Προς το περιεχόμενο

Στα 700 δολ. έφτασε κάποια στιγμή το Bitcoin Cash – απειλές για αγωγή στο Coinbase [Ενημέρωση]


deligkos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν κινδυνευουν τα κρατη απο τα κρυπτονομισματα.

 

Το κρατος παντα θα εχει τη δυνατοτητα να εκτυπωνει, να πληρωνει και να απαιτει πληρωμες στο δικο του νομισμα, οποτε παντα θα υπαρχει ζητηση γι αυτο.

 

Οι χαμενοι της υποθεσης ειναι η τραπεζες που χανουν μερος του μονοπωλιου και της σχεδον ανεξελεγκτης δυναμης τους, αλλα ποιος τις λυπαται?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν κινδυνευουν τα κρατη απο τα κρυπτονομισματα.

 

Το κρατος παντα θα εχει τη δυνατοτητα να εκτυπωνει, να πληρωνει και να απαιτει πληρωμες στο δικο του νομισμα, οποτε παντα θα υπαρχει ζητηση γι αυτο.

 

Οι χαμενοι της υποθεσης ειναι η τραπεζες που χανουν μερος του μονοπωλιου και της σχεδον ανεξελεγκτης δυναμης τους, αλλα ποιος τις λυπαται?

Τράπεζες=κράτος. Εγώ αυτή τη στιγμή πληρώνομαι σε ευρώ για τη δουλειά που κάνω. Πληρώνω φόρους για αυτά τα χρήματα. Αν κάποια στιγμή πληρώνομαι σε bitcoin για την δουλειά μου δεν θα αποδίδω και φόρους σωστά? Άρα χάνει το κράτος. Όπως κυνηγάνε το μαύρο χρήμα έτσι είναι και τα cryptocoins εφόσον δεν φαίνονται πουθενά και δεν φορολογούνται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τράπεζες=κράτος. Εγώ αυτή τη στιγμή πληρώνομαι σε ευρώ για τη δουλειά που κάνω. Πληρώνω φόρους για αυτά τα χρήματα. Αν κάποια στιγμή πληρώνομαι σε bitcoin για την δουλειά μου δεν θα αποδίδω και φόρους σωστά? Άρα χάνει το κράτος. Όπως κυνηγάνε το μαύρο χρήμα έτσι είναι και τα cryptocoins εφόσον δεν φαίνονται πουθενά και δεν φορολογούνται.

 

Οχι, κανεις καποια λογικα αλματα που δεν εχουν βαση.

 

Καταρχην, αν υποθεσουμε οτι καποιος ειναι προθυμος να σε προσλαβει για μαυρα, τυπικα εισαι ανεργος και μπορει να σε πληρωνει με μετρητα σε ευρω. Τι δουλεια εχει το btc?

 

Αν θελεις να δουλευεις επισημα και μπορει να σε πληρωνει σε καποιο κρυπτονομισμα, θα φορολογεισαι κανονικα, μαλλον σε ευρω αναλογα με την αξια του κρυπτονομισματος. Δεν ξερω αν υπαρχει η απαραιτητη νομοθεσια προς το παρον για κατι τετοιο αλλα θα μπορουσαν να γινουν οι απαραιτητες προσαρμογες.

 

Και φυσικα οι εταιριες στις οποιες θα δουλευεις και θα πουλανε τα προιοντα τους θα φορολογουνται κανονικα, θα αποδιδουν ΦΠΑ κλπ, ακομα και αν εχουν φτιαξει ετσι το μοντελο τους ωστε να δουλευουν κυριως με κρυπτονομισματα.

 

Σε καμια περιπτωση δεν ισχυει οτι crypto = αφορολογητα, τουλαχιστον οχι περισσοτερο απο οτι το μετρητα = αφορολογητα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωρε δούλεμα που πέφτει ... Ορεξη νά'χεις και είναι απίστευτο πόσα κορόιδα ("γνώστες") θα βρείς να σου δώσουν τα λεφτάκια σου ... Και μάλιστα θα επιχειρηματολογούν με απλετη σοβαρότητα για να δικαιολογήσουν και σένα και την βλακεία τους!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωρε δούλεμα που πέφτει ... Ορεξη νά'χεις και είναι απίστευτο πόσα κορόιδα ("γνώστες") θα βρείς να σου δώσουν τα λεφτάκια σου ... Και μάλιστα θα επιχειρηματολογούν με απλετη σοβαρότητα για να δικαιολογήσουν και σένα και την βλακεία τους!!!

 

και εσύ από τι καταλαβαίνω είσαι ο έξυπνος αετομάτης ε? Εμείς δλδ οι scammer :P

Φιλε μου χαιρετισμούς στον Στουρνάρα και στον Σόιμπλε.

Ειλικρινά θα ήθελα να μάθω και τι ακροβασία λογικής έχεις κάνει και δικαιολογείς ότι τα χρήματα που έχεις παράγει μόνος σου από την εργασία σου οι τράπεζες του έχουν βάλει capital control και δεν σε αφήνουν να τα διαχειριστής όπως θέλεις.

Απλά θα θελα να μου απαντήσεις. θα έχε ενδιαφέρον... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...