Προς το περιεχόμενο

Κάποιος που να γνωρίζει από ηλεκτρολογικά, χρειάζομαι λίγη κατατοπιση . Πρόβλημα με ρελέ διαφυγής και μάτι κουζίνας.


pink_glitter

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω ένα αντίστοιχο στο χωριό μαζί με ένα μικρό ψυγειάκι.

 

 

Είσαι σίγουρος ότι έπεφτε το ρελέ διαφυγής και όχι ο μικροαυτόματος της γραμμής ?

 

- Πόσα watt είναι ο κουζινάκι σου ? (αν και δε νομίζω να το βρεις γραμμένο πάνω πουθενά)

- βρες από ποιόν μικροαυτόματο παίρνει και γράψε μας εδώ τα στοιχεία του

- υπάρχει περίπτωση να ξέρεις το μέγεθος του καλωδίου που πάει στη πρίζα

 

Αυτό όπως το περιγράφεις μοιάζει να έπιάνε το θερμικό του μικροαυτόματου, να "ζεστένεται" δηλαδή από το μεγάλο ρευμα και να "ανοίγει" για να προστατέψει τη γραμμή. Αν επέμενες "βγάζοντας-βαζοντας" ίσως έχεις κανει ζημιά στη μόνωση των καλωδίων (και από εκεί και η πιθανή διαρροή).

 

Τώρα με το που ανοίγεις το μεγάλο μάτι πέφτει αμέσως ? το ίδιο και αμε το μικρό και γενικά απλά και μόνο όταν χρησιμοποιείς το φουρνάκι ?

 

Η πρίζα σου που είναι ?

Το σπίτι δεν έχει ξεχωριστή γραμμή για κουζίνα ? .. αν ναι και απλά έχεις "κουζινάκι" αντί κανονικής κουζίνας ίσως θα ήταν καλύτερα να βάλεις να συνδέσεις εκεί το κουζινάκι (ίσως με μια επίτοιχη πρίζα τραβηγμένη από το σημείο σύνδεσης της κουζίνας).

 

Γενικά μην επαναπαυθείς σε ότι σου πουν εδώ. Βρες κάποιον που ξέρει επαγγελματία ή φίλο/γνωστό να το δει από κοντά.

Και εγώ ακριβώς αυτό σκέφτηκα...

 

Το πρόβλημα σου φιλε δεν πρόκειται να λυθεί μέσα από το φόρουμ πάντως... Πρέπει να φωνάξεις ηλεκτρολόγο να δει την καλωδιωση της πρίζας (3kw είναι πολλά αν έχει μπει λεπτό καλώδιο) και αν δεν φταίει αυτό να κοιτάξεις μετά την κουζίνα (ηλεκτρική)... Πάντως εδώ μέσα λύση δεν θα βρεις και DIY λύσεις εδώ δεν σηκώνει από κάποιον που δεν έχει γνώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις. Ναι θα φωνάξω σίγουρα ηλεκτρολογο,απλά χρειαζόμουν μια γνώμη πρώτα για να δω τι μπορεί να παίζει αρχικά για να μην ψάχνομαι στο φλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...