Προς το περιεχόμενο

Γιατι να παει κανεις σε παρασταση του Σεφερλη;


SOADNICK

Προτεινόμενες αναρτήσεις

H Δανια στον Β'ΠΠ μπροστα στο κινδυνο να βομβαριστει από τους γερμανους παραδοθηκε αμεσως κι ετσι απεφυγε πχ. τις κατατροφες που είχαμε εμεις. Απο την άλλη η Δανια βρισκεται σε λιγοτερο κρισιμη γεωγραφικη, δεν εχει θεοκρατια και αναξιοκρατια, ουτε ειχε οθωμανους δυναστες για αιωνες.

Χαίρω πολύ το ίδιο λέμε!Αλλά αν νομίζεις ότι συνέβαλε έστω και στο ελάχιστο όσον αφορά την σημερινή κρίση η θεοκρατία και η αναξιοκρατία πλανάσαι οικτρά.Είχαν και έχουν αμελητέο effect.Το μεγάλο effect ήταν οι τόσοι αιώνες σκλαβιάς τα πολύ περιορισμένα και φτωχά σε γενικές γραμμές εδάφη μας και φυσικά και ο ΒΠΠ και ο εμφύλιος που τον ακολούθησε.

Δεν τα ξερεις καλα, εχει δωσει πολεμικες αποζημιωσεις. Εμεις εχουμε παραιτηθει από αυτές. Το ποιος ξεκινησε δεν είναι στανταρ, ο καθενας λεει τα δικα του. Σε ένα πολεμο δεν είναι τοσο απλα τα πραγματα, εσυ απλα υιοθετεις τη λογικη του νικητή.

Το ποιος χρωστάει το ξερεις πιστευω, τοσες δεκαετιες καλοπέρασης που τρωγαμε περα από τις δυνατοτητες μας πως προηλθαν? Καποια στιγμη  ηρθε ο λογαριασμος και καποιοι ξυπνησαν αποτομα...

Διάβασε και λίγο πιο πάνω.Είχα και έχω συγγενικό μου πρόσωπο που ήταν μέλος της Κυβέρνησης Μητσοτάκη.Τον ρώτησα ευθέως για το θέμα και μου είπε ότι ποτέ δεν έχουμε παραιτηθεί από αυτές και το έψαξα το θέμα και μόνος μου και είμαι σε θέση να το γνωρίζω καλά,ούτε από το κατοχικό δάνειο έχουμε παραιτηθεί ούτε από τις πολεμικές αποζημιώσεις, μην ακούτε συνέχεια προδότες ΑΡΔ.Επίσης ξέρω ότι δίνονται μερικές αποζημιώσεις μεμονωμένα αλλά π.χ μαζικές όπως δικαιούνται τα Καλάβρυτα και το Δίστομο οι Ούνοι σφυράν κλέφτικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 190
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Καμία ελπίδα δεν είχες εξαρχής.Όση ελπίδα μπορεί να είχε η Κούβα να γίνει σύγχρονο κράτος μετά τον αποκλεισμό από τις Η.Π.Α άλλο τόσο είχες και εσύ με αυτα που πέρασες και με βάση το πληθυσμιακό και γεωγραφικό σου δυναμικό.Τα πάντα να δουλέψουν στην εντέλεια στην Ελλάδα Γαλλία π.χ δεν πρόκειται να γίνει ποτέ.Δεν μπορείς να συγκρίνεις χρυσό με άνθρακα.Αν θέλεις να συγκριθείς θα συγκριθείς με χώρες που είχαν τα ίδια βιώματα και πλυθησμιακό δυναμικό το ίδιο με σένα και όχι με υπέρ κράτη που έχουν τα πάντα εύκολα

Καμία ελπίδα δεν έχω γιατί δεν υπάρχει κατανόηση του προβλήματος. Κατά τα άλλα υπομονή για το λεφτόδεντρο...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε γιατί θα με τρελάνεις σήμερα.Το λεφτόδεντρο αν δεν το ξέρεις που δεν το ξέρεις ήταν το effect του ότι μπήκαμε στην Ε.Ο.Κ Αμέσως μετά άρχισε η αποβιομηχάνιση της χώρας έκλεισαν δεκάδες εργοστάσια που κάλυπταν μερικά εξ αυτών βαλκανικές όχι απλώς εθνικές ανάγκες π.χ χαρτομάζα και το δεύτερο ήταν ότι έγινες διατροφικά ανεπαρκής σαν κράτος με τις ποσοστώσεις που επιβλήθηκαν σε όλη την γεωργική και κτηνοτροφική παραγωγή με αποτέλεσμα να εκτοξευθούν οι εισαγωγές σου και να μειωθούν οι εξαγωγές.Π΄χ το 84 που επέστερεψα από την πόλη στο χωριό όλες οι οικογένειες είχαν πρόβατα κατσίκια γουρούνια και γελάδια.Τώρα πια έχουν μόνο δύο οικογένειες πρόβατα.Αν νομίζεις ότι η είσοδος σου στην Ε.Ο.Κ σου προσέφερε μόνο καλά ξανά σκέψου το.Για να μην αναφέρω πόσες μεγάλες βιομηχανίες διαλύθηκαν επίσης αμέσως μετά την είσοδο στην Ε.Ο.Κ Η δικιά μου πάγια άποψη ήταν να μπούμε δέκα χρόνια αργότερα να προλάβουμε ίσως να κάνουμε πιο αργή προσαρμογή  στους κανόνες των Ευρωπαϊκών κρατών μιας και είμασταν εξορισμού πιο πίσω σε σχέση ε αυτούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας περιμένουμε το συμψηφισμό των αποζημειώσεων τότε, δεν χρειάζεται αν αλλάξουμε κάτι.

Σου είπα εγώ ποτέ ή υπονόησα ότι δεν έχουμε παθογένειες;Ξέρεις κανένα κράτος που να μη έχει;Είπα ότι δεν χρειάζεται να αλλάξουμε εμείς κάτι;Αλλά από το σημείο του να δούμε τι λάθη κάνουμε εμείς μέχρι του σημείου να μας λένε ότι τους χρωστάμε ενώ μας χρωστούν(άντε να γίνω large και να πω ότι αν μας δώσουν αυτά που δικαιούμαστε το χρέος μας σε σχέση με το τωρινό θα είναι υποπολλαπλάσιο)έχει απόσταση από δω μέχρι το φεγγάρι.Που διαφωνείς δεν ξέρω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν υπονόησες αλλά τελικά δεν κάνουμε τπτ για να τις αλλάξουμε/διορθώσουμε. Λες κι αν γίνει αυτό που ελπίζεις (που δεν πρόκειται) δεν θα ξαναφτάσουμε σε αυτό το σημείο. Νομίζεις ότι θα συνεχίσουν να μας δανείζουν αβέρτα για να κρύβουμε τα προβλήματα κάτω από το χαλί όπως κάναμε μέχρι τώρα.

 

Αν δεν γίνει βιώσιμο το ασφαλιστικό, μην περιμένεις να φτιάξουμε ποτέ, ούτε μείωση φόρων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε μη με τρολάρεις ήδη στην θέση που βρίσκεσαι τώρα υπάρχει περίπτωση να βγεις στις αγορές μέσα στον επόμενο Ιούνη έστω και δοκιμαστικά.Τα κράτη δεν είναι άτομα,αν πουν στο επόμενο eurogroupότι η χώρα έχει κάνει όλα τα προαπαιτούμενα που όλοι το παραδέχονται εκτός του Σόιμπλε ο οποίος σκοτώνεται και με το δ.ν.τ για το θέμα του χρέους βγήκες στις αγορές.Τι θα πει ποιος θα σε δανείσει.Στο κάτω κάτω ο λόγος που κήρυξες default ήταν το υψηλότατο σου έλλειμμα και τώρα έχεις πρωτογενές πλεόνασμα.Απλά ο Σόιμπλε σε θέλει εκτός Ευρώ και για αυτό και δεν κλείνει καμία συμφωνία ή όποτε πάει να κλείσει παρεμβαίνει ο Σόιμπλε στο eurogroup και επανέρχονται με καινούριους όρους.Πόσες φορές δεν το έχουμε δει το έργο αυτό να παίζεται και πόσοι εξαιτίας αυτού του γεγονότος έγιναν πρώην πρωθυπουργοί;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όταν λέω ποιος θα δανείσει εννοώ μετά από αυτά που ελπίζεις ότι θα γίνουν. Όχι μετά από αυτά που τελικά θα γίνουν.

 

Το πρωτογενές πλεόνασμα είναι ένα αποτέλεσμα unofficial "παύσης πληρωμών". Καθυστέρηση απόδοσης συντάξεων/εφαπάξ νέων συνταξιούχων, μη επιστροφή φπα, χρέη προς ιδιώτες, σχεδόν μηδενικές κρατικές επενδύσεις ή άλλες δαπάνες με τα πάντα να υπολειτουργούν κτλπ κτλπ.

 

Κοινώς αν το κράτος ήταν συνεπές στις υποχρεώσεις του παίζει να μην βγάζαμε καν πρωτογενές, ακόμα και με τους φόρους που έχουμε τώρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λέω ποιος θα δανείσει εννοώ μετά από αυτά που ελπίζεις ότι θα γίνουν. Όχι μετά από αυτά που τελικά θα γίνουν.

 

Το πρωτογενές πλεόνασμα είναι ένα αποτέλεσμα unofficial "παύσης πληρωμών". Καθυστέρηση απόδοσης συντάξεων/εφαπάξ νέων συνταξιούχων, μη επιστροφή φπα, χρέη προς ιδιώτες, σχεδόν μηδενικές κρατικές επενδύσεις ή άλλες δαπάνες με τα πάντα να υπολειτουργούν κτλπ κτλπ.

 

Κοινώς αν το κράτος ήταν συνεπές στις υποχρεώσεις του παίζει να μην βγάζαμε καν πρωτογενές, ακόμα και με τους φόρους που έχουμε τώρα.

Ρε Thresh από που ενημερώνεσαι ρε γμτ να αρχίσω και εγώ.Εγώ άκουσα από τον ίδιο τον Μοσκοβισί ότι στο πρωτογενές πλεόνασμα συν υπολογίζονται και οι υποχρεώσεις του κράτους προς τους πολίτες άλλωστε έλεγε δεν γίνεται και αλλιώς.Μάλιστα η ίδια η κυβέρνηση το είχε κάνει σημαία της και τρολάριζε τη αντιπολίτευση γιατί έλεγε και αυτήν αυτό που είπες και εσύ, και την διέψευσαν τα πιο επίσημα ξένα χείλη.Ρε παιδιά κόψτε λίγο τους καταστροφολόγους αυτούς που λένε ότι αύριο μεθαύριο χρεοκοπούμε και πάμε στον γκρεμό.Any way είναι ήδη πολύ αργά ξημέρωσε σχεδόν την πέφτω για ύπνο :P .Σε ότι άλλο θέλετε θα σχολιάσω αύριο αν χρειάζεται φυσικά σχολιασμό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τότε γιατί δεν εξοφλούνται αυτά από την στιγμή που υπολογίζονται? Γιατί περιμένουν συνταξιούχοι 2-3 χρόνια για να αρχίσουν να παίρνουν την κανονική τους σύνταξη? Γιατί δεν εξοφλούνται τα χρέη προς ιδιώτες? Γιατί αργούν 4-5 χρόνια τα εφάπαξ? Γιατί η επιστροφή ΦΠΑ παίρνει τόσους μήνες? Γιατί δεν εξοφλούν τα υπουργεία τις οφειλές στην ΔΕΗ ή στον ΟΑΣΑ (πχ για τα μειωμένα εισιτήρια)? Προφανώς δεν υπάρχουν λεφτά για να δωθούν...

 

@@ λοιπόν υπολογίζονται, τα αγνοούν όπως έκαναν κι οι προηγούμενες κυβερνήσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα φαω κραξιμο, αλλα τα αστεια του λαζοπουλου (αν και κλεμμενα) μαρεσουν πιο πολυ. Δηλαδη θελει λιγο εξυπναδα να τα πιασεις και ειναι πιο βαθυα. Ο σεφερλης τη περναει με ατακες και κρυαδες, παλι μαρεσει ομως αλλα οχι σε πολλες παραστασεις που το παρακανει. Και βαζει και κοπελες να δειχνουν μπουτι και βυζι σε καθε παρασταση που για μενα λιγο cheap

Και ο Λαζόπουλος καλός είναι δεν αντιλέγω.. Ο σεφερλης όμως δείχνει πραγματικά ποιος είναι ο Έλληνας, είναι καθρέφτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...