Προς το περιεχόμενο

πραγματικά χιλιομετρα οχήματος απο OBDII PORT?


De@th L0rd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει η δυνατοτητα να δούμε τα πραγματικά χιλιόμετρα με αυτά τα φθηνιαρικα από eBay που έχουν εφαρμογή στο κινητό;πχ torque

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα φθηνιάρικα σίγουρα όχι. Με κάτι πιο επαγγελματικό σε κάποια αμάξια μπορείς να τα διαβάσεις. Αυτό που έχω εγώ με έσωσε σε δυο περιπτώσεις αγοράς μεταχειρισμένων με "λίγα χλμ"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα φθηνιάρικα σίγουρα όχι. Με κάτι πιο επαγγελματικό σε κάποια αμάξια μπορείς να τα διαβάσεις. Αυτό που έχω εγώ με έσωσε σε δυο περιπτώσεις αγοράς μεταχειρισμένων με "λίγα χλμ"

 

 

Σε ποια αμαξια και με ποιο οργανο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να δεις τις ωρες λειτουργιας του κινητηρα. αν σου δειχνει οτι εχει δουλεψει πχ 2500 ωρες και ο χιλιομετρητης δειχνει 20.000 χιλιομετρα, κατι δεν παει καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις να δεις τις ωρες λειτουργιας του κινητηρα. αν σου δειχνει οτι εχει δουλεψει πχ 2500 ωρες και ο χιλιομετρητης δειχνει 20.000 χιλιομετρα, κατι δεν παει καλα.

 

 

Υπαρχει μια σχεση αλλα πορει να πεσει και πολυ εξω αναλογα που κινηται ενα αμαξι και με ποια μεση ταχυτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη Citroen πάντως μας είπαν ότι δε μπορούν να το δουν ωστόσο ο υπάλληλος εκεί κάτι κοίταξε στον υπολογιστή και μας είπε ότι όντως αυτά είναι. Τώρα τι κοίταξε δεν ξέρω, από εξωτερικό ήρθε το αυτοκίνητο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδιά ρωτάω όμως με τι εργαλείο τα βλέπουμε αυτά και τι λογισμικό. Να λέμε έτσι γενικά κι αόριστα το ξέρω κι εγώ. Πιο ειδικές απαντήσεις θέλω αν γίνεται, ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γίνετε γιατί πολύ άπλα όταν κατεβάζουν τα χλμ κάνουν ρέστετ τον εγκέφαλο ή πετάνε αλλον από ένα τρακαρισμένο πάνω ... τα πραγματικά χλμ μπορεί να καταλάβει κάποιος με εμπειρία και αυτό στο περίπου ... πχ γω είχα ενα terios και στα 48000 χλμ  ήθελε ρουλεμάν και στους δυο πίσω τροχούς μόνο από κει καταλαβαίνεις ότι έχουν πειραχθεί τα χλμ ... καλά δεν ήταν μόνο αυτό άπλα ως μια ένδειξή πολλών χλμ το ανέφερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γίνετε γιατί πολύ άπλα όταν κατεβάζουν τα χλμ κάνουν ρέστετ τον εγκέφαλο ή πετάνε αλλον από ένα τρακαρισμένο πάνω ... τα πραγματικά χλμ μπορεί να καταλάβει κάποιος με εμπειρία και αυτό στο περίπου ... πχ γω είχα ενα terios και στα 48000 χλμ  ήθελε ρουλεμάν και στους δυο πίσω τροχούς μόνο από κει καταλαβαίνεις ότι έχουν πειραχθεί τα χλμ ... καλά δεν ήταν μόνο αυτό άπλα ως μια ένδειξή πολλών χλμ το ανέφερα

 

Το θέμα είναι τι εργαλεία χρησιμοποιούν κ τα κάνουν αυτά. Γιατί σίγουρα αυτά που κάνουν hard reset μπορούν να διαβάσουν και τα περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά με κάποια custom λειτουργικά που τα ξεκλειδώνουν όλα διαγραφούν αυτά που πρέπει και τα κλειδώνουν πίσω όπως ήταν .... Τεσπα ποιο αυτοκίνητο θες να τσεκάρεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Επιβεβαιώνω ότι με απλό OBDII μπορείς να δεις μέχρι και αβάνς και ποσοστό καυσίμου με ανάλυση δεκαδικού, αλλά τίποτα σχετικό με χιλιόμετρα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά με κάποια custom λειτουργικά που τα ξεκλειδώνουν όλα διαγραφούν αυτά που πρέπει και τα κλειδώνουν πίσω όπως ήταν .... Τεσπα ποιο αυτοκίνητο θες να τσεκάρεις?

 

Ford Fiesta 2007

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...