Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με επιθετικο αδεσποτο


web_assasin

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στη γειτονια της κοπελας μου εχει εμφανιστει εδω και ενα μηνα ενα ημιαιμο που φερνει παρα πολυ σε λυκο ( κανονικο λυκο οχι λυκοσκυλο ) .

Στην πρωτη συναντηση με το σκυλι της κοπελας μου εγινε μακελειο,τον αρπαξε ο δικος μας ευτυχως και δεν επαθε ουτε εκεινος κατι σοβαρο αλλα ουτε και εμεις,μονο καποια γρατζουνια ειχε απο τον καυγα ο Μπαμπης.

Στην πορεια ο λυκος ερχοταν κατω απο το υπερυψωμενο μπαλκονακι που καθεται ο Μπαμπης και τον προκαλουσε,γαυγιζε και δεν εφευγε μεχρι να τον διωξουμε.

Καταληξαμε να βγαζουμε το Μπαμπη 2 και  3 ατομα παρεα με ξυλα,για να απωθουμε το λυκο.

Καναμε τις σχετικες καταγγελιες στο δημαρχειο,αλλα τιποτα.
Μεχρι που πριν 2 ημερες ο λυκος ορμηξε και δαγκωσε την κοπελα μου στον πισινο,ενω αυτη προσπαθουσε να τον απωθησει για να μη βρεθουν face to face με το Μπαμπη.

Πηγαμε παλι στο δημο,παλι καταγγελιες,αλλα τυπικα ο δημος δε μπορει ουτε να τον ναρκωσει με βελακι για να τον μαζεψουν.

Απο εχθες τον ψαχνω για να τον ναρκωσω με ενα κομματι τυρι,με χαπια που πηρα απο τον κτηνιατρο μου,για να τον δεσουμε καπου και να τον παρει ο εκπαιδευτης του δημου,που επικοινωνησε μαζι μας,αλλα στην ουσια εκεινος δε μπορει να κανει τιποτα εαν δεν τον πιασουμε εμεις.

Το προβλημα ειναι οτι ο λυκος δε με πλησιαζει,κραταει αποσταση ασφαλειας,αλλα και να καταφερω να τον ταισω παλι θα πρεπει να τον κυνηγαω μεχρι να τον πιασει το χαπι,πραμα αδυνατον γιατι μπορει ανετα να χωθει σε κανα δασακι και να τον χασουμε.

Εδω ερχεται το ερωτημα,τι προτεινετε να κανουμε?

Δε θελω να ακουσω τουτε για φιλοζωικες,ουτε για φιλοζωους,ουτε για δικαιωματα,ουτε για τιποτα.

Αν θελετε να σπαμαρατε καντε το στο απο κατω θεμα,γιατι εδω υπαρχει πραγματικο προβλημα.

Η φιλοζωικη εδω αδιαφορει και εμεις εχουμε φτασει στα ορια,με το δημο να μη μπορει να κανει τιποτα.

Να τονισω παλι οτι ο σκυλος δαγκωσε ανθρωπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον δαγκωσε ανθρωπο το θεμα ειναι πολυ σοβαρο.Ενα παιδακι δλδ μπορει να βρεθει σε μεγαλο κινδυνο.
Φιλοζωικες υπαρχουν φιλοανθρωπικες δεν υπαρχουν απο οτι φαινεται.
Καλα ξεμπερδεματα με το αθανατο Ελληνικο κρατος αδερφε.
Μη ξεχασω να πω και ενα μεγαλο σαλτα γ@μ...... σε ολους τους "φιλοζωους" που παρατανε τα σκυλια τους.


Περαστικα btw.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προβλημα με τα αδεσποτα ειναι ενα αλυτο θεμα και ουσιαστικα καταδεικνύει το τι ειμαστε, μια τριτοκοσμικη βαλκανικη χωρα. Ακρη δεν θα βγάλεις απο την στιγμή που οι Δημοι δεν εξαναγκαζονται σε αποζημιωσεις για καθε δαγκωματια που προκαλούν τα αδεσποτα (όπως συμβαίνει αλλου). Για αρχη θα έλεγα παρε κανενα tazer,οχι για να χτυπησεις τον σκύλο αλλα γιατι ο ηχος απο τις σπιθες που κανουν φοβιζει πολλα σκυλια μπας και βρείς τρόπο να κυκλοφωρεις με ασφαλεια. Το σενάριο για την ναρκωση το ακούω ακυρο, αν ο δημως πληρωνει εκπαιδευτη να παει με το ειδικο λασο να πιασει τον σκυλο, αυτος ειναι εκπαιδευμενος και πληρωνεται για αυτην την δουλεια οχι εσυ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν, περαστικά στην κοπέλα σου

ο δήμος τι ακριβώς επικαλείται ως εμπόδιο στο να κάνει την δουλειά του και να σε βάζει εσένα να την κάνεις στην θέση τους;

την γαμάουα τακτική του "θα σας φέρω τα κανάλια ρε" την δοκίμασες; χωρίς να τα φέρεις κατ' ανάγκη, διότι μπορεί αντί για τον σκύλο να τρομάξετε εσείς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να το πιάσετε εσείς πριν έρθει να το πάρει ο εκπαιδευτής του δήμου ρε? πάνε καλά?  λολ 
σίγουρα είναι εκπαιδευτής και δε θα πάει να το πετάξει σε καμια χαράδρα? γιατι δεν μπορώ να καταλάβω για ποιο άλλο λόγο να θέλει κάτι τέτοιο , σαν εκπαιδευτής θα έπρεπε να ξέρει πως να προσεγγίσει και να πιάσει το σκύλο χωρίς να τον ναρκώσει άλλος με χάπια , αμα δε μπορεί ούτε αυτό τότε πως θα το εκπαιδεύσει για να δοθεί για υιοθεσία (Φαντάζομαι)

Βασικά τι ειναι εκπαιδευτής του δήμου ? μου ακούγεται παράξενο , για μπόγια ήξερα 
α πες της κοπέλας σου αν δεν πήγε ήδη να πάει να κάνει κανένα αντιτετανικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναμιλα με τον δημο και τονισε τους οτι πρεπει να τον μαζεψουν εκεινοι και οχι εσυ! Δεν ειναι δουλεια σου να το παιξεις μπογιας και φυσικα να ρισκαρεις κι αλλο δαγκωμα (περαστικα στην κοπελα). Αν ο δημος το παιξει τρελιτσα, τοτε τους λες οτι θα πας αστυνομια και θα το τραβηξεις το ζητημα. Εξαλλου μιλαμε για θεμα ασφαλειας. Μαζεψε και μαρτυρες απ'τη γειτονια σου (το ιδανικο θα ηταν παππουδια ή και γονεις με μικρα παιδια). Και φωτογραφικο υλικο με το επικίνδυνο σκυλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ σωστα... Ο δημος σου εχει ευθυνη για αυτό οπως και ο καθε φιλόζωος του κώλου που το παρατησε. ΑΥτό το ζώο ειναι επικίνδυνο και αν ήταν ενα παιδακι 3 χρονων θα μπορουσε να το εχει σκοτώσει. Χρειαζεται ευθανασια δυστυχως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Υπάρχουν υπηρεσίες και στους δήμους και στις σχετικές οργανώσεις (εθελοντών και μη). Έχουν και τα εργαλεία και τον τρόπο και τις γνώσεις για να πιάσουν το σκύλο. Οι πειραματισμοί σας μπορεί να οδηγήσουν σε διάφορα απρόοπτα και ατυχήματα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν η κοπέλα του πήγε σε νοσοκομείο για το δάγκωμα υπάρχει κ ο εισαγγελέας όπου θα τις βάλει στη θέση τους αυτούς που αδιαφορούν... χοντρό αλλά πραγματικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο <<εκπαιδευτης>> του δημου ειπε οτι δεν του επιτρεπει ο νομος να χρησιμοποιησει αναισθητικο βελακι.

Δε μας ειπε αλλο τροπο για να τον πιασουμε.

Η κοπελα μου εκανε αντιτετανικο κατευθειαν.

Το προβλημα ειναι οτι δε μας βοηθανε,αλλα δε μπορουμε και εμεις να κανουμε τιποτα.
Ασε που με εχουν δει 2 φορες που περιφερομαι και με ρωτανε απο διαφορα σπιτι αν ψαχνω κατι.

Τρομαζουν και αυτοι,ειναι και λιγο ρουφιανοι εδω περα οποτε το ζητημα ειναι λεπτο.

Σκεψου να με δουν οταν ριχνω το τυρι στο λυκο...
Με γραψαν οι εφημεριδες..

Σκεφτομαι και εγω την αστυνομια,ισως και τα τοπικα καναλια.

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας παιδια!

Οταν εχω νεοτερα ενημερωνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...