Προς το περιεχόμενο

Η Intel θα λανσάρει τους τετραπύρηνους Core i3-8350K και Core i3-8100


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

χάρις στην amd και με τον φόβο μην χάσει κομμάτι της αγοράς βιαστικά η intel μετά από 7 γενιές επεξεργαστών ξεκόλλησε από τα ίδια και τα ίδια και πήγε παρακάτω, τα i3 γίνονται 4-πυρήνα και τα i5 6-πύρηνα με τεχνολογίες που ήδη κατείχε και τις φύλαγε στα συρτάρια! ο ανταγωνισμός πάντα βοηθάει.. μακάρι να υπήρχε και τρίτη εταιρία να πηγαίνουν πιο γρήγορα τα πράγματα ...κανονικά η intel θα έπρεπε να αντικαταστήσει όλη την 7 σειρά σε όσους αγόρασαν (αυτή την σειρά κοροϊδία) με πολύ μικρό κόστος να τον αλλάζουν με 8ης γενιάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνε οι παλιοι i5 που τρεχαμε να παρουμε  για να εχουμε αυτους τους 4πυρηνες να παιξουμε ενα απαιτητικο παιχνιδι (χρηστης LGA 1150 με i5 4460 ) οσο και να θες να εισαι καπως "σχετικα μπροστα" δεν μπορεις απο την 4η πηγαμε στην 5η απο την 5η στην 6η και απο την 6η στην 7η και τωρα μολις μιλησε η AMD τρελαθηκε η INTEL χαρηκα πολυ με την amd παρολο που ειχα για αρχη εναν i3 4160 ετρεχα craysis 3 στα high με μια r9 270x η ιντελ την εχει δει πολυ καπως μπραβο στην amd δεν ειμαι ιντελοφιλος αλλα το χαρηκα πολυ για την amd να παει 50 - 50 ρε παιδια να παει 70 amd 30 ιντελ ! Αμαν πια μονοπωλειο ναουμ ! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι μου λέει πως θα κουμπωνουν στο υπάρχων. 1151

Μερικα μοντελα απο οτι διαβασα θα κουμπωνουν στο 1151 αλλα τα τερατα σαφως και οχι να βγαλει και κατι ρε αδερφε η ιντελ (εχω αηδιασει με την ιντελ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλοί φαίνονται. 

Έχω τον 6100 (διπύρηνο στα 3,7).

Ευχαρίστως αν μπορέσω να βάλω τον 8100.

και θα αφησει η ιντελ ετσι να παρει μονο λεφτα απο το cpu? οχι , εισαι 7η γενια με 2 πυρηνες θα πληρωσεις κυριε και το z/h/b3xx chip και στην μητρικη γιατι μπορουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είμαι κανενας ιντελάκιας, αλλά τους ryzen τους ξεπερνά η intel ακόμα και χωρίς να βγάλει καινούργια μοντέλα.

το μόνο που είχε να κάνει η intel ήταν να χαμηλώσει τις τιμές και αυτό ήταν.

μπορεί 150-180 να είναι πολλά για έναν ίντελ και στα ίδια χρήματα να παίρνεις έναν πολυπύρηνο ryzen, αλλά ρωτώ: τι να τους κάνεις τους πολλούς πυρήνες; ξαφνικά γίναμε όλοι επαγγελματίες που χειρίζονται βαριά  προγράμματα;

η amd ανεκαθεν βασιζότανε στους πολλούς πυρήνες για να εντυπωσιάσει αλλά  η intel έχει τους ποιοτικούς επεξεργαστές (εκτός απο την 7η γενιά ίσως).

ακόμα βλέπω ryzen 3 να ζορίζεται με 2πύρηνους ιντελ που βγήκαν καιρό πριν.

η ιντελ είναι πιο ποιοτική είτε μας αρέσει είτε όχι, γιαφτό και είναι πιο ακριβή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι τους ξεπερναει δηλαδη? 

Και σαφως αν μειωσει την τιμη θα ειναι καλυτερο deal, αλλα το ιδιο ισχυει για τα παντα.Και η AMD αν δωσει τους R5 στα 100€ τοτε ξαναπερναει την Intel. Δεν συγκρινουμε με θεωρητικες τιμες σε θεωρητικα προιοντα αλλα με χειροπιαστα προιονατ και τιμες αγορας. Αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει ανταγωνισμος δυστηχως, η AMD κατεστρεψε την Intel. Περιμενουμε τους coffee lake να δουμε απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε όλα τους ξεπερνάει και όταν βγουν οι i3 8300, πάλι θα τους ξεπερνάει με 4 πυρήνες μάλιστα.

οι Ryzen ισούνται με τους haswell της ιντελ, απλά βάλανε περισσότερους πυρήνες για να αυξήσουν επιδόσεις. οπότε πάλυ δεύτερη και καταιδρωμένη βγαίνει η amd.

απο εκει και πέρα ο καθένας όπως θέλει επενδύει τα λεφτά του.

και εγώ κάποτε επένδυσα σε 8π'υρηνο amd λόγω του ότι ψάρωσα με το μάρκετινκ και ακόμα το μετανιώνω, όχι για να μη λέτε ¨η κακη ιντελ¨κλπ...  Η amd μας κοροιδεύει κατάμουτρα με κατώτερα προιόντα. Μαρκετινκ είναι αυτό όμως, παθαίνουμε και μαθαίνουμε παρόλα αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες δηλαδη σε τι ειναι κατωτερος ενας R5 1600 κλοκαρισμενος στα 3.8 με τη μαμα ψυκτρα απο εναν παρομοιου κοστους i5 7500? Μολις μαθεις πες μου και μενα να τον παω πισω να παρω εναν 7500

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Με ξεκλείδωτο πολλαπλασιαστή μπορούμε να έχουμε πολλές ελπίδες για υπερχορνισμό

 

Υπερχορνισμό=over horny?

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο που δικαιολογει την διαφορα τιμης Intel - Amd ειναι η ενσωματωμενη καρτα γραφικων των Intel . Αν και θα αγοραζα αυτην την εποχη Amd θα το σκεφτομουν για ενα επεξεργαστη στα 62€ με καρτα γραφικων (g4560) αφου και η πιο οικονομικη καρτα γραφικων κοστιζει 35€ τουλαχιστον.

O A8 7600 με την ενσωματωμενη r7 250 στα 55€ κανει σκονη τον g4560 με την hd610 και αφηνει πισω ακομα και τον i3 6100 των 110€ σε συνολικη αποδοση gaming!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πες δηλαδη σε τι ειναι κατωτερος ενας R5 1600 κλοκαρισμενος στα 3.8 με τη μαμα ψυκτρα απο εναν παρομοιου κοστους i5 7500? Μολις μαθεις πες μου και μενα να τον παω πισω να παρω εναν 7500

δεν ασχολουμε με overclocking , δεν ξερω ουτε με νοιαζει. Ξέρω ότι ζημιωμένος βγήκα απο την amd.

αλλα με αυτη την λογικη και με εναν υπερχρονισμενο ιντελ παλι ανωτερη βγαινει η ιντελ.

εχω μια αποψη υπερ της ιντελ και δεν αλλαζει, ξεκαθαρα δεν σαρεσει και δικαιωμα σου. όλα τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε και να έχουμε να πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ασχολουμε με overclocking , δεν ξερω ουτε με νοιαζει. Ξέρω ότι ζημιωμένος βγήκα απο την amd.

αλλα με αυτη την λογικη και με εναν υπερχρονισμενο ιντελ παλι ανωτερη βγαινει η ιντελ.

εχω μια αποψη υπερ της ιντελ και δεν αλλαζει, ξεκαθαρα δεν σαρεσει και δικαιωμα σου. όλα τα υπόλοιπα είναι να είχαμε να λέγαμε και να έχουμε να πούμε.

Άρα θα μπορούσες να πεις από την αρχή δεν χωνεύω την AMD γιατί έγινε αυτό και όχι ότι η Intel είναι + σε όλα γιατί έτσι..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...