Προς το περιεχόμενο

Η 8η γενιά επεξεργαστών Intel Core έρχεται στις 21 Αυγούστου


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Giorgos241

 

O 7700K σε καλυπτει μια χαρα για 4-5 χρονια (αναλογα με το τι κανεις παντα), με αυτην την λογική ουτε σειρα 8 επρεπε να παρεις αλλα να περιμενεις για την 9 και παει λεγοντας...

απλα ετυχε να κανεις αναβαθμιση οταν υπηρχε η 7, θα ξανακανεις αναβαθμιση οταν κριθει απαραιτητο...οσοι παρουν γενια 8 απλα θα κανουν αργοτερα...αυτο δεν αλλαζει το χρονικο διαστημα αναμεσα στις αλλαγες, πχ αν χρειαζεσαι αλλαγη καθε 4 χρονια θα αναβαθμισεις το 2021, αυτοι που θα πανε σε σειρα 8 ας πουμε το 2018 θα πανε σε αναβαθμιση το 2022.

Απο οτι βλεπω αν δεν κανω λαθος πριν ειχες C2D 7200 θα περασει πολυ καιρος για να κανεις αντιστοιχο αλμα.

Αν απο 775 πηγες σε 7700Κ, τοτε με τον ρυθμο που αλλαζεις στην επομενη αλλαγη σου οχι μονο το 1151 δεν θα κυκλοφορει και το 2066 θα εχει αντικατασταθει.

Πλεον πολυ σπανια αξιζει αναβαθμιση στο ιδιο socket...μονο πχ αν εχεις καλη μητρικη με low entry cpu και ειναι μεγαλη η διαφορα με εναν καλυτερο στο ιδιο socket.

Δεν υπαρχει λογος να παραπονιεσαι...

 

Τι σκληρο δισκο εχεις? και τι μνημες?

 

 

Ναι φιλε εχεις απολυτο δικιο!

 

Παλια ειχα εναν 775 C2D και μπορω να πω οτι τον αλλαξα γιατι πλεον δεν με καλυπτε και ενιωθα οτι ειναι καιρος για αλλαγη.

 

Περισσότερα μπορεις να δεις εδώ.

 

Τα κομματια που πηρα τελικα, αλλαξαν λιγακι αλλα δεν νομιζω οτι ειναι το καταλληλο topic να συζητησουμε το build μου :P .

 

Αυτο που με ενοχλησε, ειναι οτι μαζευα καποια λεφτα για αρκετο καιρο και οταν τελικα πηρα ολα τα κομματια που ηθελα, βλεπω παντου νεα για "καινουργια" κομματια και τεχνολογιες.

 

Το θεμα μου, δεν ειναι οτι θα βγουνε "νεα" κομματια, αλλα ποσο γρηγορα θα γινουν τα δικα μου "αρχαια" ξανα. Δηλαδη, εγω εδωσα καποια λεφτα (αρκετα καλα λεφτα για τα μετρα μου) για να καταφερω να παρω σχεδον οτι καλυτερο υπηρχε διαθεσιμο.

 

 

 

@Giorgos241

 

Τι σκληρο δισκο εχεις? και τι μνημες?

 

 

Απο C2D και 4GB DDR2 με την HD4850 πανω σε μια LANPARTY X48DK (που πλεον δεν υπαρχει η μαρκα, κατασκευαζουν μονο για εταιριες HW) πηγα σε ενα νεο συστημα βασισμενο σε 1151 i7 7700K.

 

RAM: Corsair Vengeance CMK32GX4M2A2800C16

SSD: Crucial MX300

 

 

 

https://youtu.be/aDMsGl_XxTk

 

Πραγματικα νιωθω σαν τον τυπο στο βιντεο οταν αναφερω specs, οποτε με συγχωρεις, οτι αλλο θες ρωτα με απο PM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μονο σε μενα φαινεται περιεργο οτι απο αρχες 18 τα κινγτα θα παιζουν στα 7nm και τα pc στα 14?

 

Μιλάμε για διαφορετικά εντελώς πράγματα. Άλλη αρχιτεκτονική, διαφορετικό μέγεθος chip, instruction set, tdp/καταναλώσεις κλπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ανυπομονω ποτε η Qualcomm θα μπει στο παιχνιδι της κατασκευης επεξαργαστων για desktop/laptops αντ..αγωνιζομενη τις Intel / AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να χαλαρώσει ρε μεγάλε.. απατοι θα πάνε...

 

προφανώς εσύ θα πρέπει να δουλεύεις μέσα στην intel και έχεις ήδη δει benchmarks όπου οι ryzen φεύγουν κλαίγοντας, ατιμασμένοι και ηττημένοι κατα κράτος!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ανυπομονω ποτε η Qualcomm θα μπει στο παιχνιδι της κατασκευης επεξαργαστων για desktop/laptops αντ..αγωνιζομενη τις Intel / AMD.

http://www.techradar.com/news/qualcomms-new-cpu-will-give-amd-and-intel-nightmares

 

Νομιζω ηδη δεν ετοιμαζει ενα ARM επεξεργαστη?

Αλλα αυτο δεν εχει να κανει με την Intel και AMD αφου ειναι αλλη αρχιτεκτονικη σε σχεση με το x86

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προφανώς εσύ θα πρέπει να δουλεύεις μέσα στην intel και έχεις ήδη δει benchmarks όπου οι ryzen φεύγουν κλαίγοντας, ατιμασμένοι και ηττημένοι κατα κράτος!

Δεν ειμαι fanboy της Intel αλλα:

images?q=tbn:ANd9GcSdpTv2U3emHAO0-2scsD9

 

Γενικα απο γνωστους (που ειχαν παλιας γενιας CPU AMD, οχι Ryzen) δεν ηταν ικανοποιημενοι μετα απο καποια χρονια.

 

Εγω, ως παλιος χρηστης AMD καρτας GPU, μπορω να πω οτι ημουν χαρουμενος αλλα αυτο ειναι αλλο παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο σε μενα φαινεται περιεργο οτι απο αρχες 18 τα κινγτα θα παιζουν στα 7nm και τα pc στα 14?

 

Αυτό πάντα συνέβαινε. Πρώτα βγαίνουν low-end SoCs και μετά high end chips.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα απο γνωστους (που ειχαν παλιας γενιας CPU AMD, οχι Ryzen) δεν ηταν ικανοποιημενοι μετα απο καποια χρονια.

 

ωραίο κριτήριο αδερφέ! Γνωστοί σου που είχαν παλιούς AMD δεν ήταν ικανοποιημένοι και άρα εσύ έβγαλες συμπέρασμα πως οι ryzen είναι κατώτεροι της νέας, ακυκλοφόρητης παρτίδας intel!!!

Εύγε!!! Και πριν προλάβεις να με πεις fanboy να ξέρεις ότι έχω και των 2 εταιριών cpu σε pc εν ενεργεία

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ειχα πει οταν βγηκαν οι ryzen που με εψηναν απο τοτε και ακομα, θα το πω και τωρα. Αραχτε να βγουν μερικους μηνες να στρωσει το θεμα κ μετα προχωρηστε σε αγορα. Οπως ειπε ο συμφορουμιτης παραπανω μικρο καλαθι σε ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι fanboy της Intel αλλα:

images?q=tbn:ANd9GcSdpTv2U3emHAO0-2scsD9

 

Γενικα απο γνωστους (που ειχαν παλιας γενιας CPU AMD, οχι Ryzen) δεν ηταν ικανοποιημενοι μετα απο καποια χρονια.

 

Εγω, ως παλιος χρηστης AMD καρτας GPU, μπορω να πω οτι ημουν χαρουμενος αλλα αυτο ειναι αλλο παιχνιδι.

single thread  είναι η Intel 10% πιο γρήγορη παντού

άλλα 32 threads AMD 1000$  64 PCI-e lanes 

20 threads Intel 1000$ 44 PCI-e lanes

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι έκανες έκανες AMD, με έξι πυρήνες ιντελάτους δεν έχεις μέλλον όμως.

Kαι τωρα υπαρχουν 6 πυρηνες ιντελατοι, οποτε....μαλλον θα σε κανω ignore γιατι λες αρλουμπες.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν του κτυπαγε η amd στα ισα θα βλεπαμε αναβαθμισεις δυναμης με το κιαλι, αντε γερα απο xeon πηγα σε r7 και ολα ειναι μια χαρα, οταν πανε και τα παιχνιδια σε multithread θα χει πολυ τρομερη πιεση το ολο θεμα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...