Προς το περιεχόμενο

Αυτό είναι το πρώτο επίσημο Mi Store της Xiaomi στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O Κινεζος πουλαει κατι 160€. Ας κανουμε την εικασια οτι του κοστιζει 120€ για αγορα, δηλαδη 40€ κερδος, ητοι 33% περιθωριο κερδους που ειναι αρκετα μεγαλο για μια φθηνη συσκευη, το κερδος των μαγαζιων ειναι αρκετα χαμηλοτερο.

 

Οποτε εχουμε 120€ για μια συσκευη που ειναι συνηθως λιγο φθηνοτερη απο την αντιστοιχη που θα πουληθει Ευρωπη(γιατι δεν εχει πχ ολες τις μπαντες για 4g).

Ας πουμε οτι η αντιστοιχη ευρωπαικη κανει 125€.

 

Σε αυτα τα 125€ ας βαλουμε αλλα 5€ μεταφορικα, ασφαλιση κλπ για να ερθει Ευρωπη.

Παμε στα 130€. Βάλε ΦΠΑ 24% (προσπερναω τυχων φορους εισαγωγης κλπ) και παμε στα 160€. 

 

Ακομα δεν εχουμε βαλει το κερδος της Infoquest. Στον Κινεζο ειπαμε οτι ηταν 33% κερδος, ας πουμε οτι θα ειναι 33% και στην infoquest, (παρολο που εχει μεγαλυτερα ρισκα, μεταφορες, εισαγωγες κλπ , οποτε συνηθως κοιτανε να αυξησουν το κερδος)  και παμε στα 215€.

 

Ειμαστε στα 215€ χωρις να βαλουμε 2ετη εγγυηση, καταστημα, αντιπροσωπεια/σερβις και φορους εισαγωγης.

 

Οποτε τα 229€ που πουλαγε η infoquest κινητα που πουλαγαν 150-160 τα κινεζικα καταστηματα ηταν μια χαρα.

Ελπιζω να πηρες λιγο ιδεα απο αγορα, γιατι αυτα που εγραφες δεν στεκουν καθολου.

 

εγω ξερω απο αγορα,εσυ που υποστηριζεις οτι ο αλλος εχει μια τοσο μεγαλη επιχειρηση και δουλευει με ποσοστο κερδους 0,0001% ισως θα πρεπε να το ξανασκεφτεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 123
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η Huawei πουλάει τις συσκευές που προορίζονται για Ευρώπη με τιμές χαμηλότερες από ότι τα βρίσκει κάποιος σε κινεζομάγαζα παρά τους φόρους κλπ. Προς το παρόν για τα προϊόντα xiaomi δεν θα το δούμε αυτό, θα υπάρχει μεγάλο καπέλο στις τιμές, γιατί απλά δεν την ενδιαφέρει να επεκταθεί στην Ευρώπη. Και η xiaomi έγινε γνωστή στην Ελλάδα γιατί αγοράζαμε τα προϊόντα της από Κίνα σε τιμές χώμα. Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον να δίνει 600€ για κινητό ή pc ή tv xiaomi από Ελλάδα, τουλάχιστον για τα επόμενα χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τώρα θα γίνει πάρτυ αφού έχουμε σκρουτζομαγαζα να πουλάνε +20% τιμές από ali, gear και "επίσημο" μεταπωλητή σε τιμές 40-50%+...

 

Προσωπικά μια φορά έφερα μόνο από Κίνα και αυτό με φόβο, έτυχε και μου βγήκε καλό (Μι5) αλλά ενός κολλητού ήρθε ελαττωματικό και την έφαγε.. Αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις.. αυτή τη στιγμή έχω ένα απλό 4α το οποίο αγόρασα στα 118 από κοτσοβολο για 16GB πριν αρκετό καιρό (ενώ από έξω το έφερνα σχεδόν -50€) και ξέρω πως ότι και να πάθει έχω και μια εγγύηση (εάν δεν μου πούνε στο service ότι προκλήθηκε από χρήση και ότι δεν καλύπτεται χαχα)..

 

Παντός έχω γλυτώσει εποχές που φλασαρα καημένα galaxy s1-s2 για.να δω 2+ % απόδοση.. Μπορεί στην κάμερα να υστερούν (ειδικά τα φτηνά Μι) αλλά δεν μπορείς να τα έχεις όλα σε ένα smart phone το οποίο κόστισε σχεδόν 100..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα για συνέντευξη για τεχνικός και μου ζήτησαν να κάνω καθήκοντα πωλητή, ταμείου και καθαρισμού. Όταν ρώτησα γιατί, μου απάντησαν "επειδή σαν τεχνικός, δε θα έχεις πολύ δουλειά και το μόνο που θα κάνεις είναι μια διάγνωση μία στο τόσο".

Κλασσική ελληνική εταιρεία, γυρνάνε και λένε σε άτομο με τεχνικές γνώσεις να κάνει πωλήσεις.

 

Ο hr είναι ένας πολύ μουντός άνθρωπος, αν πάτε για συνέντευξη μάθετε απέξω το site του ομίλου quest και θα σας αγαπήσει

 

 

Εξάλλου είναι γνωστό οτί οι τεχνικές γνώσεις κάνουν κακό στις πωλήσεις. Δεν πειράζει άρχοντά μου, άσε την θέση για κάποιον με την μύτη πιο χαμηλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ξερω απο αγορα,εσυ που υποστηριζεις οτι ο αλλος εχει μια τοσο μεγαλη επιχειρηση και δουλευει με ποσοστο κερδους 0,0001% ισως θα πρεπε να το ξανασκεφτεις.

Φιλε azuli, εκτος οτι δεν εχεις ιδεα απο την αγορα,φαινεται να εχεις και δυσκολια στην κατανοηση κειμενου.

Θελεις να παραθεσεις το σημειο οπου εγραψα πως "μια τοσο μεγαλη επιχειρηση δουλευει με ποσοστο κερδους 0,0001%" ή ειναι και αυτο απο το μυαλο σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήγα για συνέντευξη για τεχνικός και μου ζήτησαν να κάνω καθήκοντα πωλητή, ταμείου και καθαρισμού. Όταν ρώτησα γιατί, μου απάντησαν "επειδή σαν τεχνικός, δε θα έχεις πολύ δουλειά και το μόνο που θα κάνεις είναι μια διάγνωση μία στο τόσο".

Κλασσική ελληνική εταιρεία, γυρνάνε και λένε σε άτομο με τεχνικές γνώσεις να κάνει πωλήσεις.

Ο hr είναι ένας πολύ μουντός άνθρωπος, αν πάτε για συνέντευξη μάθετε απέξω το site του ομίλου quest και θα σας αγαπήσει

Ολοι οι πωλητές επρεπε να ειναι τεχνικοί γιατι τις μπουρδες που εχω ακουσει απο σκετους πωλητες αν εγραφα βιβλιο θα γινοταν best seller
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξάλλου είναι γνωστό οτί οι τεχνικές γνώσεις κάνουν κακό στις πωλήσεις. Δεν πειράζει άρχοντά μου, άσε την θέση για κάποιον με την μύτη πιο χαμηλά.

Οποιος θελει να αναπτυξει τις δεξιοτητες του αποκλειστικα στο αντικειμενο του "εχει τη μυτη πιο ψηλα";

Εχεις παρει πρεφα ποσος κοσμος εχει φυγει εξωτερικο για να το καταφερει;

Ή ζεις σε αλλον κοσμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις παρει πρεφα ποσοι πηγαν εξωτερικό και γυρισαν στο 3μηνο; Έχεις παρει πρεφα πως οι περισσότεροι πηγαν εξωτερικο και τους μενου ( ; ) 300€ καθε μηνα;

Αν ανοιγες δικο σου μαγαζι θα εφερνες καθαρίστρια να στο καθαριζει; Λες και πηγες να δουλεψεις στην λαντζα, κανεις...

Πολλοι σκεφτονται ετσι και μενουν σπιτι να παιρνουν το 20αρικο απο τον μπαμπά...

Ποσο κακο εχει κανει η νοοτροπία των μαναδων που το δικό μου παιδι είναι ο υπερεπιστημονας και δεν δεχομαι να κανει τιποτα αλλο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξάλλου είναι γνωστό οτί οι τεχνικές γνώσεις κάνουν κακό στις πωλήσεις. Δεν πειράζει άρχοντά μου, άσε την θέση για κάποιον με την μύτη πιο χαμηλά.

 

μυτη = αξιοπρέπεια. 

 

Ολοι οι πωλητές επρεπε να ειναι τεχνικοί γιατι τις μπουρδες που εχω ακουσει απο σκετους πωλητες αν εγραφα βιβλιο θα γινοταν best seller

 

Οι πωλητές σου φταίνε ή τα μαγαζιά που βάζουν τα παιδάκια χωρίς γνωσεις να εξυπηρετήσουν πελάτες. Πελάτες μάλιστα που ο καθένας τους θα τους πει την κάθε παπατζα;

 

Έχεις παρει πρεφα ποσοι πηγαν εξωτερικό και γυρισαν στο 3μηνο; Έχεις παρει πρεφα πως οι περισσότεροι πηγαν εξωτερικο και τους μενου ( ; ) 300€ καθε μηνα;

Αν ανοιγες δικο σου μαγαζι θα εφερνες καθαρίστρια να στο καθαριζει; Λες και πηγες να δουλεψεις στην λαντζα, κανεις...

Πολλοι σκεφτονται ετσι και μενουν σπιτι να παιρνουν το 20αρικο απο τον μπαμπά...

Ποσο κακο εχει κανει η νοοτροπία των μαναδων που το δικό μου παιδι είναι ο υπερεπιστημονας και δεν δεχομαι να κανει τιποτα αλλο...

 

Διαβάζεις αυτά που γράφεις ή πατάς τα πλήκτρα τυχαία και βγαίνουν λέξεις, οι οποίες στη σειρά  βγάζουν ασυνάρτητες προτασούλες;

 

Έχεις στοιχεία για το ποσοστο των ανθρώπων που πήγαν εξωτερικό και επέστρεψαν επειδή "απέτυχαν" ή δεν κατάφεραν να κάνουν κάτι; Επισημα στοιχεία ε; Για ψαξε λίγο και ξαναμιλάμε. Διότι εγώ ξέρω πως το ποσοστό των ανθρώπων που επέστρεψε ειναι πολύ μικροτερο σε σχεση με αυτό που τα καταφερε και προσαρμόστηκε. Επισης οι πλειοψηφία αυτών που γυρισαν δεν ειναι επειδη η κακή η τύχη τα έφερε έτσι αλλά επειδή οι ίδιοι δεν ήθελαν να προσαρμοστούν. (προφανώς υπάρχουν και κάποιες περιπτωσεις όπου και εκμετάλευση υπήρξε και κακές συνθήκες αλλά σίγουρα δεν είναι ο κανόνας)

 

300 ευρώ τους μένουν; το μήνα; Άρα αυτοί βάζουν στην άκρη το χρόνο 300 χ 12 = 3600! Σωστά, λίγα ειναι... WTF.

Εδώ ο μέσος εργαζόμενος το 2017 πόσα βάζει στην ακρη; Μήπως τρώει από τα έτοιμα, αν έχει;

 

Έχω γράψει και σε προηγούμενο σχόλιο απαντώντας σε άλλο φίλο, εξηγώντας πως ο τεχνικός είναι τεχνικός, ο πωλητής ειναι πωλητής, ο λογιστής μια από τα ίδια και πάει λέγοντας. Αν ο εκάστοτε μαγαζάτορας/επαγγελματίας θέλει να είναι σοβαρός θα πρέπει να φροντίσει να είναι, προσφέροντας και στους πελάτες αντίστοιχες υπηρεσίες αλλά και να είναι σωστός από όλες τις πλευρές και προς τους εργαζόμενούς του.

 

Ας μιλήσουμε και για νοοτροπία, μια και φαίνεται το έχεις φιλοσοφήσει το θέμα.

Σοβαρά τωρα, πιστεύεις εν έτη 2017 αυτό το οποίο μας κρατάει πίσω είναι η νοοτροπία των μανάδων μας... οκ

Όχι πχ η νοοτροπία ότι κάνω τα πάντα και συμφέρω για να έχω χαρούμενο το αφεντικό μπας και σε 4-5-6 χρόνια μου δώσει κανα μεγαλύτερο κομμάτι ψωμί να φάω, να πάρω σμαρτάκι να φορτώσω γκομενάκι και ροζ φλαμινγκο και να παώ παραλία να πουλ μουρ. 

Όχι πχ η νοοτροπία πως τα ξέρω όλα και τα κάνω όλα καλύτερα από τους άλλους και εντάξει μωρε, αφού έχω δουλεία θα την βρω την άκρη κάπου θα χωθω και γω, κάπου κάπως θα ανελιχθώ πατώντας επι πτωμάτων και στην τελική να νομίζω πως κάνω κάτι.

 

Ξύπνα φίλε. Όπως ξύπνησε ο νέος κόσμος και τα τελευταία χρόνια την κάνει με ελαφρά από εδώ. Καλώς ή κακώς αυτό είναι άλλο κεφάλαιο, αλλα στην τελικη, ενας ή μια 25 χρονών θα κοιτάξει την βιωσιμότητα των ασφαλιστικών ταμείων κλπ κλπ ή την βελτιώση της ποιοτητας ζωής κάτι το οποίο θα του εξασφαλίσει μια καλύτερη ζωή;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μυτη = αξιοπρέπεια. 

 

 

 

Οι πωλητές σου φταίνε ή τα μαγαζιά που βάζουν τα παιδάκια χωρίς γνωσεις να εξυπηρετήσουν πελάτες. Πελάτες μάλιστα που ο καθένας τους θα τους πει την κάθε παπατζα;

 

 

 

;[/quote

Αν δεν ειχαν απορίες οι πελατες θα τα παίρναν απο το ιντερνετ πολυ φτηνοτερα,

 

μυτη = αξιοπρέπεια ,οκ παρε το ταληρακι απο τον πατερα σου και ζησε με την σξιοπρεπεια σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μυτη = αξιοπρέπεια. 

 

 

 

Οι πωλητές σου φταίνε ή τα μαγαζιά που βάζουν τα παιδάκια χωρίς γνωσεις να εξυπηρετήσουν πελάτες. Πελάτες μάλιστα που ο καθένας τους θα τους πει την κάθε παπατζα;

 

 

 

;[/quote

Αν δεν ειχαν απορίες οι πελατες θα τα παίρναν απο το ιντερνετ πολυ φτηνοτερα,

 

μυτη = αξιοπρέπεια ,οκ παρε το ταληρακι απο τον πατερα σου και ζησε με την σξιοπρεπεια σου

 

 

Ενώ τώρα ξέρω γω δεν τα παίρνουν από το ιντερνετς και μετά πάνε στα μαγαζιά (ή πχ τα φορουμς) και ρωτάνε τις ίδιες βλακείες ... οκ

Να προσέχουμε λίγο όταν μιλάμε για πατεράδες/μανάδες γιατί πολύ εύκολα μπορεί να ξεφύγει η κουβέντα. Κανένα ταληράκι από κανέναν πατέρα/μάνα/θείο. Ότι μπαίνει κάθε μήνα στον λογαριασμό μου μπαίνει με το σπαθί μου και την αξία μου για αυτό που σπούδασα και αγαπάω να κάνω, χωρίς φασίνες, λαντζες και λοιπά παρελκόμενα.

Εσένα που η "μύτη" σου είναι στα τάρταρα, πήγαινε να κάνεις ότι σε φωτίσει η ρινική σου κοιλότητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1ον Αν ηταν ασυναρτητος ο λόγος μου δλδ χωρις λογικη συνεχεια, δεν θα μπορουσες καν να αντιληφθεις τι γραφω.απο την στιγμη που επιχειρηματολογησες εναντιον του, μια χαρα συνεχεια εχει...

2ον απορριπτεις το επιχειρημα μου καθως οπως λες δεν υπαρχουν επισημα στοιχεια για το ποσοστο που πηγε στο εξωτερικο και εμεινε εκει και στην αμεσως επομενη προταση γραφεις οτι ξερεις πως αυτοι που εμειναν στο εξωτερικο αποτελουν μεγαλυτερο ποσοστο(τωρα το πως εσυ δικαιούσαι να το ξερεις αφου δεν υπαρχει επισημο ποσοστο ειναι αλλο θεμα...)

3ον 300ε μια χαρα σου μενουν αν αποφασισεις να κανεις μια δουλεια στην χωρα σου. Αλλωστε θα επρεπε να εχεις μαθει πως το νουμερο 1 προσον στην εποχη μας ειναι η προσαρμοστικοτητα και η ευελιξια στην αποκτηση νεας γνωσης και ειδικευσης.

4ον τα "ξυπνα" ισως θα επρεπε να τα πεις στον καθρεφτη σου. Ο νεος κοσμος αν ηταν ξυπνιος θα ειχε φροντισει να αλλαξει την χωρα του και το μελλον ειτε φτιαχνοντας νεες συλλογικοτητες και ψηφιζοντας τες ειτε φροντιζοντας να αλλαξουν οι υπάρχουσες...ο νεος κοσμος που φευγει, εκπαιδευτηκε (η εκπαιδευση ενος φοιτητη ιατρικης κοστιζει καπου στα 100.000ε) σε αυτο το χαλια σύστημα και αντι να παλεψει για να το αλλαξει βλεπει ως εξυπναδα το να φυγει...δεν ηξερα οτι "ξυπνημα" ειναι η φυγή.

Δεν θα επανελθω καθως δεν ειμαι της αποψης οτι πρεπει να εχω την τελευταια κουβέντα (στην χαριζω) και επειδη εδω μιλαμε για το κατάστημα της Xiaomi...αυτα και καλη σου σταδιοδρομια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εσένα σε έθιξε δηλαδή γιατί ο κλασικός Έλληνας αν είναι να κάνει κάτι παραπάνω δεν μπορεί τον ξεπερνάει. Η λογική του δημόσιου υπαλλήλου σε όλο της το μεγαλείο.

200_s.gif

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...