Προς το περιεχόμενο

Σχολή μαγειρικής. Ποια;


Yperaspisths

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά απο 2 άχρηστα πτυχία(δεν μπορώ να γυρίσω το χρόνο πίσω) έχω αποφασίσει να μάθω κάτι που πιστεύω οτι θα με βοηθήσει στο να αποκατασταθώ επαγγελματικά. Είμαι ανάμεσα σε le monde και chef d'oeuvre. Τα δίδακτρα για την δεύτερη είναι 3100ε τον χρόνο και για την πρώτη νομίζω 3800ε(δεν είμαι σίγουρος). Επίσης chef ή pastry chef? 

 

Εχω ενα φίλο που ήταν σε δημόσιο ΙΕΚ ,αλλά πραγματικά ήταν χάσιμο χρόνου όπως μου είπε γιατι δεν είχαν ούτε υλικά και γενικά ήταν όλα ανοργάνωτα. Το μόνο καλό οτι έκανε πρακτική  μετά το τέλος του α' εξαμήνου(τον έστειλαν σε παιδικό σταθμό) και πήρε κάποια χρήματα και εμπειρία.

 

Ο λόγος που επιλέγω τόσο ακριβές σχολές είναι γιατί θέλω να μάθω σωστά κάποια πράγματα και απ'οτι διαβάζω πολλές ξενοδοχειακές επιχειρήσεις απευθύνονται σε αυτές τις σχολές για να πάρουν εργαζόμενους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήγαινε σε αυτήν που αντέχει το πορτοφόλι σου καλύτερα. Εγώ θα διάλεγα λόγω κόστους την chef. άλλωστε Όπως είπες κι εσύ, απευθύνονται σε αυτές τις σχολές για κόσμο, άρα κάτι θα βρεθει μετά.

μαγειρας ή ζαχαροπλάστης, εσύ θα το κρίνεις. ρώτα τον εαυτό σου τι σου αρέσει καλύτερα. δεν θα αποφασίσει το insomnia για το δικό σου μέλλον.

καλή επιτυχία σε ο.τι κι αν διαλέξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα μου μυρίζει οτι τα 2 "πτυχία" είναι απο ΙΕΚ αλλιώς δεν θα υπήρχε θέμα επαγγελματικής αποκατάστασης.

 

δυσκολο αλλα υπαρχουν ατομα με 2 πτυχια πχ ηλεκτρολόγος ηλεκτρονικός μηχανικός και ειναι ανεργοι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυσκολο αλλα υπαρχουν ατομα με 2 πτυχια πχ ηλεκτρολόγος ηλεκτρονικός μηχανικός και ειναι ανεργοι 

Δεν ξέρω πρέπει να θέλει ταλέντο να μείνεις άνεργος με 2 πτυχία.

 

Και Ελλάδα να μην βρίσκεις έξω με 2 πτυχία κλείνεις Interview σε λίγες μέρες.

 

Αλλά ξαναλέω πιστεύω ότι μιλάμε για "πτυχία" ΙΕΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήγαινε σε αυτήν που αντέχει το πορτοφόλι σου καλύτερα. Εγώ θα διάλεγα λόγω κόστους την chef. άλλωστε Όπως είπες κι εσύ, απευθύνονται σε αυτές τις σχολές για κόσμο, άρα κάτι θα βρεθει μετά.

μαγειρας ή ζαχαροπλάστης, εσύ θα το κρίνεις. ρώτα τον εαυτό σου τι σου αρέσει καλύτερα. δεν θα αποφασίσει το insomnia για το δικό σου μέλλον.

καλή επιτυχία σε ο.τι κι αν διαλέξεις.

 

Ευχαριστώ για την απάντηση

 

Kαι τα δυο μου αρέσουν. Ασχολούμαι ερασιτεχνικά εδω και χρόνια, αλλά φυσικά δεν ξέρω να φτιαχνω γκουρμεδιές ,αλλά τα βασικά (μουσακά, παστιτσιο, γεμιστά κ.τ.λ) και απο γλυκά φτιάχνω απο γαλακτομπούρεκο μέχρι ντόνατς κανέλας. Τώρα απο το ιντερνετ αρχίζω να μαθαίνω και διάφορα άλλα όπως creme anglaise , tarte tatin και δοκίμασα να φτιάξω και ριζότο με γαρίδες. Μέχρι να ξεκινήσουν τα μαθήματα τον Οκτώβριο κάθε μέρα μαθαίνω και απο μια συνταγή και την φτιάχνω για να παω όσο το δυνατόν πιο έτοιμος.

 

Έχω τελειώσει κοινωνικός λειτουργός και παιδαγωγικά. Η αδερφή μου ψυχολογία και αυτή όπως και εγω βρίσκουμε δουλειές που θα βρίσκαμε και χωρίς να έχουμε τελειώσει τις σχολές μας. Γενικά είμαι της άποψης οτι οι περισσότερες θεωρητικές σχολές δεν έχουν μέλλον.

Οποια και να διαλεξεις βρες μια δουλεια πανω σε αυτο παραλληλα με τη σχολη ;)

 

Ναι αυτό έχω στο μυαλό μου. Έτσι και αλλιώς μετα το α' εξάμηνο κάνεις πρακτική ,αλλά σκέφτομαι οτι θα ήταν ιδανικό να δουλεύω σε μια ξενοδοχείο ή ενα εστιατόριο ακόμα και ως βοηθός του βοηθού για να αποκτήσω εμπειρία σε επαγγελματική κουζίνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω πρέπει να θέλει ταλέντο να μείνεις άνεργος με 2 πτυχία.

 

Και Ελλάδα να μην βρίσκεις έξω με 2 πτυχία κλείνεις Interview σε λίγες μέρες.

 

Αλλά ξαναλέω πιστεύω ότι μιλάμε για "πτυχία" ΙΕΚ

 

καλα για εξω ναι αλλα ελλαδα ειναι πιθανο, ιεκ αν εχει περασει την πιστοποιηση δεν ειναι εντελως για πεταμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση

 

Kαι τα δυο μου αρέσουν. Ασχολούμαι ερασιτεχνικά εδω και χρόνια, αλλά φυσικά δεν ξέρω να φτιαχνω γκουρμεδιές ,αλλά τα βασικά (μουσακά, παστιτσιο, γεμιστά κ.τ.λ) και απο γλυκά φτιάχνω απο γαλακτομπούρεκο μέχρι ντόνατς κανέλας. Τώρα απο το ιντερνετ αρχίζω να μαθαίνω και διάφορα άλλα όπως creme anglaise , tarte tatin και δοκίμασα να φτιάξω και ριζότο με γαρίδες. Μέχρι να ξεκινήσουν τα μαθήματα τον Οκτώβριο κάθε μέρα μαθαίνω και απο μια συνταγή και την φτιάχνω για να παω όσο το δυνατόν πιο έτοιμος.

 

Έχω τελειώσει κοινωνικός λειτουργός και παιδαγωγικά. Η αδερφή μου ψυχολογία και αυτή όπως και εγω βρίσκουμε δουλειές που θα βρίσκαμε και χωρίς να έχουμε τελειώσει τις σχολές μας. Γενικά είμαι της άποψης οτι οι περισσότερες θεωρητικές σχολές δεν έχουν μέλλον.

 

 

Ναι αυτό έχω στο μυαλό μου. Έτσι και αλλιώς μετα το α' εξάμηνο κάνεις πρακτική ,αλλά σκέφτομαι οτι θα ήταν ιδανικό να δουλεύω σε μια ξενοδοχείο ή ενα εστιατόριο ακόμα και ως βοηθός του βοηθού για να αποκτήσω εμπειρία σε επαγγελματική κουζίνα

Δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι (που εδω που τα λεμε στη χωρα μας αλλαζουν ολα ) ομως πρακτικη εκανες καποτε αφοτου τελειωνες κι τα 4 εξαμηνα ! (Εγινε και υποχρεωτική, καποτε δεν ηταν) . Σωστα το σκεφτεσαι παραλληλα με τη σχολη να σαι βοηθος καπου να παιρνεις εμπειρια και να βλεπεις τη δουλεια εκ των εσω και οχι απλα στη "βιτρινα" της σχολής. Η σχολη ( δεν ξερω για δημοσια ) εχεις καποιες πιθανοτητες να σου ανοιξει πορτες για δουλεια... Καλη τυχη φιλε μου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι (που εδω που τα λεμε στη χωρα μας αλλαζουν ολα ) ομως πρακτικη εκανες καποτε αφοτου τελειωνες κι τα 4 εξαμηνα ! (Εγινε και υποχρεωτική, καποτε δεν ηταν) . Σωστα το σκεφτεσαι παραλληλα με τη σχολη να σαι βοηθος καπου να παιρνεις εμπειρια και να βλεπεις τη δουλεια εκ των εσω και οχι απλα στη "βιτρινα" της σχολής. Η σχολη ( δεν ξερω για δημοσια ) εχεις καποιες πιθανοτητες να σου ανοιξει πορτες για δουλεια... Καλη τυχη φιλε μου :)

 

 

Στα sites και των δυο ιδιωτικών σχολών η μια λέει μετα το β' εξάμηνο(το καλοκαίρι). Οκτώβριο με Μαιο τα μαθήματα και πρακτική το καλοκαίρι και η άλλη σχολή λέει οτι σε προωθούν για να δουλεύεις και παράλληλα με τα μαθήματα αν θες απο τον πρώτο χρόνο. Υποτίθεται οτι απο τον πρωτο χρόνο μαθαίνεις τα πάντα και είσαι έτοιμος. Για τον δεύτερο χρόνο λένε απλά οτι φτιάχνεις ''γκουρμεδιές'' και παγκόσμιες συνταγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωτο χρονο μαθαινεις τα πολυ πολυ βασικα και το δευτερο χρονο μαθανεις πιο εξιδεικευμενα υποτιθεται . Στον δευτερο χρονο για παραδειγμα κανεις και διακοσμητικη ζαχαροπλαστικη και απ τον δευτερο χρονο γινονται μαθηματα αρτοποιιας (αν δεν εχει αλλαξει κατι :P )  Επισης εχει και καποια side story χρησιμα μαθηματα οπως στοιχεια εστιατορικης , κοστολογηση , χημεια τροφιμων , σε βασικο επιπεδο αλλα χρησιμα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...