Προς το περιεχόμενο

Judy: Νέο malware για το Android με “θύματα” έως και 36,5 εκατ. συσκευές


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ή απλα 2-3 ωρες σε καθημερινη βαση για να κανεις πραγματα που σε αλλες πλατφορμες γινονται at a click of a button (κι ουτε).

Το οτι συγκρινεις μια δυσκολη γκομενα με ενα κινητο, με ξεπερναει παντως.

Αφηστε τα κινητα και πιαστε τις γκομενες λεω εγω :P

 

 

 

Μα δεν γνωριζεις, ειναι πασηφανες. Δεν μπορεις καν να το ορισεις.

 

Δεν σε μειωσα, αμφισβητησα ενα αυθαιρετο και αστηριχτο συμπερασμα σου οτι οι hackers στο XDA ασχολουνται μονο με το Android. Μεχρι εκει φτανει η γνωση σου.

 

Φυσικα και ξερω απο τι λειτουργικο ποσταρεις. Δεν ειναι δυσκολο να το καταλαβεις. Ασε που το παραδεχτηκες και μονος σου.

Βεβαια δεν θα ισχυριστω οτι ειμαι hacker για να μην σου χαλασω την ουτοπια σου οτι οι hackers ασχολουνται μονο με Android :-D

 

Αλλα αυτα που λες περι ανοιχτου λειτουργικου, τα λες μονο για να τα πεις.

Απλα το Android ειναι πιο προσιτο, πιο αντισυμβατικο και οικονομικο και για αυτο το προτιμαει ο πολυς κοσμος. Οχι επειδη ενα μεγαλο μερος του (αλλα οχι ολο) ειναι open source - ημαρτον δηλαδη.

 

Αν πραγματικα ευλογουσες το ανοιχτο λειτουργικο, τοτε τι δουλεια εχεις με τα Windows;

Κι εγω τα ευλογουσα τα ανοιχτα λειτουργικα καποτε και χρησιμοποιουσα αποκλειστικα Arch με Gnome για 3 χρονια, αλλα οταν αρχισαν να αυξανονται οι απαιτησεις μου σε συγκεκριμενα θεματα τοτε ευλογησα και λιγο το κλειστο ;)

2 3 ώρες θα φας μόλις πάρεις το κινητό. Έπειτα θα κάνεις πράγματα στο 1/3 από όσο θέλει στο ios. Παραπάνω έγραψα πράγματα που το ios δεν θα τα κάνει ποτέ εκτός 2 3 λειτουργίες με JB. Το ios είναι καρκίνος και ο κόσμος το έχει πάρει χαμπάρι για αυτό πάει στο 10% και το Android έφτασε στο 90%. Το Android είναι πιο ώριμο από ποτέ. Αν δεν θες να ασχοληθείς πάλι κάνεις πολλά περισσότερα και ευκολότερα από το ios. Αν θες να ασζοληθεις ναι θα φας λίγες ώρες αλλά το αποτέλεσμα ξεπερνάει κάθε προσδοκία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 101
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2. Τα bugs και οι τρυπες στο android δεν ξερεις αν ο εκαστοτε κατασκευαστης τις κλεισει με μελλοντικα firmware updates

3. Τα bugs και τις τρυπες ασφαλειας η apple τα διορθωνει αμεσως σε σχεση με το χρονο που θα γινοταν κατι αντιστοιχο σε καποιο κινητο με android

 

Απλα τα πραγματα, 0 day θα υπαρχουν παντα, πολλα απο τα οποια θα παραμεινουν αγνωστα και προσβασιμα σε λιγους.

 

Έχεις 100% δίκιο, από ένα χρήστη Android. Πάρα πολλές από τις low και mid range συσκευές δε βλέπουν ποτέ update, ενώ από ταχύτητα στα updates μόνο τα Nexus/Pixel μπορούν να συγκριθούν(ίσως και τα νέα BlackBerry αλλά δεν έχω real life εμπειρία).  

 

Ontopic: Τα θύματα της υπόθεσης ήταν κυρίως η Google και οι διαφημιζόμενοι στη Google μιας και το malware απλά πατούσε σε κλικ για διαφημίσεις, οπότε δεν έγινε κάτι φοβερό για του χρήστες. Είναι περίεργο όμως πως ένα τέτοιο κόλπο δεν κατάφεραν να το πάρουν χαμπάρι τα security audit της Google. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν γνωριζεις, ειναι πασηφανες. Δεν μπορεις καν να το ορισεις.

Επειδή το λες εσύ, μάλλον έτσι θα πρέπει να είναι. Και ας μην μπορείς να το στηρίξεις. Εντάξει, όποια σκέψη στο κρατάει όρθιο - να μην σε στενοχωρήσω αφού ζεις από τα κοροϊδέματα στο forum.

 

Δεν σε μειωσα, αμφισβητησα ενα αυθαιρετο και αστηριχτο συμπερασμα σου οτι οι hackers στο XDA ασχολουνται μονο με το Android. Μεχρι εκει φτανει η γνωση σου.

Είναι πολύ απλά τα πράγματα. Λες ότι είπα κάτι; Βάλε παράθεση τώρα με αυτό που είπα, αν μπορείς, που δεν θα μπορέσεις.

 

Φυσικα και ξερω απο τι λειτουργικο ποσταρεις. Δεν ειναι δυσκολο να το καταλαβεις [...]

Πέρα από εμένα που έχω λίγη υπομονή, έχει κάτσει ποτέ άλλος να σου απαντήσει σοβαρά με αυτά που γράφεις;

 

Πάμε πάλι, αν μπορείς τεκμηρίωσέ το, όμως δεν θα μπορέσεις.

 

Βεβαια δεν θα ισχυριστω οτι ειμαι hacker για να μην σου χαλασω την ουτοπια σου οτι οι hackers ασχολουνται μονο με Android

Μάλιστα. Ίσως να σε έπαιρνα στα σοβαρά αν δεν είχες δηλώσει υποστηρικτής της επίπεδης Γης.

 

Αλλα αυτα που λες περι ανοιχτου λειτουργικου, τα λες μονο για να τα πεις.

Απλα το Android ειναι πιο προσιτο, πιο αντισυμβατικο και οικονομικο και για αυτο το προτιμαει ο πολυς κοσμος. Οχι επειδη ενα μεγαλο μερος του (αλλα οχι ολο) ειναι open source - ημαρτον δηλαδη.

Τονίζω αυτά που ξανα-έγραψες, για να σου απαντήσει κάποιος άλλος. Εγώ κουράστηκα.

 

Αν πραγματικα ευλογουσες το ανοιχτο λειτουργικο, τοτε τι δουλεια εχεις με τα Windows;

Είναι όλα γραμμένα παραπάνω άνθρωπε, αλλά όταν εστιάζεις στο να κοροϊδέψεις τα αγνοείς. Χωρίς να κάτσω να το υπεραναλύσω, το λειτουργικό είναι "κλειστό" αλλά όχι το οικοσύστημα. Αν δεν ένιωθα ότι έχω το βαθμό ελευθερίας (μεταξύ άλλων) που θέλω, δεν θα το είχα. Το ότι χρησιμοποιώ Ubuntu το πέρασες στα ψιλά βέβαια, γιατί δεν έχεις κάτι για να κράξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όλα γραμμένα παραπάνω άνθρωπε, αλλά όταν εστιάζεις στο να κοροϊδέψεις τα αγνοείς. Χωρίς να κάτσω να το υπεραναλύσω, το λειτουργικό είναι "κλειστό" αλλά όχι το οικοσύστημα. Αν δεν ένιωθα ότι έχω το βαθμό ελευθερίας (μεταξύ άλλων) που θέλω, δεν θα το είχα. Το ότι χρησιμοποιώ Ubuntu το πέρασες στα ψιλά βέβαια, γιατί δεν έχεις κάτι για να κράξεις.

Βρε ανθρωπε, λες μια κοτσανα για ανοιχτα λειτουργικα και αυτοαναιρεισαι μονος σου. Απλα για να πεις κατι.

Μην εισαι απολυτος - ολα τα λογισμικα δουλευουν αναλογα τις αναγκες - για αυτο ποσταρεις απο Windows την ιδια ωρα που ευλογεις τα ανοχιτα λειτουργικα.

 

Παραθεση σου εκανα στα πρωτα μου μηνυματα, δεν θα λεμε ολη την ωρα τα ιδια.

Εσυ παλι εχεις πει καμια 10αρια φορες "κανε μου παραθεση" σε οσους διαφωνησαν μαζι σου.

 

Για του λογου του αληθες, για το ποσο ανοιχτο οικοσυστημα ειναι τα Windows, οριστε

https://www.theregister.co.uk/2017/04/13/microsoft_kills_support_old_windows_on_new_chips/

Περαστικα σου λοιπον.

 

2 3 ώρες θα φας μόλις πάρεις το κινητό. Έπειτα θα κάνεις πράγματα στο 1/3 από όσο θέλει στο ios. Παραπάνω έγραψα πράγματα που το ios δεν θα τα κάνει ποτέ εκτός 2 3 λειτουργίες με JB. Το ios είναι καρκίνος και ο κόσμος το έχει πάρει χαμπάρι για αυτό πάει στο 10% και το Android έφτασε στο 90%. Το Android είναι πιο ώριμο από ποτέ. Αν δεν θες να ασχοληθείς πάλι κάνεις πολλά περισσότερα και ευκολότερα από το ios. Αν θες να ασζοληθεις ναι θα φας λίγες ώρες αλλά το αποτέλεσμα ξεπερνάει κάθε προσδοκία.

Το ιδια ισχυουν και για σενα.

Το iOS ειναι ο λογος που εσυ σημερα χρησιμοποιεις Android με οθονη αφης.

Καρκινος ειναι ο τροπος που σκεφτεσαι, οχι το iOS.

 

ΥΓ: Καλη φαση τα περισσοτερα απο αυτα που ανεφερες για το τι κανει ενα Android και τι δεν κανει ενα iOS, αλλα δεν συνηθιζουν ολοι οι χρηστες να κατεβαζουν torrents στο κινητο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε ανθρωπε, λες μια κοτσανα για ανοιχτα λειτουργικα και αυτοαναιρεισαι μονος σου. Απλα για να πεις κατι.

Μην εισαι απολυτος  (???) - ολα τα λογισμικα δουλευουν αναλογα τις αναγκες - για αυτο ποσταρεις απο Windows την ιδια ωρα που ευλογεις τα ανοχιτα λειτουργικα.

 

Και για του λογου του αληθες, για το ποσο ανοιχτο οικοσυστημα ειναι τα Windows, οριστε

https://www.theregister.co.uk/2017/04/13/microsoft_kills_support_old_windows_on_new_chips/

Περαστικα σου λοιπον.

 

Ευτυχώς τα πράγματα είναι πολύ απλά. Κάνε παράθεση με την "κοτσάνα" (που υπάρχει στη φαντασία σου), αν μπορείς, που δεν θα μπορέσεις. :)

 

Εγώ δεν είμαι μέτοχος για να μου εύχεσαι περαστικά. Τα πράγματα είναι και πάλι πολύ απλά. Πέταξες ένα λινκ - τεκμηρίωσε πως υποστηρίζει την άποψή σου με κάποιον σχολιασμό (πέρα από κοροϊδέματα). Δεν είμαι σίγουρος ότι έχεις καταλάβει τι σημαίνει ανοιχτό οικοσύστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχώς τα πράγματα είναι πολύ απλά. Κάνε παράθεση με την "κοτσάνα" (που υπάρχει στη φαντασία σου), αν μπορείς, που δεν θα μπορέσεις. :)

 

Εγώ δεν είμαι μέτοχος για να μου εύχεσαι περαστικά. Τα πράγματα είναι και πάλι πολύ απλά. Πέταξες ένα λινκ - τεκμηρίωσε πως υποστηρίζει την άποψή σου με κάποιον σχολιασμό (πέρα από κοροϊδέματα). Δεν είμαι σίγουρος ότι έχεις καταλάβει τι σημαίνει ανοιχτό οικοσύστημα.

Εγω παλι ειμαι σιγουρος οτι δεν εχεις καταλαβει τι εννοουμε ανοιχτο οικοσυστημα.

 

Ακου εκει - ανοιχτο οικοσυστημα τα Windows!!! 

 

Μαλλον για σενα ανοιχτο  ειναι το μπατε-σκυλοι-αλεστε οικοσυστημα.

 

100 χρονια θα ζησω μετα το σημερινο.  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι ειμαι σιγουρος οτι δεν εχεις καταλαβει τι εννοουμε ανοιχτο οικοσυστημα.

Ακου εκει, ανοιχτο οικοσυστημα τα Windows

Μαλλον για σενα ανοιχτο οικοσυστημα ειναι το μπατε-σκυλοι-αλεστε συστημα.

100 χρονια θα ζησω απο το σημερινο γελιο.  :-D

 

Καλώς. Το γέλιο και τα κοροϊδέματα είναι ένα τρόπος επιβίωσης. Ακόμα και το πιεσμένο γέλιο - μιας και δεν βλέπω πουθενά κάτι το αστείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε ανθρωπε, λες μια κοτσανα για ανοιχτα λειτουργικα και αυτοαναιρεισαι μονος σου. Απλα για να πεις κατι.

Μην εισαι απολυτος - ολα τα λογισμικα δουλευουν αναλογα τις αναγκες - για αυτο ποσταρεις απο Windows την ιδια ωρα που ευλογεις τα ανοχιτα λειτουργικα.

 

Παραθεση σου εκανα στα πρωτα μου μηνυματα, δεν θα λεμε ολη την ωρα τα ιδια.

Εσυ παλι εχεις πει καμια 10αρια φορες "κανε μου παραθεση" σε οσους διαφωνησαν μαζι σου.

 

Για του λογου του αληθες, για το ποσο ανοιχτο οικοσυστημα ειναι τα Windows, οριστε

https://www.theregister.co.uk/2017/04/13/microsoft_kills_support_old_windows_on_new_chips/

Περαστικα σου λοιπον.

 

Το ιδια ισχυουν και για σενα.

Το iOS ειναι ο λογος που εσυ σημερα χρησιμοποιεις Android με οθονη αφης.

Καρκινος ειναι ο τροπος που σκεφτεσαι, οχι το iOS.

 

ΥΓ: Καλη φαση τα περισσοτερα απο αυτα που ανεφερες για το τι κανει ενα Android και τι δεν κανει ενα iOS, αλλα δεν συνηθιζουν ολοι οι χρηστες να κατεβαζουν torrents στο κινητο τους.

Βασικά δεν έγραψα για torrent εγώ κάπου τα μπερδεύεις. Ένα καλό έκανε η Apple πριν 10 χρόνια από τότε δεν έχει προσφέρει τίποτα απλά αρμέγει τους καταναλωτές. Αν δεν το βλέπεις τα παραταω δεν συνηθίζω να συζητάω με άτομα που νοιάζονται για την εταιρεια και όχι για τον εαυτό τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν έγραψα για torrent εγώ κάπου τα μπερδεύεις. Ένα καλό έκανε η Apple πριν 10 χρόνια από τότε δεν έχει προσφέρει τίποτα απλά αρμέγει τους καταναλωτές. Αν δεν το βλέπεις τα παραταω δεν συνηθίζω να συζητάω με άτομα που νοιάζονται για την εταιρεια και όχι για τον εαυτό τους.

Τροπος του λεγειν τα torrents.

 

Εμενα το iOS μου προσφερει περισσοτερα κερδη σε χρηματα απο το Android. 

Αρα με αρμεγει η Apple; Τι προτεινεις;

 

Μονο 1 καλο μεσα σε 10 χρονια;

Τα apps ποιος τα εξελλιξε;

Fingerprint;

Permissions στα apps (ουτε κι αυτο δεν το αντεγραψε σωστα το Android);

Ποιος προωθησε html5 στις mobile συσκευες οταν οι Androidακηδες γκρινιαζατε για τον εταιρο καρκινο - το flash;

Ποιος εκανε mainstream τα slim designs οταν κοροιδευαν τα Android fanboys τις nano-sims;

Κοιτα τωρα να δεις που ολοι μας (κι εγω μαζι) κοροιδευουμε το 1-port design και απουσια audio-jack αλλα εν τελει θα γινει mainstream.

 

Φιλτατε, στο ξαναλεω: Καρκινος ειναι ο τροπος που σκεφτεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τροπος του λεγειν τα torrents.

 

Εμενα το iOS μου προσφερει περισσοτερα κερδη σε χρηματα απο το Android.

Αρα με αρμεγει η Apple; Τι προτεινεις;

 

Μονο 1 καλο μεσα σε 10 χρονια;

Τα apps ποιος τα εξελλιξε;

Fingerprint;

Permissions στα apps (ουτε κι αυτο δεν το αντεγραψε σωστα το Android);

Ποιος προωθησε html5 στις mobile συσκευες οταν οι Androidακηδες γκρινιαζατε για τον εταιρο καρκινο - το flash;

Ποιος εκανε mainstream τα slim designs οταν κοροιδευαν τα Android fanboys τις nano-sims;

Κοιτα τωρα να δεις που ολοι μας (κι εγω μαζι) κοροιδευουμε το 1-port design και απουσια audio-jack αλλα εν τελει θα γινει mainstream.

 

Φιλτατε, στο ξαναλεω: Καρκινος ειναι ο τροπος που σκεφτεσαι.

Τι κέρδη σου προσφέρει το ios που δεν μπορεί να στα προσφέρει το Android? Για να καταλάβω ρε παιδί μου τι δεν μπορεί να κάνει το Android που το κάνει το ios. Αν είσαι Dev που φτιάχνεις εφαρμογές για ios είναι άλλο πράγμα γιατί είναι η δουλειά σου. Ότι store είχε το 2007 το ios είχε και το Android και αυτή τη στιγμή το έχει ξεπεράσει κατά πολύ. Για δες ποιος είχε πρώτος Fingerprint:

 

https://www.google.gr/amp/s/www.igadgetsworld.com/fingerprint-scanner-history-evolution-but-do-we-really-need-that/amp/

 

Tα permissions που σου δίνει το Android ειναι ανώτερα του iOS.

Screenshot_20170601-122704.png

 

Screenshot_20170601-122716.png

 

Screenshot_20170601-122736.png

 

Screenshot_20170601-122731.png

 

 

Αυτο με το html το λες για καλό? Ας είναι καλά το Android που όταν το ios δεν μπορούσα καν να ανοίξει πάρα πολλά videos το Android έπαιζε τα πάντα.

Το slim design μας μάρανε και τα κινητά είναι πιο εύθραυστα από ποτέ με μια πτώση κλαις. Η θήκη μειώνει πάρα πολύ το κινητό και δεν χρησιμοποιώ ποτέ.

 

Κατάλαβε ότι μιλάς με κάποιον που γνωρίζει τι θέλει και μιλάει με επιχειρήματα. Δεν είναι ότι μισούμε το ios αλλά ότι σε βαζει σε ένα κλουβί και σε πνίγει. Το ίδιο έκαναν και τα wp και τώρα είναι στο 0% απλά το ios έχει αρκετούς ΦΑΝΣ. Αγαπάμε την ελευθερία του Android γιατί χωρίς αυτό θα είχαμε κολλήσει σε εποχές 2007.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πραγματι. Τα permissions στο Android ειναι πλεον πολυ εξελιγμενα: Τα apps παιρνουν τα permissions χωρις να ρωτανε!!!

https://www.engadget.com/2017/05/25/android-hack-cloak-dagger-secret-layers-google

 

Εσυ γνωριζεις τι θες ενω οι υπολοιποι ειναι θυματα και ασχετοι;

Κι εγω αγαπω την ελευθερια στο λογισμικο, αλλα αλλο αυτο κι αλλο το μπατε-σκυλοι-αλεστε.

 

Κανενα συστημα δεν ειναι απολυτα ασφαλες, αλλα το Android εχει πολυ σοβαρα θεματα ειτε σου αρεσει ειτε οχι.

Permissions, pre-installed malwares, μολυσμενα scripts κτλ κτλ..

Αλλωστε αυτο σχολιασαμε εξ' αρχης και πεταχτηκατε μερικοι "ναι αλλα στο Android αλλαζεις τα themes και το iOS ειναι καρκινος".

Στα φριδια μας εν τελει γιατι ειναι ασχετο.

 

Κρινε την ασφαλεια και την ευελιξια (κι οτι αλλο θες) οταν τα χρησιμοποιησεις και τα 2 ταυτοχρονα.

 

ΥΓ: Πες μας τωρα οτι η Toshiba εκανε mainstream το fingerprint οπως το ξερεις σημερα να τρελαθουμε τελειως!

Οπως η Microsoft εκανε mainstream την οθονη αφης ενα πραγμα, πισω στο 2003.

Καταλαβαινεις την διαφορα; Κι η Xerox ανακαλυψε το mouse, αλλα απετυχε να το εξελιξει και να το προωθησει ωστε να αλλαξει το ρου των πραγματων.

Ο καρκινος ειναι στη σκεψη σου κι ειναι ανιατης μορφης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα τωρα να δεις που ολοι μας (κι εγω μαζι) κοροιδευουμε το 1-port design και απουσια audio-jack αλλα εν τελει θα γινει mainstream.

 

Γέλασα λιγάκι που συγκαταλέγεις τον εαυτό σου για το εξής ειρωνικό της υπόθεσης... ότι θα περίμενε κανείς να συμφωνείς με όλες τις κινήσεις της Apple και ότι εσύ θα περίμενες ότι οι όλοι οι "Androidακηδες", όπως λες, να κοροϊδεύουν την απουσία audio-jack.

 

Ως χρήστης Android, μπορώ να πω ότι ήταν η πρώτη φορά που πραγματικά συμφώνησα και σκέφτηκα "μπράβο Apple, αρκετά σωστή". Για τον απλούστατο λόγο ότι είναι μια κίνηση προς τη σωστή κατεύθυνση το να έχουμε ένα βύσμα (usb type-c) για σχεδόν όλα και να εξαφανιστούν audio jacks (και ας τα αγαπάω τα καρφιά), hdmi, παράλληλες θύρες κ.λπ.

 

Αλλά ο λόγος που προχώρησε και το έκανε η Apple είναι όχι επειδή το σκέφτηκε πρώτη, αλλά επειδή όλοι οι υπόλοιποι διστάζουν (ποιος τους ακούει τους audiofils), ενώ εκείνη μπορεί και κάνει ό,τι γουστάρει και οι οπαδοί της συνεχίζουν να αγοράζουν. Εδώ πήγε και έβγαλε τη θύρα ethernet από τα λάπτοπ της ξεκάθαρα για λόγους εμφάνισης (ήθελε να τα κάνει πιο λεπτά), και τους έπεισε ότι το έκανε επειδή δεν τους χρειάζεται.

 

Απλά λέω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πραγματι. Τα permissions στο Android ειναι πλεον πολυ εξελιγμενα: Τα apps παιρνουν τα permissions χωρις να ρωτανε!!!

https://www.engadget.com/2017/05/25/android-hack-cloak-dagger-secret-layers-google

 

Εσυ γνωριζεις τι θες ενω οι υπολοιποι ειναι θυματα και ασχετοι;

Κι εγω αγαπω την ελευθερια στο λογισμικο, αλλα αλλο αυτο κι αλλο το μπατε-σκυλοι-αλεστε.

 

Κανενα συστημα δεν ειναι απολυτα ασφαλες, αλλα το Android εχει πολυ σοβαρα θεματα ειτε σου αρεσει ειτε οχι.

Permissions, pre-installed malwares, μολυσμενα scripts κτλ κτλ..

 

ΥΓ: Πες μας τωρα οτι η Toshiba εκανε mainstream το fingerprint οπως το ξερεις σημερα να τρελαθουμε τελειως!

Οπως η Microsoft εκανε mainstream την οθονη αφης ενα πραγμα, πισω στο 2003.

Καταλαβαινεις την διαφορα; Κι η Xerox ανακαλυψε το mouse, αλλα απετυχε να το εξελιξει και να το προωθησει ωστε να αλλαξει το ρου των πραγματων.

Ο καρκινος ειναι στη σκεψη σου κι ειναι ανιατης μορφης.

Είχες ποτέ θέμα με malware και permissions? Γιατί εγώ ξέρω ότι τα μόνα κινητά που ίσως έρθουν με malware είναι κάτι κινέζικα του 50ρικου στην κυριολεξία και μάρκες βραστα. Στα permissions θέματα ίσως είχες το 2010 με την GB. Μετά την 4.1 έκδοση δεν έχεις θέμα εφόσον ξέρεις να φτιάχνεις τα permissions. Λες και μιλάω σε άνθρωπο που δεν έχει ιδέα απο Android που δεν νομίζω απλά ίσως είσαι προκατειλημμένος λόγω Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχες ποτέ θέμα με malware και permissions? Γιατί εγώ ξέρω ότι τα μόνα κινητά που ίσως έρθουν με malware είναι κάτι κινέζικα του 50ρικου στην κυριολεξία και μάρκες βραστα. Στα permissions θέματα ίσως είχες το 2010 με την GB. Μετά την 4.1 έκδοση δεν έχεις θέμα εφόσον ξέρεις να φτιάχνεις τα permissions. Λες και μιλάω σε άνθρωπο που δεν έχει ιδέα απο Android που δεν νομίζω απλά ίσως είσαι προκατειλημμένος λόγω Apple.

Εγω προσωπικα οχι, δεν ειχα ποτε θεμα (τουλαχιστον δεν ανακαλυψα κατι).

Αλλα ο μεσος χρηστης δεν ειναι οπως ειμαι εγω ή εσυ κι ουτε μπορεις να απαιτεις κατι τετοιο.

 

Εγω προσωπικα βαρεθηκα να παρεμβαινω 7 χρονια σε ενα λειτουργικο που πληρωνω και δεν προσεφερε καποια βασικα πραγματα out of the box (που δεν θα τα σχολιασω τωρα, τα εχω σχολιασει απειρα σε αλλα θεματα).

Καταλαβαινεις ομως οτι το να βαζω το ταδε script ή την ταδε ROM ή το ταδε root ή τον ταδε kernel ετσι απλα κι ωραια, για να κανω κατι που θα επρεπε να υπηρχε out of the box,  ειναι κι αυτο απο μονο του ενα θεμα ασφαλειας δε νομιζεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...