Προς το περιεχόμενο

Για ποιο λόγο οι 4K κονσόλες έχουν –και θα συνεχίσουν να έχουν- συμπληρωματικό χαρακτήρα;


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 64
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

όχι. δεν είναι ps4 pro.

 

δεν είναι up scaled. 

 

κανω τοσο λαθος; μπορεις να με διαφωτισεις μαν μου

Πολλά παιχνίδια όπως Assassins Creed Origins θα τρέχουν σε checkerboard 4K και στο PS4 Pro και στο Xbox One X(DigitalFoundry)  https://www.vg247.com/2017/06/14/assassins-creed-origins-wont-run-at-native-4k-on-xbox-one-x-after-all-but-it-still-looks-fantastic/  http://www.game-debate.com/news/23136/xbox-one-x-uses-checkerboard-rendering-to-hit-4k-in-games-such-as-assassins-creed-origins

Μην πέφτετε θύματα της Microsoft που το διαφημίζει 60FPS 4Κ το Assassins creed 

Η ίδια η Ubisoft είπε θα τρέχει στα 30 FPS το παιχνίδι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Για να λες μια χαρά gameplay υπάρχει σίγουρα θα σου αρέσει και η μουσική του Bieber

 

Εχεις δικιο δεν υπάρχουν πλεον σοβαρά games. Το Last of Us, το Uncharted, το Dark Souls, η τριλογία Mass Effect, τα Bioschock, το Zelda κτλ κτλ ειναι απλά αριθμοί. Σαν παιχνιδια δεν. Εισαι ακριβώς αυτος που δεν εχει ιδέα για τους Swans, Deafheaven, Protomartyr και άλλες μπαντες και γι΄αυτο εισαι στα vevo της Katy Perry και της Nicky Minaj και κραζεις το οτι δεν υπαρχει μουσική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mετα το περασμα μου ps4, ps4 pro (100 παιχνιδια εχω παιξει)to πουλησα πριν λιγες μερες.Αν παρεις to slim ps4  kai εχεις μια πολυ καλη τηλεοραση  δεν χρειαζεται να πας στο pro(Με γυμνο ματι δεν προκειται να δεις καμια διαφορα,που θα πεις απιστευτη διαφορα.(μονο αν τα βαλεις διπλα διπλα ισως) (HDR σε λιγα games)Ηταν θεμα μαρκετινγκ για της τηλεορασης 4k τιποτα παραπανω ,τελικα για εμενα.Θα πουλησω και την 4κ παρω μια πολυ καλη 60αρα οχι . 4k .ισως και oled full hd

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mετα το περασμα μου ps4, ps4 pro (100 παιχνιδια εχω παιξει)to πουλησα πριν λιγες μερες.Αν παρεις to slim ps4  kai εχεις μια πολυ καλη τηλεοραση  δεν χρειαζεται να πας στο pro(Με γυμνο ματι δεν προκειται να δεις καμια διαφορα,που θα πεις απιστευτη διαφορα.(μονο αν τα βαλεις διπλα διπλα ισως) (HDR σε λιγα games)Ηταν θεμα μαρκετινγκ για της τηλεορασης 4k τιποτα παραπανω ,τελικα για εμενα.Θα πουλησω και την 4κ παρω μια πολυ καλη 60αρα οχι . 4k .ισως και oled full hd

Να και ενας που εχει αποψη από πρωτο χερι και όχι από χαρτια και διάβασμα και μαθαμε κατι σημερα. ΣΩΣΤΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνώ γενικά με το άρθρο αλλά έχω μια ένσταση στην προσέγγιση του όσον αφορά τα δύο νέα συστήματα. Χωρίς να θέλω να να φανεί το Post μου ως versus, άλλωστε δεν κατέχω κανένα από τα δύο συστήματα, έχω την αίσθηση αυτά κακώς εξισώνονται και συνεπώς η προσέγγιση των εταιρειών τους ως προς αυτά, πίσω από ένα γενικό 4Κ support και τις τηλεοράσεις 4Κ ενώ υπάρχει μεγάλη διαφορά ως προς την λογική τους:

 

Από την μια η Sony με το ps4pro, του οποίο τα τεχνικά χαρακτηριστικά και οι βελτιώσεις δηλαδή ίδια ποσότητα μνήμης, ίδιο μη UHD blue ray, ίδια cpu με ένα Mild οverclock, ακριβώς διπλάσια gpu (για να "κλείνει" η μισή) με τις όποιες βελτιώσεις της να εντοπίζονται στον ευχερέστερο χειρισμό υψηλότερων αναλύσεων (id buffer π.χ. και DCC) προδίδει ξεκάθαρα ότι σκοπός της δεν ήταν στην ουσία αναβαθμισμένα παιχνίδια αλλά τα ίδια παιχνίδια σε υψηλότερη ανάλυση, 4Κ στην περίπτωση μας. Έχω την αίσθηση ότι η Sony θα μπορούσε να το ονομάσει και ps4K χωρίς ουσιαστικά να αλλάξει κάτι. Ίσως και να ήταν και πιο εύστοχος χαρακτηρισμός και να μην μπέρδευε τον κόσμο και να έχουμε τις γνωστές ερωτήσεις στα αντίστοιχα νήματα εδώ στο forum. Δηλαδή μέχρι και το σχήμα του προδίδει κάτι τέτοιο.

 

Από την άλλη η MS με το scorpio (προτιμώ να το λέω έτσι sorry :D), το οποίο αν εξαιρέσουμε το Marketing της MS που και αυτή για 4k μιλάει, native και καλά (κρασιά) από πίσω βλέπουμε ένα μηχάνημα βελτιωμένο κατά πολύ από το βασικό του σύστημα. Όλοι εστιάζουν στα 6 TF αλλά το τυράκι είναι πίσω πιστεύω. Τα 12GB μνήμης και τα 320GB/s bandwidth  και οι υπόλοιπες βελτιώσεις προδίδουν μια πολύ πιο ουσιαστική διαφορά στην απόδοση από ότι έχει το ps4 pro με το απλό, όπου οι βελτιώσεις δεν θα εντοπίζονται μόνο στην ανάλυση αλλά και στα textures και στα λοιπά τεχνικά χαρακτηριστικά ενός τίτλου από ότι οι παράπλευρες όποιες βελτιώσεις που συναντούμε στον ανταγωνισμό. Κοινώς από Νοέμβρη το DF θα πρέπει να ετοιμάζεται για ατέλειωτο μέτρημα δέντρων κλπ :P

 

Για να το θέσω σε όρους PC:

ps4>pro Πήγες από gtx 960ti σε 970/980 με την ίδια vram - σηκώνεις πιο πολύ ανάλυση από 1080>1440 και κάποια λίγα settings από medium>high από high σε very>high κλπ. με ένα μικρό oc στην CPU

 

Scorpio: Πήγες από 960>1060/1070 και σηκώνεις μεγαλύτερη ανάλυση αλλά και όλα σχεδόν τα settings ακόμα και κάποια σε ultra, αλλά αναβάθμισες και μνήμη και motherboard και case/cooling ακόμα και ίσως ένα βήμα καλύτερο cpu (θα δούμε στο μέλλον) ή έκανες ένα καλό oc και όλα αυτά χωρίς boost και patches ακριβώς όπως σε ένα ...PC.  (εδώ θα ωφεληθεί και το pro για να διατηρηθεί κάποιο parity.

 

 

Η κυριότερη όμως διαφορά των δύο συστημάτων όμως δεν είναι τα settings και η απόδοσή τους στο gaming αλλά η προσέγγισή τους. 

 

To ps4pro είναι ένα ps4 που απλώς παίζει σε 4k. (άντε και να σπρώξει και τις 4k TV)  όπως και επιβεβαιώνει το μνμ του φίλου Kundi από επάνω. 

 

Το scoprio είναι από την άλλη μια πιο PC like αναβάθμιση. Το γεγονός ότι το λειτουργικό του είναι virtualized να είναι δηλαδή όσο το δυνατόν hardware agnostic σημαίνει ότι αυτήν την προσέγγιση την σχεδίαζε από την εποχή που σχεδίαζε το Original xbox one. Τα οφέλη δε αυτού τα βλέπουμε στο BC και ακόμα και στο ότι και αυτά τα παλιά παιχνίδια θα δουν τεχνικές βελτιώσεις. Από την άλλη η Sony δεν μπορεί δεν θέλει - δεν ξέρω. Όποτε είχε bc η Sony το προσέγγιζε σε επίπεδο hardware πάντως. Εδώ η MS σαν software company έχει το πάνω χέρι. Με διαφορά. Δεν απορεί κανείς γιατί δεν σήκωσε την ταχύτητα της CPU του απλού ps4 στα επίπεδα του Pro? Εγώ πάντως όχι. Η προσέγγισή της Sony όπως φαίνεται στο Programming καίτοι X86 παραμένει παραδοσιακή.

 

Τι σημαίνει αυτό? Πιστεύω ότι σύμφωνα και με τις δηλώσεις του Spencer για τερματισμό των γενεών ότι αν μη τι άλλο το scorpio θα παίζει τα παιχνίδια του επόμενου μηχανήματος. Από την άλλη δεν νομίζω κάτι τέτοιο να ισχύει για το ps5. Θα παίζει (μάλλον) τα παιχνίδια του ps4 αλλά όχι το αντίστροφο.

 

Συνεπώς διαφωνώ με αυτό που λέγεται ότι το ps4 pro είναι ένα πιο futureproof ps4. Όχι δεν είναι εκτός και αν μιλάμε αποκλειστικά για την υποστήριξη 4Κ τηλεόρασης.

 

To Scorpio από την άλλη δεν είναι ένα 4Κ xbox one S απλά. Έτσι εξηγείται και η δήλωση του Spencer ότι το ps4 pro ανταγωνίζεται το ..xbox one -S και όχι το scorpio όσο και αν τρελή ακούγεται αυτή σε πρώτη ματιά. Το marketing βέβαια άλλα κάνει.

 

Οι δηλώσεις των στελεχών των δύο εταιρειών σε κάτι τέτοιο Link.png Site: συνηγορούν .

 

Άρα έχουμε console evolution vs console generation προσεγγίσεις και όχι απλά 4k support στην περίπτωση της MS.

 

Συγνώμη για το long post.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δικιο δεν υπάρχουν πλεον σοβαρά games. Το Last of Us, το Uncharted, το Dark Souls, η τριλογία Mass Effect, τα Bioschock, το Zelda κτλ κτλ ειναι απλά αριθμοί. Σαν παιχνιδια δεν. Εισαι ακριβώς αυτος που δεν εχει ιδέα για τους Swans, Deafheaven, Protomartyr και άλλες μπαντες και γι΄αυτο εισαι στα vevo της Katy Perry και της Nicky Minaj και κραζεις το οτι δεν υπαρχει μουσική

Μόνο η Nintendo συνεχίζει να βγάζει παιχνίδια στο στυλ και το gameplay που την καθιέρωσαν όταν οι κονσόλες ήταν ακόμα... κονσόλες κι όχι πισιά. Αν εξαιρέσεις το Zelda, όλα τα παιχνίδια που ανέφερες παίζονται καλύτερα σε πισί. Που είναι τα platforms, τα puzzle games, horizontal/vertical shooters, τα beat em up; Και μην μου πεις ότι υπάρχουν και τώρα τέτοιοι τίτλοι, γιατί μιλάμε για μία σταγόνα στον ωκεανό. Την κυριαρχία έχουν πλέον τα fps, τα adventure και τα mmorpg και ακόμα και αυτά έχουν χάσει αρκετά σε αίσθηση σε σχέση με τίτλους που καθιέρωσαν τα είδη. Προτιμώ να ασχοληθώ με τα κλασσικά Unreal Tournament, τα Quake, τα Half Life κι ας έχουν κλείσει πάνω από δεκαετία παρά να παίξω ένα ακόμη Call of Duty στο διάστημα κι ας έχει σούπερ γραφικά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο η Nintendo συνεχίζει να βγάζει παιχνίδια στο στυλ και το gameplay που την καθιέρωσαν όταν οι κονσόλες ήταν ακόμα... κονσόλες κι όχι πισιά. Αν εξαιρέσεις το Zelda, όλα τα παιχνίδια που ανέφερες παίζονται καλύτερα σε πισί. Που είναι τα platforms, τα puzzle games, horizontal/vertical shooters, τα beat em up; Και μην μου πεις ότι υπάρχουν και τώρα τέτοιοι τίτλοι, γιατί μιλάμε για μία σταγόνα στον ωκεανό. Την κυριαρχία έχουν πλέον τα fps, τα adventure και τα mmorpg και ακόμα και αυτά έχουν χάσει αρκετά σε αίσθηση σε σχέση με τίτλους που καθιέρωσαν τα είδη. Προτιμώ να ασχοληθώ με τα κλασσικά Unreal Tournament, τα Quake, τα Half Life κι ας έχουν κλείσει πάνω από δεκαετία παρά να παίξω ένα ακόμη Call of Duty στο διάστημα κι ας έχει σούπερ γραφικά.

 

 

Καλά μην τα ισοπεδώνουμε και όλα. Αυτό εξηγώ στο σεντόνι παραπάνω. Ότι στην ουσία πόσα χρόνια πριν βγουν οι κονσόλες αυτές πέσανε στην παγίδα των dev όταν τους ρωτήσανε τι θέλανε οι εταιρείες (sony-ms). X86 φυσικά για εύκολα ports. Έτσι μια το βολικό οικονομικό για τους μεν το εύκολο Porting για τους δε θόλωσε αρκετά η γραμμή με τα PC και χάσανε την ταυτότητα τους. Από την μια η Sony προσπαθεί να αντισταθεί και να το πολεμήσει (Ps4pro - keep gamers out of going pc) και καλά κρατάει ακόμα με τα exclusives της από την άλλη η MS το αγκάλιασε (win10 store-scoprio pc like αναβάθμιση) και γιατί όχι ας κάνουν την δουλειά οι 3rd party και έχει το πάτημα στα win10...  PC είναι πλέον με διαφορετικά storefronts.. εκτός του switch. (το οποίο βέβαια μπορεί να παίζει δευτεράντζα αλλά σίγουρα σε άλλη κατηγορία).

 

Δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να αντισταθεί η Sony (οικονομικοί -χρονικοί περιορισμοί στην ανάπτυξη ΑΑΑ exclusives) ακόμα αλλά έχω την αίσθηση ότι resistance is futile - τα PC κατάπιαν πολύ πιο εξωτικά συστήματα... 

 

Η μια ανοίγεται στα PC και παντού (μέχρι και στο switch) μόνο mouse and keyboard στο Halo wars και office 365 app λείπει η άλλη ταμπουρώνεται ακόμα και στο crossplay ..γιατί μπορεί - σήμερα.

 

 

Έχει πολύ ζουμί η συζήτηση oxygene... πάρα πολύ. Π.χ. δεν είναι ότι μπορεί πια η Sony να απομονώσει τα άλλα συστήματα όπως έκανε το ps2 (και η Nintendo με το 64 για να μην ξεχνιόμαστε), λόγω διαφορετικής αρχιτεκτονικής και brand name. Στην ουσία η Sony έγινε το steam box με exclusives όπως το switch το αδύναμο (αλλά φορητό) steam box με ακόμα πιο πολλά exclusives αλλά με μια σημαντική διαφορά : Η αδυναμία αυτή γίνεται πλεονέκτημα στον χρόνο και στο κόστος αυτών. Τι να πει ακόμα και αν το HZD με 10 κόστος πουλήσει και 5 εκ αντίτυπα - θα έρθει το επόμενο cod-RDR -gta και θα τα σαρώσει όλα.. Έξυπνο παιχνίδι από την Nintendo γιατί με 1 κόστος θα βγάλει. Με 10 θα μπει μέσα..

 

Το άλλο έγινε win10 box. Το steam του λείπει να γίνει gameover η παρτίδα...

 

 

Συγνώμη και για το off-topic.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο η Nintendo συνεχίζει να βγάζει παιχνίδια στο στυλ και το gameplay που την καθιέρωσαν όταν οι κονσόλες ήταν ακόμα... κονσόλες κι όχι πισιά. Αν εξαιρέσεις το Zelda, όλα τα παιχνίδια που ανέφερες παίζονται καλύτερα σε πισί. Που είναι τα platforms, τα puzzle games, horizontal/vertical shooters, τα beat em up; Και μην μου πεις ότι υπάρχουν και τώρα τέτοιοι τίτλοι, γιατί μιλάμε για μία σταγόνα στον ωκεανό. Την κυριαρχία έχουν πλέον τα fps, τα adventure και τα mmorpg και ακόμα και αυτά έχουν χάσει αρκετά σε αίσθηση σε σχέση με τίτλους που καθιέρωσαν τα είδη. Προτιμώ να ασχοληθώ με τα κλασσικά Unreal Tournament, τα Quake, τα Half Life κι ας έχουν κλείσει πάνω από δεκαετία παρά να παίξω ένα ακόμη Call of Duty στο διάστημα κι ας έχει σούπερ γραφικά.

Και το Zelda θα έπαιζε πολύ καλύτερα στο pc αν υπήρχε σε pc, δε βρίσκω γιατί τα παιχνίδια της Nintendo να διαφέρουν από τα υπόλοιπα exclusive όπως της Sony για παράδειγμα

 

Απλά ο καθένας τα κρατάει για τον εαυτό του όποτε μπορεί για να προωθήσει το σύστημα του λογικό είναι

 

Η ms πάντως καλά έκανε και κατάλαβε ότι win10/Xbox πρέπει να είναι το ίδιο οικοσύστημα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο,τι και να λένε όλοι, το Horizon Zero Dawn είναι ότι καλύτερο έχω πάιξει σε γραφικά σε 4Κ τηλέόραση χωρίς HDR κ ας είναι checkered και ψευτο4Κ. K  τα λέω αυτά όντας κάτοχος 6πυρηνου Intel PC με 1080 GTX και οθόνη 4Κ....οπότε respect στη Sony για το optimization και την δουλεία που έπεσε στα παιχνίδια της.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο,τι και να λένε όλοι, το Horizon Zero Dawn είναι ότι καλύτερο έχω πάιξει σε γραφικά σε 4Κ τηλέόραση χωρίς HDR κ ας είναι checkered και ψευτο4Κ. K  τα λέω αυτά όντας κάτοχος 6πυρηνου Intel PC με 1080 GTX και οθόνη 4Κ....οπότε respect στη Sony για το optimization και την δουλεία που έπεσε στα παιχνίδια της.... 

 

Να μην έπιανε φωτιά το νερό ε? Η να μπορούσες να κόψεις το γρασίδι :P /meme

 

Τα textures ήταν και αυτά 4k ή full hd? Με το pc που έχεις υποθέτω ότι θα μπορούσες να μας διαφωτίσεις.

Επεξ/σία από Steve_Sheep
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα, δηλαδη τα αυτοκινητα που εχουν πλεον λειτουργικο, multimedia, GPS, internet, αυτοματο παρκαρισμα, lane assist, αυτοματο φρεναρισμα, αισθητηρες φωτων, βροχης, πιεσεων, AR με head up display, αυτονομη οδηγηση, φωνητικες εντολες, gesture control κτλ δεν ειναι πια αυτοκινητα???

 

Ομοιως και οι κονσολες, εμπλουτιστηκαν οι δυνατοτητες τους, εξελιχθηκαν και βελτιωθηκαν αλλα παραμενουν κονσολες. Ασε που αυτα τα συγκριτικα μεταξυ τους γινοταν παντα.

 

To θέμα είναι ότι οι κονσόλες εξαρχής σχεδιάστηκαν για απλότητα και αμεσότητα για έναν και μοναδικό σκοπό. Το gaming. Δεν υπήρχε κανένας άλλος λόγος για την παρουσία τους. Πλέον οι κονσόλες είναι αρκετά "περίπλοκες" και απέχουν πολύ από τον αρχικό στόχο τους. Το PC πλέον είναι ακόμα πιο εύκολο για να παίξεις, με πλατφόρμες όπως το steam και η διαφορά σε πολυπλοκότητα είναι πιο μικρή από ποτέ.

 

Δεν είναι κακό να εμπλουτίσεις τις δυνατότητες μιας πλατφόρμας αλλά όχι σε βάρος του πραγματικού σκοπού της. Τα αυτοκίνητα δεν έγιναν χειρότερα με όλες αυτές τις προσθήκες. Οι κονσόλες όμως έγιναν, έχασαν το focus τους και μεταμορφώθηκαν απλά σε gimped κλειστά PC με όλες τις ευκολίες του παρελθόντος να είναι απλά...παρελθόν.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω την εντύπωση ότι τα καλά φράγκα πλέον είναι από τις online υπηρεσίες..dlc , skins και άλλα ....4k είναι η αλήθεια αρκετά νωρίς . Και οι δύο εταιρίες φτιάχνουν ακόμα τα οικοσυστήματά τους να είναι έτοιμες με τις καινούργιες γενειές που λογικά θα πάνε σε 4k με πιο χαλαρές απαιτήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα οποία οικοσυστήματα απέχουν πολύ σε φιλοσοφία προσέγγισης. Και όχι η διαφορά τους δεν είναι το Native από το faux 4k.

 

Φαίνεται και από τα apps τους.


To θέμα είναι ότι οι κονσόλες εξαρχής σχεδιάστηκαν για απλότητα και αμεσότητα για έναν και μοναδικό σκοπό. Το gaming. Δεν υπήρχε κανένας άλλος λόγος για την παρουσία τους. Πλέον οι κονσόλες είναι αρκετά "περίπλοκες" και απέχουν πολύ από τον αρχικό στόχο τους. Το PC πλέον είναι ακόμα πιο εύκολο για να παίξεις, με πλατφόρμες όπως το steam και η διαφορά σε πολυπλοκότητα είναι πιο μικρή από ποτέ.

 

Δεν είναι κακό να εμπλουτίσεις τις δυνατότητες μιας πλατφόρμας αλλά όχι σε βάρος του πραγματικού σκοπού της. Τα αυτοκίνητα δεν έγιναν χειρότερα με όλες αυτές τις προσθήκες. Οι κονσόλες όμως έγιναν, έχασαν το focus τους και μεταμορφώθηκαν απλά σε gimped κλειστά PC με όλες τις ευκολίες του παρελθόντος να είναι απλά...παρελθόν.  

 

 

Ακριβώς. Πάπαλα οι εποχές έβαλα το dvd/cd/blueray(wιιU) και παίζω. Install και patch και άγιος ο θεός. Ούτε καν την τελευταία έκδοση download μια και καλή όπως το steam.

 

Στο μεταξύ τα Pc όλο και πιο πολύ απλοποιούνται... απλά το αναφέρω. 

 

Θα βγει κανένα proper xbox game os (όχι mode) και θα γελάμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...