Προς το περιεχόμενο

Η Apple εργάζεται πάνω σε ένα 3D laser για το iPhone 8


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) Υπάρχουν εφαρμογές που χρησιμοποιούν την Force (3d) Touch οθόνη για παραπάνω λειτουργίες, η οθόνη εντοπίζει την πίεση σε τρία επίπεδα, καμία σχέση με το παρατεταμένο πάτημα.

 

2) Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις αλλά άμα κάνεις swipe προς τα δεξιά από την άκρη της οθόνης σε πάει πίσω, δεν χρειάζεσαι ούτε Back Button ούτε να ψάχνεις το Back Button μέσα στην εφαρμογή. Δεν ασχολήθηκες προφανώς αρκετά με το Smartphone. Είναι ακριβώς ο ίδιος λόγος για τον οποίο με εκνευρίζει το Android που δεν έχει Swipe Gesture για να πας πίσω και θέλει συνεχώς Tap-Tap το Back button.

Ομολογω πως swipe δε δοκίμασα. Ακόμα και με το swipe πάντως το learning curve στην περίπτωση μου θα ήταν αρκετά μεγάλο για να καταλήξουμε στην τρύπια οθόνη μετα απο rage touch. Θα περιμένω μπας και μπει κουμπί:P

 

Για το 3d touch, το φαντάστηκα ότι σε συγκεκριμένες εφαρμογές βρίσκει χρήση, εγώ, ομως αναρωτιέμαι το κατά πόσο ,σε απλή χρηση, προσθετει στην εμπειρία χρήσης της συσκευής, περισσότερο από ένα απλό double tap , που δε χρειάζεται και ειδική οθόνη με ανίχνευση πίεσης πολλαπλών επιπέδων.

 

Για να μην είμαι και εκτός θέματος, παρότι η Apple θέλει να μας πείσει ότι το laser module θα μπει για ΑR (αν προσπαθήσει δηλαδή, αφού μέχρι τώρα είναι καφενειακη φήμη) και εμείς, και αυτοί το ξέρουν ότι θα μπει κυρίως για την απιστευτα γρήγορη ταχύτητα στο focus της κάμερας. Και δεν είναι ντροπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 68
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάρτε iphone...δεν έχετε ιδέα για το τι αγοράζετε..πάτε και δίνετε 900€ για 4πυρηνο και 3gb ram..τι να σας πω; Το καλύτερο κινητό με διάφορα χρημάτων..είναι το oneplus 5..τέλος..

Ευχαριστούμε που μας δείχνεις το δρόμο δάσκαλε.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν μπορεί να σκανάρει αντικείμενα σε αρκετή καλή ποιότητα, πλησιάζοντας έστω και remotely το κinnect, με έναν 3d printer θα μπορείς να κοπιάρεις τα πάντα!

 

αχχχχχχ πάλι σε έξοδα μας βάνεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν μπορεί να σκανάρει αντικείμενα σε αρκετή καλή ποιότητα, πλησιάζοντας έστω και remotely το κinnect, με έναν 3d printer θα μπορείς να κοπιάρεις τα πάντα!

 

αχχχχχχ πάλι σε έξοδα μας βάνεις

Μα δεν θέλει να κοπιάρει αντικείμενα, τα Demo του ARKit τα είδατε;

 

https://www.youtube.com/watch?v=rIPfpGCxONQ

 

https://www.youtube.com/watch?v=iw9MPZoPqCQ

 

https://www.youtube.com/watch?v=z7DYC_zbZCM

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με άλλα λόγια θα έχουμε ακόμα εκπληκτικές φωτό και βίντεο αλλά τουλάχιστον θα διαθέτουμε αποθηκευτικό χώρο για να τις τοποθετούμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν θέλει να κοπιάρει αντικείμενα, τα Demo του ARKit τα είδατε;

 

https://www.youtube.com/watch?v=rIPfpGCxONQ

 

https://www.youtube.com/watch?v=iw9MPZoPqCQ

 

https://www.youtube.com/watch?v=z7DYC_zbZCM

 

τα είδα αλλά δεν με ενδιαφέρει και ιδιαίτερα. Τύφλα να έχει το Oculus.

 

Θεωρητικά όμως εφόσον κάνει χαρτογράφηση αντικειμένων, θα μπορεί ίσως να κάνει και scanning αντικειμένων.

Ηδη παίζουν εφαρμογές που με την κάμερα του τηλεφώνου, παράγουν 3d models.

τεσπα ο καιρός γαρ εγγύς , εδώ θαμαστε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε ότι πεις ειδικά το τελευταίο, επίσης δεν σε ρώτησα να μου αναλύσεις την οικογενειακή σου κατάσταση, απλά έχετε εσείς τα Android Fanboys ένα κακό συνήθειο σε κάθε θέμα που αφορά το iPhone να μπαίνετε και να συνδέετε τα πάντα με τα λεφτά. Αφού σου αρέσει η επιλογή σου κράτα την, μην μου λες όμως αρλούμπες για πράγματα που δεν έχεις ψάξει. Είναι υπέρυθρα όπως το Kinect ή είναι όπως το Focus του Nexus και άλλα τέτοια κουραφέξαλα. Όπως είπα και παραπάνω, ακόμα να κατανοήσετε την διαφορά ανάμεσα σε οθόνη με αισθητήρα πίεσης από το παρατεταμένο πάτημα, τι περιμένεις τώρα, που ακόμα και η Google δεν ήταν σε θέση να βάλει τέτοια οθόνη και έβαλε shortucts μονάχα στην Homescreen με παρατεταμένο πάτημα για να χαθούν ποιο πολύ τα Fanboys στο χάος που δεν γνωρίζουν την διαφορά.

 

Ενώ εσύ είσαι μέσα στην ομάδα που το κατασκευάζουν και ξέρεις από πρώτο χέρι. Συνεχίζει να φωνάζει η ιστορία... ΟΛΟΙ σχεδόν οι χρήστες ios είναι παντελώς άσχετοι με το αντικείμενο και προτιμούν ένα κινητό που έχει ακριβά γιατί όταν είναι ακριβό είναι και καλό.

 

Είναι πολλά τα κινητά που έχουν 3d touch αν και όπως είπε και άλλος ποιο πριν είναι παντελώς άχρηστο. Εφέ και Άγιος ο Θεός...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ εσύ είσαι μέσα στην ομάδα που το κατασκευάζουν και ξέρεις από πρώτο χέρι. Συνεχίζει να φωνάζει η ιστορία... ΟΛΟΙ σχεδόν οι χρήστες ios είναι παντελώς άσχετοι με το αντικείμενο και προτιμούν ένα κινητό που έχει ακριβά γιατί όταν είναι ακριβό είναι και καλό.

 

Είναι πολλά τα κινητά που έχουν 3d touch αν και όπως είπε και άλλος ποιο πριν είναι παντελώς άχρηστο. Εφέ και Άγιος ο Θεός...

Έγινε όσα δεν φτάνει η αλεπού λένε τα κάνει κρεμαστάρια. Μια παροιμία που ταιριάζει γάντι στους  κλασσικούς κλαψιάρηδες Android χρήστες. Οι ίδιες καραμέλες εδώ και μία δεκαετία όταν δεν έχετε επιχειρήματα, τα λεφτά, η σχετικότητα και άγιος ο θεός. Εσείς όμως γνώστες κάθε μέρα με το IDE ανοιχτό γράφετε κώδικες να υποθέσω που έχετε τόσο σκληροπυρηνικά Smartphone.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

Είναι πολλά τα κινητά που έχουν 3d touch αν και όπως είπε και άλλος ποιο πριν είναι παντελώς άχρηστο. Εφέ και Άγιος ο Θεός...

 

Είναι άχρηστο γιατί στις άλλες συσκευές δεν τα υποστηρίζει κανείς εκτός από τη "μαμά" εταιρεία. Το 3d touch στο ios έχει τεράστια υποστήριξη. Είσαι στο home kit και πιέζεις λίγο παραπάνω τον αισθητήρα του κλιματιστικού και σου εμφανίζει τη μπάρα για να ορίσεις τη θερμοκρασία ενώ κανονικά θα έπρεπε να πας στα settings  να μπεις σε 2-3 οθόνες και να αλλάξεις τη ρύθμιση. Ευκολία λέγεται, δεν είναι κάτι εξωγήινο! :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα είδα αλλά δεν με ενδιαφέρει και ιδιαίτερα. Τύφλα να έχει το Oculus.

 

Θεωρητικά όμως εφόσον κάνει χαρτογράφηση αντικειμένων, θα μπορεί ίσως να κάνει και scanning αντικειμένων.

Ηδη παίζουν εφαρμογές που με την κάμερα του τηλεφώνου, παράγουν 3d models.

τεσπα ο καιρός γαρ εγγύς , εδώ θαμαστε 

 

Ωραίο ντέμο πράγματι. Το δεύτερο βίντεο να φροντίσουν να το βγάλουν από το youtube γιατί αν είναι να χάνει 1 εκατοστό στα 50 τότε θα είναι εντελώς άχρηστο σαν μέτρηση χώρου.

 

Τελικά είναι υπέρυθρες. Αυτή η τεχνολογία υπάρχει πολλά χρόνια όπως προείπα. Δεν μου λέει τίποτε. Είναι όμορφο σαν παιχνίδι αλλά δεν έχει κανένα απολύτως νόημα. Μαγείρεψαν μια παλιά τεχνολογία με ένα έξυπνο λογισμικό και βουαλά.

 

Σίγουρα θα το δούμε σε πολλές συσκευές μελλοντικά. Αλλά είναι επαναλαμβάνω άχρηστο. 

 

 

Και εδώ όπως και σε πολλά θέματα που γράφω την άποψη μου για τις ios συσκευές το πρόβλημά μου δεν είναι ότι είναι χάλια συσκευή. Απλώς είναι υπερτιμημένη. Και σε συνδυασμό με το λειτουργικό σύστημα το αποτέλεσμα είναι απλά αρνητικό.

 

 

Αυτά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι άχρηστο γιατί στις άλλες συσκευές δεν τα υποστηρίζει κανείς εκτός από τη "μαμά" εταιρεία. Το 3d touch στο ios έχει τεράστια υποστήριξη. Είσαι στο home kit και πιέζεις λίγο παραπάνω τον αισθητήρα του κλιματιστικού και σου εμφανίζει τη μπάρα για να ορίσεις τη θερμοκρασία ενώ κανονικά θα έπρεπε να πας στα settings  να μπεις σε 2-3 οθόνες και να αλλάξεις τη ρύθμιση. Ευκολία λέγεται, δεν είναι κάτι εξωγήινο! :)

Μα αφού υπάρχει το παρατεταμένο πάτημα γιατί να χρησιμοποιείς καινούργια τεχνολογία που είναι ευκολότερη σε χρήση; Άχρηστο Gimmick.  :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι άχρηστο γιατί στις άλλες συσκευές δεν τα υποστηρίζει κανείς εκτός από τη "μαμά" εταιρεία. Το 3d touch στο ios έχει τεράστια υποστήριξη. Είσαι στο home kit και πιέζεις λίγο παραπάνω τον αισθητήρα του κλιματιστικού και σου εμφανίζει τη μπάρα για να ορίσεις τη θερμοκρασία ενώ κανονικά θα έπρεπε να πας στα settings  να μπεις σε 2-3 οθόνες και να αλλάξεις τη ρύθμιση. Ευκολία λέγεται, δεν είναι κάτι εξωγήινο! :)

 

Δεν είναι καθόλου εξωγήινο και είναι ευπρόσδεκτη η προσθήκη του. Αυτό που είπες και άλλα πολλά τα κάνει το mi5s/5s plus Που είχα και που μου ήρθε στο μυαλό μου αλλά και ΠΟΛΛΕΣ άλλες συσκευές που υιοθέτησαν την συγκεκριμένη τεχνολογία.

 

Όσο και να είναι "μαμά" φιλαράκι είναι λίγο ακριβή για αυτά που προσφέρει συν το κακό λογισμικό... άστα.. όσο και να διαφωνούμε τα πράγματα δεν αλλάζουν. Και δεν είμαι fanboy καμιάς εταιρίας. Όταν ποτέ η Apple αλλάξει λογισμικό ριζικά και το κάνει ποιο ανοικτό και φιλικό στον χρήστη παύοντας να κοροιδεύει οικτρά τους αγοραστές της τότε θα της δώσω ακόμη μια ευκαιρία συν τις αμέτρητες που της έχω δώσει στο παρελθόν...

 

Μη μου πεις για jailbrake... Θα το συζητούσα αν η συσκευή κόστιζε 50% κάτω από αυτό που κοστίζει τώρα. Όχι και πειραματόζωο αλλά και κορόιδο μαζί. 

Έγινε όσα δεν φτάνει η αλεπού λένε τα κάνει κρεμαστάρια. Μια παροιμία που ταιριάζει γάντι στους  κλασσικούς κλαψιάρηδες Android χρήστες. Οι ίδιες καραμέλες εδώ και μία δεκαετία όταν δεν έχετε επιχειρήματα, τα λεφτά, η σχετικότητα και άγιος ο θεός. Εσείς όμως γνώστες κάθε μέρα με το IDE ανοιχτό γράφετε κώδικες να υποθέσω που έχετε τόσο σκληροπυρηνικά Smartphone.

 

 

Καταρχάς ποιος σου είπε ότι υποστηρίζω το android. Μου φαίνεται ότι εκτός του ios έχεις και άλλα προβλήματα στην ζωή σου.

 

Δεν είμαι σκληροπυρινικός τύπος. Απλώς θέλω το κινητό μου να σερφάρει στο νετ σωστά με ταχύτητα να κρατά η μπαταρία του και δίχως καμία προσθήκη να μπορώ να κάνω ηχογράφηση κλήσης (στο κάτω κάτω μιλάμε για κινητά) αλλά και να προσφέρει και μια άλφα διασκέδαση... = Motorol Z Play. Δεν το έχω γιατί είμαι φανατικός με τα android. Το έχω γιατί είπα παραπάνω τα θέλω μου και γιατί είναι ακόμη και στην ποιότητα κατασκευής υλικών ανώτερο από το τριπλάσιας τιμής ios συσκευή.

 

 

Όσο για καινοτομίες? ... Καλά... άστο.. Έχετε και άλλο πρόβλημα εσείς φίλε... έχετε μεγάλο θράσος απέναντι στον συνομιλητή σας που στην περίπτωση ενός φόρουμ δεν γνωρίζετε καν ποιος πληκτρολογεί πίσω από το πληκτρολόγιο. Ασέβεια και Άγιος ο Θεός. Ενώ όμορφα και ευγενικά κάθομαι και γράφω ένα κατεβατό για την οικογενειακή μου κατάσταση για να εν δώσω στα λεγόμενα μου μπας και βγει η μούχλα που έχει μέσα ο εγκέφαλό σου... να βρίσκω και τον μπελά μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν είναι καθόλου εξωγήινο και είναι ευπρόσδεκτη η προσθήκη του. Αυτό που είπες και άλλα πολλά τα κάνει το mi5s/5s plus Που είχα και που μου ήρθε στο μυαλό μου αλλά και ΠΟΛΛΕΣ άλλες συσκευές που υιοθέτησαν την συγκεκριμένη τεχνολογία.

 

Όσο και να είναι "μαμά" φιλαράκι είναι λίγο ακριβή για αυτά που προσφέρει συν το κακό λογισμικό... άστα.. όσο και να διαφωνούμε τα πράγματα δεν αλλάζουν. Και δεν είμαι fanboy καμιάς εταιρίας. Όταν ποτέ η Apple αλλάξει λογισμικό ριζικά και το κάνει ποιο ανοικτό και φιλικό στον χρήστη παύοντας να κοροιδεύει οικτρά τους αγοραστές της τότε θα της δώσω ακόμη μια ευκαιρία συν τις αμέτρητες που της έχω δώσει στο παρελθόν...

 

Μη μου πεις για jailbrake... Θα το συζητούσα αν η συσκευή κόστιζε 50% κάτω από αυτό που κοστίζει τώρα. Όχι και πειραματόζωο αλλά και κορόιδο μαζί. 

 

Εγώ όμως επιλέγω αυτό το λειτουργικό ακριβώς γιατί είναι "κλειστό". Τα "ανοιχτά" δεν με καλύπτουν ως προς τις απαιτήσεις μου... Χρησιμοποιώ πλέον τόσο critical πληροφορίες στις συσκευές μου, που προτιμώ την ασφάλεια από την "ελευθερία". Βάζω εισαγωγικά γιατί δεν νιώθω κανέναν περιορισμό από το ios και κάνω όλες μου τις δουλειές σωστά και απλά. Προφανώς κάποιος άλλος μπορεί να έχει θέματα, γι'αυτό και υπάρχει ο ανταγωνισμός για να καλύψει κάθε ανάγκη. Δεν θα με πείσεις όμως να αλλάξω τις απόψεις μου μιλώντας για "ελευθερία"... :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι καθόλου εξωγήινο και είναι ευπρόσδεκτη η προσθήκη του. Αυτό που είπες και άλλα πολλά τα κάνει το mi5s/5s plus Που είχα και που μου ήρθε στο μυαλό μου αλλά και ΠΟΛΛΕΣ άλλες συσκευές που υιοθέτησαν την συγκεκριμένη τεχνολογία.

 

Όσο και να είναι "μαμά" φιλαράκι είναι λίγο ακριβή για αυτά που προσφέρει συν το κακό λογισμικό... άστα.. όσο και να διαφωνούμε τα πράγματα δεν αλλάζουν. Και δεν είμαι fanboy καμιάς εταιρίας. Όταν ποτέ η Apple αλλάξει λογισμικό ριζικά και το κάνει ποιο ανοικτό και φιλικό στον χρήστη παύοντας να κοροιδεύει οικτρά τους αγοραστές της τότε θα της δώσω ακόμη μια ευκαιρία συν τις αμέτρητες που της έχω δώσει στο παρελθόν...

 

Μη μου πεις για jailbrake... Θα το συζητούσα αν η συσκευή κόστιζε 50% κάτω από αυτό που κοστίζει τώρα. Όχι και πειραματόζωο αλλά και κορόιδο μαζί. 

Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι ανάμεσα στο iOS και το Android, το δεύτερο είναι πιο φιλικό προς τον χρήστη και ανώτερο. Ένα λειτουργικό που κάθε βδομάδα μολύνετε και εκατομμύρια συσκευές είναι σε κίνδυνο, ένα οικοσύστημα που οι περισσότερες συσκευές τρέχουν 2 χρονών λειτουργικό με μηδενική υποστήριξη και ευάλωτο σε ιούς ακόμα και από το Google Play Store αφού δεν είναι σε θέση να ελέγξουν τις εφαρμογές πριν τις βάλουν στο κατάστημα. Αυτό που πολύ απλά μετά από μερικούς μήνες αρχίζει και σέρνεται γιατί πολύ απλά το χρησιμοποίησες όπως θα έπρεπε και όχι κάθε 1 ώρα να κλείνεις τις εφαρμογές για να πάρει τα πάνω του, το λειτουργικό σύστημα που χρειάζεται 8GB RAM για να ξεπεράσει σε ταχύτητα Multitasking το iOS που τρέχει με 2 και 3GB. Ξεχνάς επίσης ότι αν δεν ήταν η Apple to 2007 εσείς που κοροϊδεύετε σήμερα θα είχατε κάτι παχουλά αρχαίου τύπου Smartphone με Built-in πλαστικό πληκτρολόγιο όπως το πρωτότυπο του Android. Ποιος κοροϊδεύει ποιον είναι άλλο θέμα γιατί εγώ που έχω ένα αξιόπιστο Smartphone, ακόμα και μετά από μία τετραετία έχω υποστήριξη και τακτικές ενημερώσεις λειτουργικού συστήματος καθώς και ασφαλείας, ώστε να μπορώ να διαχειρίζομαι τους τραπεζικούς μου λογαριασμούς απροβλημάτιστα. Το Smartphone για πολλούς φίλε μου είναι εργαλείο και συσκευή που θέλω να την έχω πάνω μου καθημερινά και να είμαι σίγουρος ότι δεν θα με απογοητεύσει όταν την χρειαστώ. Πρόσφατο θέμα για να σου φρεσκάρω για άλλη μια φορά την μνήμη: http://thehackernews.com/2017/04/android-banking-malware.html

 

Γιαυτό λοιπόν αντί να φοβάμαι να εγκαταστήσω εφαρμογές και να χρειάζεται να σκανάρω για Malwares σαν τον τρελό, προτιμώ να έχω το κεφάλι μου ήσυχο με ένα αξιόπιστο λειτουργικό σύστημα που πάνω από όλα δεν με παρακολουθεί για να μου πλασάρει διαφημίσεις από την κάθε μικρή πληροφορία που πάρει. Συσκευή που δεν έρχεται με Built In διαφημιστικές εφαρμογές και Backdoors. Όσο και να σου φαίνεται παράξενο, το iPhone εξυπηρετεί τις ανάγκες του χρήστη πολύ καλύτερα και τέλος δεν αγοράζουμε τα iPhone για να παίζουμε με Roms και θεματάκια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εσύ πιστεύεις ότι ανάμεσα στο iOS και το Android, το δεύτερο είναι πιο φιλικό προς τον χρήστη και ανώτερο. Ένα λειτουργικό που κάθε βδομάδα μολύνετε και εκατομμύρια συσκευές είναι σε κίνδυνο, ένα οικοσύστημα που οι περισσότερες συσκευές τρέχουν 2 χρονών λειτουργικό με μηδενική υποστήριξη και ευάλωτο σε ιούς ακόμα και από το Google Play Store αφού δεν είναι σε θέση να ελέγξουν τις εφαρμογές πριν τις βάλουν στο κατάστημα. Αυτό που πολύ απλά μετά από μερικούς μήνες αρχίζει και σέρνεται γιατί πολύ απλά το χρησιμοποίησες όπως θα έπρεπε και όχι κάθε 1 ώρα να κλείνεις τις εφαρμογές για να πάρει τα πάνω του, το λειτουργικό σύστημα που χρειάζεται 8GB RAM για να ξεπεράσει σε ταχύτητα Multitasking το iOS που τρέχει με 2 και 3GB. Ξεχνάς επίσης ότι αν δεν ήταν η Apple to 2007 εσείς που κοροϊδεύετε σήμερα θα είχατε κάτι παχουλά αρχαίου τύπου Smartphone με Built-in πλαστικό πληκτρολόγιο όπως το πρωτότυπο του Android. Ποιος κοροϊδεύει ποιον είναι άλλο θέμα γιατί εγώ που έχω ένα αξιόπιστο Smartphone, ακόμα και μετά από μία τετραετία έχω υποστήριξη και τακτικές ενημερώσεις λειτουργικού συστήματος καθώς και ασφαλείας, ώστε να μπορώ να διαχειρίζομαι τους τραπεζικούς μου λογαριασμούς απροβλημάτιστα. Το Smartphone για πολλούς φίλε μου είναι εργαλείο και συσκευή που θέλω να την έχω πάνω μου καθημερινά και να είμαι σίγουρος ότι δεν θα με απογοητεύσει όταν την χρειαστώ. Πρόσφατο θέμα για να σου φρεσκάρω για άλλη μια φορά την μνήμη: http://thehackernews.com/2017/04/android-banking-malware.html

 

Λυπάμαι πραγματικά και συγνώμη που θα αποχωρήσω από την συζήτηση μας αλλά διαβάζοντας τις 2 πρώτες γραμμές κατάλαβα ότι απέναντι μου έχω έναν άμυαλο πιτσιρικά που θέλει να μου σπάσει τα νεύρα. Αλλά ενώ εκτιμώ αφάνταστα και πολύ συχνά την σημερινή νεολέα πόσο προχωρημένα μυαλά έχει εσύ αδερφάκι μου είσαι και εντελώς ΑΣΧΕΤΟΣ και μάλλον και αγράμματος. Κάνε μας την χάρη λοιπόν.

 

 

Εγώ όμως επιλέγω αυτό το λειτουργικό ακριβώς γιατί είναι "κλειστό". Τα "ανοιχτά" δεν με καλύπτουν ως προς τις απαιτήσεις μου... Χρησιμοποιώ πλέον τόσο critical πληροφορίες στις συσκευές μου, που προτιμώ την ασφάλεια από την "ελευθερία". Βάζω εισαγωγικά γιατί δεν νιώθω κανέναν περιορισμό από το ios και κάνω όλες μου τις δουλειές σωστά και απλά. Προφανώς κάποιος άλλος μπορεί να έχει θέματα, γι'αυτό και υπάρχει ο ανταγωνισμός για να καλύψει κάθε ανάγκη. Δεν θα με πείσεις όμως να αλλάξω τις απόψεις μου μιλώντας για "ελευθερία"... :)

 

 

Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν. Απλώς απαντώ και αντιπαραθέτω. Αν δουλέψεις λίγο Nougat σε μια καλή και υποστηριζόμενη συσκευή (να έχει ρε παιδί μου 300 ευρώ και πάνω) τότε θα δεις ότι δεν ισχύει τίποτε από αυτά που γράφεις.

 

 

Και όταν λέω "ανοικτό" λογισμικό δεν εννοώ μπάτε χάκερς και κλέψτε... Εννοώ ανοικτό λογισμικό. Τι είναι αυτό? Πάρε ένα από τα παραπάνω που σου έγραψα και θα δεις. Και μόλις το κάνεις αυτομάτως θα έχεις βάλει στην τσέπη σου χρήματα για ένα καλό τάμπλετ η για πολλά πολλά σουβλάκια και μπύρες με τους φίλους σου ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...