Προς το περιεχόμενο

Επίσημο το Oppo R11 που έχει διπλή, κύρια κάμερα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

- Το μονό στρογγυλό κουμπί στο μπροστινό μέρος του iPhone? Ίσως να το είχε υιοθετήσει πρώτος ο Da Vinci σε κάποιο από τα σχέδια εφευρέσεων του...

- Ψάξε λίγο και για το μέγεθος και τη θέση του μπροστινού ακουστικού, θα ήθελα πολύ να μάθω ποιος τα υιοθέτησε πρώτος. Θα βοηθούσε πολύ να ξέραμε και τις αποστάσεις σε χιλιοστά.

Νομιζω τετοιες ερωτησεις περι κουμπιων, Da Vinci, θεσεων ακουστικων, αποστασεων σε χιλιοστα πρεπει να τις απευθυνεις προς τον Cell_7:

 

Και το γελοίο flash, τα κουμπιά της έντασης και η θέση της μπροστινής κάμερας και του ηχείου που και τα 4 φέρνουν σε κάτι άλλο πέρα από meizu 6...

 

 

Μήπως να ψάξουμε και πιο παραπέρα για να δούμε ποιο άλλο χαρακτηριστικό υιοθετήθηκε από άλλους κατασκευαστές?

...

Γιατί δεν κάνεις μια πιο βαθιά και αναλυτική έρευνα και να μας την παρουσιάσεις? Ίσως και ένα κανονικό ρεπορτάζ στην τηλεόραση...

Το σχολιο περι θεσης power button και κουμπιων που εκανα ηταν για χαβαλε, εξου και τα θαυμαστικα. Οποτε η απαντηση σου προς αυτο και το αιτημα σου για "βαθια και αναλυτικης ερευνα ή ρεπορταζ στην τηλεοραση" ισως να ταιριαζουν καλυτερα στον συμφορουμιτη Cell_7 που πρωτος μας μιλησε για θεση κουμπιων κλπ και μαλλον οχι για χαβαλε.

 

Έχω την εντύπωση ότι η παροιμία "προσπαθεί να κρυφτεί πίσω από το δάχτυλό του" χαρακτηρίζει απόλυτα τη συμπεριφορά του αγαπητού συμφορουμίτη.

 

Το ενδιαφέρον είναι αν όντως πιστεύει ότι κρύβεται...

Το ενδιαφερον ειναι οτι 2 ατομα(εσυ και ο Cell_7) αντι να σχολιαζουν το θεμα, επιλεξατε να σχολιασατε εμενα και μαλιστα ο Cell_7 εκανε και χαρακτηρισμους δειχνοντας το επιπεδο του.

Φυσικα επιλεξατε να αγνοησετε το σχολιο που εκανα οτι το Oppo μοιαζει με το iphone 7 plus στην πλατη(και ηταν και bold!):

Στο μπροστινο μερος μοιαζει πιο πολυ με το meizu και στο πισω μερος μοιαζει πιο πολυ με το iphone 7 plus(λογω διπλης καμερας),

 

Δειχνει πολλα αυτο, αλλα δεν μπορω να σας ακολουθησω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ haHA τσέκαρε σε παρακαλώ τα Antenna Lines του iPhone 6-7 το μόνο που αφαίρεσαν είναι η γραμμή στην μέση. Καμία σχέση αυτό που λες της Oppo και του OnePlus με το Meizu. Αυτοί αντέγραψαν όλοι την πλάτη του iPhone 7 Plus και όχι του Meizu παραδέξου το μια φορά. 

Μην παρασυρεσαι απο αυτα που γραφουν διαφοροι λογω ελλειψης επιχειρηματων ή πιθανων εμμονων τους προς εμενα.

Δες εδω τι εγραψα και μαλιστα σε bold:

 

Στο μπροστινο μερος μοιαζει πιο πολυ με το meizu και στο πισω μερος μοιαζει πιο πολυ με το iphone 7 plus(λογω διπλης καμερας),

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παρασυρεσαι απο αυτα που γραφουν διαφοροι λογω ελλειψεις επιχειρηματων.

Δες εδω τι εγραψα και μαλσιτα σε bold:

Ναι με πρόλαβες ήθελα να επεξεργαστώ το σχόλιο μου, μετά πήρε το μάτι μου αυτό με την πλάτη. Αλλά και λόγω Antenna lines μοιάζει όχι μόνο κάμερας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι με πρόλαβες ήθελα να επεξεργαστώ το σχόλιο μου, μετά πήρε το μάτι μου αυτό με την πλάτη. Αλλά και λόγω Antenna lines μοιάζει όχι μόνο κάμερας.

Ισχυει οτι η πλατη ειναι σχεδον ιδια με του iphone 7 plus λογω θεσης διπλης καμερας/flash και antenna lines οπως επισημαινεις.

Απλα, αυτo τον σχεδιασμο antenna lines τον ειδαμε αρχικα στο meizu pro 6, με το οποιο μοιαζει το συγκεκριμενο oppo και μπροστα:

 

fviwro.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ενδιαφερον ειναι οτι 2 ατομα(εσυ και ο Cell_7) αντι να σχολιαζουν το θεμα, επιλεξατε να σχολιασατε εμενα και μαλιστα ο Cell_7 εκανε και χαρακτηρισμους δειχνοντας το επιπεδο του.

Φυσικα επιλεξατε να αγνοησετε το σχολιο που εκανα οτι το Oppo μοιαζει με το iphone 7 plus στην πλατη(και ηταν και bold!):

 

 

 

Δειχνει πολλα αυτο, αλλα δεν μπορω να σας ακολουθησω.

 

Το ενδιαφέρον είναι ότι μπήκες ακόμα και στη διαδικασία να επεξεργαστείς εικόνες (αφαίρεση της κάμερας του Oppo) μόνο και μόνο για να στηρίξεις το επιχείρημα ότι η συσκευή μοιάζει περισσότερο στο Meizu με εξαίρεση την κάμερα.

Την οποία αρχικά προσπάθησες να την περάσεις και αυτήν ως κόπια του P9 χωρίς όμως επιτυχία εφόσον είναι ολοφάνερο από που επηρρεάστηκε τελικά το design...

 

Εξού και το ειρωνικό μύνημα περί ρεπορτάζ που έγραψα.

 

Όσο αναφορά για το πίσω μέρος, ναι παραδέχτηκες τελικά ότι μοιάζει με iPhone 7 Plus λόγω κάμερας (και όχι με P9 όπως άφησες να εννοηθεί αρχικά) μόνο όμως έπειτα από δική μου ένσταση.

 

 

Δεν χρειάζεται να μας ακολουθήσεις πουθενά. Ο καθένας βλέπει αυτά που γράφεις κατά καιρούς και βγάζει τα συμπεράσματα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά εγώ θα το αγοράσω γιατί έχει γύρω στα 500€ δεν είναι iPhone όποτε δεν θα με λένε κάποιοι πρόβατο που έσκασα έναν μισθό (τόσο έχει πλέον ένας μισθός ) για iPhone, αλλά για κινεζιά με αντροιντ ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά εγώ θα το αγοράσω γιατί έχει γύρω στα 500€ δεν είναι iPhone όποτε δεν θα με λένε κάποιοι πρόβατο που έσκασα έναν μισθό (τόσο έχει πλέον ένας μισθός ) για iPhone, αλλά για κινεζιά με αντροιντ ....

Αν βαλεις θηκη απο πισω στην οποια δεν φαινεται το λογοτυπο της εταιρειας μια χαρα θα σε περασουν για κατοχο Iphone 7 plus :P

 

Για μενα παντως το παραπανω oppo ειναι απαραδεκτα ακριβο με βαση  τα specs του.

 

Ναι μεν εχει καλυτερη καμερα απο το Oneplus3t(κινητο του 2016 παρακαλω)αλλα εχει χειροτερο επεξεργαστη,ram και μπαταρια.Και το σημαντικοτερο ολων οτι κοστιζει και ακριβοτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά εγώ θα το αγοράσω γιατί έχει γύρω στα 500€ δεν είναι iPhone όποτε δεν θα με λένε κάποιοι πρόβατο που έσκασα έναν μισθό (τόσο έχει πλέον ένας μισθός ) για iPhone, αλλά για κινεζιά με αντροιντ ....

Δηλαδή εσυ αγοράζεις προϊόντα ανάλογα με τους (καλούς/κακούς) χαρακτηρισμούς των άλλων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να αντιλέγει κάποιος ως προς τις ομοιότητες. Οι περισσότερες συσκευές μοιάζουν μεταξύ τους, αφού οι περισσότεροι κατασκευαστές χρησιμοποιούν ένα βασικό καλούπι με κάποιες τροποποιήσεις. Αν και διαφοροποιούνται στα σημεία όμως, δεν είναι ίδιες (πχ, iPhone 6 vs iPhone 7).

 

Για τις υπόλοιπες συσκευές οι οποίες δεν ακολουθούν την πεπατημένη και ωθούν την εξέλιξη (MiMix, GS8, κλπ), οι κατασκευαστές υιοθετούν αντισυμβατικά μέσα σχεδιασμού (κυρτές οθόνες, ανύπαρκτα περιθώρια, ασυνήθιστα aspect ratios, κλπ) προκειμένου να ξεφύγουν από την ομοιογένεια της αγοράς.

 

Ακόμα και όσοι επιλέγουν την οδό της πρωτοπορίας, στη συνέχεια παραμένουν στο αρχικό τους σχέδιο για αρκετά χρόνια, ενώ αρκούνται σε στοιχειώδεις τροποποιήσεις επάνω στην βασική ιδέα.

 

Εδώ μετά από τόσα χρόνια, προκύπτει μια συσκευή όπως πχ το GS8, και ο καθένας θα πρέπει να δικαιολογείται για ποιο λόγο του αρέσει ή το θεωρεί breakthrough επειδή δεν είναι όμοιο με το iPhone.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ενδιαφέρον είναι ότι μπήκες ακόμα και στη διαδικασία να επεξεργαστείς εικόνες (αφαίρεση της κάμερας του Oppo) μόνο και μόνο για να στηρίξεις το επιχείρημα ότι η συσκευή μοιάζει περισσότερο στο Meizu με εξαίρεση την κάμερα.

Την οποία αρχικά προσπάθησες να την περάσεις και αυτήν ως κόπια του P9 χωρίς όμως επιτυχία εφόσον είναι ολοφάνερο από που επηρρεάστηκε τελικά το design...

 

Εξού και το ειρωνικό μύνημα περί ρεπορτάζ που έγραψα.

 

Όσο αναφορά για το πίσω μέρος, ναι παραδέχτηκες τελικά ότι μοιάζει με iPhone 7 Plus λόγω κάμερας (και όχι με P9 όπως άφησες να εννοηθεί αρχικά) μόνο όμως έπειτα από δική μου ένσταση.

 

 

Δεν χρειάζεται να μας ακολουθήσεις πουθενά. Ο καθένας βλέπει αυτά που γράφεις κατά καιρούς και βγάζει τα συμπεράσματα του.

Συνεχιζεις με την πιθανη εμμονη σου.

 

Ενδεικτικο ειναι αυτο που γραφεις οτι παραδεχθηκα οτι μοιαζει με το iPhone 7 plus μετα απο δικη σου παρεμβαση(!!), λες και το αρνηθηκα προηγουμενως.

Παρεσυρες και αλλους συμφορουμιτες, αλλα μετα καταλαβαν τι παιζει:

Ναι με πρόλαβες ήθελα να επεξεργαστώ το σχόλιο μου, μετά πήρε το μάτι μου αυτό με την πλάτη. Αλλά και λόγω Antenna lines μοιάζει όχι μόνο κάμερας.

 

Καλη συνεχεια με τις ειρωνιες σου οπως λες περι ρεπορταζ, θεσεων, αποστασεων σε χιλιοστα κλπ. Εδω το πιο καταλληλο ατομο για να συζητησετε για αυτα:

 

Και το γελοίο flash, τα κουμπιά της έντασης και η θέση της μπροστινής κάμερας και του ηχείου που και τα 4 φέρνουν σε κάτι άλλο πέρα από meizu 6.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να αντιλέγει κάποιος ως προς τις ομοιότητες. Οι περισσότερες συσκευές μοιάζουν μεταξύ τους, αφού οι περισσότεροι κατασκευαστές χρησιμοποιούν ένα βασικό καλούπι με κάποιες τροποποιήσεις. Αν και διαφοροποιούνται στα σημεία όμως, δεν είναι ίδιες (πχ, iPhone 6 vs iPhone 7).

 

Για τις υπόλοιπες συσκευές οι οποίες δεν ακολουθούν την πεπατημένη και ωθούν την εξέλιξη (MiMix, GS8, κλπ), οι κατασκευαστές υιοθετούν αντισυμβατικά μέσα σχεδιασμού (κυρτές οθόνες, ανύπαρκτα περιθώρια, ασυνήθιστα aspect ratios, κλπ) προκειμένου να ξεφύγουν από την ομοιογένεια της αγοράς.

 

Ακόμα και όσοι επιλέγουν την οδό της πρωτοπορίας, στη συνέχεια παραμένουν στο αρχικό τους σχέδιο για αρκετά χρόνια, ενώ αρκούνται σε στοιχειώδεις τροποποιήσεις επάνω στην βασική ιδέα.

 

Εδώ μετά από τόσα χρόνια, προκύπτει μια συσκευή όπως πχ το GS8, και ο καθένας θα πρέπει να δικαιολογείται για ποιο λόγο του αρέσει ή το θεωρεί breakthrough επειδή δεν είναι όμοιο με το iPhone.

Συμφωνώ σε αρκετά από τα παραπάνω αλλά το τελευταίο με το GS8 εντάξει δεν είναι και κάτι που αλλάζει τα πάντα στα Smartphones ουσιαστικά είναι ένα αναβαθμισμένο s7 με μακρουλή σχεδόν bezeless οθόνη. Όπως δεν είναι κάτι το τρομερό το iPhone 7 τα ίδια και τα ίδια, περιμένω να δω κάτι πραγματικά επαναστατικό στον χώρο των Smartphones.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...