Προς το περιεχόμενο

Αγορα bitcoin


fastnq2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,καθοτι ασχετος με το θεμα,ηθελα να ρωτησω,εχω εναν λογαριασμο στο bitpanda,πρωτα απο ολα εχει κανει καποιος συναλλαγες εκει?Ειναι αξιοπιστο?Επισης φανταζομαι οτι το σαιτ ειναι μεσολαβητης και το πληρωνεις και βαζει τα bitcoin στο πορτοφολι σου,το οποιο το φτιαχνεις πως?διπλα στην αγορα ειχε ενα εικονιδιο που ελεγε create deposit adress το πατησα και μου εβγαλε ενα qr code και ενα μεγαλο κατεβατο απο αριθμους και γραμματα,αυτο εναι το πορτοφολι μου σωστα?Και τελος,θελω να αγορασω bitcoin και ethereum η οπως λεγεται,για καπου 2-3k ποσο ευκολο ειναι να πληρωσω?Θελω να πω εχει δοκιμασει καποιος με τραπεζικη μεταφορα(μεχρι το οριο βεβαια) η καποια αλλη λυση?Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Bitpanda δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ να και το γνωρίζω. Τώρα αν είναι αξιόπιστο η όχι ποιο πολύ απάντηση θα βρεις αν κάποιος το έχει ήδη χρησιμοποιήσε.

Στην ισοτιμία του πάντως είναι σχετικά καλά καθώς έχει απόκλιση 5 ευρώ από την γενική ισοτιμία του Bitcoin.

Από την άλλη έχει απόκλιση στην ισοτιμία του περίπου 50 ευρώ πάνω από το kraken που είναι ένα ανταλλακτήριο που έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές και μπορώ να το βεβαιώσω ότι είναι αξιόπιστο

 

https://www.kraken.com/

 

μπορείς να μεταφέρεις σε αυτό χρήματα από Ελληνική τράπεζα μέσω sepa και αν το κάνεις από δευτέρα μέχρι και Τετάρτη αυτά πιστώνονται το πολύ σε δύο μέρες.

Αν το κάνει από Πέμπτη-Παρασκευή μπορει να τα δείς από Δευτέρα τρίτη.

Εχει και αγορές altcoin που όπως το Ethereum.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω για την απαντηση.Για την ταυτοποιηση τι παιζει?Γιατι στο bitpanda χωρις ταυτοποιηση μονο μεχρι 50 ευρω με αφηνει να αγορασω.Και κατι τελευταιο,για το πορτοφολι,εγω που πατησα create deposit adress αυτο ειναι το πορτοφολι μου?Και πως εχω προσβαση σε αυτο?Δηλαδη γινεται να αγορασω απο κρακεν και να βαλω την διευθυνση που μου δωσε το bitpanda?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι αυτό είναι το πορτοφόλι σου η καλύτερα η bitcoin διεύθυνση στο πορτοφόλι που έχεις στο συγκεκριμένο ανταλλακτήριο.

Τα ανταλλακτήρια όμως δεν είναι τράπεζες και αν πάθουν κάτι απλά χάνεις και τα bitcoin σου. 

Καλύτερα να έχεις ένα δικό σου wallet στο desktop, κινητό κτλ κάποιο όπως το copay, electrum. 

Δες εδώ τις επιλογές που υπάρχουν

 

https://bitcoin.org/el/choose-your-wallet

 

για ταυτοποίηση που λές απλά θέλουν η αντιγραφο της ταυτότητας η κάποιο διαβατήριο. Είναι τα  μέτρα για την καταπολέμηση του μαύρου χρήματος.

αν θέλεις ανωνυμία θα πρέπει να βρεις κάπου ανώνυμα να αγοράσεις bitcoin όπως ας πούμε στο bitcoin atm που υπάρχει στην Συγγρού

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...