ρωσος σημερα, που πλεον περιλαμβανει και image απο w11 x64.
https://sergeistrelec.name/winpe-10-8-sergei-strelec-english/221-winpe-11-10-8-sergei-strelec-x86x64native-x86-20230130-english-version.html

Δυστυχως εχω θεμα με το ventoy. Το εχω περασει σε τελευταια εκδοση ventoy με αλλα iso που εχω, αλλα το μονο που μου κανει ειναι να αναβοσβηνει μια παυλα πανω αριστερα. Πιο παλια εκδοση του ρωσου δουλευε. Θα το ψαξω ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/2/2023 στις 12:56 ΠΜ, Alex-V είπε

Δυστυχως εχω θεμα με το ventoy. Το εχω περασει σε τελευταια εκδοση ventoy με αλλα iso που εχω, αλλα το μονο που μου κανει ειναι να αναβοσβηνει μια παυλα πανω αριστερα. Πιο παλια εκδοση του ρωσου δουλευε. Θα το ψαξω ομως.

Με το κόστος των USB stick,  δεν υπάρχει λόγος να παιδεύεσαι. Προσωπικά έχω 4-5, το καθένα για διαφορετική χρήση ( acronis, hirens, Ρώσος, win 10 και ventoy για πολλαπλά win iso)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mike299 είπε

Με το κόστος των USB stick,  δεν υπάρχει λόγος να παιδεύεσαι. Προσωπικά έχω 4-5, το καθένα για διαφορετική χρήση ( acronis, hirens, Ρώσος, win 10 και ventoy για πολλαπλά win iso)

Εδω ειναι το θεμα. Δεν ειναι το κοστος των flash. Ειναι οτι προσπαθησα να εχω τα παντα σε ενα για να μην κουβαλαω πολλα. Το καταφερα με το ventoy. Εχω μεσα 4-5 windows, linux, hirens, ρωσο και κατι αλλα. Απλα τωρα με την τελευταια εκδοση του ρωσου κολλησα λιγο. Θα το πετυχω πιστευω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν οντως δεν παιζει το νεο strelec με το ventoy, γιατι δεν ανοιγεις ενα issue report στο github τους? Αν και το περασα στο στικακι μου απο τη μερα που βγηκε, δεν το εχω χρειαστει απο τοτε, οποτε δεν ξερω τι κανει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, Aris_ είπε

έμενα μου εκατσε στο ventoy, η παλια δεν καθόταν μπορει να εχει θεμα η εκδοσή ventoy εχω 1.0.88

την 1.0.88 εχω και εγω. καπως θα το καταφερω θα δουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Νεος Ρωσος στα ξαφνικα. Αυτη τη φορα δεν εχει patch για να ενημερωσουμε την παλια εκδοση αντι να κατεβασουμε ολοκληρη την καινουρια? :(
https://sergeistrelec.name/winpe-10-8-sergei-strelec-english/223-winpe-11-10-8-sergei-strelec-x86x64native-x86-20230215-english-version.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις λογαριασμο στη σελιδα του strelec να ρωτησει αυτο που λεω για το patch? Για τη ρωσικη εκδοση εχει βγαλει κανονικα patch, για την αγγλικη τιποτα ακομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τι θα γινει με το Ρωσο? Θα εχουμε νεο iso καθε 15 μερες τωρα? :P
https://sergeistrelec.name/winpe-10-8-sergei-strelec-english/225-winpe-11-10-8-sergei-strelec-x86x64native-x86-20230228-english-version.html

Αυτη τη φορα εβγαλε και το patch για ενημερωση απο την προηγουμενη εκδοση, αλλα δεν την ειχα κατεβασει καν :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα δοκιμασα για πρωτη φορα το νεο iso του strelec που εχει και image με w11 pe. Βλεπω οτι δεν εχει image απο 32αρι λειτουργικο, ουτε το native mode, ουτε τα 4-5 command line apps σαν το memtest.

Βασικα εχει 2 images, ενα για w10 pe και ενα για w11 pe, 64αρια και τα 2, και τιποτε αλλο.Το image των w10 ειχε απο την αρχη της εκκινησης του χαλια αναλυση και εφτασε σε ενα desktop 800*600 πχ. Το αντιστοιχο image των w11 εκκινει με σωστη αναλυση και την κρατα ως το dekstop. Ετσι εινια πλεον?

Οι δοκιμες γινανε σε ενα lenovo g500 με i3 4ης γενιας και 4gb ram.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/3/2023 στις 1:31 ΜΜ, jim_p είπε

Σημερα δοκιμασα για πρωτη φορα το νεο iso του strelec που εχει και image με w11 pe. Βλεπω οτι δεν εχει image απο 32αρι λειτουργικο, ουτε το native mode, ουτε τα 4-5 command line apps σαν το memtest.

Βασικα εχει 2 images, ενα για w10 pe και ενα για w11 pe, 64αρια και τα 2, και τιποτε αλλο.Το image των w10 ειχε απο την αρχη της εκκινησης του χαλια αναλυση και εφτασε σε ενα desktop 800*600 πχ. Το αντιστοιχο image των w11 εκκινει με σωστη αναλυση και την κρατα ως το dekstop. Ετσι εινια πλεον?

Οι δοκιμες γινανε σε ενα lenovo g500 με i3 4ης γενιας και 4gb ram.

Εμενα μου τα εμφανιζει ολα κανονικα, οπως και στα αλλα builds. Με τι το φτιαχνεις? Εγω "γραφω" το iso με το ultraiso, οχι με rufus. Δοκιμασε το με αυτον τον τροπο. Το προτεινει και ο ρωσος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, jim_p είπε

Το πεταω οπως ειναι στο ventoy, μαζι με το iso των windows.

Γιαυτο. Γιαυτο και αναγκαστηκα να το κανω σε ξεχωριστο φλασακι. Θα το ηθελα και εγω πολυ μεσα στο ventoy αλλα, δεν μου δουλεψε ποτε 100%. Οποτε πλεον εχω 2 φλασακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...