Προς το περιεχόμενο

I5 και διορισμός ή εύρεση εργασίας. Αποτελεί προβλημα;


SotirisDot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά Καλησπερα, οπως καταλάβατε ψαχνω μια σαφή απάντηση σχετικά με το τι ισχύει για το Ι5 και το διορισμό στο δημόσιο καθώς και το ποσο εύκολο ειναι να παρει κανεις αυτο το χαρτί. Ειμαι δάσκαλος δημοτικης εκπαιδευσης προφανως δεν εχω διοριστεί και πλησιάζει η ωρα της θητείας μου. Εχω ακούσει παρα πολλές απόψεις για το τι ισχύει σχετικά με το Ι5 άλλοι μου λένε οτι δεν υπαρχει κανενα απολύτως προβλημα και οτι διορίζεσαι κανονικά διότι με το νέο νόμο απαγορεύεται να γραφτεί πάνω στο απολυτήριο ο λόγος. Άλλοι μου λένε οτι δεν μπορεις να διοριστείς και δύσκολα θα βρίσκεις και δουλεια ακομα και στον ιδιωτικό τομέα. Υπαρχει κάποιος που το εχει κανει ή που γνωρίζει λεπτομέρειες; Ξερω οτι υπάρχουν τα εξής:

1)Εκπληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις

2) Μη εκπληρωμένες στρατιωτικές (Αναβολή)

3) Απαλλαγμένος νομίμως

 

Η Τρίτη περίπτωση ειναι το Ι5.

Σε περίπτωση που πας σε καποια συνέντευξη και σου ζητήσουν κατάσταση στρατού και πας το " Απαλαγμένος νομίμως" αποτελεί κίνητρο για να μην σε προσλάβουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχάς ο νέος νόμος που λες υπάρχει από το 2002.

 

Κανένα πρόβλημα δεν υπάρχει ούτε στο Δημόσιο ούτε στον Ιδιωτικό τομέα.

 

Και στην συνέντευξη δεν ρωτάνε κατάσταση στρατού που λες, χέστηκαν, απλά δεν θέλουν να τους κρεμάσεις εσύ για να πας στρατό ένα πρωινό.

 

Εκτός αυτού γιατί να είναι κίνητρο; Δηλαδή αν πας για θέση γραφείου απαγορεύεται να είχες κάνει κάποια εγχείριση στην πλάτη και να μην πήγες φαντάρος (καθαρό παράδειγμα).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενδεικτικα παντως αναφερω πως στη τωρινη εργασια μου απαιτουσαν ατομα ικανοτητας Ι1...απλα το παραθετω προς καθε ενδιαφερομενο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

 

μπορεις να εξαγορασεις την θητεια σου και να μην παρεις ι5.. νομιζω ειναι 12000 euro συνολικα

αλλα πρεπει να πας 20 μερες και μετα εξαγοραζεις τις υπολοιπες

Επεξ/σία από billdanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να εξαγορασεις την θητεια σου και να μην παρεις ι5.. νομιζω ειναι 12000 euro συνολικα

αλλα πρεπει να πας 20 μερες και μετα εξαγοραζεις τις υπολοιπες

Συγνώμη κιόλας αλλά αυτό στην περίπτωση του TS δεν έχει κανένα νόημα.

 

Όσο δεν έχει ολοκληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις δεν μπαίνει στο δημόσιο και την θητεία την εξαγοράζεις στα 35 (κάπου εκεί).

 

Και είναι και τρελά λεφτά.

ενδεικτικα παντως αναφερω πως στη τωρινη εργασια μου απαιτουσαν ατομα ικανοτητας Ι1...απλα το παραθετω προς καθε ενδιαφερομενο 

Εμένα δηλαδή και έναν φίλο μου που είμαστε Ι2 λόγο παραπάνω κιλών (ελάχιστα πιο πάνω από αυτό που ορίζει το ΦΕΚ για Ι1) δεν θα μας έπαιρναν; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη κιόλας αλλά αυτό στην περίπτωση του TS δεν έχει κανένα νόημα.

 

Όσο δεν έχει ολοκληρωμένες στρατιωτικές υποχρεώσεις δεν μπαίνει στο δημόσιο και την θητεία την εξαγοράζεις στα 35 (κάπου εκεί).

 

Και είναι και τρελά λεφτά.

Εμένα δηλαδή και έναν φίλο μου που είμαστε Ι2 λόγο παραπάνω κιλών (ελάχιστα πιο πάνω από αυτό που ορίζει το ΦΕΚ για Ι1) δεν θα μας έπαιρναν; 

αναφερομαι στον ιδιωτικο τομεα.ενταξει σε τελικη αναλυση δικαιωμα του εκαστοτε εργοδοτη ειναι ασχετως του αν ειναι λαθος η οχι

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα δηλαδή και έναν φίλο μου που είμαστε Ι2 λόγο παραπάνω κιλών (ελάχιστα πιο πάνω από αυτό που ορίζει το ΦΕΚ για Ι1) δεν θα μας έπαιρναν;

Τι σου φαινεται περιεργο;

Μπορει η εργασια του να θετει πολυ αυστηρα σωματικα κριτηρια για οποιοδηποτε λογο. Δικαιωμα του εργοδοτη ειναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναφερομαι στον ιδιωτικο τομεα.ενταξει σε τελικη αναλυση δικαιωμα του εκαστοτε εργοδοτη ειναι ασχετως του αν ειναι λαθος η οχι

 

Τι σου φαινεται περιεργο;

Μπορει η εργασια του να θετει πολυ αυστηρα σωματικα κριτηρια για οποιοδηποτε λογο. Δικαιωμα του εργοδοτη ειναι.

Εγώ δεν είπα κάτι αντίθετο. Όποιον γουστάρει ο εργοδότης προσλαμβάνει.

 

Αλλά στο παράδειγμα του Ghost_Rider είτε μιλάμε για επάγγελμα που απαιτεί έναν συγκεκριμένο σωματότυπου ή απλά είναι περίπτωση εργοδότη.

 

Όπως και να έχει το Point είναι ότι οι περισσότερες εταιρίες δεν έχουν τόσο αυστηρά κριτήρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν είπα κάτι αντίθετο. Όποιον γουστάρει ο εργοδότης προσλαμβάνει.

 

Αλλά στο παράδειγμα του Ghost_Rider είτε μιλάμε για επάγγελμα που απαιτεί έναν συγκεκριμένο σωματότυπου ή απλά είναι περίπτωση εργοδότη.

 

Όπως και να έχει το Point είναι ότι οι περισσότερες εταιρίες δεν έχουν τόσο αυστηρά κριτήρια.

Τα Ι1-Ι2 δεν διαφοροποιουνται μονο απο το σωματοτυπο. Ι2 ειναι και η μυωπια. Επαναλαμβανω, μπορει ο εργοδοτης να θετει για 1002 λογους πολυ αυστηρα προτυπα. Ειτε σωματικα, ειτε πνευματικα, ειτε και τα δυο.

 

Και το point του Ghost Rider δεν ειναι αυτο που λες, αλλα οτι στην αγορα εργασιας ο καθε εργοδοτης μπορει να απαιτησει οτι Ι θελει, πραγμα που αυτοματως συνεπαγεται οτι το Ι5 για μερικους εργοδοτες μπορει να σημαινει Χ στην προσληψη. Το αν ειναι πολλοι ή λιγοι εξαρταται κυριως απο το επαγγελμα. Υπαρχουν κλαδοι που ολοι οι εργοδοτες ζητανε να μην εχεις Ι5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Ι1-Ι2 δεν διαφοροποιουνται μονο απο το σωματοτυπο. Ι2 ειναι και η μυωπια. Επαναλαμβανω, μπορει ο εργοδοτης να θετει για 1002 λογους πολυ αυστηρα προτυπα. Ειτε σωματικα, ειτε πνευματικα, ειτε και τα δυο.

 

Και το point του Ghost Rider δεν ειναι αυτο που λες, αλλα οτι στην αγορα εργασιας ο καθε εργοδοτης μπορει να απαιτησει οτι Ι θελει, πραγμα που αυτοματως συνεπαγεται οτι το Ι5 για μερικους εργοδοτες μπορει να σημαινει Χ στην προσληψη.

Με αυτήν την λογική όμως όσοι υπηρέτησαν κανονικά την θητεία τους σαν Ι2,Ι3,Ι4 πάλι θα φάνε Χ στην πρόσληψη.

 

Και επειδή η μοναδική διαφορά μεταξύ Ι1 και Ι2 είναι η πρόσβαση στις Ειδικές Δυνάμεις επιμένω ότι είτε το επάγγελμα έχει συγκεκριμένο χώρο εργασίας είτε ο εργοδότης δεν ξέρει τι ζητάει.

 

Όπως και να έχει επαναλαμβάνω ότι οι περισσότεροι θέλουν απλά να μην έχεις το θέμα του στρατού στα πόδια σου, ας μην βγούμε άλλο Off topic.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτήν την λογική όμως όσοι υπηρέτησαν κανονικά την θητεία τους σαν Ι2,Ι3,Ι4 πάλι θα φάνε Χ στην πρόσληψη.

Ναι, γιατι οχι; Ποιο ειναι το περιεργο;

 

Για ποιο λογο ας πουμε μια εταιρεια security θα επρεπε να προσλαβει εναν Ι4 ; Χ στεγνο ειναι και πολυ σωστα γιατι περα απ'ολα τ'αλλα τιθενται θεματα υγειας και οχι κακων-γιουχου εργοδοτων οπως προσπαθεις να μας πεις.

Ι4 σημαινει ανικανος για βασικα πραγματα της εργασιας του σεκιουριτα, αρα ενας εργοδοτης που θα προσλαβει Ι4 για σεκιουριτι, κατ'εμε ειναι το λιγοτερο επικινδυνος και ανευθυνος.

 

Το αυτο και με διαφορα αλλα επαγγελματα που οπως προανεφερα μπορει τα Ι να εχουν αντιστοιχη σημασια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, γιατι οχι; Ποιο ειναι το περιεργο;

 

Για ποιο λογο ας πουμε μια εταιρεια security θα επρεπε να προσλαβει εναν Ι4 ; Χ στεγνο ειναι και πολυ σωστα γιατι περα απ'ολα τ'αλλα τιθενται θεματα υγειας και οχι κακων-γιουχου εργοδοτων οπως προσπαθεις να μας πεις.

Ι4 σημαινει ανικανος για βασικα πραγματα της εργασιας του σεκιουριτα, αρα ενας εργοδοτης που θα προσλαβει Ι4 για σεκιουριτι, κατ'εμε ειναι το λιγοτερο επικινδυνος και ανευθυνος.

 

Το αυτο και με διαφορα αλλα επαγγελματα που οπως προανεφερα μπορει τα Ι να εχουν αντιστοιχη σημασια.

Άρα όπως έγραψα μιλάμε για επάγγελμα το οποίο έχει έναν πολύ συγκεκριμένο λόγο να ζητάει άτομα με συγκεκριμένη Σ.Ι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα όπως έγραψα μιλάμε για επάγγελμα το οποίο έχει έναν πολύ συγκεκριμένο λόγο να ζητάει άτομα με συγκεκριμένη Σ.Ι

Οχι, μιλαμε για εργοδοτες που εχουν ειτε σοβαρους, ειτε μη σοβαρους λογους να αποφυγουν εναν Ι5/Ι4/Ι3/Ι2 whatever.

Ειναι σε καθε περιπτωση στη διακριτικη τους ευχερεια το να ριχνουν Χ λογω Ι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...