Προς το περιεχόμενο

Πληρωμή με Paysafecard


georgeteras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να αγοράσω ένα μεταχειρισμένο λάπτοπ και ο τύπος που το πουλάει μου ζητάει την πληρωμή με μια paysafecard των 100 ευρώ. Πριν όμως λέει βρεθούμε από κοντά θέλει μια φωτογραφία της Paysafecard με κρυμμένο το serial number και τα πρώτα 2 ψηφία του PIN για επιβεβαίωση....λέει....

Επειδή δεν ξέρω από τις Paysafecards διαβάζοντας λιγάκι όσα σχετικά βρήκα, νομίζω κατάλαβα ότι το serialnumber δεν παίζει κάποιο ιδιαίτερο λόγο και να το ξέρεις ή όχι. Και ότι μόνο και μόνο το PIN να ξέρεις τη δουλειά σου την κάνεις. Άρα το να του κρύψω τα 2 πρώτα ψηφία απλά τον αναγκάζει να ψάξει λιιιιιίγο περισσότερο τους πιθανούς συνδυασμούς και να τσιμπήσει τα λεφτά πρωτού δω εγώ καν λάπτοπ.

Κάνω λάθος?

Ξέρει κάποιος περισσότερα να μου δώσει μια γνώμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρει ένα τηλ στην paysafe και πει ότι σκίστηκε το χαρτί και του έμεινε μόνο το απόκομμα αυτο(που του έστειλες) είναι πιθανό να πάρει τα χρήματα. Πάνω δεξιά η αριστερά θυμάμαι ότι είχε έναν κωδικό. Και το νούμερο να μην έχεις με λίγη υπομονή θα βρεις την άκρη έχοντας το νούμερο αυτό. (Μπορεί να έχει και γράμματα μέσα)

Πρακτικά νομίζω ότι πάει να στα φάει όποτε βγάλε μια φωτό το γενετικό σου όργανο και στείλε του!

Ελπίζω να βοήθησα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πάρει ένα τηλ στην paysafe και πει ότι σκίστηκε το χαρτί και του έμεινε μόνο το απόκομμα αυτο(που του έστειλες) είναι πιθανό να πάρει τα χρήματα. Πάνω δεξιά η αριστερά θυμάμαι ότι είχε έναν κωδικό. Και το νούμερο να μην έχεις με λίγη υπομονή θα βρεις την άκρη έχοντας το νούμερο αυτό. (Μπορεί να έχει και γράμματα μέσα)

Πρακτικά νομίζω ότι πάει να στα φάει όποτε βγάλε μια φωτό το γενετικό σου όργανο και στείλε του!

Ελπίζω να βοήθησα.

 

Νομίζω το νούμερο που αναφέρεις είναι το serial number το οποίο μου είπε να το έχω κρυμμένο. Αλλά και μόνο το PIN να ξέρει δεν του είναι αρκετό να μου την κάνει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά δεν κατάλαβα.

Λες πριν βρεθείτε από κοντά θέλει να δει την .p.c. με κρυμμένα νούμερα.

Ποιος ο λόγος αφού βρεθείτε από κοντά να τον πληρώσεις με κάρτα και όχι με μετρητά;;;;

 

Ειλικρινά δεν κατάλαβα το ποστ σου,ούτε την εμμονή του πωλητή.100 ευρώ σε δύο πενηντάρικα να μπορεί να

τα ελέγξει και για τη γνησιότητά τους αν είναι καχύποπτος και τελείωσε το πανηγύρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά δεν κατάλαβα.

Λες πριν βρεθείτε από κοντά θέλει να δει την .p.c. με κρυμμένα νούμερα.

Ποιος ο λόγος αφού βρεθείτε από κοντά να τον πληρώσεις με κάρτα και όχι με μετρητά;;;;

 

Ειλικρινά δεν κατάλαβα το ποστ σου,ούτε την εμμονή του πωλητή.100 ευρώ σε δύο πενηντάρικα να μπορεί να

τα ελέγξει και για τη γνησιότητά τους αν είναι καχύποπτος και τελείωσε το πανηγύρι.

 

Ισχυρίζεται ότι έτσι είναι πιο ασφαλής η συναλλαγή γι'αυτόν... Αλλά αφού δεν μπορεί να γίνει κατανοητό το ποστ μου.... Η ερώτησή μου είναι η εξής και απλή....

 

Μπορεί κάποιος γνωρίζοντας μονο το PIN (χωρίς τα πρώτα 2 ψηφια του), και χωρίς το serial number μιας paysafecard να σου πάρει τα χρήματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Έλληνα ο τύπος πάει να σου φάει το κασέρι, δεν το βλέπεις? Τι ασφάλεια θέλει για την συναλλαγή από την στιγμή που θα βρεθείτε από κοντά. Σου δείχνει το λάπτοπ, του δίνεις το 100ρικο και τέλος. Δεν σου φαίνεται περίεργο που θέλει να δει τα περισσότερα ψηφία του PIN? Να πω να στο έστελνε με κουριερ να το δεχτώ, πες του θα σου στείλω φωτό χωρίς να φαίνεται κανένα ψηφίο του PIN ούτε το serial number. Θα δεις μια αγορασμένη paysafe των 100. Μόλις στείλεις αυτό θα χάσεις και κάθε επαφή μαζί του γιατί θα ψάξει νέο θύμα.

 

Φαντάζομαι ότι θα είναι και κανα σουπερ ντούπερ λάπτοπ που το βρήκες ευκαιρία κλπ κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα δε μου αρέσει καθόλου ο τρόπος συναλλαγής και εξασφάλισης του. Κάτι δε μου κολλά με βάση τη λογική. Και εσύ μπορείς να του στείλεις κάρτα και μιση ωρα πριν το ραντεβου να τα χρησιμοποιήσεις. Δεν τον λέω απατεώνα αλλά κάτι δε μου στρώνει.

 

Ξεκίνα αλλιώς την προσεγγιση. Δες σαν πωλητής αν ειναι παλιος, αν εχει κριτικές, κλπ. Αυτό ειναι πιο αξιόπιστο. 

 

Βέβαια αν ειχα πονηρό μυαλό, για 100 ευρω άνετα θα έκανα brute force και θα έβρισκα τον αριθμό. Αν όμως του προτείνεις να του στείλεις κάρτα με κρυμμένα 5 ή 6 ψηφία, ίσως σου πει ναι, αλλά αν ειναι επαγγελματίας απατεωνίσκος, θα σου πει ναι και μετα αφου το στείλεις θα πει πουλήθηκε/κάηκε/κλάπηκε/κατι και εσύ θα μείνεις με 100 ευρω κάρτα που πρακτικά ειναι άχρηστη για το μέσο χρήστη. Μπορείς βεβαια να ζητήσεις εξαργύρωση απο την εταιρεία αλλά θα χάσεις 7,5 ευρω και τα χρήματα θα ειναι δεσμευμένα για 2-3 εβδομάδες

https://www.paysafecard.com/el-gr/help/refunds/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα δε μου αρέσει καθόλου ο τρόπος συναλλαγής και εξασφάλισης του. Κάτι δε μου κολλά με βάση τη λογική. Και εσύ μπορείς να του στείλεις κάρτα και μιση ωρα πριν το ραντεβου να τα χρησιμοποιήσεις. Δεν τον λέω απατεώνα αλλά κάτι δε μου στρώνει.

 

Ξεκίνα αλλιώς την προσεγγιση. Δες σαν πωλητής αν ειναι παλιος, αν εχει κριτικές, κλπ. Αυτό ειναι πιο αξιόπιστο. 

 

Βέβαια αν ειχα πονηρό μυαλό, για 100 ευρω άνετα θα έκανα brute force και θα έβρισκα τον αριθμό. Αν όμως του προτείνεις να του στείλεις κάρτα με κρυμμένα 5 ή 6 ψηφία, ίσως σου πει ναι, αλλά αν ειναι επαγγελματίας απατεωνίσκος, θα σου πει ναι και μετα αφου το στείλεις θα πει πουλήθηκε/κάηκε/κλάπηκε/κατι και εσύ θα μείνεις με 100 ευρω κάρτα που πρακτικά ειναι άχρηστη για το μέσο χρήστη. Μπορείς βεβαια να ζητήσεις εξαργύρωση απο την εταιρεία αλλά θα χάσεις 7,5 ευρω και τα χρήματα θα ειναι δεσμευμένα για 2-3 εβδομάδες

https://www.paysafecard.com/el-gr/help/refunds/

 

Αρα με μονο 2 κρυμμενα ψηφια μπορει ευκολα να βουτηξει τα λεφτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρα με μονο 2 κρυμμενα ψηφια μπορει ευκολα να βουτηξει τα λεφτα

Για να μη παρερμηνευονται τα λόγια μου :

 

Πανεύκολο δεν ειναι, αλλά δύσκολο δε θα το χαρακτήριζα. Αν βεβαια επρεπε να μαντέψω 9999 ψηφία, τότε τα 100 ευρω ειναι λίγα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μη παρερμηνευονται τα λόγια μου :

 

Πανεύκολο δεν ειναι, αλλά δύσκολο δε θα το χαρακτήριζα. Αν βεβαια επρεπε να μαντέψω 9999 ψηφία, τότε τα 100 ευρω ειναι λίγα. 

 

Κατσε γιατι δεν ξερω πολλα απο paysafecards. Αν κρυψω τα πρωτα 2 ψηφια, γιατι ειναι 9999 τα ψηφια που πρεπει να μαντεψει καποιος και οχι απλα 99....?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ψηφία κρυμμένα ειναι 99 συνδυασμοί

 

4 ψηφία κρυμμένα ειναι 9999 συνδυασμοι.

 

Σου λεω λοιπον οτι για 100 ευρω να προσπαθήσω μα μαντεψω 99 συνδυασμους, αλλά αν ειχα να μαντεψω 9999 συνδυασμους ειναι too much. Αυτό γιατί νωρίτερα σου προτεινα να κρυψεις περισσότερα ψηφία και μάλιστα σκορπιστα.

 

Πχ θα εκρυβα 5 ψηφία,

1ο

20

6ο

9ο

10ο

 

Και επαναλαμβανω, πιο αξιοπιστη προσεγγιση ειναι να δεις το προφιλ του πωλητη,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου φάει την κάρτα και θα έρθεις να κάνεις νέο thread μετά και όλοι θα ξέρουμε τι θα γράψεις. 

Στείλτον από κει που ήρθε. ΧΘΕΣ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ψηφία κρυμμένα ειναι 99 συνδυασμοί

 

4 ψηφία κρυμμένα ειναι 9999 συνδυασμοι.

 

Σου λεω λοιπον οτι για 100 ευρω να προσπαθήσω μα μαντεψω 99 συνδυασμους, αλλά αν ειχα να μαντεψω 9999 συνδυασμους ειναι too much. Αυτό γιατί νωρίτερα σου προτεινα να κρυψεις περισσότερα ψηφία και μάλιστα σκορπιστα.

 

Πχ θα εκρυβα 5 ψηφία,

1ο

20

6ο

9ο

10ο

 

Και επαναλαμβανω, πιο αξιοπιστη προσεγγιση ειναι να δεις το προφιλ του πωλητη,

 

Εχεις δικιο. Ευχαριστω για την βοηθεια

Θα σου φάει την κάρτα και θα έρθεις να κάνεις νέο thread μετά και όλοι θα ξέρουμε τι θα γράψεις. 

Στείλτον από κει που ήρθε. ΧΘΕΣ !

 

 

Χχαχαχαχαχ εγινεεεεε. Ευχαριστω παιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...