Προς το περιεχόμενο

Αγνωστο Εντομο (Φωτο)


NiaUu

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Βρηκα κ αλλο!! Στην ακρη του δωματιου μου ηταν ημιψοφιο δε ξερω γιατι.. εβγαλα 2 καλυτερες φωτο.. μια αναποδα κ μια κανονικη με φλας κι ολας!

 

 

 

 

post-283949-0-58086600-1499099485_thumb.png

post-283949-0-91236200-1499099511_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου ειναι τα περισσοτερα στο σαλονι δν ελεγχεις καλου κακου τα επιπλα στα σημεια που δε φαινονται και τη σκεπη? Αν δεν βρεις τιποτα ουτε εκει τοτε μενουν μονο τα φυτα με την προυποθεση οτι εχεις.. Μηπως εφερες κανενα αντικειμενο απο καμια αποθηκη ή σου φεραν κατι απο χωριο ή φαγητο ή τιποτα τετοιο?

Δε βρισκω τιποτα στο ιντερνετ και δεν μου εχει τυχει αναλογη εμπειρια, ομως δεν εμεινε κ τιποτα αλλο.. τι στο καλο?

Μια γλαστρα εχω. Την κοιταξα. Καθαρη.

Δεν ανεβασα κατι, ουτε με φεραν κατι απ αλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι ρε συ, τι κάνει NiaUu NiaUu στα ...καδρόνια lol, καρμπόν αυτό από το 2ο λινκ που βλέπαμε είναι, 1001%.

 

υγ. κάτι διάβαζα το μεσημέρι πως ο κύκλος του αυγού είναι κοντά στα δύο χρόνια και μετά το ενήλικο ζει λίγες μέρες...;;κάτι τέτοιο, οπότε ίσως γι' αυτό βγήκαν τσάρκα και ψοφάνε... που και να ισχύει μην επαναπαύσαι γιατί ως σκουλικο-προνύμφη-κάμπια τρώει το ξύλο. Κάτσε να το ξαναβρω μην τυχόν θυμάμαι βλακείες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ NiaUu απ την πείνα... Δεν τα προσεχεις!

 

Ναι τοσο ξυλο καρυδιας (νομιζω) τους εχω απο κατω κι αυτα ερχονται πανω μου.. το καλο ειναι οτι πανε τα ζωα μου αργα.. φαντασου να τρεχανε σαν τις βρωμερες.. τον ακατανομαστο τρομο του καλοκαιριου που αρχιζει απο κατσα και τελειωνει σε ριδα..

 

Μια γλαστρα εχω. Την κοιταξα. Καθαρη.

Δεν ανεβασα κατι, ουτε με φεραν κατι απ αλλου.

 

Πραγματικα περιεργο αν εχεις μια γλαστρα μονο θα τα εβρισκες 1000% τσεκαρε τα επιπλα κ την σκεπη, τα επιπλα δες τα προσεχτικα στο σαλονι τουλαχιστον.. μονο αν ειναι κανα φαι χωμενο κ ξεχασμενο.. δεν παει πουθενα αλλου το μυαλο μου.. μονο προσεχε μη βαλεις αυτες τις ταινιες στις οποιες κολλανε τα εντομα πανω γιατι εκτος απο τα ηδη υπαρχοντα ελκουν και αλλα που πιθανον δε θα εμπαιναν σπιτι σου αν δν ειχες αυτες τις ταινιουλες..

 

Ε ναι ρε συ, τι κάνει NiaUu NiaUu στα ...καδρόνια lol, καρμπόν αυτό από το 2ο λινκ που βλέπαμε είναι, 1001%.

 

Θενκ γιου! Κι εγω το ιδιο πιστευω κι η μανα μου τα ιδια λεει.. Απλα αναρωτηθηκα γιατι τα εβρισκα στο δωματιο και πανω μου.. ενω εχει τοσο ξυλο κατω απο το κρεβατι που μπορουνε να φανε 

Ε ναι ρε συ, τι κάνει NiaUu NiaUu στα ...καδρόνια lol, καρμπόν αυτό από το 2ο λινκ που βλέπαμε είναι, 1001%.

 

υγ. κάτι διάβαζα το μεσημέρι πως ο κύκλος του αυγού είναι κοντά στα δύο χρόνια και μετά το ενήλικο ζει λίγες μέρες...;;κάτι τέτοιο, οπότε ίσως γι' αυτό βγήκαν τσάρκα και ψοφάνε... που και να ισχύει μην επαναπαύσαι γιατί ως σκουλικο-προνύμφη-κάμπια τρώει το ξύλο. Κάτσε να το ξαναβρω μην τυχόν θυμάμαι βλακείες.

 

Θα τα πεταξω τα ξυλα οπως ειναι.. εχω περιπου 3 χρονια που ακουω το χρουτσου χρουτσου (απο οταν μου τα φερε σπιτι ο παππους μου) αλλα λιγους μηνες που βλεπω τριμματα.. Θα τα πεταξω τελειως τα ξυλα.. ειχαν τρυπουλες πολλες απο παλια.. το κρεβατι ειναι βαμμενο κ ειναι εμπιεφ δν ειναι κ αυτο ξυλο καρυδιας.. 

Του λεω του παππου μου τι να το κανω που ειναι καλο ξυλο με τις μουφες που αγοαραζαμε τοσα χρονια δν ειχα ποτε προβλημα ουτε χαλαγαν ουτε εκαναν χρουτσου χρουτσου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Hylotrupes bajulus

  • Το θηλυκό γεννά τα αυγά του το καλοκαίρι ως τις αρχές του φθινοπώρου σε σχισμές και χαραμάδες ξύλου. Είναι κιτρινωπά προς γκρι - λευκό, ελλειπτικά σε σχήμα με μυτερές άκρες και εκκολάπτονται σε τρεις εβδομάδες.

Οι προνύμφες κάνουν την μεγαλύτερη ζημιά, καθώς ανοίγουν σήραγγες στο ξύλο για τρία έως έντεκα χρόνια.

Οι προνύμφες περνούν στο στάδιο της νύμφης κοντά στην επιφάνεια του ξύλου και τα ενήλικα εμφανίζονται μετά από περίπου τρεις εβδομάδες.

The adults may remain in the tunnels prepared by the larvae for 7 to 10 months before emerging, but then live for only a brief period. They appear in the summer, and oviposition takes place at that time. Most of the period is spent in the larval stage, for the egg and pupal stages each last only about 2 weeks, and the adults live 8 to 16 days.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ειχε πιασει σαν βαμβακι... 

 

αυτο που ειναι σαν βαμβακι ειναι η φωλια που εκει μεσα γεννανε τα αυγα,, εχεις θεμα, πετας ολες τις σανιδες και παιρνεις νεες απο ικεα και τελος...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hylotrupes bajulus

  • Το θηλυκό γεννά τα αυγά του το καλοκαίρι ως τις αρχές του φθινοπώρου σε σχισμές και χαραμάδες ξύλου. Είναι κιτρινωπά προς γκρι - λευκό, ελλειπτικά σε σχήμα με μυτερές άκρες και εκκολάπτονται σε τρεις εβδομάδες.
  • Οι προνύμφες κάνουν την μεγαλύτερη ζημιά, καθώς ανοίγουν σήραγγες στο ξύλο για τρία έως έντεκα χρόνια.
  • Οι προνύμφες περνούν στο στάδιο της νύμφης κοντά στην επιφάνεια του ξύλου και τα ενήλικα εμφανίζονται μετά από περίπου τρεις εβδομάδες.
  • The adults may remain in the tunnels prepared by the larvae for 7 to 10 months before emerging, but then live for only a brief period. They appear in the summer, and oviposition takes place at that time. Most of the period is spent in the larval stage, for the egg and pupal stages each last only about 2 weeks, and the adults live 8 to 16 days.

 

 

Σ' ευχαριστω πολυ που ασχοληθηκες, στις εικονιτσες ελεγ καμια σχεση (γιατι εβλεπα αθτα του ξυλου που ειναι σα σκαθαρακια) ενω αυτα που βρηκα ειναι σαν κατσαριδοειδες, και τελικα ηταν αυτο που μου στειλες στη δευτερη εικονα που εγω δεν ειχα δει. 

Ηρεμησα γιατι φοβομουν μην ηταν τιποτα συγγενεις της κατσαριδας.. Στεκουν κ οι πληροφοριες που βρηκες, και δε θεωρω τυχαιο οτι το επαθα και τις 2 φορες που ξεχασα να ανοιξω κλιματιστικο κατα την διαρκεια του υπνου..

 

Το ιδιο ειναι!

Πως το εξοντωνουμε???

 

Ωωωωωπ ειχα προαισθημα οτι ηταν του ξυλου αλλα δεν ενιωθα και σιγουρη γτ δεν εχω ξαναδει.. 

Αλλα επειδη τα περισσοτερα τα χεις δει στο σαλονι (που δεν υπαρχουν φαγητα ουτε φυτα) λεω του ξυλο θα ναι.. Ψαξε καλα τα επιπλ.. υπαρχουν καποια φαρμακα αν δεις στο ιντερνετ.. εμενα μου χε δωσει ο παππους μου φαρμακο που το βαζεις με συριγγα οπου βρεις τρυπουλες.. ειχαν τοσες πολλες τρυπουλες που το αφησα ετσι... δεν το εκανα.. Αν δν μπορεις να ξεφορτωθεις το επιπλο παρε σπρει.. ειχα ψαξει αλλα δεν ειχα βγαλει ακρη.. λενε οτι ακομα κ με φαρμακο ειναι πολυ δυσκολο να τα ξεφορτωθεις.. Κοιτα για καποιο παλιο ξυλινο επιπλο/αντικριμενο ή κανενα ξυλο οπως το δικο μου.. που ειναι απο τα καλα ξυλα που λενε γιατι αυτα τρωνε.. ή οδως και καποιο ξυλο που δν εχει υποστει σωστη επεξεργασια.. (απ οσο ξερω περνανε ενα υγρο που ειναι σα να το σφραγιζει το ξυλο, ωστε να μην πιανει τετοια) Εγω προσωπικα θα κανω αυτο που λεει ο φιλος απο κατω.. το οοιο ειχα σκοπο να κανω εδω και πανω απο χρονο.. αλλα τωρα δεν παει αλλο με αυτο που εγινε.. 

 

αυτο που ειναι σαν βαμβακι ειναι η φωλια που εκει μεσα γεννανε τα αυγα,, εχεις θεμα, πετας ολες τις σανιδες και παιρνεις νεες απο ικεα και τελος...

 

Ακριβως αυτο θα κανω! Και ειχα σκοπο να το κανω εδω και πανω απο χρονο αλλα ολο θα και θα.. Εφαγα τοσο χρουτσου χρουτσου αλλα τωρα παραγινε το κακο με αυτ τα εντομα.. νιωθω σιγουρη οτι δεν εχουν παει αλλου γιατι ολα τα υπολοιπα ειναι τ κλασσικα εμπιεφ πω τα λενε αυτα και το κρεβατι ειναι πολυ καλοφτιαγμενο καλοβαμμενο και περασμενο με τα καταλληλα υλικα.. τα ξυλα του στρωματος απ την αλλη ειναι λες κ εχεις το ιδιο το δεντρο σπιτι σου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Υou're welcome. Όταν πετάξεις τις σανίδες του κρεβατιού, κάνε έναν μικρό κόπο και γράψε επάνω τους πως έχουν σαράκι, γιατί δεν είναι καθόλου απίθανο να περάσει και να τις πάρει κάποιος για χρήση..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...