Προς το περιεχόμενο

Να δείτε που στο τέλος τα παιχνίδια σε κουτί θα φτάσουν να θεωρούνται “premium”…


Ocelote

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα γίνω καυστικός λογω σκληρής πραγματικότητας

 

  • Κάποτε αγοράζαμε cd μουσικής με το κουτάκι τους, τα βιβλιαράκια τους κλπ. Τώρα αγοραζουμε/ακουμε μουσική με stream/flac/mp3 
  • Κάποτε νοικιάζαμε/αγοράζαμε dvd ταινιών με τα βιβλιαράκια τους, τα εξώφυλλα του, κλπ. Τώρα αγοράζουμε/βλέπουμε υλικο απο stream/file servers/δισκο.

 

Η αγορα λοιπον δείχνει οτι το ψηφιακό θα αντικαταστήσει το φυσικό μέσο και αν το ψηφιακό μέσο ειναι σε "σκληρη offline μορφή" υατό θα ειναι σε κάποιο σκληρό δίσκο στο σπιτι μας ή στο cloud.

 

Ναι ακομα και τώρα υπάρχουν χομπίστες/ρομαντικοι/συλλεκτες (βάλτε δικό σας όνομα, δεν εχει σημασία) που ψάχνουν και αγοράζουν υλικό σε "κλασσική" μορφή (δισκάκια, βινύλιο, dvd, κλπ) και επειδή η αγορά μικραίνει ειναι λογικό να πληρώνουν ποσά που σε παλιότερες εποχες θα χαρακτήριζαν premium. 

 

Αρα και στο άρθρο του ts ειναι μαθηματικά βεβαιο οτι αν κάποιος θελει παλιά κλασσική μορφή, κάθε χρόνο θα πληρώνει ολο και ακριβότερα (premium) και θα δυσκολευεται ακομα περισσότερο να το βρει. Στο τέλος θα τον αναγκάσει η αγορα να πάει σε ψηφιακό.

 

conv ended

Δεν ειναι το ιδιο.

Ειναι πολυ συγκεκριμενες οι εταιριες που εμπορευονται μουσικη με DRM, πχ το itunes. Ενω το DRM ειναι σχεδον ο κανονας στα παιχνιδια.

Εγω με τα αρχεια μου απο το bandcamp που εχω αγορασει, μπορω να τα κανω οτιδηποτε θελω. Καποιος ομως που εχει αγορασει παιχνιδια πχ στο steam, στη πραγματικοτητα ανηκουν στην εταιρια και στην πλατφορμα της.

Επεξ/σία από Getta Robo
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το μέλλον είναι η ψηφιακή μορφή στα games τότε θα προσαρμοστούμε σε αυτό είτε μας αρέσει είτε όχι. Αλλά ποτέ δε θα νιώσω την ίδια χαρά που ένιωθα όταν έπιανα π.χ. ενα παιχνίδι του SNES στα χέρια μου και μύριζε καινουργίλα με το βιβλιαράκι του που ξεφύλλιζα και τοποθετούσα ευλαβικά στη θέση του με προσοχή να μη μου τσαλακώσει. Για τη νέα γενιά gamers όμως αυτά δεν έχουν σημασία και επειδή όπως προειπώθηκε συμφέρει τις εταιρίες αργά η γρήγορα θα καταργηθούν τα κουτιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη θεωρώ τραγική αυτή την εξέλιξη (όποτε αυτή γίνει πραγματικότητα στην εντέλειά της). 

Εμένα δε με απασχολεί το ζήτημα του artwork κλπ τόσο πολύ. 

Δεν είναι το ίδιο με μουσική ή την ταινία. Τη μουσική η την ταινία την βλέπεις real time stream λόγου όγκου και κυρίως λόγο της φύσης του προίόντος  που δεν απαιτεί εγκατάσταση στη συσκευή του χρήστη. 

Εδώ μιλάμε για μεγάλο όγκο δεδομένων που απαιτούν εγκατάσταση στο μέσο του χρήστη. Δε μιλάμε για stream... Καμία σχέση το ένα με το άλλο. Μόνο η εγκατάστηση απαιτεί χρόνο, πόσο μάλλον το κατέβασμα.

Όταν στο μέλλον τα games απλά θα βρίσκονται εγκατεστημένα κάπου στο σύννεφο και απλά εμείς (οι χρήστες) θα streamάρουμε εικόνα και διαδραστικότητα τότε θα είχε νόημα. 

Οπότε η σύγκριση με μουσική και ταινίες-σειρές είναι άσκοπη και αβάσιμη. Όταν η τεχνολογία στο μέλλον επιτρέψει το Doom (με τις απαιτήσεις που θα έχει ένας τέτοιος τίτλος) να παίζει σαν το candy crush saga του σήμερα δε θα έχω κανένα πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά ότι είναι Online δεν χρειάζεται να είναι σε κουτί γιατί απλά με τα updates κ.α είναι απλά άχρηστα. Τώρα για τα υπόλοιπα καλό είναι να βγαίνουν σε κουτί όπως έβγαιναν παλία. Όπως γράφει και ένας φίλος παραπάνω, ήταν έργο τέχνης, με το βιβλίο, CD-DVD, χάρτη κτλ. Επείσης πολοί τίτλοι είναι πλέον ήδη δύσκολο να τους βρείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη κατσε σε 5 χρονια θα αγοραζουν μονο οι μασονοι και οσοι πιασαν το τζοκερ κουτατα παιχνιδια; 

Και αν ναι τοτε τα προβατα ο λαος γιατι να πληρωνει στη κονσολα του το greenray disk drive?

Οπως καταλαβαινετε και εσεις διαβασαμε αλλη μια φορα ενα κειμενο επιστημονικης φαντασιας.

Παρτε nintendo ή pc και καντε μποικοτάζ σε sony - ms & dlc & extra βλακειες skins κλπ.

 

 

Δηλαδή εσύ βρε φωστήρα, διαβάζοντας το κείμενο, αυτό κατάλαβες;

 

Ευτυχώς που δεν σφίγγουν άλλο οι ζέστες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιχνίδια σε φυσική μορφή ήταν πιο καλά τεσταρισμένα και με λιγότερα bugs. Τώρα σου λένε download είναι, ας κατεβάσουν κι ένα patch, δεν τρέχει τίποτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εσύ βρε φωστήρα, διαβάζοντας το κείμενο, αυτό κατάλαβες;

 

Ευτυχώς που δεν σφίγγουν άλλο οι ζέστες...

Δηλαδη εσυ βρε σκοταδιστη διαβαζοντας το κειμενο καταλαβες κατι αλλο;

 

Ευτυχως που δεν εχουμε χειμωνα γιατι θα ειχα πεσει σε χειμερια ναρκη με τα αστειακια σου.

Προσοχη μονο στο ψεκασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και οταν αποφασισουν να κλεισουν τις υπηρεσιες τους θα ανακαλυψει κανεις οτι εδωσε ενα σωρο σε αερα χωρις να εχει ουτε το πραγματικο προιον ουτε την ικανοτητα μεταπωλησης.Απευχομαι την καταργηση των φυσικων διανομων για πολλους λογους προσωπικα

Αν και σε κάποια πράγματα βολεύει κυρίως λόγω τιμής και ενδεχομένως υπό περιπτώσεις ευκολίας, αυτό είναι ένα σοβαρό πρόβλημα.... Κάτι πρέπει να γίνει με αυτό. Όπως αντίστοιχα κάτι πρέπει να είχε γίνει χρόνια τώρα, με τα χαλασμένα δισκάκια παιχνιδιών που έπρεπε να ξαναγοράζεις.... Ήμαρτον δηλαδή. Έπρεπε να έχουν δωρεάν αλλαγή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποστηρίζεις, λοιπόν, ότι day one το physical αντίτυπο θα έπρεπε να έχει €69,99 και το digital αντίτυπο θα έπρεπε να έχει π.χ. €49,99.

 

Άρα αυτό που ζητάς είναι να πεθάνουν πιο γρήγορα τα δισκάκια. Μαζί σου (digital-only τύπος είμαι), αλλά μάλλον δεν ήθελες να κάνεις αυτό το point. :)

Πιστεύω ότι το point του είναι σωστό, και ζητάει αυτό που γράφει. Το αν θα πεθάνουν ή όχι τα δισκάκια είναι τελείως άλλο θέμα, αλλά το ότι το digital αντίτυπο θα έπρεπε να κοστίζει λιγότερο από τα μισά από ότι το φυσικό είναι κοινή λογική. Δεν νομίζω ότι θέλει και ιδιαίτερη ανάλυση το γιατί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και σε κάποια πράγματα βολεύει κυρίως λόγω τιμής και ενδεχομένως υπό περιπτώσεις ευκολίας, αυτό είναι ένα σοβαρό πρόβλημα.... Κάτι πρέπει να γίνει με αυτό. Όπως αντίστοιχα κάτι πρέπει να είχε γίνει χρόνια τώρα, με τα χαλασμένα δισκάκια παιχνιδιών που έπρεπε να ξαναγοράζεις.... Ήμαρτον δηλαδή. Έπρεπε να έχουν δωρεάν αλλαγή

Nα φανταστω τα μεταχειρισμενα θα τα πουλαμε και θα τα αγοραζουμε απο insomnia ή console club?

Τη τιμη μη την αναφερεις αυτη αλλαζει οποτε θελει αδελφε. Πχ στο switch ολα τα παιχνιδια ειναι πιο ακριβα αποτι σε φυσικη μορφη. Μη κρινεις τι γινεται στο pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται ότι το πράγμα θα καταλήξει σε digital only κάποια στιγμή. Προσωπικά αμφιβάλω αν η επόμενη γενιά κονσολών θα έχει καν disc drive.

Όμως και το να έχεις τους τίτλους που σου αρέσουν στα ράφια σου είναι μια ευχαρίστηση που πιστεύω ότι μια σημαντική μερίδα κοινού δεν θα δεχτεί να αποχωριστεί προκειμένου να κερδίσουν περισσότερα οι εταιρίες. Εγώ ανήκω στο κοινό αυτό.

 

Και δεν νομίζω ότι θα μείνουν μόνο οι collector's editions, στο κάτω κάτω μια χαρά κυκλοφορούν και αρκετές τέτοιες digital only, έχω δει κάμποσες στο PS store. Μιλάω για μια στάνταρ συσκευασία παιχνιδιού που εκτιμώ ότι όλες οι σοβαρές εταιρίες θα διαθέτουν για τα games τους.

Το αν θα περιέχει δισκάκι, δισκέτα, κάρτα, κωδικό download ή οτιδήποτε άλλο, είναι μικρής σημασίας. Αυτό που θέλει ο συλλέκτης, ή ο απλά μερακλής, πιστεύω είναι να χαίρεται την συλλογή του σε φυσική μορφή. Να έχει το κουτί, το εξώφυλλο, το λογότυπο του τίτλου και φυσικά τα όποια περιεχόμενα της κάθε συσκευασίας.

 

Θεωρώ λοιπόν ότι με δισκάκι ή χωρίς, με downloadable κωδικούς ή χωρίς, πάντα θα εξακολουθήσει να υπάρχει εκπροσώπηση των σοβαρών τουλάχιστον τίτλων με κάποιας μορφής φυσική παρουσία. Πιστεύω μάλιστα ότι τα videogames δεν είναι το μόνο πεδίο στο οποίο ισχύει αυτό. Θεωρώ ότι το ίδιο θα γίνει και σε άλλα πεδία όπως π.χ. το βιβλίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολο... σε λιγα χρονια η ταχυτητα του ιντερνετ θα εχει αυξηθει αρκετα, η μια μερα που ηθελε το GTA V πχ να καταβει τωρα θα θελει 10 ωρες. Κανενας λογος να αγορασεις παιχνιδια σε κουτια οταν η διαφορα τιμη ειναι 10+ και μπορεις να το κανεις απο τον υπολογιστη σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το μέλλον είναι η ψηφιακή μορφή στα games τότε θα προσαρμοστούμε σε αυτό είτε μας αρέσει είτε όχι. Αλλά ποτέ δε θα νιώσω την ίδια χαρά που ένιωθα όταν έπιανα π.χ. ενα παιχνίδι του SNES στα χέρια μου και μύριζε καινουργίλα με το βιβλιαράκι του που ξεφύλλιζα και τοποθετούσα ευλαβικά στη θέση του με προσοχή να μη μου τσαλακώσει. Για τη νέα γενιά gamers όμως αυτά δεν έχουν σημασία και επειδή όπως προειπώθηκε συμφέρει τις εταιρίες αργά η γρήγορα θα καταργηθούν τα κουτιά.

Για την νέα γενιά πολλά δεν έχουν σημασία και όχι μόνο στα games. Δείτε την κατάληξη της μουσικής και του κιν/φου. Βλέπεις ταινίες με εφέ κτλ και μετά τρεις μήνες δεν την θυμάσαι καν. Γιατί δεν έχει ψυχή. Δεν μπορεί να έχει ψυχή κάτι που γυρίστηκε μπροστά σε ένα πράσινο φόντο. Για να μην το πάω στην πολίτικη κτλ.

 

Αλλά δεν φταίνε αυτοί. Έτσι έμαθαν από μικροί. Αν από το πρωί ως το βράδυ σου λένε πως θα θαυμάζεις την Γκάγκα και τον Λαζόπουλο τότε θα καταλήξεις πως αυτές τις "αξίες" πρέπει να ακολουθείς. Ακούω παιδάκια να μιλάνε για αριθμούς και νομίζω πως ακούω τον Σόιμπλε και τους άλλους βρικόλακες. -720p -Ναι αλλά εγώ το έπαιξα σε 4Κ - Και εγώ πιάνω 10 FPS πιο πάνω από εσένα. Παλιότερα προσπαθούσαμε να βρούμε για ένα μυστικό σε κάποιο παιχνίδι και το παλεύαμε και φανταζόμασταν πως θα είναι το τάδε δωμάτιο πχ ο καθένας μας έλεγε τι έχει ακούσει για το τάδε πράγμα κτλ και τώρα παίζουμε το παιχνίδι, αν κρατήσει και 10 ώρες είμαστε ευχαριστημένοι και πάμε στο επόμενο.

 

Σ' ένα άλλο άρθρο είπα "γιατί ρε παιδιά χαίρεστε για τη παύση υποστήριξης του PS3" και μου απάντησαν "για να μην τρώει πόρους από το PS4" Αριθμοί σε όλα και πλέον εκπαιδεύουν νέες γενιές να σκέφτονται σε όλα με αριθμούς και να είμαστε αριθμοί.

 

Το πρόβλημα δεν αφορά τα games μόνο, είναι γενικό.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα. Το κόστος μεταφέρθηκε στους τραπεζικούς τους λογαριασμούς, δηλαδή στις τσέπες τους. Τεράστια μπάτζετ δαπανούνταν και στην προ-Steam εποχή παράλληλα με την παραγωγή φυσικών αντιτύπων.

 

Που όμως οδήγησε πολλές ιστορικές εταιρίες στο κανόνι και πολλές άλλες να αναγκαστούν να συνεργαστούν για να δημιουργήσουν μια μεγαλύτερη η οποία θα μπορούσε να ανταπεξέλθει οικονομικά ενώ ταυτόχρονα σκοτώθηκαν και πολλά ονόματα παιχνιδιών που αγαπήσαμε. Συνεπώς το παλιότερο μοντέλο ήταν για σκότωμα έτσι και αλλιώς καθώς ήταν μόνο χασούρα για τους περισσότερους.

 

Τώρα τουλάχιστον μας έμεινε το κόστος παραγωγής σε υψηλό επίπεδο + το γεγονός ότι πολλές εταιρίες μπορούν και έχουν και κέρδος για να συνεχίσουν να υπάρχουν και να προσφέρουν προϊόντα. Αρα γενικά καλώς έγινε αυτό, έτσι και αλλιώς συμπληρωματική υπηρεσία είναι μέχρι τώρα. Αργούμε ακόμα μέχρι να γίνουν όλα ψηφιακά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...