Προς το περιεχόμενο

Τ.Ε.Ι Μηχανικών Πληροφορικής ή να ξαναδώσω ?


Uknown123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και εγώ εκεί τελείωσα, αλλά το ΔΠ!! Εσύ ΒΠ ;;

Ναι στα 4.5 χρόνια και ας ακούγονταν διάφορα ότι δεν βγαίνει. προ 4ετίας βέβαια, τώρα νομίζω είναι αρκετά πιο "χαλαρά" τα πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στα 4.5 χρόνια και ας ακούγονταν διάφορα ότι δεν βγαίνει. προ 4ετίας βέβαια, τώρα νομίζω είναι αρκετά πιο "χαλαρά" τα πράγματα

 

 

Ωραίος. ΒΠ ήταν πολύ πιο παλούκι απο τη ΔΠ γιατί είχε ηλεκτρολογία, μηχανολογία κλπ. Θυμάμαι είχα συναντήσει ένα τύπο που ήταν Βιομηχανικάριος απο Αθήνα και βρίσκοταν 8 χρόνια στη Καβάλα. Πολλοί κιόλας την παρατούσαν την σχολή. Η δικιά μας ευτυχώς ήταν πιο βατή γιατί ήταν ουσιαστικά εφαρμοσμένη πληροφορική (οικονομικά, management κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω κατι αλλο παιδια.. να βαλω τα ΑΕΙ πληροφορικης Κερκυρας και ΑΕΙ μηχανικων πληροφορικης Κοζάνης πριν απο τα τει λαρισας,κρητης ή να μην τα βάλω, ? γιατι εχω ακουσει διαφορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά κάποιοι νομίζουν ότι τα ΑΕΙ είναι καλύτερα από τα ΤΕΙ, εγώ σου προτείνω να κάτσεις να δεις ποια τμήματα σε ενδιαφέρουν, διάβασε το πρόγραμμα σπουδών, ψάξε αν υπάρχει κοινότητα από τους τώρα φοιτητές στο κάθε τμήμα, σκέψου ποιο από όλα προτιμάς και μετά διάλεξε, εμείς ότι και να σου πούμε είναι ανούσιο μπροστά στο τι μπορεί να θες.

 

 

Μπορεί π.χ. να θες να μην πατάς ποτέ το πόδι σου και στα 3 χρόνια να σου δώσουν πτυχίο και να φύγεις. μπορεί όμως να θες να πας να μάθεις, το ξέρουμε για να κρίνουμε;

 

διάβασε προγράμματα σπουδών και κρίνε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτείνω στον OP να δώσει εξετάσεις ξανά.  Δεν είναι τίποτα ένας χρόνος, αν θέλει να πετύχει εκεί που τον ενδιαφέρει, και πιστεύει ότι θα τα καταφέρει.

Έχει σημασία πόσο θέλει κανείς να πετύχει και αυτό πολλές φορές δεν συμβαδίζει με την ικανότητα, αλλά αυτή τη τελευταία έχει το χούι να βελτιώνεται με την άσκηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Λαρισα το τμημα ειναι αρκετα καλο. Μπορει να μην ειναι πολλα τα μορια της σχολης αλλα γενικα "Μηχανικων Πληροφορικης" ειναι σχετικα δυσκολη σχολη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Λαρισα το τμημα ειναι αρκετα καλο. Μπορει να μην ειναι πολλα τα μορια της σχολης αλλα γενικα "Μηχανικων Πληροφορικης" ειναι σχετικα δυσκολη σχολη..

Εν μέρη ναι, δύσκολη. Όπως όλες νομίζω. Πάνω κάτω όλα τα τμήματα το ίδιο είναι. Σχεδόν ίδιο πρόγραμμα σπουδών με ίδια ύλη και το έχω συγκρίνει από άτομα που βρίσκονται στις ΜΠΕΣ στην Σάμο και το ceid στην Πάτρα. Κάτι που έχω να συμπληρώσω πως το τμήμα το κάνουν οι καθηγητές μαζί με τους φοιτητές. Αν οι φοιτητές είναι δραστήριοι και έχει και λίγο όρεξη ο καθηγητής μπορεί να τους μάθει πολλά πράγματα. Από εγκαταστάσεις δεν υστερεί η Λάρισα. Μερικούς καθηγητές με όρεξη έχει οπότε αν περάσει εκεί δεν θα είναι άσχημα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος. ΒΠ ήταν πολύ πιο παλούκι απο τη ΔΠ γιατί είχε ηλεκτρολογία, μηχανολογία κλπ. Θυμάμαι είχα συναντήσει ένα τύπο που ήταν Βιομηχανικάριος απο Αθήνα και βρίσκοταν 8 χρόνια στη Καβάλα. Πολλοί κιόλας την παρατούσαν την σχολή. Η δικιά μας ευτυχώς ήταν πιο βατή γιατί ήταν ουσιαστικά εφαρμοσμένη πληροφορική (οικονομικά, management κλπ).

 

Ελα ρε ΔΠ!Φεβρουαριο του 05 ξεκινησα εγω..

Οντως η ΒΠ ηταν πολυ πιο δυσκολη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο στόχος σου είναι να γίνεις προγραμματιστής δε νομίζω πως υπάρχει κανένας λόγος να ξαναδώσεις. Τα ΤΕΙ Πληροφορικής είναι μια χαρά και θα σου προσφέρουν ένα Bachelor Πληροφορικής που είναι το μόνο που χρειάζεσαι εκτός από προσωπική δουλειά πέρα από σπουδές (το σημαντικότερο), για να μπεις στο μέλλον στην αγορά εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα ρε ΔΠ!Φεβρουαριο του 05 ξεκινησα εγω..

Οντως η ΒΠ ηταν πολυ πιο δυσκολη..

 

 

 

Και εσύ ΔΠ;!: Χαχαχα!! Φεβρουάριο του 06 ξεκίνησα. Πέρναγα και ΒΠ αλλά μόλις μπήκα στο site της και είδα το πρόγραμμα σπουδών είπα άστο καλύτερα... :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...