Προς το περιεχόμενο

Εκκίνηση των έργων ανάπτυξης δικτύου οπτικών ινών σε μεγάλη κλίμακα από Vodafone και Wind


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πέρα απο τις οπτικές ίνες τι άλλο αλλάζουν και φτανει 100 Mbps αφού το μέγιστο ADSL είναι 24 με οπτικές ίνες θα έπρεπε να ειχαμε το πολύ σταθερά 24 αρα και κάτι άλλο βελτίωσαν μήπως ξέρει κανεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 79
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πέρα απο τις οπτικές ίνες τι άλλο αλλάζουν και φτανει 100 Mbps αφού το μέγιστο ADSL είναι 24 με οπτικές ίνες θα έπρεπε να ειχαμε το πολύ σταθερά 24 αρα και κάτι άλλο βελτίωσαν μήπως ξέρει κανεις;

 

Το θέμα είναι μέχρι που φτάνουν οι οπτικές ίνες, αυτό αλλαζει. Όταν είναι μέχρι το αστικό κέντρο και από εκεί και πέρα μεσολαβούν 1-2 χιλιόμετρα χαλκού, η απώλεια ταχύτητας είναι τεράστια.

 

Με την επέκταση του δικτύου, στην ουσία οι οπτικές φτάνουν δίπλα ακριβώς στο σπίτι σου σε κάποια καμπίνα οπότε έχεις (θεωρητικά πάντα) λιγότερα από 100 μέτρα χαλκού και μπορείς να πιάσεις γύρω στα 50 (το τωρινό VDSL)

 

Η τελευταία αλλαγή θα είναι το vectoring όπου θα έχεις κάποια έξτρα μηχανήματα στις καμπίνες (όπως το έχω καταλάβει) που θα βγάζουν όσο γίνεται τον θόρυβο σε αυτά τα τελευταία μέτρα χαλκού ώστε να έχεις ακόμα λιγότερες απώλειες.

 

Στην πράξη και το τωρινό VDSL 100άρι είναι απ' όσο ξέρω, σαν τεχνολογία, αλλά με κλειδωμένο προφίλ στα 50.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπομονή 3 χρόνια, βέβαια το χρονοδιάγραμμα θα πέσει εξω καμια 5ετια, οποτε μαζί με την αναπτυξη που όλοι περιμένουν θα έρθει και το httb(για τους φτωχούς) και το ftth για τους πολύ γρήγορους και τους λεφταδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι Βύρωνα..εδώ και 1 μήνα σκάβει η Vodafone και  περνάει κυριολεκτικά παντού οπτικές ! Μολις χθες τέλειωσαν και έξω από το σπίτι μου...Οι οπτικές περνάνε σε όλους τους δρόμους έξω από τις πολυκατοικίες.. Ανυπομονώ για την εμπορική διάθεση του FTTH ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην πράξη και το τωρινό VDSL 100άρι είναι απ' όσο ξέρω, σαν τεχνολογία, αλλά με κλειδωμένο προφίλ στα 50.

ναι 130 down & 58 upload λέει το router ότι μπορώ να πιάσω αλλά είμαι 30 :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπομονή 3 χρόνια, βέβαια το χρονοδιάγραμμα θα πέσει εξω καμια 5ετια, οποτε μαζί με την αναπτυξη που όλοι περιμένουν θα έρθει και το httb(για τους φτωχούς) και το ftth για τους πολύ γρήγορους και τους λεφταδες

Ελπίζω όχι, λόγω ιδιωτών και δη ξένων. Τώρα για το πότε θα έρθει και στις Κάτω Αχαρνές... δεν ρωτάω. Είμαι με 6-7Mbps και ξεπατώνω το 4g (80-30Mbps) και κάνω υπομονή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τους δήμους που έχουμε στην Ελλάδα περιμένετε σίγουρα τρελές καθυστερήσεις. Η κάθε εταιρία από τη στιγμή που επενδύει θέλει να τελειώσει το έργο της όσο γίνεται γρηγορότερα και να διαθέσει στους πελάτες της τις νέες υπηρεσίες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σόρρυ για την άσχετη ερώτηση,αλλά οπτικές ίνες είναι και το vdsl,εδώ τι αλλάζει;

FTTχ

 

χ=

C, οπτική ινα μεχρι το καφαο

B, οπτική ινα μεχρι την πολυκατοικία

H, οπτική ινα μεχρι την πρίζα σου(κουμπώνεις στο ρουτερ σου την ινα και οχι καλώδιο)

 

https://el.wikipedia.org/wiki/Fiber_to_the_x

 

post-165560-0-62229400-1496954675_thumb.png

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

FTTχ

 

χ=

C, οπτική ινα μεχρι το καφαο

B, οπτική ινα μεχρι την πολυκατοικία

H, οπτική ινα μεχρι την πρίζα σου(κουμπώνεις στο ρουτερ σου την ινα και οχι καλώδιο)

 

https://el.wikipedia.org/wiki/Fiber_to_the_x

 

attachicon.gifFTTX.png

Ωραία αρα vdsl=FTTC που υπάρχει πλέον σε πολλές περιοχές.Εμένα που το καφαο είναι 20 μέτρα απ το σπίτι μου,με FFTH δηλαδή ίσως δω επιπλέον 50mbps;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξερεις κανεις που μπορουμε να δουμε ολα τα αστικα κεντρα και πως μοιραστηκαν?

 

Δεν έχουν βγει ακόμα 

 

Κάπου διάβασα μεχρι αύριο αν και αμφιβάλλω 

 

Για τον Οτε η EETT τα έβγαλε αμέσως εδώ τιποτα μόνο τις περιοχές που θα βάλουν Ftth/fttb ανακοίνωσαν οι προεδροι των εταιριών..

 

Έλεος..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κορυδαλλο,κερατσινι κτλ η Νικαια πάλι στην απ έξω δλδη Πέτρου ραλλη εκεί κοντά στο κρατικό είμαστε καταδικασμένοι στο 7mbps
άστα να πάνε, εδώ στην Νεάπολη η πλειοψηφία έχει 3-4mbps είμαι από τους λίγους τυχερους που έχουν 6!! Στο 5ο γυμνάσιο Νίκαιας παίζουν όλες οι γραμμές μέχρι 2mbps με τρελό ping στο ΕΠΑΛ Κορυδαλλού κοντά παίζουν με 10-11 οι περισσότεροι (πίσω από την πλατεία Αναλήψεως στην ποταμού) πλατεία Ελευθερίας υπάρχει και vdsl, με adsl 24αρι πιάνουν όλοι στα 17-18, δυστυχώς εμάς θα μας ξεχάσουν πολλά χρόνια...όπως και ο Κορυδαλλός που θα έχει μέτρο το 2020+ αν δεν πάει κι άλλη παράταση, γενικά είναι τραγικά ακόμη και τα ΜΜΜ εδώ... Είμαστε εμπρός πίσω σε αυτή την χώρα δυστυχώς.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...