Προς το περιεχόμενο

Λόγοι γιατί ο Ταύρος είναι η καλύτερη περιοχή να νοικιάσει σπίτι/μετακομίσει κάποιος.


OMpampasMouEinaiAEKtzhs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον είστε τεμπέληδες που πηγαίνετε παντού με αμάξι. Σόρρυ κιόλας αλλά αυτό μου βγάζετε.

 

Και άμα δε μπορείς να ανέβεις από την Πλατεία Δαβάκη που σ'αφήνει το 040, πάνω στον Ταύρο (να είναι κανά 20λεπτο με τα πόδια; ), τότε πούλα το αμάξι σου για το καλό σου, και ξεκίνα να πηγαίνεις με τα πόδια όσο το δυνατό περισσότερο.

Δεν ειναι το κοντινοτερο σημειο η πλατεια Δαβακη που αφηνει το 040 για την ευρυτερη περιοχη, κανε μια μικρη ερευνα αφου σε ενδιαφερει.

Και υπαρχουμε ατομα που περπαταμε τουλαχιστον 5 χιλιομετρα την ημερα, σχολια για το ποσο περπαταει κανεις δεν χρειαζοντε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως εννοείς το Μαρκομιχελάκειο επειδή ανήκει διοικητικά στο δήμο Μοσχάτο-Ταύρου; Πιο πολύ συμφέρει από Παντείο μέχρι Σκρα, παρά το Μαρκομιχελάκειο. Έτσι πιστεύω.

 

Όσο για το άλλο...λέω αυτό που βλέπω. Όταν ο άλλος λέει ότι δε μπορεί να πάει στο Αλλού, από τον Ταύρο (δε μένεις σε καμιά Γλυφάδα, να πεις ΟΚ δε περπατιέται) με τα πόδια....ε είναι τεμπελιά η όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσες φορές έχω πάει Χαλάνδρι δε γούσταρα, δε μου έβγαζε κάτι θετικό σα δήμος. Και όσον αφορά τη θάλασσα χεσ'το, γιατί αν από Ταύρο περπατάς μέχρι το Τραμ του Μοσχάτου για να πας παραλία...από Χαλάνδρι θες κανά 45λεπτο για να πάρεις το Τρόλλευ για Τζιτζιφιές (αν εξαιρέσουμε το χρόνο αναμονής, και το χρόνο που θες για να κατέβεις στη στάση)...και μετά κανά 10λεπτο (χωρίς χρόνο αναμονής πάλι) για να πάρεις το τραμ της Καλλιθέας και να πας παραλία (Π. Φάληρο που είναι η πιο κοντινή).

 

Έχει και από την άλλη μεριά θάλασσα ξέρεις και μάλλον με καθαρότερα νερά από το Φάληρο. Από Χαλάνδρι σε μισή ώρα είσαι Αγ. Ανδρέα, Μάτι κοκ. Έχει και ΚΤΕΛ αν δεν κάνω λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται το υψος του Ταυρου που μενεις, αν εισαι πχ Χαμοστερνας μεση πιο κοντα ειναι η 1η Χαροκοπου, αν εισαι προς Πειραιως συμφερει καλυτερα η πλατεια Δαβακη.

Εαν και εφοσων μενεις κοντα στα συγκεκριμενα σημεια, ειναι περιπου 20. Αλλιως αν πχ μενεις μετα τις γραμμες η προς Πετρου Ραλη, κατω απο μισαωρο το κανεις μονο με τρεξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλοάσχετο με το θέμα, αλλά όταν είμαι Γκάζι και ανοίγω την πρόγνωση καιρού στο κινητό...σα σημείο εντόπισης μου βγάζει "Ταύρος", έστω και αν το Γκάζι ανήκει στο δήμο Αθηναίων και όχι στο δήμο Μοσχάτου-Ταύρου. 

 

Μπορεί η περιοχή να είχε μεγαλύτερη ζήτηση, αν όντως το Γκάζι άνηκε διοικητικά σε αυτό το δήμο...που ξέρεις;


Έχει και από την άλλη μεριά θάλασσα ξέρεις και μάλλον με καθαρότερα νερά από το Φάληρο. Από Χαλάνδρι σε μισή ώρα είσαι Αγ. Ανδρέα, Μάτι κοκ. Έχει και ΚΤΕΛ αν δεν κάνω λάθος.

 

Τα ΚΤΕΛ κοστίζουν, δεν είναι σα τα λεοφωρία και τα ρέστα που άμα έχεις κάρτα είναι τσάμπα. 

 

Είδες; Και άλλο μείον που έχει το Χαλάνδρι. Όσο και να χτυπιέστε, καλή περιοχή δεν είναι. Ρώτα 100 άτομα, ποια είναι η πρώτη λέξη που τους έρχεται στο μυαλό μόλις ακούν Χαλάνδρι, και αν οι 7 στους 10 δε σου πουν "Τσιγγάνοι"...εγώ θα αφήσω μούσι για 2 βδομάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψιλοάσχετο με το θέμα, αλλά όταν είμαι Γκάζι και ανοίγω την πρόγνωση καιρού στο κινητό...σα σημείο εντόπισης μου βγάζει "Ταύρος", έστω και αν το Γκάζι ανήκει στο δήμο Αθηναίων και όχι στο δήμο Μοσχάτου-Ταύρου. 

 

Μπορεί η περιοχή να είχε μεγαλύτερη ζήτηση, αν όντως το Γκάζι άνηκε διοικητικά σε αυτό το δήμο...που ξέρεις;

Αλλο ενα μεγαλο πλεονεκτημα του Ταυρου, το accuweather οταν εισαι Γκαζι, λεει οτι εισαι στον Ταυρο. Καλα κανεις και τα σημειωνεις αυτα, γιατι λιγοι δημοι καταφερνουν τετοια επιτευγματα.

 

Μια ερωτηση επειδη ψηθηκα να αγορασω σπιτι τωρα. Εκτος απο allou fun park, μηπως εχει και Σκλαβενιτη και Mikel ο Ταυρος; Κι αν δεν εχει, ποια ειναι η χιλιομετρικη αποσταση ;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Είδες; Και άλλο μείον που έχει το Χαλάνδρι. Όσο και να χτυπιέστε, καλή περιοχή δεν είναι. Ρώτα 100 άτομα, ποια είναι η πρώτη λέξη που τους έρχεται στο μυαλό μόλις ακούν Χαλάνδρι, και αν οι 7 στους 10 δε σου πουν "Τσιγγάνοι"...εγώ θα αφήσω μούσι για 2 βδομάδες.

όσο και να χτυπιέσαι η αγορά ακινήτων και ο κόσμος έχει αποφασίσει για όλες τις περιοχές της Αθήνας όχι μόνο για το χαλάνδρι- ταυρο

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο ενα μεγαλο πλεονεκτημα του Ταυρου, το accuweather οταν εισαι Γκαζι, λεει οτι εισαι στον Ταυρο. Καλα κανεις και το σημειωνεις λιγοι δημοι καταφερνουν τετοια επιτευγματα.

 

Μια ερωτηση επειδη ψηθηκα να αγορασω σπιτι τωρα. Εκτος απο allou fun park, Σκλαβενιτη και Mikel εχει ο Ταυρος; Κι αν δεν εχει, ποια ειναι η χιλιομετρικη αποσταση ;

 

 

 

Είναι λίγο ότι να'ναι η αλήθια. Το λιμάνι Πειραιά το βγάζει ως Δραπετσώνα, και τη Φωκίωνος Νέγρη στη Κυψέλη τη βγάζει ως Γαλάτσι. Δε ξέρω αν το κάνει μόνο σε μένα αυτό.

 

 

Όσο για το αν έχει Σκλαβενίτη...μπορείς να το βρεις μέσω Google. Έχει και Praktiker και 2 Everest και 2 Γρηγόρηδες που εξυπηρετούν την περιοχή. Πολύ κοντά είναι και τα IKEA, τα River West και το Athens Heart Mall. τώρα για Mikel...έπεσες στο λάθος άτομο γιατί δε πίνω καφέ, και σιχαίνομαι τα Mikel.

 

Κάποτε μιλούσα στο MSN με έναν από Θεσ/νίκη και με ρώταγε αν στην Αθήνα έχουμε Mikel. Δεν ήξερα τι ήταν (αυτό το 2011). Που να το φανταζόμουν ότι τώρα, θα ξεφύτρωναν 500 Mikel σε όλο το νομό Αττικής. Γαμώ τα Mikel. Ούτε για τουαλέτα δε καταδέχομαι να μπω σ'αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ασχολήθηκα να διαβάσω 3 σελίδες posts γιατί μάλλον θα γίνει πάλι ένας άτυπος πόλεμος για το ποια περιοχή της Αθήνας την έχει μεγαλύτερη.

 

Προσωπικά από όσες περιοχές έχω περάσει και έχω ασχοληθεί, θεωρώ καλύτερη την Νέα Σμύρνη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...