Προς το περιεχόμενο

“Διαλεγμένα με το χέρι” τα dies “Summit Ridge” των επεξεργαστών AMD Ryzen Threadripper


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η AMD αποκάλυψε πως το ζευγάρι των οκταπύρηνων dies που αποτελούν το multi-chip άρθρωμα των επεξεργαστών Ryzen Threadripper είναι “διαλεγμένα” (υπάρχουν ακόμα δύο μη λειτουργικά dies, ένα σε κάθε γωνία της συσκευασίας του επεξεργαστή για λόγους που έχουν να κάνουν με την κατανομή της πίεσης, της ισορροπημένης απαγωγής της θερμότητας κ.ά).

Η διαδικασία διαλογής, πραγματοποιείται “με το χέρι”, ώστε να επιλέγονται τα κορυφαία (top-5%) σε απόδοση dies τύπου “Summit Ridge” για τη κατασκευή των επεξεργαστών AMD Ryzen Threadripper. Αυτό σημαίνει ότι τα dies του είδους είναι ακόμα υψηλότερης κλάσης από αυτά που χρησιμοποιεί η εταιρεία για την κατασκευή των socket AM4 chips Ryzen 7-series.

 

Η AMD απαιτεί τα υψηλότερης κλάσης dies “Summit Ridge” να χρησιμοποιούνται στα chips τύπου Ryzen Threadripper ώστε να κρατήσει το “electrical leakage” στο ελάχιστο δυνατό επίπεδο, και ώστε τα συγκεκριμένα chips να εργάζονται στις χαμηλότερες δυνατές θερμοκρασίες, και με τη χαμηλότερη κατανάλωση.

 

Η επιλογή επίσης των καλύτερων dies ενδεχομένως και να έχει σχέση με τις δυνατότητες overclocking των συγκεκριμένων chips, ώστε να εξασφαλιστεί όσο το δυνατόν περισσότερο “overclocking-headroom”, λαμβάνοντας βεβαίως υπόψη και τους ηλεκτρικούς ή θερμικούς περιορισμούς.

 

Link.png Site: TechPowerUp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μπράβο για τα cpu τις , κρίμα που την πάτησε με τα Vega 64 gpu 600 us dollars δλδ 700 εύρο το λιγότερο Ελλάδα. Οταν με 538 παίρνει κάποιος gtx 1080 καλύτερη και λιγότερα watt.

Δεν πειράζει μετά από 2 χρόνια βλέπουμε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 600 $ είναι σήμερα ακριβώς 508,56 ευρώ 

Τωρα αν εδω στήν Ελλάδα απο καμμιά 600αριά που θα έπρεπε κανονικά να έχει,θα έχει 700 η 695 δεν φταίει η AMD σε αυτό.

Για το αν είναι καλύτερη γενικά απο μια "οποιαδήποτε" 1080 δεν το νομίζω,εξαρτάται βέβαια για ποιές ακριβώς εργασίες την χρησιμοποιήσεις και τι Benchmarks θα τρέξεις,αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα,εν λέμε για παιχνίδια,ακόμα καλά καλά δεν βγήκε η Vega και φυσικά δεν έχει γίνει optimization.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο για τα cpu τις , κρίμα που την πάτησε με τα Vega 64 gpu 600 us dollars δλδ 700 εύρο το λιγότερο Ελλάδα. Οταν με 538 παίρνει κάποιος gtx 1080 καλύτερη και λιγότερα watt.

Δεν πειράζει μετά από 2 χρόνια βλέπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμάς τους "μικρούς" καταναλωτες δεν μας συμφέρει αυτό. Γιατί αν δεν κρατιούνται τα καλύτερα κομμάτια τότε θα μπορούσε να πέσει και σε μας κανένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πήρα τον "Β διαλογής" 1600 και δεν εχω κανενα παράπονο,να δω τώρα πως θα ζεστάνω το δωμάτιο τον χειμώνα ο 8350 έκανε καλή δουλειά στο παρελθόν :)

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμάς τους "μικρούς" καταναλωτες δεν μας συμφέρει αυτό. Γιατί αν δεν κρατιούνται τα καλύτερα κομμάτια τότε θα μπορούσε να πέσει και σε μας κανένα.

Μην χαλίεσαι γενικά. Η κατασκευή τους με τον χρόνο ολοένα και θα ωριμάζει και τα yields στο εργοστάσιο θα είναι ολοένα και υψηλότερα.

Απο ένα σημείο και μετά θα βάζουν top notch dies μέχρι και στους R3 και απλά θα κλειδώνουν πυρήνες στο firmware. Υπομονή θέλει μόνο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 600 $ είναι σήμερα ακριβώς 508,56 ευρώ 

Τωρα αν εδω στήν Ελλάδα απο καμμιά 600αριά που θα έπρεπε κανονικά να έχει,θα έχει 700 η 695 δεν φταίει η AMD σε αυτό.

Για το αν είναι καλύτερη γενικά απο μια "οποιαδήποτε" 1080 δεν το νομίζω,εξαρτάται βέβαια για ποιές ακριβώς εργασίες την χρησιμοποιήσεις και τι Benchmarks θα τρέξεις,αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα,εν λέμε για παιχνίδια,ακόμα καλά καλά δεν βγήκε η Vega και φυσικά δεν έχει γίνει optimization.

 

δεν ειπα ότι φταιει η AMD το αντιθετο , μια χαρα και πολύ καλη είναι... το αποτέλεσμα λεω ότι δεν συμφέρει εμας εδώ στην Ελλαδα εκτος αν εχει 500 ευρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο για τα cpu τις , κρίμα που την πάτησε με τα Vega 64 gpu 600 us dollars δλδ 700 εύρο το λιγότερο Ελλάδα. Οταν με 538 παίρνει κάποιος gtx 1080 καλύτερη και λιγότερα watt.

Δεν πειράζει μετά από 2 χρόνια βλέπουμε.

μια χαρα ειναι η καρτα http://www.tomshardware.com/reviews/amd-radeon-vega-frontier-edition-16gb,5128-6.html

αλλα εχουν τεραστιο προβλημα με τα drivers ακομη fiji εχουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβή η AMD για θερμαντικά σώματα, δε λέει! Ένα σύστημα που είχα με AMD CPU και GPU έκαιγε ακριβώς όσο ένα πάνελ υπερύθρων! Αντικαταστάθηκε από Intel και nvidia φυσικά!Στα 160 watt μέγιστο με I3 6100 και gtx 1060 6gb!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβή η AMD για θερμαντικά σώματα, δε λέει! Ένα σύστημα που είχα με AMD CPU και GPU έκαιγε ακριβώς όσο ένα πάνελ υπερύθρων! Αντικαταστάθηκε από Intel και nvidia φυσικά!Στα 160 watt μέγιστο με I3 6100 και gtx 1060 6gb!

[shitpost]

ετσι! αγοραστε μονο intel και nvidia!!!!!!!!!11!!!11!!!!

η amd ειναι ο σατανας. ειχα εναν athlon 64 και το πισι ολο πετουσε μπλε οθονες του θανατου! τον πηγα σε εναν παπα και του εκανε εξορκισμο! ετσι μεταμορφωθηκε στο πολυ ανωτερο pentium 4 και μπορουσα να παιξω σαν ανθρωπος τo ram-kid!!!!!!!!!!!! αλλα δεν αντεξε πολυ το αγιασμα του θεου και μεταμορφωθηκε σε fx8350!!!!!!!!!!1!! τον ξαναπηγα στον παπα και τον μεταμορφωσε σε i9 7900x!!!!!!!!!! νταξ η αληθεια ειναι οτι η μητρικη δεν τον αντεξε και ελιωσαν τα vrm, αλλα δεν πειραζει γιατι εχω intel i9!!!!!!!! το 9 ειναι 3 φορες πιο μεγαλο απο το 3, αρα εχω 3 φορες την δυναμη ενως i3!!!!!!!!!!!!1! καποτε ειχα παει απο τον παπα με την παλια μου gtx280, αλλα μου ειπε οτι δεν μπορει να κανει κατι καθως ειναι dx10 καρτα!!! κοιτα να δεις τι σκαρφιστικε η amd για να ριξει τις πωλεισεις της nvidia!!!! και το κανει και τωρα με αυτο το σατανικο api που ονομαζεται vulcan!!!!! μα ειναι ονομα αυτο????? βουλκαν? για αυτο και εγω θα αγορασω μια gt1030 που εχει 2gb vram!!!!!!! φαντασου ποσο θυριο θα ειναι με τοση πολυ vram!!!!!!!!!1!!!!! και ολα αυτα τα τρεχω με το τροφοδοτικο που φορτιζω το iphone 18 μου!!!! μιλαμε power efficiency κατσε καλα ναουμε ε!!!!! και μην ακουω χαζομαρες οτι σαν καταναλωτες χρειαζομαστε ανταγωνισμο!!! αυτα ειναι μουφες που λεει η amd για να μας παριε τα λεφτα μας και την δροσια απο το σπιτι μας!!! 

[/shitpost]

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...