Προς το περιεχόμενο

Το Essential Phone του Andy Rubin ξεχωρίζει για την οθόνη και για τον αρθρωτό του σχεδιασμό


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κάθε νέο project του Andy Rubin, του «πατέρα του Android», αποτελεί είδηση πόσο μάλλον όταν αυτό έχει να κάνει με τη δημιουργία ενός νέου smartphone, του Essential Phone.

Δημιουργία της νέας εταιρείας που έχει συστήσει ο Rubin με την ίδια ονομασία, το Essential Phone εντυπωσιάζει σε αρκετούς τομείς, ακολουθώντας τη μόδα της εποχής διαθέτοντας οθόνη 5,7 ιντσών που καλύπτει σχεδόν ολόκληρη την εμπρόσθια επιφάνεια της συσκευή με αναλογία διαστάσεων 19:10 και ανάλυση 2560 x 1312. Οι διαστάσεις της συσκευής κρατιούνται σε χαμηλά επίπεδα και με το πάχος να μη ξεπερνά τα 7,8 χιλιοστά. Η ποιότητα κατασκευής είναι αρκετά καλή με ένα συνδυασμό τιτανίου και κεραμικού υλικού έτσι ώστε να μπορέσει να αντέξει από πτώσεις «χωρίς κάποιο ψεγάδι» σε αντίθεση με τις ανταγωνιστικές προτάσεις που βασίζονται στο αλουμίνιο.

 

Στο εσωτερικό υπάρχει η τελευταία πρόταση της Qualcomm, το Snapdragon 835, 4GB μνήμη και 128GB αποθηκευτικό χώρο (UFS 2.1). Η πρόταση της Essential περιλαμβάνει και στοιχεία αρθρωτού σχεδιασμού αφού το Essential Phone θα μπορεί μελλοντικά να συνδεθεί με διάφορα περιφερειακά που θα επεκτείνουν τις δυνατότητες του, όπως ακριβώς και στα μοντέλα Moto Z της Lenovo. Αρχικά στο πακέτο θα περιλαμβάνεται μια κάμερα 360 μοιρών που εύκολα μπορεί να συνδεθεί στην κορυφή του κινητού τηλεφώνου, στις ειδικές μαγνητικές βάσεις.

 

Υπάρχει ακόμα θύρα USB Type-C ενώ αισθητή είναι η απουσία θύρας ακουστικών αν και στο πακέτο θα υπάρχει ο σχετικός προσαρμογέας. Στο πίσω μέρος υπάρχει ακόμα διπλή κάμερα με δύο αισθητήρες των 13MP και διάφραγμα f/1.85. Όπως και στα P9/P10 της Huawei, έτσι και εδώ ο πρώτος αισθητήρας είναι έγχρωμος ενώ ο δεύτερος μονοχρωματικός επιτρέπει να περάσει περισσότερο φως για πολύ καλύτερα αποτελέσματα σε συνθήκες χαμηλού φωτισμού. Η εμπρόσθια κάμερα έχει ανάλυση 8MP, βρίσκεται στο άνω κεντρικό μέρος της οθόνης και μπορεί μάλιστα να κάνει εγγραφή βίντεο σε 4K ανάλυση.

 

Δημοσιευμένη Εικόνα

 

Το Essential Phone τρέχει Android και θα κυκλοφορήσει με τιμή $699 αρχικά στις Ηνωμένες Πολιτείες και σε επιλεγμένες αγορές, ενώ σε προσφορά διατίθεται η 360 κάμερα με τιμή $50 από $199. Περισσότερα γύρω από τη συσκευή αλλά και τα σχέδια της εταιρείας αναμένεται να μάθουμε αύριο από την ομιλία του Andy Rubin στο συνέδριο Code.

 

Link.png Site: TheVerge

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα εξωτερικά μου άρεσε. Αν και δεν έχω ακουστα αυτόν το πατέρα του Android, αλλά μόνο και μόνο απ το πατέρας προσδοκώ προσδοκώ να λειτουργεί καλά το λειτουργικό με καλό UX...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα εξωτερικά μου άρεσε. Αν και δεν έχω ακουστα αυτόν το πατέρα του Android, αλλά μόνο και μόνο απ το πατέρας προσδοκώ προσδοκώ να λειτουργεί καλά το λειτουργικό με καλό UX...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν παίρνει γρήγορα(pixel-γρηγορα) updates, τι νόημα έχει; τόσα κινητά με super specs υπάρχουν εκεί εξω...

edit: https://www.youtube.com/watch?v=hjqPcAee2fU

 

μαλλον θα τρεχει stock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα μαθει να τιμολογα θα το τιμησω ,οταν το oneplus one βγηκε στην αγορα ηταν σε λογικη τιμη σε σχεση με τον ανταγωνισμο και προσφερε κατι επιπλεον,αυτο ομως τι προσφερει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλός και όμορφος σχεδιασμός και τα χαρακτηριστικά ότι πρέπει για αυτή την εποχή. προσωπικά θα μου έκανε αν ήθελα να δώσω ένα τέτοιο ποσό για τηλέφωνο αυτή τη στιγμή.

Από εκεί και πέρα πιστεύω ότι το κοινό του τηλεφώνου είναι θα είναι το ίδιο με αυτό του Google Pixel, οπότε πολλοί θα περιμένουν να δουν αν το Pixel 2 θα προσφέρει καλύτερη εμφάνιση από το 1 για να αποφασίζουν. Επίσης αν διαβάσετε το editorial στη σελίδα της εταιρείας, ο Rubin, αφήνει να εννοηθεί ότι το τηλέφωνο θα είναι ξεκλείδωτο και δεν θα έχει μέσα "σαβούρα" που δεν χρειάζεται ο χρήστης. Επίσης δεν θέλει οι συσκευές να απαξιώνονται στον πρώτο χρόνο κυκλοφορίας τους, άρα περιμένουμε γρήγορες αναβαθμίσεις. Νομίζω ότι μπορούμε να πιστέψουμε σε αυτό το θέμα τον πατέρα του android.    

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποστηριξη θα εχει? θα ειναι  ακομα πιο σμοοθιλα η αντροιντ να γουσταρουμε τη ζωη μας? design σκληρο-δυνατο και ωραιο.ελπιζω να ειναι σωστη συσκευη .αλλα τα μαθατε?????NO HEADPHONE JACK!ΣΤΑ ΤΣΑΚΙΔΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΛΠΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας κοροιδευετε? Εχει φοβερά χαρακτηριστικά λίγο χειρότερα απο το s8 αλλά στις λειτουργίες του απλού χρήστη ελάχιστη διάφορα φοβερό design και όλα αυτά με 699 απλα απαιχτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα εξωτερικά μου άρεσε. Αν και δεν έχω ακουστα αυτόν το πατέρα του Android, αλλά μόνο και μόνο απ το πατέρας προσδοκώ προσδοκώ να λειτουργεί καλά το λειτουργικό με καλό UX...

καλα μην κοιτας το android στην μετα google εποχη. οταν το συνελαβε ο πατερας του μπορουσε να αντλησει εμπνευση μονο απο το blackberry, και το λειτουργικο ηταν προς αυτη την κατευθυνση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όντως αισθητή (και απαράδεκτη) η απουσία της αναλογικής εξόδου ακουστικών.

Εχω την εντυπωση πως ειναι αναλογικη ακομα και οταν ειναι απο usb. Ο ανταπτερ που δινουν νομιζω μονο cabling ειναι. Δεν ειμαι σιγουρος βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...