Προς το περιεχόμενο

Επιβεβαίωση της Μεγάλης Έκρηξης από τα πρώτα άτομα στο σύμπαν


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άρα δηλαδή είσαι άθεος εσύ;

Ας απαντησει καποιος που ξερει καλα το θεο ή  ειναι θεος. Ειμαι ενας απλος ανθρωπος που κοιταω το απειρο....

 

ΥΓ. Δεν εχω σκοπο να αποδειξω  την υπαρξη του ουτε να την καταδικασω. Αλλα το να χρησιμοποιειτε η επιστημη για προσυλητισμο με ενοχλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 295
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ας απαντησει καποιος που ξερει καλα το θεο ή  ειναι θεος. Ειμαι ενας απλος ανθρωπος που κοιταω το απειρο....

 

 

Και εγώ το ίδιο. Αλλά κάνω και υποθέσεις. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ το ίδιο. Αλλά κάνω και υποθέσεις. ;)

Δικαιωμα σου. Αν μπορεις να τις μοιραστεις δεκτες. Αν πρεπει να της ενστερνιστουμε επειδη ετσι ειναι τοτε .....δεν υπαρχει διαλογος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικαιωμα σου. Αν μπορεις να τις μοιραστεις δεκτες. Αν πρεπει να της ενστερνιστουμε επειδη ετσι ειναι τοτε .....δεν υπαρχει διαλογος.

 

 

Εννοείται. Με άλλα θέματα μπορεί να είμαι κάθετος, με αυτό όχι. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λογική πλάνη, ΜΟΝΟ η αντίληψη της ύπαρξης του Θεού…

Αυτοί που είναι άθεοι… δεν πλανώνται, ούτε αποτελούν μέρος μία αγέλης.

 

Είναι εμφανές ότι αγνοείς την έννοια βασικών ορισμών του συλλογισμού.

 

Επίσης δεν υπάρχουν δύο πλευρές. Οι βασικότερες κατηγορίες είναι:

 

- Οι πιστοί κάποιας θρησκείας

- Αυτοί που δεν ασπάζονται κάποια θρησκεία, αλλά πιστεύουν γενικά στην ύπαρξη κάποιου Θεού

- Αυτοί που πιστεύουν στην ύπαρξη κάποιου νοήμον Δημιουργού, αλλά ο οποίος δεν είναι Θεός

- Αυτοί που δεν ξέρουν αν υπάρχει ή δεν υπάρχει Θεός ή νοήμον Δημιουργός (όχι Θεός) και αφήνουν ανοιχτά τα όποια ενδεχόμενα

- Αυτοί που πιστεύουν ότι δεν υπάρχει ο οποιοσδήποτε νοήμον Δημιουργός ή Θεός

 

Με απλά μαθηματικά, αυτοί που έχουν την μεγαλύτερη πιθανότητα να πιστεύουν λάθος, είναι αυτοί της πρώτης κατηγορίας. Ιστορικά, όλες οι θρησκείες είχαν την χρονική καμπύλη ενός ανθρώπινου προϊόντος: Αρχή, περίοδο ακμής, παρακμή και τέλος. Παράλληλα, αυτό που πιστεύουν είναι εξαιρετικά "εξειδικευμένο" και περιορίζεται από τη γεωγραφική τοποθεσία και την χρονική περίοδο που βρίσκεται ο πιστός.

Επεξ/σία από panther_512
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εμφανές ότι αγνοείς την έννοια βασικών ορισμών του συλλογισμού.

 

Επίσης δεν υπάρχουν δύο πλευρές. Οι βασικότερες κατηγορίες είναι:

 

- Οι πιστοί κάποιας θρησκείας

- Αυτοί που δεν ασπάζονται κάποια θρησκεία, αλλά πιστεύουν γενικά στην ύπαρξη κάποιου Θεού

- Αυτοί που δεν ξέρουν αν υπάρχει ή δεν υπάρχει Θεός ή νοήμον Δημιουργός (όχι Θεός) και αφήνουν ανοιχτά τα όποια ενδεχόμενα

- Αυτοί που πιστεύουν στην ύπαρξη κάποιου νοήμον Δημιουργού, αλλά ο οποίος δεν είναι Θεός

- Αυτοί που πιστεύουν ότι δεν υπάρχει ο οποιοσδήποτε νοήμον Δημιουργός ή Θεός

 

Με απλά μαθηματικά, αυτοί που έχουν την μεγαλύτερη πιθανότητα να πιστεύουν λάθος, είναι αυτοί της πρώτης κατηγορίας. Ιστορικά, όλες οι θρησκείες είχαν την χρονική καμπύλη ενός ανθρώπινου προϊόντος: Αρχή, περίοδο ακμής, παρακμή και τέλος. Παράλληλα, αυτό που πιστεύουν είναι εξαιρετικά "εξειδικευμένο" και περιορίζεται από τη γεωγραφική τοποθεσία και την χρονική περίοδο που βρίσκεται ο πιστός.

 

 

 

 

Πολύ ωραίο πόστ. Μπορούμε να πούμε όμως ότι η πρώτη και η δεύτερη κατηγορία είναι στην ουσία μία, καθώς όλες οι γνωστές θρησκείες υποστηρίζουν την ύπαρξη κάποιου είδους θεού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά δεν μπορώ να τα τοποθετήσω στην ίδια κατηγορία, διότι η πίστη σε κάποια θρησκεία περιλαμβάνει συγκεκριμένους όρους και προϋποθέσεις, περιορίζεται γεωγραφικά και χρονικά, ενώ παράλληλα ο πιστός θεωρεί ότι ο δικός του Θεός είναι ο αληθινός.

 

Αντίθετα, αυτός που πιστεύει γενικά και αόριστα στην ύπαρξη κάποιου Θεού, δεν έχει τους παραπάνω περιορισμούς.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μετά απ όλα αυτά το μόνο ερώτημα που προκύπτει αβίαστα είναι το εξής : ο δημιουργός γνώριζε εξ αρχής τις λεπτομέρειες της αλληλουχίας των γεγονότων ή μήπως μια άλλη ΄΄δύναμη΄΄ επέδρασε στην όλη διαδικασία... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γνωριζεις ολους τους επιστημονες εναν εναν και ξερεις αν πιστευαν στο θεο απο υποχρεωση ή απο αναγκη? Οχι δεν το γνωρίζεις φυσικα. Αλλα λες περιτρανα οτι ηταν ενθεοι...Αλλη μια ταμπέλα που σε συμφέρει Συνεχισε τις ατακες χωρις βαθος και ουσία. Σαν να κανεις κατήχηση...

 

 

 

Γιατί εσύ ξέρεις; Έκανες κάποια παγκόσμια έρευνα;

Μήπως κάνεις κατήχηση για τον αθεϊσμό;

Είπαμε… 2 όψεις έχει το νόμισμα…

Κρίνω με βάση την ένθεη κοινωνία, που μεγάλωσε, ανέθρεψε, μόρφωσε, ανέδειξε και καθιέρωσε ΟΛΟΥΣ αυτούς τους επιστήμονες, από τα βάθη της Ιστορίας μέχρι και σήμερα. Δυστυχώς για τις ανακρίβειες που γράφεις, οι κοινωνίες αυτές ήταν ΟΛΕΣ ένθεες.

Πάμε πάλι: Ένθεες κοινωνίες είναι υπεύθυνες για αυτά που απολαμβάνεις σήμερα, από κάθε άποψη.

 

Ή μήπως η αρχαία Ελλάδα να ήταν γεμάτη με λαγούμια, στα οποία μορφώθηκαν οι αρχαίοι φιλόσοφοι και επιστήμονες, μακριά από την καταπίεση και τους περιορισμούς της θρησκείας;…

Παράλογο;… Καθόλου…

 

Μήπως αυτοί οι κατά ανάγκη ένθεοι επιστήμονες, αφού πέθαναν και ξέφυγαν από τον ζυγό της θρησκείας, ζήτησαν από φίλους ή συγγενείς, να θαφτούν και να δηλωθούν σαν άθεοι;

Πόσα παραδείγματα έχουμε από τα εκατομμύρια των επιστημόνων που πέρασαν από την Γη;

Ο Ντα Βίντσι, η επιτομή της σύγχρονης τεχνολογικής αναγέννησης, ζήτησε και θάφτηκε στην εκκλησία Sainte Florentine.

Και εσύ χωρίς το παραμικρό στοιχείο, γράφεις για παγκόσμια θρησκευτική καταπίεση;

 

Πες μου ότι τρολάρεις…ΣΕ παρακαλώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...μετά απ όλα αυτά το μόνο ερώτημα που προκύπτει αβίαστα είναι το εξής : ο δημιουργός γνώριζε εξ αρχής τις λεπτομέρειες της αλληλουχίας των γεγονότων ή μήπως μια άλλη ΄΄δύναμη΄΄ επέδρασε στην όλη διαδικασία... 

Ναι σιγουρα... εδω δεν ξερουμε καλα καλα τον δημιουργο ή τους δημιουργους, με την "αλλη δυναμη" θα ασχολιομαστε...Μου αρεσει που το λες και αβιαστα λες και τα εχουμε λυσει ολα τα υπολοιπα  σε αυτη την ζωη και θα ασχοληθουμε με το υπερπεραν.... Εχετε πολυ πλακα μερικοι...

Τωρα ανακαλυψαμε το big bang και δεν εχουμε δει και τα υπολοιπα big bang. Αυτος παντως που εσπειρε αυτον τον καρπο  δεν μπορει να εχει σπειρει μονο ενα. Ειμαστε ενα απο τα "ανθη" αυτου του πολυσυμπαντου κηπου. Το ποιος μας εσπειρε αποτελει ενα δεντρο στο δασος του απειρου.

Ο καθενας μπορει να ασχοληθει με οτι θελει....μπορει να μην ειμαστε εμεις μονοι,στην κορυφη της τροφικης πυραμιδας παντως και να ειμαστε ο καρπος ενος τεραστιου δεντρου που περιμενει να φαγωθει....

 

ΥΓ. Υποθεση κανουμε δεν ειναι απαραιτητα και αληθεια coolarete...

Γιατί εσύ ξέρεις; Έκανες κάποια παγκόσμια έρευνα;

Μήπως κάνεις κατήχηση για τον αθεϊσμό;

Είπαμε… 2 όψεις έχει το νόμισμα…

Κρίνω με βάση την ένθεη κοινωνία, που μεγάλωσε, ανέθρεψε, μόρφωσε, ανέδειξε και καθιέρωσε ΟΛΟΥΣ αυτούς τους επιστήμονες, από τα βάθη της Ιστορίας μέχρι και σήμερα. Δυστυχώς για τις ανακρίβειες που γράφεις, οι κοινωνίες αυτές ήταν ΟΛΕΣ ένθεες.

Πάμε πάλι: Ένθεες κοινωνίες είναι υπεύθυνες για αυτά που απολαμβάνεις σήμερα, από κάθε άποψη.

 

Ή μήπως η αρχαία Ελλάδα να ήταν γεμάτη με λαγούμια, στα οποία μορφώθηκαν οι αρχαίοι φιλόσοφοι και επιστήμονες, μακριά από την καταπίεση και τους περιορισμούς της θρησκείας;…

Παράλογο;… Καθόλου…

 

Μήπως αυτοί οι κατά ανάγκη ένθεοι επιστήμονες, αφού πέθαναν και ξέφυγαν από τον ζυγό της θρησκείας, ζήτησαν από φίλους ή συγγενείς, να θαφτούν και να δηλωθούν σαν άθεοι;

Πόσα παραδείγματα έχουμε από τα εκατομμύρια των επιστημόνων που πέρασαν από την Γη;

Ο Ντα Βίντσι, η επιτομή της σύγχρονης τεχνολογικής αναγέννησης, ζήτησε και θάφτηκε στην εκκλησία Sainte Florentine.

Και εσύ χωρίς το παραμικρό στοιχείο, γράφεις για παγκόσμια θρησκευτική καταπίεση;

 

Πες μου ότι τρολάρεις…ΣΕ παρακαλώ!

Δηλαδη θες να μας πεις οτι χωρις τους θεους δεν θα ειμασταν ετσι? Δηλαδη εδω που εφτασα εγω και οι υπολοιποι ειναι εξαιτιας του βοσκου που φυλαγε το μαντρι? Οταν παψεις να σκεφτεσαι σαν ζωο τα ξαναλεμε. 

Δεν εχεις δει αλλους ανθρωπους ανα τον κοσμο και δεν εχεις ιδεα αν ειχαν θεο ολα αυτα τα χρονια ή μεγαλωσαν με τη φυση την ιδια.

Βασιζεσαι στις αποψεις μια διδασκαλιας που σκοπος της ειναι να ελεγχει την λογικη. Οποτε το να δημιουργεις τετελεσμενα σε μενα προσωπικα δεν πιανει. Ακομα δεν μου απαντησες τι κανει ο δημιουργος του δημιουργου και γενικα το σοι οπως εχεις μαθει μεσα απο γενεες πατριαρχικης εξουσίας?

Πειραζει που εγω τα εχω καλα με τον δημιουργο του δημιουργού σου? Μηπως σε ενοχλει που ξερω οτι υπάρχουν και αλλα αφεντικα στην πιάτσα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πόσα παραδείγματα έχουμε από τα εκατομμύρια των επιστημόνων που πέρασαν από την Γη;

Ο Ντα Βίντσι, η επιτομή της σύγχρονης τεχνολογικής αναγέννησης, ζήτησε και θάφτηκε στην εκκλησία Sainte Florentine.

Και εσύ χωρίς το παραμικρό στοιχείο, γράφεις για παγκόσμια θρησκευτική καταπίεση;

 

Πες μου ότι τρολάρεις…ΣΕ παρακαλώ!

Για αλλη μια φορα, δεν εχεις ιδεα τι γραφεις. Την παραμικρη. Τα εχεις μπλεξει εντελως στο μυαλο σου. 

 

Καταρχας, επιστημη χωρις την εκκλησια δεν υπηρχε. Γιατι? Γιατι ΤΙΠΟΤΑ δεν υπηρχε χωρις την εκκλησια τον Μεσαιωνα. Κανεις και τιποτα δεν ειχε την δυνατοτητα (κυριως την οικονομικη) να κυνηγησει την γνωση εξω απο την εκκλησια. Δεν θα αναφερω καν για τα κυνηγια που γιναν οταν επιστημονικα ευρηματα πηγαιναν κοντρα στο καθιερωμενο της εκκλησιας, γιατι δεν εχει και ιδιαιτερη σημασια. 

 

Σημασια εχει οτι και εκκλησια να μην υπηρχε ο Nτα Βιντσι θα συνεχισει να ειναι ο Ντα Βιντσι και ο Νευτωνας ο Νευτωνας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αλλη μια φορα, δεν εχεις ιδεα τι γραφεις. Την παραμικρη. Τα εχεις μπλεξει εντελως στο μυαλο σου. 

 

Καταρχας, επιστημη χωρις την εκκλησια δεν υπηρχε. Γιατι? Γιατι ΤΙΠΟΤΑ δεν υπηρχε χωρις την εκκλησια τον Μεσαιωνα. Κανεις και τιποτα δεν ειχε την δυνατοτητα (κυριως την οικονομικη) να κυνηγησει την γνωση εξω απο την εκκλησια. Δεν θα αναφερω καν για τα κυνηγια που γιναν οταν επιστημονικα ευρηματα πηγαιναν κοντρα στο καθιερωμενο της εκκλησιας, γιατι δεν εχει και ιδιαιτερη σημασια. 

 

Σημασια εχει οτι και εκκλησια να μην υπηρχε ο Nτα Βιντσι θα συνεχισει να ειναι ο Ντα Βιντσι και ο Νευτωνας ο Νευτωνας.

 

 

Όλος ο κόσμος του, είναι η χριστιανική πίστη και ο Μεσαίωνας.

Ελάχιστα κλάσματα χρονικά αλλά και πληθυσμιακά, στο  Ιστορικό γίγνεσθαι…

Η ύπαρξη τόσων ένθεων, αρχαίων και σύγχρονων πολιτισμών, είναι μία μικρή ανωμαλία, στην φιλοσοφία που έχει πλάσει…

 

Παράνοια;  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δηλαδη θες να μας πεις οτι χωρις τους θεους δεν θα ειμασταν ετσι? Δηλαδη εδω που εφτασα εγω και οι υπολοιποι ειναι εξαιτιας του βοσκου που φυλαγε το μαντρι? Οταν παψεις να σκεφτεσαι σαν ζωο τα ξαναλεμε. 

Δεν εχεις δει αλλους ανθρωπους ανα τον κοσμο και δεν εχεις ιδεα αν ειχαν θεο ολα αυτα τα χρονια ή μεγαλωσαν με τη φυση την ιδια.

Βασιζεσαι στις αποψεις μια διδασκαλιας που σκοπος της ειναι να ελεγχει την λογικη. Οποτε το να δημιουργεις τετελεσμενα σε μενα προσωπικα δεν πιανει. Ακομα δεν μου απαντησες τι κανει ο δημιουργος του δημιουργου και γενικα το σοι οπως εχεις μαθει μεσα απο γενεες πατριαρχικης εξουσίας?

Πειραζει που εγω τα εχω καλα με τον δημιουργο του δημιουργού σου? Μηπως σε ενοχλει που ξερω οτι υπάρχουν και αλλα αφεντικα στην πιάτσα?

 

 

Τα ερωτήματα που θέτεις είναι εντελώς προσωπικά και εντελώς αδιάφορα.

 

Ούτε εσύ γνωρίζεις τις απαντήσεις, ούτε κάποιος άλλος.

 

Τα ιστορικά γεγονότα είναι ότι ένθεες οικογένειες έστειλαν τα παιδιά τους στο σχολείο, ένθεες οικογένειες πλήρωσαν τα έξοδα των παιδιών τους για να σπουδάσουν στο πανεπιστήμιο, ένθεες κοινωνίες πλήρωσαν και έχτισαν πανεπιστήμια, ένθεες κοινωνίες έχτισαν βιβλιοθήκες, ένθεες κοινωνίες ανέδειξαν καταξιωμένους επιστήμονες και ήταν μέρα μεσημέρι…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εμφανές ότι αγνοείς την έννοια βασικών ορισμών του συλλογισμού.

 

Επίσης δεν υπάρχουν δύο πλευρές. Οι βασικότερες κατηγορίες είναι:

 

- Οι πιστοί κάποιας θρησκείας

- Αυτοί που δεν ασπάζονται κάποια θρησκεία, αλλά πιστεύουν γενικά στην ύπαρξη κάποιου Θεού

- Αυτοί που πιστεύουν στην ύπαρξη κάποιου νοήμον Δημιουργού, αλλά ο οποίος δεν είναι Θεός

- Αυτοί που δεν ξέρουν αν υπάρχει ή δεν υπάρχει Θεός ή νοήμον Δημιουργός (όχι Θεός) και αφήνουν ανοιχτά τα όποια ενδεχόμενα

- Αυτοί που πιστεύουν ότι δεν υπάρχει ο οποιοσδήποτε νοήμον Δημιουργός ή Θεός

 

Με απλά μαθηματικά, αυτοί που έχουν την μεγαλύτερη πιθανότητα να πιστεύουν λάθος, είναι αυτοί της πρώτης κατηγορίας. Ιστορικά, όλες οι θρησκείες είχαν την χρονική καμπύλη ενός ανθρώπινου προϊόντος: Αρχή, περίοδο ακμής, παρακμή και τέλος. Παράλληλα, αυτό που πιστεύουν είναι εξαιρετικά "εξειδικευμένο" και περιορίζεται από τη γεωγραφική τοποθεσία και την χρονική περίοδο που βρίσκεται ο πιστός.

"Κλείστο" το γ@μημένο!  :devil:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...