Προς το περιεχόμενο

Μεταβίβαση Ακινήτου - Παλαιότητα Πολ 1149/94


Krol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αλημέρα σας,
ήθελα να ρωτήσω το εξης

Θέλω να κάνω μια μεταβίβαση και οι φορολογητέα αξία ακινήτων βγαίνει με την εγκύκλιο 1149/94.
Θέλω να σταθώ σε ένα σημείο γιατί υπάρχει μια διαφωνία, στην παλαιότητα του ακινήτου.
Βάσει της εγκυκλίου λοιπόν η παλαιότητα διαμορφώνεται κατόπιν του άρθρου 2 παραγράφου 20.

"20. Η παλαιότητα αρχίζει να υπολογίζεται μετά τη συμπλήρωση δυο ετών από την
ημερομηνία έκδοσης της οικοδομικής άδειας ή την τελευταία αναθεώρησή της (π.χ. αν
εκδόθηκε στις 30. 9. 1978 η παλαιότητα αρχίζει να υπολογίζεται από 30. 9. 1980). Αν δεν
υπάρχει οικοδομική άδεια η παλαιότητα υπολογίζεται από την χρονολογία κατασκευής, που
αποδεικνύεται με οποιοδήποτε νόμιμο τρόπο (π.χ. προσκόμιση προγενέστερου τίτλου
κτήσης, νομιμοποίηση αυθαιρέτου, έναρξη ηλεκτροδότησης). Άδειες αλλαγής μόνο της
χρήσης του κτιρίου ή άδειες ανακαίνισης που δεν θίγουν τον φέροντα οργανισμό του
κτιρίου, δεν λαμβάνονται υπόψη για τον υπολογισμό της παλαιότητας. Ειδικά σε
διατηρητέα ακίνητα που έχουν ανακαινισθεί ριζικά, έστω και αν δε θίγεται ο φέρων
οργανισμός του κτιρίου, η παλαιότητα υπολογίζεται δυο χρόνια μετά την ημερομηνία
έκδοσης της άδειας ανακαίνισης. Χρονικό διάστημα μικρότερο του εξαμήνου δεν
λαμβάνεται υπόψη, ενώ μεγαλύτερο λογίζεται ως έτος. Για να εφαρμοσθεί ο συντελεστής
παλαιότητας πρέπει το κτίσμα να είναι πλήρως αποπερατωμένο."

Αυτό που έχει θέλω να δούμε είναι η τελευταία πρόταση. Από την εφορία μου λένε ότι πρέπει να λάβουν υπόψη την ημερομηνία που πήρα ρεύμα ( μόνο τότε θεωρείται μια κατοικία οτι έχει αποπερατωθεί ) και όχι την ημερομηνία της οικοδομικής άδειας!! Αυτό όμως που αντιλαμβάνομαι εγώ βάση τις εγκυκλίου, είναι ότι για να ισχύουν όλα τα παραπάνω, σαφώς και θα πρέπει να είναι αποπερατωμένο αλλιώς πιο είναι το νόημα της οικοδομικής άδειας???!!!!!! Δηλαδή συγνώμη , αν χτίσω σπίτι και πάρω ρεύμα μετά από 10 χρόνια ενώ η άδεια λέει πχ. 2017 τι σημαίνει ότι η παλαιότητα του ακινήτου θα ισχύει από το 2027?????!!!!! Είναι ποτέ δυνατόν???

Ελπίζω να είμαι κατανοητός. Σε περίπτωση που δεν μπορεί να μου απαντήσει κάποιος μπορείτε να μου πείτε σε πιο φορέα του υπουργείου μπορώ να απευθυνθώ γιατί θα με τρελάνουν??

 

( Ανέβασα και την εγκύκλιο για όποιον ενδιαφέρεται )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έκδοση της οικοδομικής άδειας και η αποπεράτωση του κτιρίου είναι δύο διαφορετικά θέματα. Υπάρχουν οικοδομές (με άδεια) που μένουν στα μπετά για δεκαετίες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η έκδοση της οικοδομικής άδειας και η αποπεράτωση του κτιρίου είναι δύο διαφορετικά θέματα. Υπάρχουν οικοδομές (με άδεια) που μένουν στα μπετά για δεκαετίες.

Ακριβώς !!!! Και σε αυτήν την περίπτωση τα ακίνητα αυτά είναι ημιτελή, οπότε αν έχει κάποιος τέτοιο σπίτι ( όπως προ ανέφερες παραπάνω ) και θέλεις να κάνεις μεταβίβαση θα υπολογιστεί ο συντελεστής διαφορετικά ( μειωμένος γιατί ακριβώς είναι ημιτελή ) και θα ακολουθήσει την παράγραφο 24 του άρθρου 2. Αλλά αυτό που λέω εγώ είναι για ένα σπίτι το οποίο κατοικείτε εδώ και κάποια χρόνια και δεν λαμβάνουν υπόψη την οικοδομική άδεια ( όπως και θα πρέπει βάση της παραγράφου 20 του άρθρου 2 )  και κολλάνε στην τελευταία πρόταση που έχω αναφέρει παραπάνω στο αρχικό μου post " Για να εφαρμοσθεί ο συντελεστής παλαιότητας πρέπει το κτίσμα να είναι πλήρως αποπερατωμένο ". Θέλουν να πάρουν ουσιαστικα την παλαιότητα με την ημερομηνία που ρευματοδοτήθηκε ( γιατί ένα ακίνητο όταν ρευματοδοτείται αναγκαστικά δηλώνετε και αποπερατωμένο ). Είναι δυνατόν???!!!!!

 

Για αυτό ρωτάω μήπως ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω ή έστω να με συμβουλέψει σε ποιον φορέα να απευθυνθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα κατάλαβα τι εννοείς. Αφού το λέει ο νόμος δε νομίζω ότι μπορείς να κάνεις τίποτα. Δεν έχω διαβάσει όλη την εγκύκλιο αλλά γνωρίζεις κι εσύ ότι ελληνικό δημόσιο και κοινή λογική δε συμβαδίζουν. Καλό θα είναι να ρωτήσεις κι ένα μηχανικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα

 

Ξερεις μήπως σε ποιο φορεα να απεθυνθω εστω και με email? Οτιδηποτε μου πουν το θελω γραπτα γιατι στο δημοσιο μονο γραπτα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...