Προς το περιεχόμενο

Αγορά μηχανής espresso-cappucino


kost90

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Θέλω να αγοράσω μια μηχανή espresso με αλλεσμένο καφέ για οικιακή χρήση. Θέλω να κάνει καλό αφρόγαλα για cappuccino.  Θέλω να φτιάχνω freddo cappuccino δηλαδή θα φτιάχνω με την μηχανή έναν espresso και μετά θα φτιάχνω το κρύο αφρόγαλα με ένα mixer. Τα λεφτά που μπορώ να δώσω είναι γύρω στα 100 ευρώ.

 

Έχετε να μου προτείνεται κάποια καλή μηχανή;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μηχανή με μποίλερ και όχι thermoblock που το δεύτερο κάνει υποδεέστερο καφέ εκ των πραγμάτων ενώ επιπλέον "λιώνει" το αλουμίνιο που το αποτελεί με αποτέλεσμα να το πίνει ο χρήστης :wacko:  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι, αν την βρεις με κάνα 45άρι ευρώ σε crazy sundays πάρτην.

 

Αλλιώς και η delonghi ec είναι καλή.

 

Τις έχω δοκιμάσει και τις 2, δεν έχουν μεγάλη διαφορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει το σχετικό φόρουμ όπου θα πάρεις πληροφορίες πως να φτιαξεις τον τέλειο εσπρέσο 

 

αλλά αν ειναι να του ρίξεις και αφρόγαλα απο πάνω παρε έτοιμα φακελάκια καπουτσίνο να γλιτώσεις εξοδα και ταλαιπωρία  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σχετικό φόρουμ θα του πούνε να δώσει 1000 ευρώ για μηχανή, γιατί αλλιώς "δεν πίνει καφέ". 

 

Αν τους πει ότι έχει μπάτζετ 100 ευρώ θα τον σνομπάρουν και δεν θα απαντήσουν (δεν κάνω πλάκα).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αγόρασα την arrielli από e-shop (http://www.e-shop.gr/kafetiera-espresso-arielli-km-150bs-p-HAP.105203).  Ευχαριστώ. :)

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο:

 

1) Κάθε πότε θέλει καθάρισμα η μηχανή;; 

2) Ποιο καφέ να προτιμήσω;;

3) Tι γάλα να χρησημοποιήσω για αφρόγαλα freddo cappuccino και τι για cappuccino;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αγόρασα την arrielli από e-shop (http://www.e-shop.gr/kafetiera-espresso-arielli-km-150bs-p-HAP.105203). Ευχαριστώ. :)

 

Να ρωτήσω και κάτι άλλο:

 

1) Κάθε πότε θέλει καθάρισμα η μηχανή;;

2) Ποιο καφέ να προτιμήσω;;

3) Tι γάλα να χρησημοποιήσω για αφρόγαλα freddo cappuccino και τι για cappuccino;;

1) Εξαρτάται από την χρήση. Δεν είναι δύσκολο όμως οπότε κάνε κάθε μήνα για εμένα. Αν βάζεις φιλτραρισμένο νερό ίσως και πιο αραιά.

 

2) Πήγαινε σε καφεκοπτείο της περιοχής σου και διάλεξε. Πες του να τον κόψει για εσπρέσσο. Μην πάρεις ποσότητα. Να είναι φρέσκος.

 

3) Χαμηλών λιπαρών και υψηλής διάρκειας όπως το Νουνού φαμιλι εμένα μου κάνει τζετ δουλειά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο σχετικό φόρουμ θα του πούνε να δώσει 1000 ευρώ για μηχανή, γιατί αλλιώς "δεν πίνει καφέ". 

 

Αν τους πει ότι έχει μπάτζετ 100 ευρώ θα τον σνομπάρουν και δεν θα απαντήσουν (δεν κάνω πλάκα).

 

Δυστυχώς ισχύει και για το forum και για τον espresso.

 

προσωπικά αν κάποιος θέλει να πίνει κάτι τύπου espresso με την καλύτερη δυνατή ποιότητα και με όποια μηχανή έχει (δεν θα μπω σε κόστη και χαρακτηριστικά ώστε να μην γίνω γραφικός), θα πρέπει να έχει μύλο. Νόμος. 

 

Ακόμα και ένας μύλος χειροκίνητος των 40€, θα βοηθήσει να υπάρχει πάντα αρωματικός σωστός καφές. Απλά να είναι για espresso

 

*Τα ιδανικά κόστη / χρυσή τομή για σωστό espresso είναι μύλος 250€, μηχανή -350€-650€ και κάμποσο διάβασμα. Η διαφορά είναι έπειτα χαώδης σε σχέση με τον καφέ της μηχανής των 100€

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηχανή με μποίλερ και όχι thermoblock που το δεύτερο κάνει υποδεέστερο καφέ εκ των πραγμάτων ενώ επιπλέον "λιώνει" το αλουμίνιο που το αποτελεί με αποτέλεσμα να το πίνει ο χρήστης :wacko:

Boiler έχουν αυτές που βάζεις το νερό σε πλαστικό δοχείο και μετά περνάει απο το σώμα (Boiler) της μηχανής όπου ζεσταίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...